Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν τα λες καλά, αν το δικό σου είναι lm δεν σημαίνει ότι θα είναι και το μεταχειρισμένο.
Σωστον!

Επίσης lm σημαίνει "ζωή της συσκευής κατά την εταιρεία" όχι όσο ζει ο ιδιοκτήτης. Άρα όποτε αποφασίσουν λένε τέλος, πάρτε καινούριο.

Κατά την ταπεινή μου, καλύτερα ένα φθηνό τηλέφωνο μόνο για πλοήγηση, παρά παλιά μονάδα Garmin (ή οποιαδήποτε άλλη παλιά μονάδα).
Μωρε καλα θα ηταν να υπηρχε καποιο φτηνο, που να αντεχε στα συνεχη κοπανηματα, να ειχε καλο δεκτη gps, να εχει ευαναγνωστη οθονη, να συνεργαζεται με το base camp, κλπ, κλπ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με συγχωρείς γιατί δεν έχω καταλάβει.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το περιβάλλον του basecamp και δεν μπορείς να δουλέψεις με άλλο πρόγραμμα; Μπαίνοντας στα νήματα της Garmin στο advrider δεν βρίσκω άνθρωπο που να το θεωρεί καλό πρόγραμμα, όλοι λένε ότι μαθαίνεται και θέλει συμβιβασμό με τον τρόπο που κάνει πράγματα. Προσπάθησα, μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία, να σχεδιάσω διαδρομή με βάση όσα είδα σε εκπαιδευτικά βίντεο. Οι περισσότεροι προτείνουν Curviger, calimoto, rever, είναι και άλλο ένα που ξεχνάω τώρα για τα GPX και στην συνέχεια πλοηγό αν θέλεις.

Όλα αυτά που λες τα έχει η σειρά της Samsung Xcover τα είχα αφήσει στα 200 ευρώ περίπου, μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο άηφον 7 και πάνω που είναι αδιάβροχα αν προτιμάς "τους άλλους". Για την Blackview επίσης είχαν κάποιοι εδώ μέσα γράψει καλά λόγια.

Το 390 είναι τραγικά αργό πλέον, μικρή οθόνη, μέτρια φωτεινότητα. Το ΧΤ έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο, αλλά δεν είναι φτηνό.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μωρε καλα θα ηταν να υπηρχε καποιο φτηνο, που να αντεχε στα συνεχη κοπανηματα, να ειχε καλο δεκτη gps, να εχει ευαναγνωστη οθονη, να συνεργαζεται με το base camp, κλπ, κλπ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει
Άμα το βρεις Κώστα σφύρα μου γιατί είμαι και εγώ σε αναζήτηση...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Με συγχωρείς γιατί δεν έχω καταλάβει.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το περιβάλλον του basecamp και δεν μπορείς να δουλέψεις με άλλο πρόγραμμα; Μπαίνοντας στα νήματα της Garmin στο advrider δεν βρίσκω άνθρωπο που να το θεωρεί καλό πρόγραμμα, όλοι λένε ότι μαθαίνεται και θέλει συμβιβασμό με τον τρόπο που κάνει πράγματα. Προσπάθησα, μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία, να σχεδιάσω διαδρομή με βάση όσα είδα σε εκπαιδευτικά βίντεο. Οι περισσότεροι προτείνουν Curviger, calimoto, rever, είναι και άλλο ένα που ξεχνάω τώρα για τα GPX και στην συνέχεια πλοηγό αν θέλεις.

Όλα αυτά που λες τα έχει η σειρά της Samsung Xcover τα είχα αφήσει στα 200 ευρώ περίπου, μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο άηφον 7 και πάνω που είναι αδιάβροχα αν προτιμάς "τους άλλους". Για την Blackview επίσης είχαν κάποιοι εδώ μέσα γράψει καλά λόγια.

Το 390 είναι τραγικά αργό πλέον, μικρή οθόνη, μέτρια φωτεινότητα. Το ΧΤ έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο, αλλά δεν είναι φτηνό.
Εγώ χρησιμοποιώ το Google mymaps. Εκεί σχεδιάζω μια διαδρομή και όπου χρειαστεί χρησιμοποιώ το Basecamp. Για παράδειγμα στο Advtroffy που είχαμε κάνει κομμάτια πιλοτικά έκοψα και έραψα μετά στο Basecamp τα διάφορα κομμάτια για το τελικό ίχνος. Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα προγράμματα αλλά γενικά θα πώ πως εγώ προσωπικά τα GPS της Garmin δεν τα αλλάζω για την απόλυτη αξιοπιστία, αντοχή, αδιαβροχοποίηση τους.

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια ένα Garmin Dakota 20, γενικά είμαι υπέρ της κατηγορίας πεζοπορικών GPS, παίρνει 2 μπαταρίες ΑΑ, βάζω 2 επαναφορτιζόμενες 2600mah και με βγάζει μια μέρα σχεδόν πλοήγησης, δεν χρειάζεται παροχή ρεύματος και στην ανάγκη αγοράζεις μπαταρίες απο απουδήποτε.

Το συγκεκριμένο που έχω έχει μικρή οθόνη και πλέον έχει αρχίσει και με ενοχλεί κάπως αυτό, εάν το αντικαταστήσω θέλω κάποιοι τύπου Montana 680 που είναι σαν αυτό που έχω σε φιλοσοφία σε πιο μεγάλο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για χωμάτινη εκδρομή πιθανώς να έχεις δίκιο (αν και με ξενίζει το σύστημα ένωσε τα σημεία με ευθείες).

Για ασφάλτινη με πλοήγηση έχει απείρως πιο εύχρηστες επιλογές και η δυνατότητα να τροποποιήσεις την διαδρομή από το τηλέφωνο και να την στείλεις μετράει πολύ στην αποτελεσματικότητα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για χωμάτινη εκδρομή πιθανώς να έχεις δίκιο (αν και με ξενίζει το σύστημα ένωσε τα σημεία με ευθείες).

Για ασφάλτινη με πλοήγηση έχει απείρως πιο εύχρηστες επιλογές και η δυνατότητα να τροποποιήσεις την διαδρομή από το τηλέφωνο και να την στείλεις μετράει πολύ στην αποτελεσματικότητα.
Ναι για ασφάλτινη πλοήγηση σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Και ένα απλό κινητό τηλέφωνο βασικά αρκεί.

Για χώμα αναφέρθηκα πιο πολύ εγώ στην χαρτογράφηση διαδρομής και στην αξιοπιστία στις διάφορες συνθήκες στο βουνό.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ των χαρτών που προσφέρει η Garmin στις συσκευές της; Από ότι καταλαβαίνω όλες έχουν ένα βασικό χάρτη, όπου δεν έχει πολύ λεπτομέρεια (;). Για να μπορεί να σε πλοηγησεί με τη μηχανή από άσφαλτο πρέπει να έχει ΤΟΡΟ drive χάρτες, σωστά; Έχει νόημα να πάρεις μία "βασική" και να βρεις χάρτες στο internet, είναι εύκολο;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι TOPO χάρτες είναι ακριβείας για βουνό.

Οι υπόλοιποι που λες είναι οι προεγκατεστημένοι κανονικοί ασφάλτινοι χάρτες, με ικανοποιητική λεπτομέρεια σε υψόμετρο αν επιλέξεις την τρισδιάστατη απεικόνιση.

Μπορείς να βάλεις OSM τοπογραφικούς χάρτες για εκτός δρόμου ή να αγοράσεις χάρτες από κάπου.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με συγχωρείς γιατί δεν έχω καταλάβει.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το περιβάλλον του basecamp και δεν μπορείς να δουλέψεις με άλλο πρόγραμμα; Μπαίνοντας στα νήματα της Garmin στο advrider δεν βρίσκω άνθρωπο που να το θεωρεί καλό πρόγραμμα, όλοι λένε ότι μαθαίνεται και θέλει συμβιβασμό με τον τρόπο που κάνει πράγματα. Προσπάθησα, μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία, να σχεδιάσω διαδρομή με βάση όσα είδα σε εκπαιδευτικά βίντεο. Οι περισσότεροι προτείνουν Curviger, calimoto, rever, είναι και άλλο ένα που ξεχνάω τώρα για τα GPX και στην συνέχεια πλοηγό αν θέλεις.

Όλα αυτά που λες τα έχει η σειρά της Samsung Xcover τα είχα αφήσει στα 200 ευρώ περίπου, μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο άηφον 7 και πάνω που είναι αδιάβροχα αν προτιμάς "τους άλλους". Για την Blackview επίσης είχαν κάποιοι εδώ μέσα γράψει καλά λόγια.

Το 390 είναι τραγικά αργό πλέον, μικρή οθόνη, μέτρια φωτεινότητα. Το ΧΤ έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο, αλλά δεν είναι φτηνό.
Το xcover και κάθε κινητο ειναι μια χαρα μέχρι να αρχίσει να βρέχει οπότε και η οθόνη θα αρχίσει να πέρνει εντολές απο κάθε σταγόνα που κυλάει πάνω της.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το xcover και κάθε κινητο ειναι μια χαρα μέχρι να αρχίσει να βρέχει οπότε και η οθόνη θα αρχίσει να πέρνει εντολές απο κάθε σταγόνα που κυλάει πάνω της.
Για αυτό υπάρχει λύση DIY κλοπιράιτ k0k0s ο οποίος πρότεινε πλαστικό από κλασεράκι εγγράφων κομμένο/συρραμένο για σκίαστρο, κόστος μερικά σεντ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ των χαρτών που προσφέρει η Garmin στις συσκευές της; Από ότι καταλαβαίνω όλες έχουν ένα βασικό χάρτη, όπου δεν έχει πολύ λεπτομέρεια (;). Για να μπορεί να σε πλοηγησεί με τη μηχανή από άσφαλτο πρέπει να έχει ΤΟΡΟ drive χάρτες, σωστά; Έχει νόημα να πάρεις μία "βασική" και να βρεις χάρτες στο internet, είναι εύκολο;
Εγώ ξέρω τον Topo Hellas Drive Που έχω στο δικό μου και είναι πιο εξειδικευμένος και με χωμάτινoυς δρόμους. Έχει νομίζω και τον Auto drive που είναι πιο κατάλληλος για άσφαλτο, έχει ναυτικούς χάρτες, Ευρωπαικούς κλπ. Άμα πατήσεις Garmin χάρτες θα βρεις.

Νομίζω είναι συμβατα μόνο με τους δικούς τους χάρτες. Το ξαναλέω, Το να έχω ένα κινητό, μέσα σε μια θήκη να βράζει, να βρέχει να μη βλέπω τίποτα, να θέλω να σκρολάρω να μην μπορώ, να πρέπει να το έχω σε παροχή ρεύματος και άμα χαλάσει να μην έχω πλοήγηση και μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.

Με το Garmin έχω κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα σε χώμα το μόνο που με απασχολούσε πάντα ήταν να έχω φορτίσει μπαταρίες, έχω την βάση του με Ram mount δεν κουνιέται βήμα και στον πιο σκληρό χωματόδρομο και ακόμα και να πέσει σε ποτάμι το μηχανάκι μαζί με το GPS ολα θα συνεχίσουν να δουλέυουν. Όποιος κάνει χώμα αξίζει την επένδυση. Τώρα για άσφαλτο δε ξέρω, πάλι όμως ένας πλοηγός εξειδικευμένος για μένα είναι πολύ καλύτερο απο οποιονδήποτε κινητό αλλά εν τέλει όλα είναι και θέμα κόστους.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το να έχω ένα κινητό, μέσα σε μια θήκη να βράζει, να βρέχει να μη βλέπω τίποτα, να θέλω να σκρολάρω να μην μπορώ, να πρέπει να το έχω σε παροχή ρεύματος και άμα χαλάσει να μην έχω πλοήγηση και μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα με το κινητό. Εμένα τον τελευταίο καιρό έχει σταματήσει να φορτίζει ενώ έχω αλλα΄ξει καλώδια και φορτιστές. Αυτό μόνο στη μηχανή, σπίτι φορτίζει κανονικά, με το ίδιο καλώδιο... Έχω καταλήξει καλύτερα να έχεις μία συσκευή για αυτή τη δουλειά, όπως αναφέρεις παραπάνω στο πόστ σου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα με το κινητό. Εμένα τον τελευταίο καιρό έχει σταματήσει να φορτίζει ενώ έχω αλλα΄ξει καλώδια και φορτιστές. Αυτό μόνο στη μηχανή, σπίτι φορτίζει κανονικά, με το ίδιο καλώδιο... Έχω καταλήξει καλύτερα να έχεις μία συσκευή για αυτή τη δουλειά, όπως αναφέρεις παραπάνω στο πόστ σου.
Δεν είναι φτηνές συσκευές αλλά είναι μια επένδυση. ΚΑταρχήν είναι αλεξίσφαιρα ουσιαστικά ειδικά αυτά τα πεζοπορικά.

Το πρώτο μου Garmin Dakota 20 το είχα σχεδόν 10 χρόνια και θα ζούσε φυσικά ακόμα αν δεν το ξέχναγα κάπου και το έχανα εν ολίγοις.. Και μετά βρήκα το ίδιο σε μεταχειρισμένο και το έχω κανονικά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Με συγχωρείς γιατί δεν έχω καταλάβει.

ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το περιβάλλον του basecamp και δεν μπορείς να δουλέψεις με άλλο πρόγραμμα; Μπαίνοντας στα νήματα της Garmin στο advrider δεν βρίσκω άνθρωπο που να το θεωρεί καλό πρόγραμμα, όλοι λένε ότι μαθαίνεται και θέλει συμβιβασμό με τον τρόπο που κάνει πράγματα. Προσπάθησα, μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία, να σχεδιάσω διαδρομή με βάση όσα είδα σε εκπαιδευτικά βίντεο. Οι περισσότεροι προτείνουν Curviger, calimoto, rever, είναι και άλλο ένα που ξεχνάω τώρα για τα GPX και στην συνέχεια πλοηγό αν θέλεις.

Όλα αυτά που λες τα έχει η σειρά της Samsung Xcover τα είχα αφήσει στα 200 ευρώ περίπου, μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο άηφον 7 και πάνω που είναι αδιάβροχα αν προτιμάς "τους άλλους". Για την Blackview επίσης είχαν κάποιοι εδώ μέσα γράψει καλά λόγια.

Το 390 είναι τραγικά αργό πλέον, μικρή οθόνη, μέτρια φωτεινότητα. Το ΧΤ έχει νόημα να επενδύσεις χρόνο, αλλά δεν είναι φτηνό.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο περαν του base camp Οποτε ναι, δεν ξερω, φυσικα μπορει και να υπαρχουν και καλυτερα προγραμματα για το σχεδιασμο διαδρομων Το χρησιμοποιω ομως εδω και κατι χρονια, το εχω συνθησει και ποτε δεν με εχει δυσκολεψει Εκπλησομαι λοιπον που δεν καταφερες να σχεδιασεις διαδρομη με αυτο

Samsung Xcover (παλιο μοντελο) εχω αλλα δυστυχως δεν εχει καμια σχεση στην θεαση ακομα και σε συγκριση με ενα παλιο nuvi 1300 (πρεπει να ειναι 10ετιας πλεον) που εχω το οποιο δεν νομιζω να εχει και την καλυτερη οθονη
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Auto drive και Topo Drive Hellas ειναι οσον αφορα την απεικονηση των χωματοδρομων ιδιοι
Ο Topo Drive ομως σαφως προσφερει πολυ μεγαλυτερη λεπτομερεια και πληροφοριες για σχεδον τα παντα που μπορει να συναντησει καποιος στο βουνο Απο μονοπατια, ισουψεις, πηγες,...τα παντα!

Εγω τον auto drive χρησιμοποιω στις χωματινες βολτες και πραγματικα λιγες φορες μου εχει λειψει ο topo
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ερώτηση. Οι συσκευές όπως το νέο XT μπορει να κανει πλοηγηση για ασφάλτινες διαδρομές (φαντάζομαι) με πολλαπλα σημεία, το ίδιο μπορεί να κάνει και μια handheld όπως το 66,65,64 κλπ.; Η σε αυτές φορτώνεις το gpx και ακολουθείς το στίγμα; Οι τιμές μεταξύ των δυο τύπων συσκευές είναι παραπλησιες, οπότε σκέφτομαι τι είναι καλύτερο για μικτη χρήση (άσφαλτο, χώμα, ίσως και πεζοπορία).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
antsoar για δες και πες πως σου φάνηκε μετά την εκδρομή, το δικό σου GPS πεζοπορικό δεν είναι;

Στέφο δεν ξέρω που μένεις ακριβώς και αν βολεύεσαι, αλλά να δεις το XT δίπλα στο handheld που έχει ο Αντώνης για να συγκρίνεις συσκευές με καφεδάκι στο Wanderlust.


Σπύρο οι "ληγμένοι" της Ανάβασης είναι ληγμένοι γιατί δεν ανανεώνονται σαν δεδομένα πλέον;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
antsoar για δες και πες πως σου φάνηκε μετά την εκδρομή, το δικό σου GPS πεζοπορικό δεν είναι;

Στέφο δεν ξέρω που μένεις ακριβώς και αν βολεύεσαι, αλλά να δεις το XT δίπλα στο handheld που έχει ο Αντώνης για να συγκρίνεις συσκευές με καφεδάκι στο Wanderlust.


Σπύρο οι "ληγμένοι" της Ανάβασης είναι ληγμένοι γιατί δεν ανανεώνονται σαν δεδομένα πλέον;

Έχω ένα eTrex-touch35t πολύ ευχαρίστως όποιος θέλει να έρθει να το δει από κοντά.

Το είχα πάρει σαν μια λύση για όλα, δηλαδή πεζοπορία, ποδήλατο, μηχανή. Σαν κατασκευή είναι αναμφισβήτητα bulletproof, και σίγουρα για τον λόγο που κυρίως έχει φτιαχτεί, την πεζοπορία, κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά.
Έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα για χρήση στην μηχανή. Δεν το χειρίζεσαι με γάντια. Κάπου είχα δει μια λύση με ένα νήμα που ράβεις στο γάντι αλλά δεν το έχω ψάξει.
Αλλά δεν θα ήταν αυτό που θα με προβλημάτιζε. Εκεί που νομίζω ότι η Garmin έχει μείνει πίσω είναι στο user friendliness του λογισμικού, και πως να μην μείνει αφού έχει να ανταγωνιστεί τον γίγαντα Google - Android
Λόγω της καθημερινής χρήσης πια το θεωρούμε δεδομένο, αλλά ο τρόπος που δουλεύει ένα τηλέφωνο κάνει το interface της Garmin να μοιάζει απαρχαιωμένο.

Αν ήταν μόνο για άσφαλτο δεν νομίζω ότι θα έκανα την επένδυση για gps.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι, που το έχω ξαναπεί παλιά.
Η garmin είναι ένας κολοσσός και σχεδόν μονοπωλεί ότι έχει να κάνει με τη θάλασσα.
Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν είναι κορυφαία στα υπόλοιπα προϊόντα, αν και έχει την ακριβή σειρά που είναι πολύ καλή.
Μάλλον έχει αφήσει τα υπόλοιπα στις εφαρμογές κινητών που τα τελευταία χρόνια έχουν μεγάλη τάση.
 
Top Bottom