Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
@Georgnik Δοκιμασε τo tomtom στο κινητό σου. Εχεις τους ιδιους χαρτες και πλοήγηση με το gps. Σαν συσκευές δεν ξέρω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπέρες στο παρεάκι.

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, μία γρήγορη αρώτηξης:

Σκέφτομαι να τα σκάσω, για να πάρω ένα καλό gps.
Μετά από reviews χρηστών, forums, ιστοσελίδες εταιριών κτλ κτλ, κατέληξα στο Garmin GPSmap 276cx.

Είδα το Zumo 595LM.....δύσκολο μενού, η φωτεινότητα έχει σοβαρά θέματα σε απευθείας ηλιακή έκθεση (συμπέρασμα από πολλούς χρήστες). Το λιγότερο που θα ήθελα, είναι να προσπαθώ να διαβάσω την οθόνη οδηγώντας στην Εθνική με 150 χλμ, ή να κάνω καθε τόσο στάσεις για να καταλάβω τι δείχνει η οθόνη. Το έχω πάθει με κινητό και είναι ό,τι χειρότερο. Απορίπτεται.
Είδα το montana, καλό, ωραίο εύκολο μενού, ευκολία στους χάρτες, προφίλ κτλ....αλλά μικρή οθόνη. ΔΕΝ θέλω μικρή οθόνη για ευνόητους λόγους. Απορίπτεται.
Τα λοιπά ΤΟΜΤΟΜ κτλ δε με ενδιαφέρουν.

Ρωτάω λοιπόν, έχει κάποιος στην κατοχή του ή στην εμπειρία του γενικά δει, επεξεργαστεί την οθόνη του 276cx??
Το μόνο που με ενδιαφέρει, είναι πόσο καλά τα καταφέρνει στον ήλιο. Αυτό είναι το βασικό και το κύριο κατ'εμέ.

Ευχαριστώ.
:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχοντας το 660 εδώ και 9 χρόνια, νομίζω ότι η Garmin στην φωτεινότητα που έχει η οθόνη σε όλες τις συνθηκες είναι άριστη!
Με 5 ίντσες οθονη που έχει το 276......δεν υπάρχει περίπτωση να σε προβληματισει!
Άριστη επιλογή το συγκεκριμενο!
Ετοιμάσου για πλοηγός στις τσάρκες μας:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχοντας το 660 εδώ και 9 χρόνια, νομίζω ότι η Garmin στην φωτεινότητα που έχει η οθόνη σε όλες τις συνθηκες είναι άριστη!
Με 5 ίντσες οθονη που έχει το 276......δεν υπάρχει περίπτωση να σε προβληματισει!
Άριστη επιλογή το συγκεκριμενο!
Ετοιμάσου για πλοηγός στις τσάρκες μας:p
Θα ειμαι μπροστα μαζι με τον Phoenix!
:D :D

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 276cx είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα!!!!
Το είδα από κοντά στο odyssey κι έπαιξα λίγο μαζί του. Είναι σφαίρα! Έχει οθονάρα!!! Πλοηγείσαι εύκολα στο μενού του με κουμπάκια (δεν είναι touch screen - αυτό για κάποιους είναι πλεονέκτημα, γι άλλους μειονέκτημα. Καθαρά θέμα γούστου!)
Το μόνο του μείον, κι ο κάτοχος μου είπε :"μείνε στο ΜΟΝΤΑΝΑ"..., είναι ότι το λογισμικό του δεν κάνει πλοήγηση καλή σε κατοικημένους τόπους με διευθύνσεις. Είναι το 100% καταγραφικό χειρός-μηχανής-4Χ4 κι είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί "στο πουθενά"!!!! Συστήνεται ανεπιφύλακτα για χρήση σε δευτερεύοντες δρόμους!
Συνδέεται με κινητό και έχει πολλές δυνατότητες που δεν έχουμε μέχρι τώρα στα ΜΟΝΤΑΝΑ, ZUMO κλπ. Παίζει βέβαια και το MONTERRA έτσι (ή κάπως έτσι-δεν τα έχω ψάξει και πολύ).


Το ΜΟΝΤΑΝΑ είναι σταθερή αξία και η 4'' οθόνη είναι μια χαρά. Ποιος όμως δε θέλει 5''? ΟΚ αν τις θές τόσο πολύ, μην το πάρεις. Αλλά εγώ που το δουλεύω 3 χρόνια δε δυσκολεύτηκα πουθενά, λόγω ευκρίνιας και φωτεινότητας, αλλά και λόγω δυνατότητας άμεσου (σφαίρα μιλάμε...) zoom in-zoom out.

To ΖUMO 595 είναι ένα απίστυετο μηχάνημα - πλοηγός!
Αν το θες ως καταγραφικό, με αλλαγές χάρτη στο "μπαμ", διαχείριση ιχνών/διαδρομών επίσης στο "μπαμ" κλπ, απλά το ξεχνάς.
Αν θες ένα μηχάνημα για όλα (να σου λέει οδηγίες στην ενδοεπικοινωνία, να κάνει άριστη πλοήγηση με οδούς κλπ, να παίζει μουσική, να ακούς και εισερχόμενες κλήσεις) κι όλα αυτά με συμβιβασμό στο λίγο πολύπλοκο μενού του, ΟΚ, παίρνεις 595 κι είσαι μια χαρά!



Εγώ σήμερα θα επέλεγα ΜΟΝΤΑΝΑ 610/680 πάντως!

Έχοντας το ΜΟΝΤΑΝΑ 650 (προηγούμενη γενιά), αν μπορούσα να πάρω 2ο (κρατώντας πάντα το ΜΟΝΤΑΝΑ) θα έπαιρνα ένα ZUMO 595!


Kαλό ξεμπέρδεμα ;) :D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 276cx είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα!!!!
Το είδα από κοντά στο odyssey κι έπαιξα λίγο μαζί του. Είναι σφαίρα! Έχει οθονάρα!!! Πλοηγείσαι εύκολα στο μενού του με κουμπάκια (δεν είναι touch screen - αυτό για κάποιους είναι πλεονέκτημα, γι άλλους μειονέκτημα. Καθαρά θέμα γούστου!)
Το μόνο του μείον, κι ο κάτοχος μου είπε :"μείνε στο ΜΟΝΤΑΝΑ"..., είναι ότι το λογισμικό του δεν κάνει πλοήγηση καλή σε κατοικημένους τόπους με διευθύνσεις. Είναι το 100% καταγραφικό χειρός-μηχανής-4Χ4 κι είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί "στο πουθενά"!!!! Συστήνεται ανεπιφύλακτα για χρήση σε δευτερεύοντες δρόμους!
Συνδέεται με κινητό και έχει πολλές δυνατότητες που δεν έχουμε μέχρι τώρα στα ΜΟΝΤΑΝΑ, ZUMO κλπ. Παίζει βέβαια και το MONTERRA έτσι (ή κάπως έτσι-δεν τα έχω ψάξει και πολύ).


Το ΜΟΝΤΑΝΑ είναι σταθερή αξία και η 4'' οθόνη είναι μια χαρά. Ποιος όμως δε θέλει 5''? ΟΚ αν τις θές τόσο πολύ, μην το πάρεις. Αλλά εγώ που το δουλεύω 3 χρόνια δε δυσκολεύτηκα πουθενά, λόγω ευκρίνιας και φωτεινότητας, αλλά και λόγω δυνατότητας άμεσου (σφαίρα μιλάμε...) zoom in-zoom out.

To ΖUMO 595 είναι ένα απίστυετο μηχάνημα - πλοηγός!
Αν το θες ως καταγραφικό, με αλλαγές χάρτη στο "μπαμ", διαχείριση ιχνών/διαδρομών επίσης στο "μπαμ" κλπ, απλά το ξεχνάς.
Αν θες ένα μηχάνημα για όλα (να σου λέει οδηγίες στην ενδοεπικοινωνία, να κάνει άριστη πλοήγηση με οδούς κλπ, να παίζει μουσική, να ακούς και εισερχόμενες κλήσεις) κι όλα αυτά με συμβιβασμό στο λίγο πολύπλοκο μενού του, ΟΚ, παίρνεις 595 κι είσαι μια χαρά!



Εγώ σήμερα θα επέλεγα ΜΟΝΤΑΝΑ 610/680 πάντως!

Έχοντας το ΜΟΝΤΑΝΑ 650 (προηγούμενη γενιά), αν μπορούσα να πάρω 2ο (κρατώντας πάντα το ΜΟΝΤΑΝΑ) θα έπαιρνα ένα ZUMO 595!


Kαλό ξεμπέρδεμα ;) :D:D
Επειδη ειμαι ασχετος σε ολα τα 'τεχνικα΄' που αναφερεσαι και δεν μπορω να πω τιποτα, παρα να σε εμπιστευτω.....μπορω να πω για το μεγεθος της οθονης!
Εκει το Μοντανα ειναι για πεταμα....:p
Η μεγαλη οθονη ειναι απαραιτητη σε αυτα που κανουμε εμεις με τα μεχανακια μας, ιδιως οταν το ιχνος που εχουμε ειναι απο τον doc...:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδη ειμαι ασχετος σε ολα τα 'τεχνικα΄' που αναφερεσαι και δεν μπορω να πω τιποτα, παρα να σε εμπιστευτω.....μπορω να πω για το μεγεθος της οθονης!
Εκει το Μοντανα ειναι για πεταμα....:p
Η μεγαλη οθονη ειναι απαραιτητη σε αυτα που κανουμε εμεις με τα μεχανακια μας, ιδιως οταν το ιχνος που εχουμε ειναι απο τον doc...:D
:pointu:


η μυωπία σ' φταίει ;) όχι το ΜΟΝΤΑΝΑ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:pointu:


η μυωπία σ' φταίει ;) όχι το ΜΟΝΤΑΝΑ
Η μυωπία έχει πρόβλημα στο μακρια....κοντα είναι πρεσβυωπια, που έχεις εσύ λουγκρα:p
Τα λέγαμε και τον Αλέξανδρο που είναι τεκνό....οι μεγάλες οθόνες είναι σοβαρό κριτήριο για όπου παμε και για τους ρυθμούς που πάμε!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η μυωπία έχει πρόβλημα στο μακρια....κοντα είναι πρεσβυωπια, που έχεις εσύ λουγκρα:p
Τα λέγαμε και τον Αλέξανδρο που είναι τεκνό....οι μεγάλες οθόνες είναι σοβαρό κριτήριο για όπου παμε και για τους ρυθμούς που πάμε!
OK!

pls note (που λεν και στου χωριόμ') ότι το "κοντά" της πρεσβυωπίας είναι κάτω από 50 εκατοστά ;)
Όλα τα άλλα είναι ΟΚ, ή μακριά ;)!!! οπότε βλέπω μια χαρά το ΜΟΝΤΑΝΑ στο 1 μέτρο περίπου!:cool:

Χωρίς πλάκα τώρα.

Η μεγάλη οθόνη είναι ένα μεγάλο +! Δεν το αμφισβητώ. Απλώς εδώ μπαίνει ο προσωπικός παράγοντας της επιλογής. Οθόνη 5'' Zumo style και μενού για να κάνεις τρισάγια κι ευχέλαια? Ή 4'' οθόνη και μενού που σου κάνει εύκολη τη ζωή ακόμα και στο βουνό και χωρίς να σταματήσεις τις πιο πολλές φορές?
Μακάρι να είχε το ΜΟΝΤΑΝΑ/MONTERRA 5'' οθόνη, αλλά δεν.
Οπότε υπάρχει το 276cx (με το δικό του μειονέκτημα που είπα πιο πάνω + ότι κάνει καμιά 800αρα γιούρα ;)


Διαλιέχτεεεε!!!:D:D:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το Μοντανα εμενα παντως ΔΕΝ με ικανοποιησε στα OnRoad κομματια...ΑΡΙΣΤΟ για χωμα,ΑΡΙΣΤΟ για GPS και καθε μα καθε ειδους χωμα,σε δρομους ή στο "πουθενα" εκτος δρομου αλλά για πλοηγηση σε αδφαλτινα κομματια δεν...τα βασικα μονο,οταν θες το κατι παραπανω απλα κοιτας ενα zumo...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το Μοντανα εμενα παντως ΔΕΝ με ικανοποιησε στα OnRoad κομματια...ΑΡΙΣΤΟ για χωμα,ΑΡΙΣΤΟ για GPS και καθε μα καθε ειδους χωμα,σε δρομους ή στο "πουθενα" εκτος δρομου αλλά για πλοηγηση σε αδφαλτινα κομματια δεν...τα βασικα μονο,οταν θες το κατι παραπανω απλα κοιτας ενα zumo...
Ακόμα χειρότερο το 276cx όπως μου είπε ο κάτοχος του.
Λογικό!
Το λογισμικό τους είναι προσανατολισμένο αλλού!
Στους δρόμους όμως ακόμα καλύτερο είναι το google maps ;)
Σαφώς υπερτερούν τα Zumo/Nuvi έναντι των gps χειρός (276/ΜΟΝΤΑΝΑ κλπ), αλλά παραμένουν πίσω από google maps σε μια καλή android/ios συσκευή!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άντε...
Να σας πω κι άλλα μυστικά, τι να σας κάνω?


Το ΜΟΝΤΑΝΑ το έχετε κάνει να δουλεύει έτσι;




Nuvi style...? ;)

Κι όταν το κάνατε, συνεχίσατε να έχετε θέματα πλοήγησης μέσα σε πόλεις, όντας με σωστό χάρτη? (autodrivehellas, Europe 2017 +...?) ;)


οδηγίες: https://support.garmin.com/faqSearch/en-GB/faq/content/NnDWnjpfv631tQ33CkvKu8



Support
Setting up a Montana to work like a Nuvi
The Montana series devices are multifaceted and allow the user to setup the navigation features to mirror our Automotive GPS Nuvi* series devices. However since this is not their default purpose there are some changes to the settings that the user must do first.

First you will want to switch the devices to the Automotive profile.

To switch profiles on the Montana:

  1. Power On
  2. Touch Application drawer (Arrow)
  3. Touch Profile Change
  4. Touch Automotive
Once the profile is set properly you will also want to ensure the routing preferences are correct.

To check routing on the Montana from the main screen:

  1. Touch Application drawer
  2. Touch Setup
  3. Touch Routing
  4. Touch Activity
  5. Touch Automobile Driving
  6. Touch Lock on Road
  7. Touch Yes
Finally you will want to setup the map to view like a Nuvi.

For the Montana on the main screen:

  1. Touch Map
  2. Touch
  3. Touch Setup Map
  4. Touch Dashboard
  5. Touch Nuvi
  6. Touch Orientation
  7. Touch Automotive Mode
The device should now behave very similar to a Nuvi**.

*In order for the Montana to route on roads like an Automotive GPS they must have a map with routable roads loaded to them. Examples of this kind of mapping would be City Navigator or Topo 24k maps.

**Changing the settings of the Montana with the instructions provided will get the devices to behave similar to Garmin’s Nuvi Automotive GPS devices. There will be some features that are not the same.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το Μοντανα εμενα παντως ΔΕΝ με ικανοποιησε στα OnRoad κομματια...ΑΡΙΣΤΟ για χωμα,ΑΡΙΣΤΟ για GPS και καθε μα καθε ειδους χωμα,σε δρομους ή στο "πουθενα" εκτος δρομου αλλά για πλοηγηση σε αδφαλτινα κομματια δεν...τα βασικα μονο,οταν θες το κατι παραπανω απλα κοιτας ενα zumo...
Είναι όπως σχεδόν όλα τα πράγματα που αγοράζουμε!
Δεν μπορούν να τα κάνουν όλα καλά....!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το 276cx είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα!!!!
Το είδα από κοντά στο odyssey κι έπαιξα λίγο μαζί του. Είναι σφαίρα! Έχει οθονάρα!!! Πλοηγείσαι εύκολα στο μενού του με κουμπάκια (δεν είναι touch screen - αυτό για κάποιους είναι πλεονέκτημα, γι άλλους μειονέκτημα. Καθαρά θέμα γούστου!)
Το μόνο του μείον, κι ο κάτοχος μου είπε :"μείνε στο ΜΟΝΤΑΝΑ"..., είναι ότι το λογισμικό του δεν κάνει πλοήγηση καλή σε κατοικημένους τόπους με διευθύνσεις. Είναι το 100% καταγραφικό χειρός-μηχανής-4Χ4 κι είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί "στο πουθενά"!!!! Συστήνεται ανεπιφύλακτα για χρήση σε δευτερεύοντες δρόμους!
Συνδέεται με κινητό και έχει πολλές δυνατότητες που δεν έχουμε μέχρι τώρα στα ΜΟΝΤΑΝΑ, ZUMO κλπ. Παίζει βέβαια και το MONTERRA έτσι (ή κάπως έτσι-δεν τα έχω ψάξει και πολύ).


Το ΜΟΝΤΑΝΑ είναι σταθερή αξία και η 4'' οθόνη είναι μια χαρά. Ποιος όμως δε θέλει 5''? ΟΚ αν τις θές τόσο πολύ, μην το πάρεις. Αλλά εγώ που το δουλεύω 3 χρόνια δε δυσκολεύτηκα πουθενά, λόγω ευκρίνιας και φωτεινότητας, αλλά και λόγω δυνατότητας άμεσου (σφαίρα μιλάμε...) zoom in-zoom out.

To ΖUMO 595 είναι ένα απίστυετο μηχάνημα - πλοηγός!
Αν το θες ως καταγραφικό, με αλλαγές χάρτη στο "μπαμ", διαχείριση ιχνών/διαδρομών επίσης στο "μπαμ" κλπ, απλά το ξεχνάς.
Αν θες ένα μηχάνημα για όλα (να σου λέει οδηγίες στην ενδοεπικοινωνία, να κάνει άριστη πλοήγηση με οδούς κλπ, να παίζει μουσική, να ακούς και εισερχόμενες κλήσεις) κι όλα αυτά με συμβιβασμό στο λίγο πολύπλοκο μενού του, ΟΚ, παίρνεις 595 κι είσαι μια χαρά!



Εγώ σήμερα θα επέλεγα ΜΟΝΤΑΝΑ 610/680 πάντως!

Έχοντας το ΜΟΝΤΑΝΑ 650 (προηγούμενη γενιά), αν μπορούσα να πάρω 2ο (κρατώντας πάντα το ΜΟΝΤΑΝΑ) θα έπαιρνα ένα ZUMO 595!


Kαλό ξεμπέρδεμα ;) :D:D
Thanks Θοδωρή και λοιποί!

Πάω για 276cx.

Το μέγεθος της οθόνης είναι αρκετά σημαντικό κατ'εμέ, ειδικά σε απεικόνηση ίχνους, δε δη όταν προσεγγίζεις σημείο το οποίο διακλαδώνεται σε 4 διαφορετικούς χωματόδρομους / μονοπάτια και το ίχνος σου είναι σε έναν από αυτούς. Οπωσδήποτε εκεί η μεγαλύτερη οθόνη και ένα γρήγορο zoom in εν κινήση, πατώντας κουμπί και όχι αγγίζοντας οθόνη touch, πρίν φτάσεις στον κόμβο αυτόν, θεωρώ ότι έχει σημαντικότερο πλεονέκτημα.

Όσον αφορά την πλοήγηση σε αστικό περιβάλλον, θα συμβιβαστώ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι όπως σχεδόν όλα τα πράγματα που αγοράζουμε!
Δεν μπορούν να τα κάνουν όλα καλά....!
Demi correct....
Ξαναδιάβασε το ποστ Νο 354 κι όποτε θες στο δείxνω και live ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Thanks Θοδωρή και λοιποί!

Πάω για 276cx.

Το μέγεθος της οθόνης είναι αρκετά σημαντικό κατ'εμέ, ειδικά σε απεικόνηση ίχνους, δε δη όταν προσεγγίζεις σημείο το οποίο διακλαδώνεται σε 4 διαφορετικούς χωματόδρομους / μονοπάτια και το ίχνος σου είναι σε έναν από αυτούς. Οπωσδήποτε εκεί η μεγαλύτερη οθόνη και ένα γρήγορο zoom in εν κινήση, πατώντας κουμπί και όχι αγγίζοντας οθόνη touch, πρίν φτάσεις στον κόμβο αυτόν, θεωρώ ότι έχει σημαντικότερο πλεονέκτημα.

Όσον αφορά την πλοήγηση σε αστικό περιβάλλον, θα συμβιβαστώ.

Όταν ακολουθείς ίχνος, πας με πολύ zoom in!!! Νόμος! Αλλιώς θα χάσεις διακλάδωση, όσο μεγάλη και να είναι η οθόνη (το 1 από τα 3 λάθη που έκανα με το gps στη βόλτα στο Καλλίδρομο κι έχασα τις πρώτες δυο διακλαδώσεις στο Κρυονέρι ;) )

Έχει κι άλλο ένα μειονέκτημα που ξέχασα (όπως και το Monterra). Η οθόνη τους έρχεται "πρόσωπο" με το πλαίσιο, σε αντίθεση με το ΜΟΝΤΑΝΑ που έχει "βάθος" περίπου ένα εκατοστό. Αυτό, στην περίπτωση που πέσει με την οθόνη προς τα κάτω, είναι ένα θεματάκι ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Thanks Θοδωρή και λοιποί!

Πάω για 276cx.

Το μέγεθος της οθόνης είναι αρκετά σημαντικό κατ'εμέ, ειδικά σε απεικόνηση ίχνους, δε δη όταν προσεγγίζεις σημείο το οποίο διακλαδώνεται σε 4 διαφορετικούς χωματόδρομους / μονοπάτια και το ίχνος σου είναι σε έναν από αυτούς. Οπωσδήποτε εκεί η μεγαλύτερη οθόνη και ένα γρήγορο zoom in εν κινήση, πατώντας κουμπί και όχι αγγίζοντας οθόνη touch, πρίν φτάσεις στον κόμβο αυτόν, θεωρώ ότι έχει σημαντικότερο πλεονέκτημα.

Όσον αφορά την πλοήγηση σε αστικό περιβάλλον, θα συμβιβαστώ.
Γιάννη έχω το 276CX και παλαιότερα είχα το 276C. Το montana δεν το είχα ποτέ αλλά από όσο γνωρίζω είναι αρκετά κοντά σε χαρακτηριστικά, αν δεν έβγαινε το 276CX σίγουρα θα έπαιρνα αυτό.
Και για εμένα το θέμα της οθόνης είναι σημαντικότατο. Το τριήμερο στη Σαράνταινα-Κοκκάλια είχε αρκετό ήλιο και αρκετή σκόνη και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ανάγνωσης πουθενά, είναι σε άλλο επίπεδο από άποψη κοντραστ και φωτεινότητας. Τούμπα έφαγα αλλά η βάση του είναι τόσο ασφαλής ώστε αν είναι να πάθει ζημιά θα πάθαινε οποιοδήποτε gps και να είχες πάνω. Θέλει μια καλή επιλογή στη θέση που θα το βάλεις πάνω στη μηχανή σου.

Η διαφορά τιμής είναι τόσο μικρή που μάλλον η ζυγαριά γέρνει υπέρ του 276CX. Είναι σίγουρο πως δεν έχω εντρυφήσει τόσο βαθιά όσο ο Θοδωρής @forester αλλά όσο το σκάλισα είδα πως οι δυνατότητες του είναι παραπάνω από πλούσιες και σίγουρα παραπάνω από όσο θα χρησιμοποιήσω.








 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@STF Στέφανε έχεις το top εργαλείο της αγοράς!
Δύναμη!!!
H οθόνες σε όλα τα κορυφαία Garmin είναι απλώς άπαιχτες! Ειδικά σ αυτό που έχει και 5΄΄, όπως το 595.
Βρες κάτι "σε στυλ πλαίσιο" να προεξέχει μισό πόντο από την οθόνη για να αποφύγεις ζημιά αν σου πέσει. Όχι από τη βάση της garmin, από εκεί δεν πέφτει ποτε! Ειδικά με το σφίξιμο στο βιδάκι που δείχνεις ;)
Από τα χέρια μην πέσει (όπως μας πέφτει το κινητό καμιά φορά), θεωρώ το μόνο του μειονέκτημα είναι αυτό!!!
Τα λοιπά περί πλοήγησης σε πόλη , προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο όταν μιλάμε για GPS ;)



Επίσης, έχεις ψάξει τη συνδεσιμότητά του με android?
Πρέπει να κάνει πολλά πράγματα ;)
 
Reactions: STF
Top Bottom