Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χρησιμοποιώ κι εγώ βάσεις Ram mount χρόνια και σε άπειρα σκληρά χιλιόμετρα στο χώμα. Το μόνο που συμβαίνει με την μπιλίτσα αυτή της RAM είναι με τα χρόνια και το σφίξε-ξεσφιξε να θέλει λίγο πιο πολύ δύναμη την ώρα που το σφίγγεις. Κατα τα άλλα δεν κουνάει βήμα..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χρησιμοποιώ κι εγώ βάσεις Ram mount χρόνια και σε άπειρα σκληρά χιλιόμετρα στο χώμα. Το μόνο που συμβαίνει με την μπιλίτσα αυτή της RAM είναι με τα χρόνια και το σφίξε-ξεσφιξε να θέλει λίγο πιο πολύ δύναμη την ώρα που το σφίγγεις. Κατα τα άλλα δεν κουνάει βήμα..
έτσι, βήμα!!!
Κάποια στιγμή , στη δεκαετία ίσως...., να χρειαστεί αλλαγή. Εμένα έχουν κλείσει πάντως 7-8 χρόνια κι ακόμα είναι ΟΚ. Εχουν κάποια παραμόρφωση, αλλά μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους ακόμα.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το Gps θα το ασφαλίσω με την μπάρα πάνω από τα όργανα ώστε αν ξεκολλήσει να μην φύγει από την μοτοσυκλέτα.

Είχα δει την βεντούζα σε ένα παρκαρισμένο GS παλιότερα ....

Θα το δοκιμάσω γιατί σε μια εβδομάδα ταξιδεύω και επειδή έχει βλάβη και δεν φορτίζει από την στάνταρ βάση, αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω την usb θύρα στον φορτιστή αυτοκινήτου που έχω, λύση που είναι συμβατή μόνο με την βεντούζα...

Πάντως εργονομικά αν τελικά λειτουργήσει είναι πολύ καλή λύση χωρίς το βάρος των βάσεων με μόνο μειονέκτημα ότι σε περίπτωση βροχής, αποσυνδέεις το ρεύμα και συνεχίζεις με την μπαταρία του Gps γιατί η σύνδεση αυτή δεν είναι αδιάβροχη.

Στον γυρισμό θα γράψω σχετικά.

Λοιπόν πήγα Νότια Ιταλία, 1700χλμ και δεν έφυγε ούτε μια φορά.
Η βεντούζα γνήσια της Garmin....
Για λύση ανάγκης μια χαρά.

Επίσης δοκίμασα το zumo σε φόρτιση με power bank και λειτουργεί κανονικά την ώρα που φορτίζει!!!
Πάλι για πιθανή λύση ανάγκης....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Για δώστε τα φώτα σας
Μόνο το base camp ⛺ παίζει για να φτιάχνω διαδρομές στο μοντανα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μόνο το base camp ⛺ παίζει για να φτιάχνω διαδρομές στο μοντανα;
οχι, μπορείς να φτιάξεις διαδρομή σε maps google και μετά να τη μετατρέψεις σε GPX αρχείο (εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη σελίδα: http://www.gpsvisualizer.com/convert_input ).
τέλος μεταφέρεις το GPX στο Μοντάνα.
εγώ αυτό κάνω και λειτουργεί διότι το base camp μου φαίνεται πολυ δύσχρηστο.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
οχι, μπορείς να φτιάξεις διαδρομή σε maps google και μετά να τη μετατρέψεις σε GPX αρχείο (εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη σελίδα: http://www.gpsvisualizer.com/convert_input ).
τέλος μεταφέρεις το GPX στο Μοντάνα.
εγώ αυτό κάνω και λειτουργεί διότι το base camp μου φαίνεται πολυ δύσχρηστο.
Δύσχρηστω δεν μου φενετε απλα ειναι λιγο περίεργο να βγάζεις διαδρομή και να μην έχεις εικόνα τι παίζει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Απο ότι βλέπω μπορει να φτιάξεις και διαδρομή στο Google earth και να την περάσεις στο μοντανα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Μα που χάθηκε η δικύκλη εγκυκλοπαίδεια τις garmin? Τωρα που τον χρειάζομαι



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα που χάθηκε η δικύκλη εγκυκλοπαίδεια τις garmin? Τωρα που τον χρειάζομαι



Sent from my iPhone using Tapatalk
Μάλλον βουτάει το κορμί του στην χαλκιδα.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Πωωωωω και τωρα;
Εγω λιώνω εδω στον υπολογιστή κι αυτός πλατσουρίζει .. καλα κανει ..
Μηπως μπορει κάποιος να μου δώσει να καταλάβω ποιος ειναι ο ποιο εύκολος τρόπος να φτιάξεις μια διαδρομή ; γενικά καταλαβενω τι παίζει αλλα στο basecamp για να δεις κάποιους δρόμους πρέπει να κανείς ζουμ τοσο κοντα που για να φτάσεις εκει που θες θα σου παρει τρεις εβδομάδες σχεδιασμού . Εκτός αν έχεις οθόνη 347 ιντσών . Η Μηπως κανω κατι λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πωωωωω και τωρα;
Εγω λιώνω εδω στον υπολογιστή κι αυτός πλατσουρίζει .. καλα κανει ..
Μηπως μπορει κάποιος να μου δώσει να καταλάβω ποιος ειναι ο ποιο εύκολος τρόπος να φτιάξεις μια διαδρομή ; γενικά καταλαβενω τι παίζει αλλα στο basecamp για να δεις κάποιους δρόμους πρέπει να κανείς ζουμ τοσο κοντα που για να φτάσεις εκει που θες θα σου παρει τρεις εβδομάδες σχεδιασμού . Εκτός αν έχεις οθόνη 347 ιντσών . Η Μηπως κανω κατι λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα σου έλεγα να ρωτήσεις το πουλι, αλλά έχει μπλέξει με τα τεχνικά του φόρουμ και δεν έχει χρονο:hungover::hungover::biker:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τον Υπια δλδ... Χαχαχα Sent from my iPhone using Tapatalk
κοιτα να δεις καρολε...
η υποθεση ειναι να προλαβει να απαντησει ο σουμπαρου(φορεστερ) πριν ολοκληρωσει τις τεχνικες εργασιες το πλι:D:p....αλλιως τον ηπιαμε ολοι...:wacky::wacky::wacky:
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
κοιτα να δεις καρολε...
η υποθεση ειναι να προλαβει να απαντησει ο σουμπαρου(φορεστερ) πριν ολοκληρωσει τις τεχνικες εργασιες το πλι:D:p....αλλιως τον ηπιαμε ολοι...:wacky::wacky::wacky:
Χαχαχαχα τι ειπες ...,


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κατατοπιστικός ο Θοδωρής
Ευχαριστβ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom