Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Τα 350 είχαν αρκετά θέματα κυρίως στο software τους , μακάρι να λυθεί το θέμα αν και νομίζω ότι έτσι που το περιεγραψες είναι θέμα software κι όχι οθόνης!
Το γνωρίζω πως υπάρχει και αυτή η περίπτωση. Το άσχημο είναι ότι το γνωρίζουν και οι της Garmin και δεν προσπάθησαν να λύσουν το πρόβλημα. Ελπίζω να ήταν θέμα οθόνης. Ρίσκο, αλλά...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το γνωρίζω πως υπάρχει και αυτή η περίπτωση. Το άσχημο είναι ότι το γνωρίζουν και οι της Garmin και δεν προσπάθησαν να λύσουν το πρόβλημα. Ελπίζω να ήταν θέμα οθόνης. Ρίσκο, αλλά...
Ότι χειρότερο το after sales και ο τοπικός αντιπρόσωπος...τα ξέρω από πρώτο χέρι δυστυχώς
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Βρήκα την cyber Δευτέρα στο Ebay το καινούργιο garmin 396 lmt- s στην πολύ καλή τιμή των 280 £ κομπλέ με τα μεταφορικά από Αγγλία.
Μόλις είχα πάρει τα άσχημα για το κόστος επισκευής του παλιού 80 + 40 καινούργια καλωδίωση και το αγόρασα...
 

sotsirhcsakaiz

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW F800GS 08'
Τα 350 είχαν αρκετά θέματα κυρίως στο software τους , μακάρι να λυθεί το θέμα αν και νομίζω ότι έτσι που το περιεγραψες είναι θέμα software κι όχι οθόνης!
Τελικώς ήταν θέμα οθόνης. Η αλλαγή έγινε και είναι όλα οκ! Αφού η Garmin "δεν ήθελε" τα λεφτά μου, αυτά πήγαν στην Κίνα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καινούρια συσκευή από την Garmin, το ΧΤ.

Το οποίο είναι "σύγχρονο" με ανάλυση φτηνού τηλεφώνου, φωτεινή οθόνη (όσο φωτεινό το galaxy s10 έγραψε κάποιος) και τιμή προσφοράς από το motoraid στα 420.
Κάποια (ή ίσως όλα, δεν ξέρω) της πρώτης φουρνιάς έρχονται με ελαττωματική βάση που στην Αμερική τουλάχιστον τις αλλάζει η Garmin.
Διαβάζω ότι βάζουν OSM maps για εκτός δρόμου πλοήγηση.

Η τιμή του είναι "προκλητική".

Σαν χρήση, σε σχέση με ένα τηλέφωνο στο ρεύμα σε Xgrip, για τις βόλτες που γίνονται, μιά τέτοια συσκευή πως είναι; Έχω δει να χρησιμοποιείτε και τηλέφωνα και GPS, δεν συζητάω καν για κάτι Αμερικανούς που έχουν τρείς "ίδιες" συσκευές επάνω στο τιμόνι συν ειδοποίηση ραντάρ συν τουπουλιουτογάλακαιτηςπαναγιαςταμάτια.

Το κακό με τα τηλέφωνα είναι η υπερθέρμανση αν τα βαράει ο ήλιος και φορτίζουν μαζί και η οθόνη αναμμένη συνεχώς, που με γάντι δεν παίζει καλά (έχει glove mode, ανεβάζει την κατανάλωση στο ρεύμα και δεν ξέρω αν θα επαρκεί η φόρτιση για να το κρατήσει στην ζωή).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στις μηχανές, η γνώμη μου είναι:
-GPS για πλοήγηση (οποίο γουστάρει και βολεύει τον καθένα) και
- το κινητό στην τσέπη του μπουφάν πάντα! (Όχι σε βάσεις στο τιμόνι, όχι σε βαλίτσα, όχι σε τσαντάκια ή ντουλαπάκια)

Για τα αυτοκίνητα, έχει νόημα το «κινητό ή πλοηγός; Τι προτιμάτε;»
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
έχω έξτρα τηλέφωνο για να χρησιμοποιήσω μόνο σαν GPS, χωρίς κάρτα sim μέσα απαραίτητα. αυτό δεν το διευκρίνησα.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
499 στο motoraid το βλέπω. Πως βγαίνει η προσφορα;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν βγαίνει τελικά, είναι τα ψιλά γράμματα που δεν γράφτηκαν στο FB, όπου έλεγε όλα μας τα προϊόντα. Πιο σωστά βγαίνει στο καλάθι αλλά πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι ξέρετε δεν ισχύει γιατί είναι Garmin και δεν έχουμε περιθώριο κέρδους για να γίνει αυτό, οπότε σας πιστώνουμε το ποσό η μας βάζετε τα υπόλοιπα.

Με συγχωρείτε για το λάθος που δεν είναι δικό μου ακριβώς αλλά το μετέφερα. Respect16 για... Όλα τα άλλα η όλα πλην εξαιρέσεων τέλος πάντων.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Το πήρες;
Δείχνει όντως πιο σύγχρονο σε εμφάνιση και interface, πιο κοντά σε smartphone.
Επίσης συνεργάζεται με το Explore για διαδρομές και οχι το αχωνευτο Basecamp.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρουν αν θα έχουν να στείλουν γιατί υπάρχουν πολλές παραγγελίες, θα μιλήσουμε από εβδομάδα.

Αυτό μου άρεσε. Τα προηγούμενα έμοιαζαν με οκτάμπιτο παιχνίδι και σε εμφάνιση και σε απόκριση, ακόμα και τα πενφέ με τις μεγάλες οθόνες.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δεν ξέρουν αν θα έχουν να στείλουν γιατί υπάρχουν πολλές παραγγελίες, θα μιλήσουμε από εβδομάδα.

Αυτό μου άρεσε. Τα προηγούμενα έμοιαζαν με οκτάμπιτο παιχνίδι και σε εμφάνιση και σε απόκριση, ακόμα και τα πενφέ με τις μεγάλες οθόνες.
Παίζει και σε Egalaxy. Αξιόλογα τα παιδιά εκεί και πολύ εξυπηρετικά
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια χαρά στην τέλεια εφαρμογή πλοηγησης



Advphone....
Όλα οκ, αλλά όταν έχεις πάρει GPS με το μηχανάκι δεν ψάχνεις άλλες λύσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα οκ, αλλά όταν έχεις πάρει GPS με το μηχανάκι δεν ψάχνεις άλλες λύσεις.
Σωστό και αυτό... Αλλά από τότε που έφτασαν εκεί που έφτασαν οι εφαρμογές και τα κινητά, σταμάτησα να χρησιμοποιώ το zumo 660.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστό και αυτό... Αλλά από τότε που έφτασαν εκεί που έφτασαν οι εφαρμογές και τα κινητά, σταμάτησα να χρησιμοποιώ το zumo 660.
Λογικό.

Και το Navi vi δεν είναι το πιο σούπερ ουάου, αλλά μου αρέσει που συνεργάζεται με το μηχανάκι και βλέπεις πολλά στατιστικά και έχεις εποπτεία σε πραγματικό χρόνο παραμέτρων της μηχανής.

Το Garmin XT είναι άλλος θεός.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Λογικό.

Και το Navi vi δεν είναι το πιο σούπερ ουάου, αλλά μου αρέσει που συνεργάζεται με το μηχανάκι και βλέπεις πολλά στατιστικά και έχεις εποπτεία σε πραγματικό χρόνο παραμέτρων της μηχανής.

Το Garmin XT είναι άλλος θεός.
Τι παραπανω κανει το ΧΤ;
Ειμαι σε φαση που σκεφτομαι να αγοράσω κατι σοβαρο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι παραπανω κανει το ΧΤ;
Ειμαι σε φαση που σκεφτομαι να αγοράσω κατι σοβαρο
Είναι γρήγορο σαν κινητό, η οθόνη είναι εξαιρετική, η μπαταρία καλύτερη (στο αυτοκίνητο δεν έχω βάλει βάση με φορτιστή ακόμα). Η γενική εμπειρία χρήσης είναι επιπέδου τηλεφώνου, σε αντίθεση με το Navi vi που θέλει λογική παλιού Nokia. Το μόνο αρνητικό που διάβασα, θέλει σκέπαστρο γιατί στην βροχή καταγράφει τις σταγόνες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Είναι γρήγορο σαν κινητό, η οθόνη είναι εξαιρετική, η μπαταρία καλύτερη (στο αυτοκίνητο δεν έχω βάλει βάση με φορτιστή ακόμα). Η γενική εμπειρία χρήσης είναι επιπέδου τηλεφώνου, σε αντίθεση με το Navi vi που θέλει λογική παλιού Nokia. Το μόνο αρνητικό που διάβασα, θέλει σκέπαστρο γιατί στην βροχή καταγράφει τις σταγόνες.
Το θέμα ειναι αξίζει να τα σκασεις για ενα τετοιο η καλυτερα να παρεις ενα καλο smartphone και τελος;
Αν και εχω ενα gps αυτοκινήτου και κανω την δουλεια μου, Ελλάδα κανω χρήση του κινητου και μονο.

Ξερω ξεφεύγουμε απο το θέμα και ειναι και υποκειμενικές πιστευω οι απαντησεις...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπράβο gsmaniac θα το ζητούσα τώρα (που μαζεύτηκα σπίτι)


kon/nos το ζήτημα είναι καθαρά οικονομικό από την μία και χρηστικό από την άλλη.

Προσωπικές εμπειρίες με ΟΧΙ κορυφαία τηλέφωνα (οκ, έχω "καλό" τηλέφωνο του 2018... δηλαδή αρχαίο όπως τρέχει η τεχνολογία που και τότε είχε μικρή μπαταρία) είναι ότι προτιμώ ξεχωριστές συσκευές. Είναι εύκολο και προφανές το όλα σε ένα, αλλά το τηλέφωνο δεν είναι φτιαγμένο για να κοπανιέται (άλλο αν πχ ο gsmaniac έχει δοκιμάσει και αντέχει το δικό του), το τηλέφωνο δεν είναι φτιαγμένο για 100% χρήση οθόνης και φόρτιση και ήλιο, πιο σημαντικό από όλα προτιμώ να το έχω επάνω μου γιατί σε φάση που έγινε στραβή και το μηχανάκι κατέληξε μακριά, μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο εκεί που έπρεπε.

Από άποψη ασφάλειας λοιπόν προτιμώ να έχω το gps με την τροφοδοσία του για την δουλειά του, το τηλέφωνο στην τσέπη μου χωρίς να "ξοδεύω" μπαταρία για κάτι όχι απαραίτητο. Συν το ότι αν πέσει το μηχανάκι και σπάσει το GPS δεν τρέχει τίποτα, αν ξεμείνω από τηλέφωνο έχω αίσθηση ανασφάλειας.
 
Top Bottom