Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κωστη το hellas auto drive δεν το εχει. Γραφει τι εχει μεσα τα εχω βαλει σε αλλο ποστ 2 η 3 σελιδες πισω

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+80 (νομιζω) δηλαδη αν θελει καποιος να αγορασει και να περασει το auto drive ή ακομα καλυτερα το topo drive
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ξερω τις τιμες, αλλα οτι θες extra σε χαρτη το υπολογιζεις στην τιμη. Αυτο βεβαια για οσους δεν καλυπτονται απο τους χαρτες που υπαρχουν για κατεβασμα δωρεαν.

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ξερω τις τιμες, αλλα οτι θες extra σε χαρτη το υπολογιζεις στην τιμη. Αυτο βεβαια για οσους δεν καλυπτονται απο τους χαρτες που υπαρχουν για κατεβασμα δωρεαν.

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για δωρεαν κατεβασμα βρισκει πραγματι καποιος σχεδον οτι θελει αλλα οχι για χωματινες διαδρομες στην Ελλαδα Τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει τιποτα εκτος απο εναν πολυ παλιο πλεον της αναβασης και τον δωρεαν pegasus ο οποιος ομως δεν εχει την λεπτομερεια αυτων της αναβασης και του auto drive
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για δωρεαν κατεβασμα βρισκει πραγματι καποιος σχεδον οτι θελει αλλα οχι για χωματινες διαδρομες στην Ελλαδα Τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει τιποτα εκτος απο εναν πολυ παλιο πλεον της αναβασης και τον δωρεαν pegasus ο οποιος ομως δεν εχει την λεπτομερεια αυτων της αναβασης και του auto drive
Σωστά!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Για να έχει δωρεάν αναβαθμίσεις πρέπει να είναι lm (lifetime maps)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστη το hellas auto drive δεν το εχει. Γραφει τι εχει μεσα τα εχω βαλει σε αλλο ποστ 2 η 3 σελιδες πισω
Nαι Θοδωρή ,τα είδα ,κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ετσι κι αλλιώς ,έχω σκοπό να πάω πρώτα μια βόλτα από τον Σταύρο (Photoagora) ,κ μετά τα ξαναλέμε. :ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Nαι Θοδωρή ,τα είδα ,κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ετσι κι αλλιώς ,έχω σκοπό να πάω πρώτα μια βόλτα από τον Σταύρο (Photoagora) ,κ μετά τα ξαναλέμε. :ok:
Φιλε...για οσα κάνεις εσυ και για οσα αγαπας να κανεις...ΜΙΑ συσκευη να σκεφτεις.Αν αντεχεις οικονομικα,ειναι μονοδρομος.Montana.-
Βεβαια το μεγαλο ατου ειναι...ο Σταύρος....θα σου πει οσα θες και οσα...δεν θες :D:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλε...για οσα κάνεις εσυ και για οσα αγαπας να κανεις...ΜΙΑ συσκευη να σκεφτεις.Αν αντεχεις οικονομικα,ειναι μονοδρομος.Montana.-
Βεβαια το μεγαλο ατου ειναι...ο Σταύρος....θα σου πει οσα θες και οσα...δεν θες :D:)
:p :p :p :p :p

Καποιον μου θυμιζεις εσυ..... :cool:

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Για δωρεαν κατεβασμα βρισκει πραγματι καποιος σχεδον οτι θελει αλλα οχι για χωματινες διαδρομες στην Ελλαδα Τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει τιποτα εκτος απο εναν πολυ παλιο πλεον της αναβασης και τον δωρεαν pegasus ο οποιος ομως δεν εχει την λεπτομερεια αυτων της αναβασης και του auto drive
Αν θες περαιτέρω βοήθεια σε ότι αναφέρεις εδώ, πες μου το email σου...
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Για μενα η λυση gps ηρθε σαν φωτιση εκει που καθομουν στη βεραντα.
Ανακαλυψα οτι η συσκευη που ειχαμε στην οικογενια πριν 5-6χρονια ηταν το navigon!!!
Nαι οκ και τι με αυτο;
Στο android κινητο εχω εδω κ 3 χρονια free το navigon eu με ενημερωμενους ολους τους χαρτες της ευρωπης και με τα τελευταια poi!
Οποτε με το ξηλωμα καποιων αρχειων απο την συσκευη gps και με την τοποθετηση των καινουργιων απο το κινητο καταφερα να εχω ενα ενημερωμενο gps!
Μια και τα λογια ειναι κουραση για μενα εδω θα δειτε εναν τελειο οδηγο σε βιντεο

Και βουαλα το μηχανημα στο μοτορι!


 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιος!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Μια χαρά ! Είναι αδιάβροχο, μοτοσυκλετιστικο;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Ποιο μοντέλο είναι, το 70?? Ειχα το 2100max, μετά το 40, το 70 και το 83 Live (που είχε και πληροφορίες καιρού, κίνησης, BT, φωνητικές οδηγίες, κλπ)
Τα έκανα beta test τα Navigon παλιότερα, ακόμα και σήμερα, κατά την γνώμη μου, ο καλύτερος αλγόριθμος στην δημιουργία/πρόταση διαδρομών. Όταν εξαγοράστηκε από την Garmin και σταμάτησε να βγάζει συσκευές ήταν πλήγμα, είχε πολύ καλές συσκευές. Πλέον εδώ και χρόνια ασχολείται μόνο με το Software.
Αλλά υπάρχουν και τα Here Maps (Here WeGo πλέον) στο Android εδώ και καιρό οπότε δεν πιστεύω ότι αξίζει να πληρώσει κάποιος να το πάρει, αν και έχει πάρα πολλές δυνατότητες.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ύστερα απο το πρόσφατο ταξίδι στα Βαλκάνια να γράψω δυο τρεις εντυπώσεις για το Bmw Navigator Street το οποίο ειναι ουσιαστικά το Garmin 390lm .
Ειμαι αρκετά ευχαριστημένος καταρχήν απο το plug n play.Στα απλα Ελληνικά,ούτε αδιαβροχες θήκες,ούτε φορτιστές σε μπριζάκια,ούτε καλωδιώσεις στη μπαταρία(που δίνει το 390 lm),ούτε τιποτα.Φισαρισμα στην αναμονή της bmw και έφυγες.Ενα θέμα που χα πριν φύγω που ενώ έσβηνα τη μηχανή,έκλεινε το cub bus το ρεύμα και αυτο συνέχιζε αντί να βγάλει την ερώτηση για συνέχεια ή απενεργοποίηση,έφτιαξε μόνο του.Προφανως ήταν κόλλημα του cun bus και δεν έχει να κανει με τη συσκευή.Οπου το είχα προγραμματίσει να πάμε,με πήγε απροβλημάτιστα.Μονο στην αρχή του ταξιδιού 200μ πριν τα σύνορα των Ευζώνων με τα Σκόπια και ενώ φτάσαμε στο συνοριακό σταθμό αντί να με πάει ευθεία,με έβγαζε δεξιά να κανω ενα Π 30 μέτρων και με ξαναέβαζε στον ίδιο δρόμο!Η βλακεία αυτή ήταν αφορμή να χω καζούρα σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι μεχρι,,,,,την κορυφή του Durmitor όπου,λόγω κρύου ,το GPS αυτοκινήτου ενός φίλου και το I phone του άλλου που χρησιμοποιούσαν και αυτοί για πλοήγηση έσβησαν.Το δικό μου ούτε κιχ.Δεν ξαναακούστηκαν .....Χαχαχαχα .Επισης το αυτοκινήτου του φίλου(ενα TOM TOM)έτεινε να μας πηγαίνει μεσα απο τα κέντρα των πόλεων/χωριών ενώ της μηχανής περιφερειακά ή τελως πάντων όπως είχα δει και στο google maps.Αυτο που δεν μου άρεσε ειναι ότι το ζουμ ιν-ζουμ αουτ ειναι πρακτικά αδύνατο,όπως κανει πχ το κινητό ή του αυτοκινήτου,με αποτέλεσμα να μην μπορείς να επιλέξεις σημείο στο χάρτη ,ότι μόλις πας να βάλεις μια πόλη σου ζητάει αναγκαστικά να βάλεις οδό και αριθμό,ενώ μπορεί να μην ξέρεις απλα να θες να πας στο κέντρο της(υπάρχει επιλογή center σε άλλες συσκευές ), ότι το lane assist στις εξόδους τουλάχιστον τον αυτοκινητοδρόμων των χωρών που πήγα(Σερβία,Σκόπια ,Βοσνία,Μαυροβούνιο δεν υπήρχε(δεν συζητάω καν για τα χωριά) ενώ στου αυτοκινήτου λειτουργούσε κανονικά μεγεθύνοντας τον κόμβο.Εμενα απλα έκανε λίγο ζουμ χωρίς να βγάζει τις λωρίδες κλπ.Στην Ελλάδα όμως το έκανε.Επισης δεν ξερω αν έχει να κανει με τις ρυθμίσεις ,αν και το χα σε λεπτομερή ανάλυση, τη διαδρομή την έδειχνε με μια γραμμή χωρίς πολλα πολλα,ενώ του κινητού ή του αυτοκινήτου αναλυτικά σχεδόν στροφή στροφή.Θεωρω όμως ότι η μέθοδος της μηχανής πρεπει να ναι πιο μελετημένη για να μην σου αποσπά την προσοχή,εμένα πάντως μου άρεσε περισσότερο.Στη σύνδεση με interphone f5xt όλα δούλεψαν ρολόι.Αυτα και to be continued


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
.Αυτο που δεν μου άρεσε ειναι ότι το ζουμ ιν-ζουμ αουτ ειναι πρακτικά αδύνατο,όπως κανει πχ το κινητό ή του αυτοκινήτου,με αποτέλεσμα να μην μπορείς να επιλέξεις σημείο στο χάρτη
Νίκο αυτό δεν το κατάλαβα, τι εννοείς? Δεν έχει κουμπάκι πάνω στην οθόνη + και - ?


,ότι μόλις πας να βάλεις μια πόλη σου ζητάει αναγκαστικά να βάλεις οδό και αριθμό,ενώ μπορεί να μην ξέρεις απλα να θες να πας στο κέντρο της(υπάρχει επιλογή center σε άλλες συσκευές ),
Αυτό είναι ένα θεματάκι με τα gps.... ειδικά με τα garmin. Προσπαθησε από πριν να βρεις μια οδο κοντά στην περιοχη που θες και να βάλεις αριθμό 1, πχ... Είναι μια λύση

ότι το lane assist στις εξόδους τουλάχιστον τον αυτοκινητοδρόμων των χωρών που πήγα(Σερβία,Σκόπια ,Βοσνία,Μαυροβούνιο δεν υπήρχε(δεν συζητάω καν για τα χωριά) ενώ στου αυτοκινήτου λειτουργούσε κανονικά μεγεθύνοντας τον κόμβο.Εμενα απλα έκανε λίγο ζουμ χωρίς να βγάζει τις λωρίδες κλπ.Στην Ελλάδα όμως το έκανε.Επισης δεν ξερω αν έχει να κανει με τις ρυθμίσεις ,αν και το χα σε λεπτομερή ανάλυση, τη διαδρομή την έδειχνε με μια γραμμή χωρίς πολλα πολλα,ενώ του κινητού ή του αυτοκινήτου αναλυτικά σχεδόν στροφή στροφή.Θεωρω όμως ότι η μέθοδος της μηχανής πρεπει να ναι πιο μελετημένη για να μην σου αποσπά την προσοχή,εμένα πάντως μου άρεσε περισσότερο.
Αυτό για ψάξτο σε σχέση με τα προφίλ. Δοκίμασε άλλα προφίλ, να δεις τι κάνει. Επίσης μπορεί να παίζει ρόλο η λεπτομέρεια του χάρτη για κάθε χώρα,ή ο ίδιος ο χάρτης.

Στη σύνδεση με interphone f5xt όλα δούλεψαν ρολόι.Αυτα και to be continued


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Νίκο αυτό δεν το κατάλαβα, τι εννοείς? Δεν έχει κουμπάκι πάνω στην οθόνη + και - ?
Το βγάζει το +/- μόλις πατάω στην οθόνη αλλα ειναι εξαιρετικά δύσχρηστο γι'αυτό έγραψα "πρακτικά αδύνατο".Δε συζητάω με τα δυο δάχτυλα zoom in-out όπως στα κινητά....σκέτη τυράνια



Αυτό είναι ένα θεματάκι με τα gps.... ειδικά με τα garmin. Προσπαθησε από πριν να βρεις μια οδο κοντά στην περιοχη που θες και να βάλεις αριθμό 1, πχ... Είναι μια λύση
Αυτο κανω αλλα χρειάστηκε στο ταξίδι μια διέλευση της τελευταίας στιγμής που απλα ηθελα το κέντρο του Zabljak και καθόμουν πάνω στο Durmitor και μ´έκοβε τ´αγιάζι να βρω ποια διεύθυνση βολεύει για το κέντρο του.(Ήξερα να πάω αλλα ξέρεις...ψυχαναγκασμός)


Αυτό για ψάξτο σε σχέση με τα προφίλ. Δοκίμασε άλλα προφίλ, να δεις τι κάνει. Επίσης μπορεί να παίζει ρόλο η λεπτομέρεια του χάρτη για κάθε χώρα,ή ο ίδιος ο χάρτης.
Μάλλον αυτο θα ναι,η λεπτομέρεια του χάρτη για κάθε χώρα δηλαδή ,αλλα στο αυτοκινητάδικο τα έδειχνε μια χαρά και γ το χω υψηλή λεπτομέρεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom