Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Και οθόνη με glove mode για να δουλεύει με κανονικό γάντι
Εχω το samsumg xcover 4 και με τα γαντια αν και τα υποστηριζει δεν καταφερνω να τα δουλεψω εκτος εαν θελει καποια ρυθμιση κα7 δεν την εχω βρει

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγω πάντως, βλέποντας την ποικιλία εφαρμογών πλοήγησης στα κινητά και το απαγορευτικό κόστος που έχουν συσκευές garmin, σκέφτομαι σοβαρά με τα μισά λεφτά (η και λιγότερα) να πάρω ένα smartphone αδιάβροχο με ασύρματη φόρτιση και να του βάλω ότι εφαρμογή χρησιμοποιώ τώρα. Μονο σαν gps, δεν θα βάλω καν sim, θα κανω το κινητό μου wifi και θα είναι στην τσέπη μου και να έχω το άλλο μόνιμα απάνω. Βρέχει δε βρεχει να μη με απασχολεί.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
με 4 κατοστάρικα παίρνεις ένα GARMIN OREGON 700 που παίρνει μπαταρίες ΑΑ. ΘΑ το έχεις σου υπογράφω 15 χρόνια+ άμα δεν το πετάξεις απο κάνα γκρεμό, δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα. Αδιάβροχο 100%, σχεδόν άθραυστο, γνήσιος πλοηγός θα πιάσει σήμα εκεί που δεν θα πιάσει το κινητό γιατί παίρνει και απο Ρώσικους δορυφόρους. Το Smartphone κάθε 3 χρόνια θα χαλάει η μπαταρία και θα το πετάς. Στα 15 χρόνια θα θες 5 τέτοια βάλτα κάτω.

Είχα Garmin 10 χρόνια και άμα δεν το χανα άθικτο θα ήταν ακόμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
με 4 κατοστάρικα παίρνεις ένα GARMIN OREGON 700 που παίρνει μπαταρίες ΑΑ. ΘΑ το έχεις σου υπογράφω 15 χρόνια+ άμα δεν το πετάξεις απο κάνα γκρεμό, δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα. Αδιάβροχο 100%, σχεδόν άθραυστο, γνήσιος πλοηγός θα πιάσει σήμα εκεί που δεν θα πιάσει το κινητό γιατί παίρνει και απο Ρώσικους δορυφόρους. Το Smartphone κάθε 3 χρόνια θα χαλάει η μπαταρία και θα το πετάς. Στα 15 χρόνια θα θες 5 τέτοια βάλτα κάτω.

Είχα Garmin 10 χρόνια και άμα δεν το χανα άθικτο θα ήταν ακόμα.
Τρεις ιντσες

Ούτε το πρώτο αηφον τόσο μικρό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για πολλά χρόνια που χρησιμοποιούσα το 660,δεν είχα θέμα φορτισης, γιατί το είχα μόνιμα στην βάση φορτιστή της garmin.
Θέλω να πω... Ότι δεν χρειάζεται να το βγάλεις ποτέ από εκεί και είναι πάντα φουλ.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έχω κι εγώ 10+ χρόνια ένα πεζοπορικό Garmin Oregon 300. Το χρησιμοποιήσει πάρα πολύ, πέραν του trekking, σε offroad διαδρομές με μηχανή και ένα Jimny που είχα παλαιότερα. Το δούλεψα κυρίως με τους σπασμένους χάρτες της Ανάβασης στην Ελλάδα και ότι χάρτες ή "συμπλέγματα" waypoints (openmaps) κατέβαζα από ίντερνετ για ταξίδια εκτός (δυνατότητα που δεν είχαν τα Zumo τότε). Μία τέτοια συσκευή είναι, όπως λέει ο Βαγγέλης tc-drift, όντως πρακτικά άθραυστη, πλήρως αδιάβροχη και η λειτουργία και με μπαταρίες ΑΑ θα εκτιμηθεί στα δύσκολα.

ΟΜΩΣ....
Στο περσινό troffy και στον Γράμμο που συμμετείχα με το φόρουμ, είχα τις διαδρομές περασμένες και στο Oregon και στο κινητό, ένα απλό Xiaomi με GPS viewer, και τα είχα και τα δυο μπροστά μου, στην μπάρα πάνω από τα όργανα του 640. Ε, λοιπόν στο Oregon δεν έριξα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ματιά! Στο φετινό troffy, δεν το πήρα καν μαζί μου...

Ο λόγος είναι κυρίως το μικρό μέγεθος και η φωτεινότητα της οθόνης (ΟΚ στο δεύτερο παίζει ρόλο η ηλικία του Oregon και οι κακουχίες που έχει περάσει), δείγμα μάλλον του ότι... γερνάω, και δευτερευόντως η ευκολία χρήσης-λειτουργίας του κινητού.

Για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα λοιπόν... Το κινητό μου (ούτε καν δεύτερο, έτσι κι αλλιώς δεν έχω ακριβά κινητά) πάνω σε βάση ram-mount. Το μόνο θέμα είναι υπό βροχή... όμως και γι'αυτό έχουν δώσει ενδιαφέρουσες λύσεις οι προλαλήσαντες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω κι εγώ 10+ χρόνια ένα πεζοπορικό Garmin Oregon 300. Το χρησιμοποιήσει πάρα πολύ, πέραν του trekking, σε offroad διαδρομές με μηχανή και ένα Jimny που είχα παλαιότερα. Το δούλεψα κυρίως με τους σπασμένους χάρτες της Ανάβασης στην Ελλάδα και ότι χάρτες ή "συμπλέγματα" waypoints (openmaps) κατέβαζα από ίντερνετ για ταξίδια εκτός (δυνατότητα που δεν είχαν τα Zumo τότε). Μία τέτοια συσκευή είναι, όπως λέει ο Βαγγέλης tc-drift, όντως πρακτικά άθραυστη, πλήρως αδιάβροχη και η λειτουργία και με μπαταρίες ΑΑ θα εκτιμηθεί στα δύσκολα.

ΟΜΩΣ....
Στο περσινό troffy και στον Γράμμο που συμμετείχα με το φόρουμ, είχα τις διαδρομές περασμένες και στο Oregon και στο κινητό, ένα απλό Xiaomi με GPS viewer, και τα είχα και τα δυο μπροστά μου, στην μπάρα πάνω από τα όργανα του 640. Ε, λοιπόν στο Oregon δεν έριξα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ματιά! Στο φετινό troffy, δεν το πήρα καν μαζί μου...

Ο λόγος είναι κυρίως το μικρό μέγεθος και η φωτεινότητα της οθόνης (ΟΚ στο δεύτερο παίζει ρόλο η ηλικία του Oregon και οι κακουχίες που έχει περάσει), δείγμα μάλλον του ότι... γερνάω, και δευτερευόντως η ευκολία χρήσης-λειτουργίας του κινητού.

Για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα λοιπόν... Το κινητό μου (ούτε καν δεύτερο, έτσι κι αλλιώς δεν έχω ακριβά κινητά) πάνω σε βάση ram-mount. Το μόνο θέμα είναι υπό βροχή... όμως και γι'αυτό έχουν δώσει ενδιαφέρουσες λύσεις οι προλαλήσαντες.
Ναι το μέγεθος είναι ένα θέμα ειδικά όσο μεγαλώνουμε.. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ..

Για να πάρεις Garmin με μεγάλη οθόνη ανεβαίνει αρκετά το κόστος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι το μέγεθος είναι ένα θέμα ειδικά όσο μεγαλώνουμε.. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ..

Για να πάρεις Garmin με μεγάλη οθόνη ανεβαίνει αρκετά το κόστος
Δηλαδή το 700 είναι φτηνό στα 399 αλλά το ΧΤ ακριβό στα 450 που βρίσκεται συχνά.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Σε garmin συσκευή (MONTANA) χρειάζομαι χάρτες Ευρώπης, Ιταλία, Γαλλία. Παλιότερα κατέβαζα από εδώ: Free worldwide Garmin maps from OpenStreetMap
Τώρα το site υπολειτουργεί, δεν ανανεώνεται και αν θέλεις να κατεβάσεις αρχεία για μια χώρα πρέπει να κατεβάσεις ένα ένα τα (παλιά) αρχεία. Για την Ιταλία είναι 193. Έχει κάποιος κάποια λύση;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σε garmin συσκευή (MONTANA) χρειάζομαι χάρτες Ευρώπης, Ιταλία, Γαλλία. Παλιότερα κατέβαζα από εδώ: Free worldwide Garmin maps from OpenStreetMap
Τώρα το site υπολειτουργεί, δεν ανανεώνεται και αν θέλεις να κατεβάσεις αρχεία για μια χώρα πρέπει να κατεβάσεις ένα ένα τα (παλιά) αρχεία. Για την Ιταλία είναι 193. Έχει κάποιος κάποια λύση;

οδηγίες εδώ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε garmin συσκευή (MONTANA) χρειάζομαι χάρτες Ευρώπης, Ιταλία, Γαλλία. Παλιότερα κατέβαζα από εδώ: Free worldwide Garmin maps from OpenStreetMap
Τώρα το site υπολειτουργεί, δεν ανανεώνεται και αν θέλεις να κατεβάσεις αρχεία για μια χώρα πρέπει να κατεβάσεις ένα ένα τα (παλιά) αρχεία. Για την Ιταλία είναι 193. Έχει κάποιος κάποια λύση;
Κώστα μάλλον ζητάς αυτό

 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Να κανω μια ερωτηση εδω πρωτα αν γνωρίζει καποιος.
Η εγγύηση που εχω για το zumo λέτε να καλύπτει και την μπαταρια;

Γιατι την εχει ακουσει και δεν τερματίζει σωστα όταν κλεινει η τροφοδοσία της μηχανης με αποτέλεσμα να το πετάει το can bus εκτος όταν παω να ξαναβαλω μπροστα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να κανω μια ερωτηση εδω πρωτα αν γνωρίζει καποιος.
Η εγγύηση που εχω για το zumo λέτε να καλύπτει και την μπαταρια;

Γιατι την εχει ακουσει και δεν τερματίζει σωστα όταν κλεινει η τροφοδοσία της μηχανης με αποτέλεσμα να το πετάει το can bus εκτος όταν παω να ξαναβαλω μπροστα.
Δεν τερματίζει το navi, εκτός αν επιλέξεις να σβήσει από το κουμπί. Μπαίνει σε ύπνο και λιώνει την μπαταρία. Κάποιοι γράφουν ότι τα bmw branded δεν σβήνουν ούτε έτσι. Το καλό είναι ότι αλλάζει η μπαταρία, αλλά είναι ένα 80αρι αν θυμάμαι σωστά. Βάζε το σε φορτιστή κινητού τηλεφώνου μια στις 15 ή κάποια ώρα πριν το βάλεις στο μηχανάκι έστω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν τερματίζει το navi, εκτός αν επιλέξεις να σβήσει από το κουμπί. Μπαίνει σε ύπνο και λιώνει την μπαταρία. Κάποιοι γράφουν ότι τα bmw branded δεν σβήνουν ούτε έτσι. Το καλό είναι ότι αλλάζει η μπαταρία, αλλά είναι ένα 80αρι αν θυμάμαι σωστά. Βάζε το σε φορτιστή κινητού τηλεφώνου μια στις 15 ή κάποια ώρα πριν το βάλεις στο μηχανάκι έστω.
Aφου γράφει απενεργοποίηση σε ..και μετράει αντίστροφα.
Εν τω μεταξύ ενώ μπορεί να είμαι σε διαδρομή 2 ωρών πχ, που σημαίνει ότι έχει φορτίσει, τερματίζει ακαριαία χωρίς να βγάλει το μυνημα της αντιστροφής μέτρησης.
Και το παράξενο είναι ότι μετά, κατα το μιζαρισμα μου το πετάει εκτός.

Και έλεγα μήπως είναι η μπαταρία του gps.
Από μπαταρία μηχανής φοράω ένα καινούργιο Οδυσσέα όποτε θεωρώ πως είμαι οκ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι η μπαταρία του gps δεν κρατάει φορτίο αν στο κάνει αυτό. Αυτή σου έλεγα ένα 80αρι. Μετράει αντίστροφα αλλά δεν το σβήνει. Παθών. Ευτυχώς η μπαταρία ζει ακόμα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι η μπαταρία του gps δεν κρατάει φορτίο αν στο κάνει αυτό. Αυτή σου έλεγα ένα 80αρι. Μετράει αντίστροφα αλλά δεν το σβήνει. Παθών. Ευτυχώς η μπαταρία ζει ακόμα
Tα είπαμε και τηλεφωνικά. Μάλλον φταίει ο τρόπος τερματισμού...
Θα κάνω τα πειράματα μου και θα ενημερώσω.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Αυτό πάντως με τα gps και τους χάρτες που εχει να κάνει με την εγκυρότητα είναι...πχ Βρουβιανά αχελώου πρατήριο...μη φας,απο ετη κλειστό.Την ήπιαμε αναγκαστικά ,την παγωμένη εννοώ μέχρι να καταλάβουμε τι έγινε!!!Μήπως τέτοια σημεία να τα μαζεύουμε με κάποιο τρόπο για να σωθεί κάποιος?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό πάντως με τα gps και τους χάρτες που εχει να κάνει με την εγκυρότητα είναι...πχ Βρουβιανά αχελώου πρατήριο...μη φας,απο ετη κλειστό.Την ήπιαμε αναγκαστικά ,την παγωμένη εννοώ μέχρι να καταλάβουμε τι έγινε!!!Μήπως τέτοια σημεία να τα μαζεύουμε με κάποιο τρόπο για να σωθεί κάποιος?
Στο Google maps μπορείς να κάνεις αναφορά λάθους μέσα από την εφαρμογή. Σε άλλα συστήματα δεν ξέρω την διαδικασία, ίσως email στην εταιρεία;
 
Top Bottom