Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το λάθος στο google είναι ότι διαβάζει και την σήμανση πολλές φόρες που σε επαρχιακούς δρόμους είναι μπέρδεμα . Στο συγκεκριμένο σημείο υπαρχει πινακίδα απαγορεύεται στροφή αριστερά για αυτό το λάθος.

Βέβαια θα σας πρότεινα εαν βάλετε λίγο χώμα να περάσετε από περιβόλι - αβδελα και βγαίνετε στο ίδιο σημείο σχεδόν μέσω μιας υπέροχης και βατής σχετικά παράκαμψης.


η παράκαμψη εαν θέλετε ¨




Φωτο από το κομμάτι αυτό






Μην μου τους ξεστρατίζεις τώρα που τους έχω βάλει στον ίσιο δρόμο :laugh::roflmao:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μου έκανε το ίδιο με τα αρχεία .gpx όταν δοκίμασα το .kml δούλεψε κανονικά
Συγνώμη τα αρχεία που έχει ανεβάσει ο φίλος Νίκος είναι gpx και itn σωστά; Τα .kml που είναι;
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Έβαλα τα αρχεία στο oruxmaps και φαίνεται η διαδρομή να μην ακολουθεί κάποιο δρόμο, συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό;
Ο λόγος που στο έκανε αυτό είναι γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς διαβάζει το GPX αρχείο λάθος.
Αν ανοίξεις ένα .gpx αρχείο ως κείμενο θα δεις οτι είναι απλά μια λίστα σημείων wayponts:
Κώδικας:
<wpt lat="39.500075" lon="21.537623">
  <name>Ευτυχία, Elati, Thessaly, Greece</name>
  <sym>Waypoint</sym>
</wpt>
<wpt lat="39.474382" lon="21.325192">
  <name>Messochora, Thessaly, Greece</name>
  <sym>Waypoint</sym>
</wpt>
<wpt lat="39.435849" lon="21.212175">
  <name>Theodoriana, Epirus, Greece</name>
  <sym>Waypoint</sym>
</wpt>
Aπό εκεί και πέρα, εναπόκειται στο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο καθένας για να ενώσει κυριολεκτικά τις τελείες. Κατα τα φαινόμενα, το oruxmaps αντί να τα ενώσει μέσω δρόμων τα ενώνει με ευθείες γραμμές.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Συγνώμη τα αρχεία που έχει ανεβάσει ο φίλος Νίκος είναι gpx και itn σωστά; Τα .kml που είναι;
Στέφανε, από ότι φαίνεται υπάρχει κάποιο θέμα με την παραγωγή των gpx από την συγκεκριμένη υπηρεσία.
Μπορείς να κατεβάσεις τα KML αρχεία και στη συνέχεια αν θέλεις GPX, να τα κάνεις convert εδώ: Kml2gpx.com: convert kml to gpx online. It's free, simple and fast
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Στέφανε, από ότι φαίνεται υπάρχει κάποιο θέμα με την παραγωγή των gpx από την συγκεκριμένη υπηρεσία.
Μπορείς να κατεβάσεις τα KML αρχεία και στη συνέχεια αν θέλεις GPX, να τα κάνεις convert εδώ: Kml2gpx.com: convert kml to gpx online. It's free, simple and fast
Καλησπέρα Στάθη. Αυτό έκανα και δούλεψε τέλεια! Δείχνει κανονικά τη διαδρομή, όπως θα έπρεπε. Ευχαριστώ πολύ.


Επίσης είδα τη διαδρομή της πρώτης ημέρες έχει μέσα σημειωμένο και ένα βενζινάδικο έξω από τα Πράμαντα, που βοηθάει εμάς με μικρή αυτονομία. Στην δεύτερη μέρα δεν έχω δει να περνάμε από κάποιο, ισχύει; Ξέρω ότι δεν έχει η περιοχή γενικά, οπότε πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε συ Αντώνη μας παίρνει μια στάση στον Καταρράκτη?
Λογικά θα έχει αρκετό νερό αυτήν την εποχή.

Μεταξύ Βουλγαρέλι - Πράμαντα.


 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε συ Αντώνη μας παίρνει μια στάση στον Καταρράκτη?
Λογικά θα έχει αρκετό νερό αυτήν την εποχή.

Μεταξύ Βουλγαρέλι - Πράμαντα.
Πάνω απ' τα Άγναντα συγκεκριμένα...;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είναι και ωραίο χωριό ο καταρράκτης.
Λίγο παρακάτω στη ραμια είναι ο πεθερός μου.περαστε απτό καφενείο του χωριού για τσίπουρο,εκεί θα είναι :yew::ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπορεί να μου γράψει κάποιος αν δουλεύει το συνημμένο αρχειο?
 

Attachments

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Οι διαδρομές από όσο βλέπω είναι κατά 90% αφάλτινες σωστά;
Εγώ που θα ξεκινήσω από Κατερίνη μπορώ να έρθω Σάββατο πρωί να σας συναντήσω στην Ελάτη και από εκεί να συνεχίσουμε μαζί;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ρε συ Αντώνη μας παίρνει μια στάση στον Καταρράκτη?
Λογικά θα έχει αρκετό νερό αυτήν την εποχή.

Μεταξύ Βουλγαρέλι - Πράμαντα.


Το Σάββατο μας είναι πιο διαχειρίσιμο αφού δεν θα έχουμε μπροστά μας την επιστροφή. Εγώ πάω όπου θέλετε αν αντέχετε να οδηγάμε μέχρι το βράδυ.
Την Παρασκευή το βράδυ εξάλλου μπορούμε μεταξύ μπύρας και μεζέ να αποφασίσουμε τι αξίζει μια στάση και τι να κάψουμε. (αυτές είναι από τις ωραίες στιγμές της βόλτας, χάρτες μπύρες και κοψίδια :p:D:inlove: )



Εντωμεταξύ τελευταία φορά που είχα πάει στους καταρράκτες ήταν όταν είχε γίνει η συνάντηση των Horizons Unlimited στο καταφύγιο πάνω από τα Πράμαντα το 11'
Είχαμε φτάσει και οι καταρράκτες ήταν στεγνοί! Κάτσαμε στην ταβέρνα που έχει εκεί να απαλύνουμε την απογοήτευσή μας με κοψίδια. Μετά από λίγο πλακώνει μια μπόρα από το πουθενά, να κατεβάζει ο ουρανός τραπέζια καρέκλες οικοσκευές ολόκληρες!!!
Ε, όταν φεύγαμε είχαν γίνει οι καταρράκτες του Νιαγάρα :laugh:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οι διαδρομές από όσο βλέπω είναι κατά 99,999% (fixed)αφάλτινες σωστά;
Εγώ που θα ξεκινήσω από Κατερίνη μπορώ να έρθω Σάββατο πρωί να σας συναντήσω στην Ελάτη και από εκεί να συνεχίσουμε μαζί;
Φυσικά μπορείς απλά προϋποθέτει ότι θα ξεκινήσεις πολύ νωρίς από Κατερίνη γιατί και εμείς θα ξεκινήσουμε νωρίς από Ελάτη. Το ιδανικό για μένα θα ήταν 9:00 να βγούμε στο δρόμο. Δεν θέλεις και 2+ ώρες από Κατερίνη;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πιθανόν να έρθω στην παρέα σας από παρασκευή. Ψάχνω να βρώ πως θα ανέβω απο Αγρίνιο ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μάλλον θα πάω από Αγρίνιο/Γρανίτσα/ Ραπτόπουλο/ Πρασιά/Κέδρα /Βραγγιανά και απο εκεί βγαίνει κοντά στο Ανθηρό .Αν από εκεί βγαίνει ο δρόμος για Στουρναρέικα αλλιώς θα πάω απο Μουζάκι. Αν ξεκινάει κανείς παρασκευή πρωί απο δυτικά και θέλει να ανέβουμε παρέα είναι καλοδεχούμενος απλά θα πάω πρώτη φορά απο εκεί οπότε θα παίξει εξερεύνηση...(Μητσάρας ακούει;;;)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom