Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εν τελεί ειχε δικιο ο amyroukai .
Το gps δεν τερματίζει σωστα και έπειτα κατα την εκκίνηση δεν ανάβει.
Η μονη σιγουρη λύση ειναι να το απενεργοποιήσουμε χειροκίνητα.
Ευχαριστω Γιαννη !!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R


Πράσινη λειτουργία των χαρτών για οικονομική μετακίνηση
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γελάσαμε πολύ με το Garmin/BMW Navi VI που έπαθε google mapίτιδα και μας έστελνε ΟΧΙ από τον δρόμο που δείχνουν οι πινακίδες, θεωρώντας (δεν επιβεβαιώσαμε σε όλες τις διασταυρώσεις) ότι είναι πιο γρήγορα από την προτεινόμενη διαδρομή. Μας αφήνει ένα περιθώριο για "δοκιμή επίσκεψη" Νέα Επίδαυρο - Λυγουριό - Παλαιά Επίδαυρο - Νέα Επίδαυρο για τεστ και χρονομέτρηση.

Πάμε στο ερώτημα, αν κάποιος ξέρει.

Το Navi VI συνδεδεμένο με το μηχανάκι βγάζει ένα σκασμό πληροφορίες, μεταξύ άλλων ένα πινακάκι με διάφορα της μοτοσικλέτας και σε αυτό έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αυτό το πεδίο πλέον είναι παύλα. Έχω την εντύπωση ότι το διάβαζε από το μηχανάκι, πραγματικά απορώ τι στο καλό άλλαξε ή τι πείραξα και δεν το βλέπει πια. Θα μου πεις πόση σημασία έχει, ΟΚ δεν έχει τρελή αλλά λέμε τώρα, είναι περίεργο να μην δουλεύει. Σε γλιτώνει από κλικ στον διακόπτη, ενώ μπορείς να κάνεις με το wonderwheel την αλλαγή από χάρτη σε info και πίσω. Έκανα μιά διαγραφή στοιχείων χρήστη και επιλογών και δεν έφτιαξε, στο μενού των οργάνων της μηχανής δεν βρίσκω κάτι πέραν του συγχρονισμού της ώρας με το GPS. Ξέρει κανείς αν όντως είναι κάτι που επηρεάζεται από τον χρήστη ή φταίει κάτι άλλο;

Κατεβάζω νέο χάρτη τώρα, θα ξανακοιτάξω και στο "κρυφό μενού" που έχει μετά.
 

DayDreamer

Μέλος
Περιοχή
Δραπετσώνα
Όνομα
Dimitris
Μοτό
BMW, KTM
Αν είσαι εντός εγγύησης, η άποψη μου είναι να το πας αντιπροσωπεία ( έτσι έκανα εγώ όταν γυρνούσε σαν τρελό). Μου κάνανε αντικατάσταση αμέσως σχεδόν.
Όσο για το πρώτο που γράφεις μάλλον έχεις επιλέξει να σε πηγαίνει από την ποιο σύντομη διαδρομή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διάβασα ότι πολλά VI έχουν θέματα, δεν είναι σε εγγύηση και δεν ξέρω αν είναι όντως βλάβη.

Νομίζω λέει πιο γρήγορη, όχι πιο σύντομη. Θα το ξαναδώ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Διάβασα ότι πολλά VI έχουν θέματα, δεν είναι σε εγγύηση και δεν ξέρω αν είναι όντως βλάβη.

Νομίζω λέει πιο γρήγορη, όχι πιο σύντομη. Θα το ξαναδώ.
Να πει ο kostas_366 που τα ξερει.
Υπαρχει καινουργιος δρομος πιο συντομος, που πιθανως να υπαρχει στον χαρτη σαν επαρχιακος.
 

DayDreamer

Μέλος
Περιοχή
Δραπετσώνα
Όνομα
Dimitris
Μοτό
BMW, KTM
Δυστυχώς βγάλανε πολλά προβλήματα τα συγκεκριμένα μοντέλα και για αυτό πολλοί κρατήσανε τα V. Τα καινούργια VI νομίζω πλέον τα έχουν βελτιώσει και δεν αντιμετωπίζουν τις παιδικές ασθένειες που είχανε οι πρώτες παρτίδες. Κοίταξε μηπως έχεις και κανένα update σε εκκρεμότητα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Tο λογισμικό είναι πάντα ενημερωμένο.

Τα προβλήματα ήταν με την οθόνη, κάποιες παρτίδες ήταν κακές και χαλούσε η αφή.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δυστυχώς βγάλανε πολλά προβλήματα τα συγκεκριμένα μοντέλα και για αυτό πολλοί κρατήσανε τα V. Τα καινούργια VI νομίζω πλέον τα έχουν βελτιώσει και δεν αντιμετωπίζουν τις παιδικές ασθένειες που είχανε οι πρώτες παρτίδες. Κοίταξε μηπως έχεις και κανένα update σε εκκρεμότητα...
Πήρα το νέο VI και σαφώς είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς. Πολύ γρήγορο, ζωηρά χρώματα και η αφή δουλεύει σαν κινητό χωρίς κολλήματα
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ποιά έκδοση υλικού είναι;
δεν ξέρω γιατί η μηχανή είναι στο γκαράζ και δεν είμαι σπίτι για να το δω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν...

Τα ύστερα του κόσμου.


Ψάχνουμε τόσο καιρό για το κουτί της Πανδώρας και... Το είχαμε μέσα στα μάτια μας;






Edit δυστυχώς δεν δουλεύει με το smartphone link για τα Navi
Στο ΧΤ περνάει, μπορεί να αποθηκευτεί άρα και να μοιραστεί σαν αρχείο, μπορεί να γίνει επεξεργασία μέσα στην συσκευή. Δεν ξέρω αν περνάει σε άλλες συσκευές όπως ρολόγια με πλοήγηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λοιπόν...

Τα ύστερα του κόσμου.


Ψάχνουμε τόσο καιρό για το κουτί της Πανδώρας και... Το είχαμε μέσα στα μάτια μας;






Edit δυστυχώς δεν δουλεύει με το smartphone link για τα Navi
Στο ΧΤ περνάει, μπορεί να αποθηκευτεί άρα και να μοιραστεί σαν αρχείο, μπορεί να γίνει επεξεργασία μέσα στην συσκευή. Δεν ξέρω αν περνάει σε άλλες συσκευές όπως ρολόγια με πλοήγηση.
Επειδή το ΧΤ ήρθε πακέτο με το 1290 και δεν το έχω δουλέψει ακόμα, τι ακριβώς εννοείς?
Ότι το ΧΤ δεν κάνει ικανοποιητικό σχεδιασμό διαδρομής και χρειάζεσαι το gmaps?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το ΧΤ ήρθε πακέτο με το 1290 και δεν το έχω δουλέψει ακόμα, τι ακριβώς εννοείς?
Ότι το ΧΤ δεν κάνει ικανοποιητικό σχεδιασμό διαδρομής και χρειάζεσαι το gmaps?
Ανεβάζει κάποιος ένα χάρτη Google maps εδώ για βόλτα.


Μέχρι τώρα ψάχναμε πως θα τον μετατρέψουμε σε gpx για να τον στείλουμε στα GPS. Ε, τώρα δεν χρειάζεται στο ΧΤ. Φορτώνει και γίνεται εξαγωγή για άλλες συσκευές.

Δεν δοκίμασα περίπλοκο χάρτη με έξτρα σημεία shaping, θα το δω και αυτό όμως.


Το ΧΤ τρώει φρίκη και κρασαρει μερικές φορές αλλά είναι δυνατό εργαλείο. Κλασική Garmin, βελτιώνει σταδιακά...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το ΧΤ τρώει φρίκη και κρασαρει μερικές φορές αλλά είναι δυνατό εργαλείο. Κλασική Garmin, βελτιώνει σταδιακά...
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα αυτό

Τώρα που έγινα άριστος με Garmin, έχω πλέον το δικό μου τρόπο.
Ευχαριστώ Γιάννη!
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Ανεβάζει κάποιος ένα χάρτη Google maps εδώ για βόλτα.


Μέχρι τώρα ψάχναμε πως θα τον μετατρέψουμε σε gpx για να τον στείλουμε στα GPS. Ε, τώρα δεν χρειάζεται στο ΧΤ. Φορτώνει και γίνεται εξαγωγή για άλλες συσκευές.

Δεν δοκίμασα περίπλοκο χάρτη με έξτρα σημεία shaping, θα το δω και αυτό όμως.


Το ΧΤ τρώει φρίκη και κρασαρει μερικές φορές αλλά είναι δυνατό εργαλείο. Κλασική Garmin, βελτιώνει σταδιακά...
Επίσης δε δουλεύει σε IOS παρά μόνο σε android αυτός ο τρόπος δυστυχώς
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως να ξέρεις amyroukai ότι παίζει ανταπτορας για να προσαρμόσεις το Zumo XT στο ΒMW 1000XR σου

Ναι. Αλλά χάνεις το wonderwheel και τις πληροφορίες.

Αν χαλάσει το Navi θα μπει τηλέφωνο με την βάση της BMW.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να γελάσουμε λίγο μέρες που είναι.

Διάβαζα ένα review συσκευής και θυμήθηκα το openstreetmaps που έχει χάρτες συμβατούς και με garmin συσκευές. Διαλέγεις την περιοχή που θέλεις, τον τύπο χάρτη, δίνεις το email σου και ο σέρβερ σε βάζει σε σειρά για να σου κάνει render το κομμάτι που σε ενδιαφέρει και έχεις 120 ώρες να το παραλάβεις πριν χαθεί.

Το θέμα είναι η σειρά.

This request is #124723 in the queue. The delay is approximately 519.7 days.
 
Top Bottom