Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF Στέφανε έχεις το top εργαλείο της αγοράς!
Δύναμη!!!
H οθόνες σε όλα τα κορυφαία Garmin είναι απλώς άπαιχτες! Ειδικά σ αυτό που έχει και 5΄΄, όπως το 595.
Βρες κάτι "σε στυλ πλαίσιο" να προεξέχει μισό πόντο από την οθόνη για να αποφύγεις ζημιά αν σου πέσει. Όχι από τη βάση της garmin, από εκεί δεν πέφτει ποτε! Ειδικά με το σφίξιμο στο βιδάκι που δείχνεις ;)
Από τα χέρια μην πέσει (όπως μας πέφτει το κινητό καμιά φορά), θεωρώ το μόνο του μειονέκτημα είναι αυτό!!!
Τα λοιπά περί πλοήγησης σε πόλη , προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο όταν μιλάμε για GPS ;)



Επίσης, έχεις ψάξει τη συνδεσιμότητά του με android?
Πρέπει να κάνει πολλά πράγματα ;)
Αν πέσει από τα χέρια η ατυχία θα είναι να βρει σε κάτι που εξέχει στο έδαφος, αλλιώς δεν ακουμπά η οθόνη (ελπίζω να μην υπάρξω τόσο γκαντέμης).

Τώρα σε σχέση με android εφαρμογές (αν εννοείς αυτό) όχι, δε το έχω ψάξει. Ξέρω όμως πως έχει πολύ καλή συνδεσιμότητα με smartphone μέσω bluetooth και μπορείς να βλέπεις ακόμη και τα εισερχόμενα μηνύματα στην οθόνη του garmin.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@STF

Στέφανε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

Το έχω παραγγείλει, το περιμένω από 'βδομάδα, μαζί με τη βάση του Μοντάνα που έχεις και εσύ.
Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Η βάση είναι τόσο καλή που όσο τράνταγμα και να φάει, δεν υπάρχει περίπτωση να ξε-αγκιστρωθεί? (Όπως λέει και ο Θοδωρής). Το βιδάκι χρησιμεύει γι αυτόν τον σκοπό?
2) Υπάρχει κάτι απο πίσω που θα το κρατήσει σε περίπτωση που ξε-αγκιστρωθεί?


Στη χωμάτινη του Καλλίδρομου, περάσαμε ένα κομμάτι με πέτρα, πραγματικό σπαστήρι. Εκεί μάλλον, μου έφυγε ένα κινητό που είχα στο οποίο κατέγραφα τις διαδρομές μου και τις ανέβαζα στο wikiloc. Το κινητο το είχα στην παρακάτω θήκη της ram η οποία θεωρείται από τις καλύτερες. Κι όμως έφυγε.

 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@giannis1070 την βάση τις ram την είχες κάθετα ;

Έχω την ίδια βάση πολλά χρόνια αλλά την βάζω οριζόντια , είναι ένα κόλπο και ποτέ δεν φεύγει το κινητό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@giannis1070 την βάση τις ram την είχες κάθετα ;

Έχω την ίδια βάση πολλά χρόνια αλλά την βάζω οριζόντια , είναι ένα κόλπο και ποτέ δεν φεύγει το κινητό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι, την είχα κάθετα. :(

Να πω την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα φύγει γιατί γενικά έχει φάει πολύ κοπάνημα.
Τέσπα, κάθε εμπόδιο σε καλό. Παράγγειλα το 276...:happy:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012


Αυτό είναι το καλώδιο από την βάση montana-monterra.
Θέλω να κόψω το καλώδιο στα 20cm να τοποθετήσω ένα φις και να παίρνω την βάση με το gps στο σπίτι όποτε θέλω .

Η ερώτηση μου είναι , το audio καλώδιο άμα κοπεί , ξανά ενώνεται ;

Το έχει κάνει κανεις , τόσο ψηλά ; Υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Η βάση είναι τόσο καλή που όσο τράνταγμα και να φάει, δεν υπάρχει περίπτωση να ξε-αγκιστρωθεί? (Όπως λέει και ο Θοδωρής). Το βιδάκι χρησιμεύει γι αυτόν τον σκοπό?
2) Υπάρχει κάτι απο πίσω που θα το κρατήσει σε περίπτωση που ξε-αγκιστρωθεί?

Από τη βάση δε φεύγει ακόμα και με το βιδάκι χαλαρό. Το βιδάκι όταν σφίξει, δεν πατιέται το κουμπάκι απελευθέρωσης, οπότε είναι + 1 ασφάλεια (που δεν την έχω χρησιμοποιήσει, ο Κώστας μου την έδειξε πριν λίγες μέρες ο @onroad , δεν το είχα δει καν....:D )
3 χρόνια δεν κουνήθηκε ποτέ από τη βάση του πάντως! Ακόμα και στην πτώση που έχω δείξει βίδεο με 80 χαω περίπου στην άσφαλτο, το GPS παρέμεινε εκεί!


Στη χωμάτινη του Καλλίδρομου, περάσαμε ένα κομμάτι με πέτρα, πραγματικό σπαστήρι. Εκεί μάλλον, μου έφυγε ένα κινητό που είχα στο οποίο κατέγραφα τις διαδρομές μου και τις ανέβαζα στο wikiloc. Το κινητο το είχα στην παρακάτω θήκη της ram η οποία θεωρείται από τις καλύτερες. Κι όμως έφυγε.


Κι αυτό περίεργο....
Πάνω από 4 χρόνια εκεί! Με το κινητό πάνω σε κάθε βόλτα, και στο Καλλίδρομο εκεί ήταν , κάθετα όπως το δείχνεις. Κι έχουν σπάσει και δυο άγκιστρα (ένα από τα δύο κάτω κι ένα αριστερά).
Πώς καταφέρνετε και σας πέφτει κινητό από αυτή τη βάση?:eek::eek::eek:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΔΕν μπαζει απ τα κουμπια?
Όχι Μήτσο!
Απόλυτα αδιάβροχο , όπως κι ο προκάτοχός του, το 276c και το278 c.
Τα κουμπιά έχουναδιαβροχοποίηση εσωτερικά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αδιαβροχοποίηση IPX7, σημαίνει ανθεκτικό σε βροχή, χιόνι, πλύσιμο.
Και κάποια ώρα (10' ή μισή ώρα... δεν το θυμάμαι) κάτω από 1 μέτρο νερού ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πώς καταφέρνετε και σας πέφτει κινητό από αυτή τη βάση?:eek::eek::eek:
Μακάρι νά'ξερα Θοδωρή.:hungover:
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οι κραδασμοί του ΚΤΜ, σε συνδυασμό με το τεραίν και μάλλον δεν το είχα βάλει καλά στη θέση του.

Βλέπεις έχουμε μηχανάκια νευρικά εμείς! :laugh:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF

Στέφανε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

Το έχω παραγγείλει, το περιμένω από 'βδομάδα, μαζί με τη βάση του Μοντάνα που έχεις και εσύ.
Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Η βάση είναι τόσο καλή που όσο τράνταγμα και να φάει, δεν υπάρχει περίπτωση να ξε-αγκιστρωθεί? (Όπως λέει και ο Θοδωρής). Το βιδάκι χρησιμεύει γι αυτόν τον σκοπό?
2) Υπάρχει κάτι απο πίσω που θα το κρατήσει σε περίπτωση που ξε-αγκιστρωθεί?


Στη χωμάτινη του Καλλίδρομου, περάσαμε ένα κομμάτι με πέτρα, πραγματικό σπαστήρι. Εκεί μάλλον, μου έφυγε ένα κινητό που είχα στο οποίο κατέγραφα τις διαδρομές μου και τις ανέβαζα στο wikiloc. Το κινητο το είχα στην παρακάτω θήκη της ram η οποία θεωρείται από τις καλύτερες. Κι όμως έφυγε.

Γιάννη, τη βάση της Garmin μη τη φοβάσαι. Όμως είναι σημαντικό που θα στηρίξεις τη βάση καθώς μόνη της δε μπαίνει στη μηχανή (ο ενδιάμεσος κρίκος, μεταξύ βάσης garmin και μηχανής/τιμονιού).

Είμαι φευγάτος τώρα και δε προλαβαίνω να σου γράψω περισσότερα. Πρέπει να μου πεις που σκέφτεσαι να στηρίξεις το Garmin, στο τιμόνι ή κάπου άλλου. Για το τιμόνι η λύση που έχω προσφύγει εγώ είναι ακλόνητη και το τιμόνι να κοπεί το gps εκεί θα είναι. Για λεπτομέρειες αργότερα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μακάρι νά'ξερα Θοδωρή.:hungover:
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οι κραδασμοί του ΚΤΜ, σε συνδυασμό με το τεραίν και μάλλον δεν το είχα βάλει καλά στη θέση του.

Βλέπεις έχουμε μηχανάκια νευρικά εμείς! :laugh:
Μόνο κακή τοποθέτηση του τηλεφώνου παίζει.
Αν το βάλεις βιαστικά και δεν "κουμπώσει" σωστά, ΟΚ. Έτσι πέφτει. Αν κάτσει σωστά το τηλ, δεν πέφτει από εκεί.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη, τη βάση της Garmin μη τη φοβάσαι. Όμως είναι σημαντικό που θα στηρίξεις τη βάση καθώς μόνη της δε μπαίνει στη μηχανή (ο ενδιάμεσος κρίκος, μεταξύ βάσης garmin και μηχανής/τιμονιού).

Είμαι φευγάτος τώρα και δε προλαβαίνω να σου γράψω περισσότερα. Πρέπει να μου πεις που σκέφτεσαι να στηρίξεις το Garmin, στο τιμόνι ή κάπου άλλου. Για το τιμόνι η λύση που έχω προσφύγει εγώ είναι ακλόνητη και το τιμόνι να κοπεί το gps εκεί θα είναι. Για λεπτομέρειες αργότερα.
Ευχαριστώ Στέφ, μόλις το πάρω τα ξαναλέμε!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κι αυτό περίεργο....
Πάνω από 4 χρόνια εκεί! Με το κινητό πάνω σε κάθε βόλτα, και στο Καλλίδρομο εκεί ήταν , κάθετα όπως το δείχνεις. Κι έχουν σπάσει και δυο άγκιστρα (ένα από τα δύο κάτω κι ένα αριστερά).
Πώς καταφέρνετε και σας πέφτει κινητό από αυτή τη βάση?:eek::eek::eek:
Όταν χρησιμοποιείς κινητό μικρό , τύπου iphone5 τα ελατήρια δεν είναι αρκετά τεντωμένα , όποτε το κινητό φεύγει πιο εύκολα , με τα μεγαλύτερα κινητά τύπου iPhone6 ή 6plus τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και πολύ πιο δύσκολο να φύγει !



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιάννη, τη βάση της Garmin μη τη φοβάσαι. Όμως είναι σημαντικό που θα στηρίξεις τη βάση καθώς μόνη της δε μπαίνει στη μηχανή (ο ενδιάμεσος κρίκος, μεταξύ βάσης garmin και μηχανής/τιμονιού).

Είμαι φευγάτος τώρα και δε προλαβαίνω να σου γράψω περισσότερα. Πρέπει να μου πεις που σκέφτεσαι να στηρίξεις το Garmin, στο τιμόνι ή κάπου άλλου. Για το τιμόνι η λύση που έχω προσφύγει εγώ είναι ακλόνητη και το τιμόνι να κοπεί το gps εκεί θα είναι. Για λεπτομέρειες αργότερα.


Στο τιμόνι είναι καλά για τα μικρά μηχανάκια που δεν έχουν τρόπο στήριξης πιο μπροστά και πάνω. Ακόμα και σ αυτά όμως, όταν βάζουν "πύργο" για όργανα έξτρα - rallye, και το GPS εκεί το βάζουν.
Το 990 έχει θέσεις να μπει πίσω από το φαίρινγκ που θα είναι πολύ πιο καλά. Στο τιμόνι Γιάννη @giannis1070 δε θα σε βολέψει. Σκύβεις για να δεις, παίρνεις το βλέμα από το δρόμο.
Ενδιάμεσα όπως λες Στέφανε, παίζει ρόλο ο σύνδεσμος! Κι εδώ από τη RAM οι λύσεις , οι καλύτερες συνήθως.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στο τιμόνι Γιάννη @giannis1070 δε θα σε βολέψει. Σκύβεις για να δεις, παίρνεις το βλέμα από το δρόμο.
Ενδιάμεσα όπως λες Στέφανε, παίζει ρόλο ο σύνδεσμος! Κι εδώ από τη RAM οι λύσεις , οι καλύτερες συνήθως.
Έχω έτοιμη βάση ram με μικρό βραχίονα πάνω από τα όργανα, πίσω από τη ζελατίνα, εκεί θα το βάλω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όταν χρησιμοποιείς κινητό μικρό , τύπου iphone5 τα ελατήρια δεν είναι αρκετά τεντωμένα , όποτε το κινητό φεύγει πιο εύκολα , με τα μεγαλύτερα κινητά τύπου iPhone6 ή 6plus τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και πολύ πιο δύσκολο να φύγει !



Sent from my iPhone using Tapatalk
αυτό ναι!
Αν είναι μικρό το τηλ και δεν τεντώνουν τα ελατήρια, η βάση αυτή δεν κάνει. Αλλά βγαίνει και σε μικρότερη νομίζω. Αν όχι, απλά δεν κάνει!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω έτοιμη βάση ram με μικρό βραχίονα πάνω από τα όργανα, πίσω από τη ζελατίνα, εκεί θα το βάλω...
Σούπερ!
ένα διαμαντάκι με μπίλια θες πίσω από τη βάση της garmin κι είσαι έτοιμος ;)

Και δες Γιάννη στο θέμα με τους χάρτες, τους opentopomap! Μαζί με Πήγασο (ίδιοι είναι, με καλύτερα χρώματα ο πήγασος) και τις ισοϋψείς, είσαι άψογος!!!!
 
Top Bottom