Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αρε επιμένεις στο μοντανα;


Sent from katemofono 990
Εγώ επιμένω μόνο για εμένα, γνωρίζοντας τι κάνω, τι άλλο έχω και τι θέλω. Και βέβαια -με αυτές τις προϋποθέσεις- επιμένω στο Montana!!!!
Για κανέναν άλλον δεν μπορώ να επιμείνω. Απλώς αναφέρω τι κάνει η κάθε συσκευή και πού απευθύνεται, ακολουθώντας τις προδιαγραφές της Garmin (δεν τα βγάζω από την κοιλιά μου...).
Γι αυτό και λέω να επισκέπτεστε το site της, να κάνετε το ψάξιμο και τις συγκρίσεις σας και να αποφασίζετε. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει από το σάϊτ τις διαφορές στη χρήση, τότε πρέπει να ασχοληθεί λίγο διαβάζοντας εδώ μέσα αυτά που έχουν κατά καιρούς γραφτεί από εμένα, τον Χρήστο τον Κάλφα και τον Κώστα το Μάθο. Γι αυτό τα γράφουμε ;)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οκ θα δω και το σάιτ
Αλλα εχω καταλάβει πανω κάτω τι παίζει και βλέπουμε


Sent from katemofono 990
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Tom tom rider pro πέρνει χάρτες topodrive?


Sent from katemofono 990
Δεν ξερω τα tom tom καθολου

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Καλημέρα σας.

Έχω το Garmin 1490T με χάρτες του 2011 και σκέφτομαι να τους αναβαθμισω επιτέλους. Βρήκα ένα site που υποστηρίζει πως τους δίνει free αυτούς που ή Garmin τους δίνει 100$ για αναβάθμιση. Το έχει κάνει κανείς αυτό;

Είδα βίντεο και σχόλια στο youtube και είμαι σχεδον σίγουρος πως δουλεύει. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι το αν δε μου αρέσουν οι νέοι χάρτες αν μπορώ να επιστρέψω στους παλιούς.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλημέρα σας.

Έχω το Garmin 1490T με χάρτες του 2011 και σκέφτομαι να τους αναβαθμισω επιτέλους. Βρήκα ένα site που υποστηρίζει πως τους δίνει free αυτούς που ή Garmin τους δίνει 100$ για αναβάθμιση. Το έχει κάνει κανείς αυτό;

Είδα βίντεο και σχόλια στο youtube και είμαι σχεδον σίγουρος πως δουλεύει. Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι το αν δε μου αρέσουν οι νέοι χάρτες αν μπορώ να επιστρέψω στους παλιούς.
Τι χαρτες εχεις τωρα μεσα; Αν εχεις Eλλαδας auto drive ή topo drive τοτε η αναβαθμιση ειναι δωρεαν

Κανε μια αντιγραφη στο pc σου ολο τον φακελο "maps" που βρισκεται στο gps και περιεχει τους χαρτες που εχεις τωρα ωστε να μπορεις αν δεν σου αρεσουν οι ανανεωμενοι χαρτες να επιστρεψεις στους παλιους
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
να ψαξω για κανα μεταχειρω zumo550?τι διαφορα εχει με το 500?
Ψάξε καλύτερα για το 660.....νομίζω ότι μεταχειρισμενα έχουν καλή τιμή πλέον.
Οι διαφορές μεγάλες με το 550
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ψάξε καλύτερα για το 660.....νομίζω ότι μεταχειρισμενα έχουν καλή τιμή πλέον.
Οι διαφορές μεγάλες με το 550
για πεστε αυτες επιγραμματικα αν ειναι ευκολο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
για πεστε αυτες επιγραμματικα αν ειναι ευκολο
Μεγαλύτερη οθόνη, παρα πολύ καλό touch με γάντια, λεπτό σε σχέση παντα με το 550....καλύτερη μπαταρία, αν σε ενδιαφέρει η χρήση εκτός μότο.
Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλο
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μεγαλύτερη οθόνη, παρα πολύ καλό touch με γάντια, λεπτό σε σχέση παντα με το 550....καλύτερη μπαταρία, αν σε ενδιαφέρει η χρήση εκτός μότο.
Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλο
κοιταγα κατι αγγελιες...
το 390 στα ιδια επιπεδα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κοιταγα κατι αγγελιες...
το 390 στα ιδια επιπεδα?
Δεν το ξέρω....νομίζω είναι πιο νέο μοντέλο.
Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει!

advφον

Τα έχουμε πει...
Μπαίνεις εδώ http://garmin.gr/component/virtuemart/7--/12-.html και εξετάζεις ποιο σε καλύπτει και ποιο όχι.
Η μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη υπάρχει στο 590 (κατά δήλωση της εταιρείας, δεν το ξέρω προσωπικά. Πάντως δείχνει να έχει τα εξαιρετικά χαρ/κα της οθόνης του αγαπημένου μου Montana, σε λίγο μεγαλύτερη διάσταση).
Το βασικό Μανώλη @πυξιδας990 , είναι οι δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις. Κανείς δε μπορεί να σε καθοδηγήσει 100%. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ασχοληθείς αρκετά με τη συσκευή, με τους χάρτες και με τη σύνδεσή της στον Η/Υ και τα αντίστοιχα προγράμματα. Μόνο έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις φοβερές τους ιδιότητες.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τα έχουμε πει...
Μπαίνεις εδώ http://garmin.gr/component/virtuemart/7--/12-.html και εξετάζεις ποιο σε καλύπτει και ποιο όχι.
Η μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη υπάρχει στο 590 (κατά δήλωση της εταιρείας, δεν το ξέρω προσωπικά. Πάντως δείχνει να έχει τα εξαιρετικά χαρ/κα της οθόνης του αγαπημένου μου Montana, σε λίγο μεγαλύτερη διάσταση).
Το βασικό Μανώλη @πυξιδας990 , είναι οι δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις. Κανείς δε μπορεί να σε καθοδηγήσει 100%. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ασχοληθείς αρκετά με τη συσκευή, με τους χάρτες και με τη σύνδεσή της στον Η/Υ και τα αντίστοιχα προγράμματα. Μόνο έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις φοβερές τους ιδιότητες.
διαβαζω...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
κοιταγα κατι αγγελιες...
το 390 στα ιδια επιπεδα?
το 550 είναι παλιό μοντέλο, αρκετά παλιό θα έλεγα (γύρω στο 2008 το θυμάμαι να είναι το top)
το 390 είναι διετίας μοντέλο και κυκλοφορεί ακόμη και τώρα (παρεπιμπτόντως αυτό έχω)

Μια γενικότερη συμβουλή: όταν κοιτάτε για μεταχειρισμένο GPS να διαπραγματεύεστε και όλα τα αξεσουάρ του, οχι μόνο τη συσκευή.
Το αναφέρω γιατί είναι πανάκριβες οι βάσεις στήριξης (σε αμάξι, μοτοσυκλέτα) και η καλωδίωση παροχής ρεύματος στη μοτοσυκλέτα. Αυτά τα 3 πραγματάκια πάνε κάνα 100€ (μην πω και παραπάνω).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μπαίνεις εδώ http://garmin.gr/component/virtuemart/7--/12-.html και εξετάζεις ποιο σε καλύπτει και ποιο όχι.
Θοδωρή, γνωρίζεις γιατί δίνει το 390 η ελληνική ιστοσελίδα 390LM: 549€ και το louis.de: 349€ ?
Μου κάνει εντύπωση το χάσμα των 200€ στη τιμή.

To montana εσυ αν επιτρέπεται από που το είχες αγοράσει?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το 550 είναι παλιό μοντέλο, αρκετά παλιό θα έλεγα (γύρω στο 2008 το θυμάμαι να είναι το top)
το 390 είναι διετίας μοντέλο και κυκλοφορεί ακόμη και τώρα (παρεπιμπτόντως αυτό έχω)

Μια γενικότερη συμβουλή: όταν κοιτάτε για μεταχειρισμένο GPS να διαπραγματεύεστε και όλα τα αξεσουάρ του, οχι μόνο τη συσκευή.
Το αναφέρω γιατί είναι πανάκριβες οι βάσεις στήριξης (σε αμάξι, μοτοσυκλέτα) και η καλωδίωση παροχής ρεύματος στη μοτοσυκλέτα. Αυτά τα 3 πραγματάκια πάνε κάνα 100€ (μην πω και παραπάνω).


Σωστό!!!!
80€ η βάση μηχανής του 660... ;)
Αντίστοιχα του Μοντανα κλπ...
Και κάποιες συσκευές δεν είναι συμβατές με βάση μηχανής (της εταιρείας εννοώ, που έχουν και παροχή ρεύματος!), οπότε είναι κρίσιμος παράγοντας επιλογής ακόμα κι αν μιλάμε για καινούρια συσκευή.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή, γνωρίζεις γιατί δίνει το 390 η ελληνική ιστοσελίδα 390LM: 549€ και το louis.de: 349€ ?
Μου κάνει εντύπωση το χάσμα των 200€ στη τιμή.

To montana εσυ αν επιτρέπεται από που το είχες αγοράσει?
Η ελληνική αντιπροσωπεία το δίνει με χάρτες Ελλάδος και αναβάθμιση δωρεάν κλπ.... Το Luis.de δεν ξέρω τι δίνει. Επίσης θέλει έλεγχο και το κομμάτι "στο κουτί". τι περιλαμβάνει η συσκευασία δηλαδή. Βάλε το link να το τσεκάρουμε.
Το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο από γνωστό, με βάση μηχανής κλπ στα 450€ πρόπερσι (ΜΟΝΤΑΝΑ 650Τ). Μάλιστα δεν ήθελα το T (με τη φωτογραφική μηχανή, μιας κι ανεβάζει το κόστος χωρίς λόγο, αλλά πάλι ήταν πιο φθηνό -σημαντικά- από καινούριο χωρίς φωτο-μηχανή).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η ελληνική αντιπροσωπεία το δίνει με χάρτες Ελλάδος και αναβάθμιση δωρεάν κλπ.... Το Luis.de δεν ξέρω τι δίνει. Επίσης θέλει έλεγχο και το κομμάτι "στο κουτί". τι περιλαμβάνει η συσκευασία δηλαδή. Βάλε το link να το τσεκάρουμε.
ίδιο με το ελληνικό μου φαίνεται:
https://www.louis.de/en/artikel/garmin-zumo-390lm-motorcycle-navigator/10001679?list=198496069&filter_article_number=10001679
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Top Bottom