Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τι ακριβώς βλέπουμε από πάνω; Σωστά μαντέψατε, κι άλλα χιλιόμετρα :laugh:

Όχι μην τρομάζετε δεν είναι κάτι τρομερό, απλά έβλεπα την διαδρομή και η πρώτη μέρα μου φαινόταν λίγο "κοντή". κάπου 260 χλμ είχα μείνει με την εντύπωση ότι ήταν τουλάχιστον 300.

Δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί θα είμαστε λίγο άνετοι αν θέλουμε να επισκεφτούμε την μονή Κηπίνας (άραγε πόσο χρόνο θέλει αυτό; :rolleyes: ) και να δούμε λίγο Καλαρρύτες και ίσως μια παράκαμψη για να φωτογραφίσουμε από απέναντι το Συρράκο. Οπότε δεν χρειάζεται να τεζάρουμε τελείως το Σάββατο σε χλμ.

Αλλά κάθε φορά που κοιτάω χάρτες μου δημιουργείτε η περιέργεια που εξάλλου είναι και η κινητήριος δύναμη για κάθε ταξίδι. "Τι υπάρχει εκεί"; "Τι βρίσκεται πίσω απ' τον ορίζοντα, πίσω από την επόμενη κορφή";

Έτσι λοιπόν είδα αυτό το κυκλικό ύψωμα που φαίνεται στην από πάνω φωτογραφία. Έχει ένα περιμετρικό δρόμο και έχει και ένα δρόμο που ακολουθεί περιμετρικά τις γύρω πλαγιές. Σκέφτομαι να το προσθέσω λοιπόν, φεύγοντας από Βουργαρέλι. Μπορούμε να κυκλώσουμε πρώτα από εξωτερικά τις πλαγιές και μετά να κάνουμε και τον μέσα δρόμο. Αν κρίνω από το ανάγλυφο με την χαράδρα τριγύρω και τα Τζουμέρκα απέναντι με τα 2393μ περιμένω να έχει ενδιαφέρον.
Αλλά και μην έχει μικρό το κακό. Το μόνο που χρειάζεσαι για λίγα χιλιόμετρα παραπάνω είναι μια δικαιολογία και ένα σημάδι στον χάρτη :D:laugh:


Επίσης μάλλον δεν θα αποφύγω την δουλειά που βαριέμαι περισσότερο, να φτιάξω δηλαδή τους χάρτες στο Garmin.
Ελα, σας γλυτωσα 1.5 ωρα περπατημα με τις μποτες μηχανης!! :happy:



 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γεφύρι πολιτσας... Ηρεμα μιλαω
Αφού θα γυρνάτε εκεί πανω
Μην μας τσιγκλάς, έχω δει και παρακάτω στον Κέδρο μια σερπαντίνα από φουρκέτες :eek:o_O δεν θα τελειώσουμε ποτέ :roflmao::roflmao:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ελα, σας γλυτωσα 1.5 ωρα περπατημα με τις μποτες μηχανης!! :happy:



Το ποτάμι γύρω απ' το ύψωμα είναι αυτό; Ποιός σου είπε ότι θα ξεπεζέψουμε, δεν βγαίνουμε μάναμ, ότι δούμε απ' την σέλα :laugh::roflmao::roflmao:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
antsoar πολύ ωραία η διαδρομή του Σαββάτου σας !!! Από τις πιο αγαπημένες στην Πίνδο. :friendship::friendship:

Φιλικά Αντώνη μην σου φαίνονται λίγα τα 260-270 χλμ σε αυτό το κομμάτι υπολόγισε με στάσεις κτλ κοντά στην μέση ωριαία ταχύτητα 30-40 χλμ . πιο πάνω δεν βγαίνει με τίποτα μιας και έχει πολλά κλειστά κομμάτια , όπως το χαλίκι - Ανήλιο- Μετσόβου, και το Βουλγαρέλι - καταρράκτης - Αγναντά !
Έχεις δίκιο, αν φτάσουμε οριακά με φως στην Βοβούσα θα είναι σούπερ. Θα χρειαστεί ένα καλό ρυθμό, και να περιοριστούμε στις απαραίτητες στάσεις.

Καλός ρυθμός δεν σημαίνει τέζα, δεν ξέρω πως θα είναι η δρόμοι μετά από ένα χειμώνα με lockdown.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Ανεβάζω φωτό από εδώ και θα γράψω σε λίγο από laptop γιατί δεν μπορώ χωρίς πληκτρολόγιο


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι μας θύμισες τώρα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
We love garmin...

τεσπα, στα σοβαρά ζητήματα.

Για τα λουτρά στο Πόζαρ μου έχουν πει τα καλύτερα.

Του Σμοκόβου λένε κάτι; Το σκεφτόμουν για Παρασκευή στο προς τα πάνω.
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
We love garmin...

τεσπα, στα σοβαρά ζητήματα.

Για τα λουτρά στο Πόζαρ μου έχουν πει τα καλύτερα.

Του Σμοκόβου λένε κάτι; Το σκεφτόμουν για Παρασκευή στο προς τα πάνω.
ποζαρ εχω παει 2 φορες κ αμα τυχει θα ξαναπαω μπας κ φτιαξω τα λουμπακα μου
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια εχει ανεβει καπου η διαδρομη να την δω στο googlemaps και τις 2 ημερες?
Οχι οτι καθοριζει αυτο αν θα ερθω η οχι απλα να καταλαβω για τι πραγμα μιλαμε
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Παιδια εχει ανεβει καπου η διαδρομη να την δω στο googlemaps και τις 2 ημερες?
Οχι οτι καθοριζει αυτο αν θα ερθω η οχι απλα να καταλαβω για τι πραγμα μιλαμε
Εγώ ένωσα τα χωριά που είπε ο Αντώνης στις οδηγίες του google maps και μετά αποθήκευσα το παραγόμενο της γραμμής διευθύνσεων του περιηγητή. Όταν οριστικοποιήσουμε θα το στείλω στο κινητό με mail και θα το χρησιμοποιήσω με data και ίχνος gps πάλι με google maps.
Αντώνη να έχεις υπ'όψιν ότι το Σάββατο τα χλμ 300αρίζουν με τα αρχικά σημεία που έγραψες. Παίζει να φέρω και εγώ χάρτινο και πυξίδα επιπλέον γιατί είμαι οπαδός... της πανοραμικής εκτίμησης. Έτσι για να μην ξεχνάμε πως βγαίνει το αζιμούθιο.
Νίκο (Ταξιδευτής) τα οικονομικά μου είναι σκατούλα πατημένη. Θα έρθω για την αποσυμπίεση μη πάθω τίποτα χειρότερο. ;)
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Το φαγι σκέφτεστε ναείναι σε ταβέρνες ή καμινετο?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλημέρες.

Πρωινός προβληματισμός: Ο ΑΝ.ΣΚ. της εκδρομής ποιός είναι;

Βλέπω ότι γίνεται μιά προσπάθεια να περάσει μιά νοητή γραμμή από "παντού" γιατί είναι όμορφα εκεί πάνω και μακριά και δεν μπορούμε να πεταχτούμε όποτε θέλουμε. Και την ίδια ώρα συζητάμε για το ότι θα πρέπει να περάσουμε τις ομορφιές "τέζα" για να προλάβουμε να περάσουμε από τις ομορφιές. Περιττό να πω ότι δεν θα τις δούμε, άρα δεν έχουμε λόγο να τις περάσω έτσι, εκτός αν είναι φάση ironbutt challenge αλλά χωρίς το pin της λέσχης. Δεύτερη παράμετρος είναι η μακροχρόνια απουσία σέλας, το οποίο είναι σαν οποιαδήποτε άλλη άσκηση, να πας από τον καναπέ ενός επταμήνου να τρέξεις μαραθώνιο σε ρυθμούς ρεκόρ δεν γίνεται.

Η ερώτηση λοιπόν έχει να κάνει με τον προσωπικό προγραμματισμό. Το Σάββατο είχα κάνει ένα εξίσου φιλόδοξο πλάνο, το οποίο χαίρομαι που χάλασε γιατί το ότι είδα ήταν εξίσου απολαυστικό με το ότι πήγα. Είχε όμως το πλεονέκτημα του ότι βρισκόμασταν "δίπλα" στο σπίτι μας, με πολλές κοπάνες επιστροφής που έδιναν την δυνατότητα να χαλάσει το πλάνο και που δεν υπάρχουν στην περίπτωση αυτή. Πιο συγκεκριμένα, θέλω να δω αν μπορεί η βόλτα να γίνει "μαζί και μόνος" αν ο σκοπός της παρέας είναι απλά να γεμίσει το κοντέρ, ξεκινώντας και τελειώνοντας μαζί αλλά χωρίς να τρέχω σε αγωνιστικό ρυθμό μαραθωνίου στο ενδιάμεσο, πιθανώς παρακάμπτοντας μέρη που θα μείνουν εκκρεμότητα αλλά θα έχω δει κάποια άλλα.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Συμφωνώ 10000% με τον Γιάννη. Όπως είπα και νωρίτερα, προσωπικά ο σκοπός μου δεν είναι να γράψω όσο περισσότερα χιλιόμετρα γίνεται και να λιώσω στη σέλα. Χίλιες φορές καλύτερα να δω πεντε ομορφιές και να τις απολαύσω, παρά να περάσω από εκατό και να μη σταματήσω πουθενά, πόσο μάλλον όταν το κόστος μιας τέτοιας εξόρμησης μου είναι δυσβάσταχτο εξ αρχής.

Ειδικά το πρόγραμμα της Κυριακής έχει 400+ χλμ σε τόσο σφιχτή διαδρομή που ακόμα και το GPS το δίνει ως 7μιση συνεχόμενες ώρες οδήγησης (!) και όλο αυτό πριν καν πάρουμε το δρόμο της επιστροφής για άλλα 300-400 χλμ.
Τι μπορεί να απολαύσει κάποιος σε μια τέτοια ημέρα και πόσο χαλαρός μπορεί να είναι ώστε να σταματήσει και να απολαύσει και ένα καφεδάκι κάτω από ένα πλάτανο στη τελικη;

Με αφορμή τον προβληματισμό του φίλου Γιάννη λοιπόν και βλέποντας ότι το όλο θέμα τεινει να εξελιχτεί σε "χιλιόμετρα-τα-παντα-ολα", εγώ από τη μεριά μου θα χαρώ να συνταξιδέψουμε, να φάμε και να πιούμε μαζί, αλλά θα κάνω το δικό μου πρόγραμμα τελικά, με σκοπό να απολαύσω την άγρια ομορφιά των τοπίων και όχι να φάω το χάρτη σαν τον Pac man.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Συμφωνώ απόλυτα με τούς δύο αποπανω... Πολύ σφιχτό το δρομολόγιο. Θέλει τουλάχιστον άλλη μια μέρα για να γίνει φυσιολογικό ...
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Το φαγι σκέφτεστε ναείναι σε ταβέρνες ή καμινετο?
Θα έρθω με ατομικό εξοπλισμό αλλά η κατάσταση εξαρτάται και απο τι πυρομαχικά θα βρούμε στις αποθήκες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Βασανίστηκα όλη μέρα σήμερα αλλά επιτέλους κατάφερα να φτιάξω τις διαδρομές στο Base Camp.

Respect σε όσους φτιάχνουν διαδρομές για να απολαύσουμε οι υπόλοιποι.
 

Attachments

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν τα ανέβασε όλα με την μια, βάζω εδώ την δεύτερη μέρα


!!!! δεν ανεβαίνουν!!!

ΕΔΙΤ, άλλαξα τα ονόματα και ανέβηκαν :ok:
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βασανίστηκα όλη μέρα σήμερα αλλά επιτέλους κατάφερα να φτιάξω τις διαδρομές στο Base Camp.

Respect σε όσους φτιάχνουν διαδρομές για να απολαύσουμε οι υπόλοιποι.
Ωραιος Αντώναρε!
Την άλλη φορά προσπάθησε να τις φτιάξεις στο ridewithgps.com στο οποίο τις σχεδιάζεις σε περιβάλλον Google Maps και τις εξάγεις σε .gpx .kml κτλ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν τα ανέβασε όλα με την μια, βάζω εδώ την δεύτερη μέρα


!!!! δεν ανεβαίνουν!!!
Αν είναι πάνω από 2mb δεν ανεβαίνουν.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Με προλάβανε οι σύντροχοι!
Επειδή δεν τα ξέρω αυτά τα μέρη, προτιμώ να δω λιγότερα πάρα να κοιτάξω περισσότερα.
Έτσι θα έχω κ λόγο για να ξανά επισκεφτώ την ευρύτερη περιοχή κ να μην βάλω ένα απλό τικ.
Οπότε Παρασκευή και Σάββατο θα είμαστε παρεούλα.
Έτσι πιστεύω όλοι θα μείνουμε ευχαριστημένοι.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom