Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Είχα το montana 610...πραγματικό εργαλείο...! Τα κάνει όλα...ασφάλτινα, χωμάτινα, θαλάσσια, ποδαράτα, gpx, tracks....όλα.

Το φορτώνεις με ότι χάρτη θες, όπου και να τον βρεις... ακόμα και να τον φτιάξεις ο ίδιος.... ακόμα και από το Google Earth
που η Garmin το λέει ΒirdsΕye και θέλει μικρή συνδρομή.

Μπαταρία έχει δική του αλλά παίρνει και 2Α από το περίπτερο που πάνε άνετα 6-7 ώρες...

Οθόνη άριστη και γενικά σαν κατασκευή, ποιότητα Garmin για χρήση στα δύσκολα... δεν σπάει, δε χαλάει και ας βρέχεται
και ας πέφτει... ένα πραγματικό εργαλείο...για ΟΛΑ.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Σπύρο οι "ληγμένοι" της Ανάβασης είναι ληγμένοι γιατί δεν ανανεώνονται σαν δεδομένα πλέον;
Ναι, αυτή η σειρά δεν ανανεώνεται αρκετά χρόνια τώρα. Το παρόν της ANADIGIT λέγεται Toponavigator.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Το xcover και κάθε κινητο ειναι μια χαρα μέχρι να αρχίσει να βρέχει οπότε και η οθόνη θα αρχίσει να πέρνει εντολές απο κάθε σταγόνα που κυλάει πάνω της.
Για αυτό υπάρχει λύση DIY κλοπιράιτ k0k0s ο οποίος πρότεινε πλαστικό από κλασεράκι εγγράφων κομμένο/συρραμένο για σκίαστρο, κόστος μερικά σεντ.
Επίσης υπάρχει το Touch Protector και άλλες παρόμοιες εφαρμογές που απενεργοποιούν την touch οθόνη.
Παίρνεις και ένα IP69K (το υψηλότερο και ασφαλέστερο πρότυπο ανθεκτικότητας) κινητό και είσαι έτοιμος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν διαφωνώ. Η δυσκολία μετα είναι αν χρειαστεί να τσεκάρεις κάτι στο χάρτι. Να βάλεις μια διευθυνση πχ ή ζουμ αουτ/ιν κλπ γιατι χάθηκες/εχασες μια στροφή κλπ. Ή βγάζεις το κινητό από την θήκη ή χρειάζεσαι κατι τετοιο : CARPE CI Controller - Thork Racing
Και τελικά καταλήγεις να εχεις ενα σετ συσκευών με την ίδια τιμή και χρηστικότητα με ενα gps. πάλι στο μηδέν.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πάντως στο 10ήμερο ταξίδι στην Αυστρία χρησιμοποίησα ένα συνδυασμό και των δυο. Είχα το gps στο τιμόνι για να ακολουθώ το ίχνος του μονοπατιού και το κινητό με δεδομένα για οτιδήποτε άλλο, καταλύματα, φαγητό, αξιοθέατα, παρακάμψεις της διαδρομή κλπ. Η ευκολία και η αμεσότητα που έχει μια συσκευή που τρέχει android στην αναζήτηση νομίζω πως δεν έχει αντίπαλο.
Βέβαια ήταν εύκολο μιας και ήμουν με ποδήλατο με ότι αυτό συνεπάγατε από ταχύτητα και ευκολία να σταματήσεις παντού και οποιαδήποτε στιγμή. Αν ήμουν με μηχανή δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο βολικό.

Πιστεύω πως η Garmin κάποια στιγμή θα κάνει το μεγάλο άλμα που ακόμα διστάζει και θα αλλάξει τελείως το interface του λειτουργικού της συστήματος σε κάτι που θα μοιάζει περισσότερο με android. Αυτό φυσικά θα σημαίνει πως σταματάει η συμβατότητα προς τα πίσω και με τόσο τεράστια βάση πελατών και συσκευών είναι δύσκολο να πάρουν την απόφαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σε zumo 590 παρατηρω οτι η μπαταρια δεν εχει διαρκεια, μαλλον εχει χαλασει?
Αξιζει να ασχοληθω σε αλλαγη?
Ποσο κρατανε συνήθως και πως την κρατας σε καλη κατασταση?
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
εγώ τα τελευταία χρόνια λειτουργώ αποκλειστικά με android συσκευές.

Για την πλοήγηση χρησιμοποιώ την orux maps που λειτουργεί καλά με offline χάρτες που έχουν και καλύτερη χαρτογράφηση για τις offroad διαδρομές (έχω κατεβάσει χάρτες από openandromaps).
Για τη σχεδίαση παίζω online με τo plotaroute.com, μια πολύ εύχρηστη υπηρεσία στην οποία σχεδιάζεις και ανεβάζεις/μοιράζεσαι του χάρτες. Έχει πολλές δυνατότητες όπως αυτόματη σχεδίαση (διαβάζει τα ίχνη των μονοπατιών), κόψιμο διαδρομών, d-tour κλπ κλπ. Είναι δωρεάν και μετά από πολύ χρήση αποφάσισα να αγοράσω συνδρομή (21€/έτος) για να υποστηρίξω και τον developer.

Στο κομμάτι της αδιαβροχοποίησης, πήρα μια θήκη από εδώ Ultimateaddons Tough Waterproof Phone Motorcycle Case Mounts και βρήκα την υγειά μου. Δε περνάει νερό (βροχή) και σκόνη, έχει είσοδο για φόρτιση οπότε είναι σούπερ. Μια προσοχή θέλει (γενικά η φόρτιση τηλεφώνου) ώστε η βάση να έχει ελαστικότητα και να μην μεταφέρει όλους τους κραδασμούς στη συσκευή - αυτό λύνεται με έναν βραχίονα ram.
Τέλος για τη βροχή και το θέμα με το touch, υπάρχουν πολλά apps στο android για αυτό το σκοπό - κλειδώνουν την οθόνη με ένα έξυπνο τρόπο, εγώ χρησιμοποιώ αυτή:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σε zumo 590 παρατηρω οτι η μπαταρια δεν εχει διαρκεια, μαλλον εχει χαλασει?
Αξιζει να ασχοληθω σε αλλαγη?
Ποσο κρατανε συνήθως και πως την κρατας σε καλη κατασταση?
Διαφοροι εχουν αναφερει οτι στο 590 υπηρχε προβλημα στον κονεκτορα της μπαταριας με αποτέλεσμα να μη φορτίζει ποτε σωστα καο η μπαταρια να πεθαίνει προωρα.

Δες εδω Zumo 590 & 595 Battery life & charge problems - Zumo User Forums
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν θες να κάνεις χρήση της συσκευής όταν δεν φορτίζει στην μοτοσυκλέτα, μπορείς να έχεις ένα powerbank συνδεδεμένο και να κάνεις δουλειά σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης αν την αφήνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα αχρησιμοποίητη, κάνεις ζημιά στην μπαταρία.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν θες να κάνεις χρήση της συσκευής όταν δεν φορτίζει στην μοτοσυκλέτα, μπορείς να έχεις ένα powerbank συνδεδεμένο και να κάνεις δουλειά σου.
Καλη ιδεα! Και συμπτωματικά αγορασα ενα powerbank σημερα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μαλλον αυτο εγινε Γιαννη...Τι να πρωτοφορτισεις!
Διάβασα (και δείχνει να επιβεβαιώνεται στην πράξη) ότι οι παλιότερες συσκευές της Garmin δεν σβήνουν ποτέ, απλά μπαίνουν σε standby οπότε τρώνε την μπαταρία. Αν δεν φροντίσεις να την φορτίζεις τακτικά, χαλάει. Το καλό με το Navi6 είναι ότι αλλάζεται, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο στην δική σου περίπτωση.

Η λύση που θα δώσω στην χρήση αυτοκινήτου είναι ramball και βάση μοτοσικλέτας στον αναπτήρα γιατί η θύρα USB θα χαλάσει από το βάρος του καλωδίου και τους κραδασμούς.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα σας καλύπτει σε μέγεθος προτιμάτε GARMIN που παίρνουν μπαταρίες AA. Βάζεις επαναφορτιζόμενες και δεν ασχολείσαι με κάτι άλλο με τη συσκευή, καλώδια, φορτίσεις, χαλάει μπαταρία κλπ. Θα το χεις 30 χρόνια.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγω πάντως, βλέποντας την ποικιλία εφαρμογών πλοήγησης στα κινητά και το απαγορευτικό κόστος που έχουν συσκευές garmin, σκέφτομαι σοβαρά με τα μισά λεφτά (η και λιγότερα) να πάρω ένα smartphone αδιάβροχο με ασύρματη φόρτιση και να του βάλω ότι εφαρμογή χρησιμοποιώ τώρα. Μονο σαν gps, δεν θα βάλω καν sim, θα κανω το κινητό μου wifi και θα είναι στην τσέπη μου και να έχω το άλλο μόνιμα απάνω. Βρέχει δε βρεχει να μη με απασχολεί.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εγω πάντως, βλέποντας την ποικιλία εφαρμογών πλοήγησης στα κινητά και το απαγορευτικό κόστος που έχουν συσκευές garmin, σκέφτομαι σοβαρά με τα μισά λεφτά (η και λιγότερα) να πάρω ένα smartphone αδιάβροχο με ασύρματη φόρτιση και να του βάλω ότι εφαρμογή χρησιμοποιώ τώρα. Μονο σαν gps, δεν θα βάλω καν sim, θα κανω το κινητό μου wifi και θα είναι στην τσέπη μου και να έχω το άλλο μόνιμα απάνω. Βρέχει δε βρεχει να μη με απασχολεί.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Εγω αυτο εχω κανει και ειμαι απολυτα μα απολυτα ευχαριστημενος. Εχω παρει ενα αδιαβροχο κινητο για αυτην την δουλεια εχω κοτσαρει πανω 3 εφαρμογες gps και οτι αλλο σχετικο μπορει να χρειαστω με ταξιδια και αυτο ηταν. Το μονο μειον ειναι οτι δεν δουλευουν με τα γαντια, αλλα δεν με ενδιαφερει και καθολου. Εχω σχεδιασμενη την διαδρομη μου απο πριν στον υπολογιστη μου,την συχρονιζω στο κινητο και αυτο ηταν την φορτωνω μια πριν βαλω τα γαντια και τελος.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Εγω αυτο εχω κανει και ειμαι απολυτα μα απολυτα ευχαριστημενος. Εχω παρει ενα αδιαβροχο κινητο για αυτην την δουλεια εχω κοτσαρει πανω 3 εφαρμογες gps και οτι αλλο σχετικο μπορει να χρειαστω με ταξιδια και αυτο ηταν. Το μονο μειον ειναι οτι δεν δουλευουν με τα γαντια, αλλα δεν με ενδιαφερει και καθολου. Εχω σχεδιασμενη την διαδρομη μου απο πριν στον υπολογιστη μου,την συχρονιζω στο κινητο και αυτο ηταν την φορτωνω μια πριν βαλω τα γαντια και τελος.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για το σκοπό αυτό, εγώ έχω μόνιμα στη βάση του κινητού κάτι τέτοιο:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω αυτο εχω κανει και ειμαι απολυτα μα απολυτα ευχαριστημενος. Εχω παρει ενα αδιαβροχο κινητο για αυτην την δουλεια εχω κοτσαρει πανω 3 εφαρμογες gps και οτι αλλο σχετικο μπορει να χρειαστω με ταξιδια και αυτο ηταν. Το μονο μειον ειναι οτι δεν δουλευουν με τα γαντια, αλλα δεν με ενδιαφερει και καθολου. Εχω σχεδιασμενη την διαδρομη μου απο πριν στον υπολογιστη μου,την συχρονιζω στο κινητο και αυτο ηταν την φορτωνω μια πριν βαλω τα γαντια και τελος.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπάρχουν γάντια που δουλεύουν άψογα το touch
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχουν γάντια που δουλεύουν άψογα το touch
Και οθόνη με glove mode για να δουλεύει με κανονικό γάντι
 
Top Bottom