Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Δεν τα ανέβασε όλα με την μια, βάζω εδώ την δεύτερη μέρα


!!!! δεν ανεβαίνουν!!!
Αντώνη δοκίμασε να κάνεις τη διαδρομή στο myMaps της Google. Ή γράψε χωριά και σημεία εδώ να ασχοληθώ το απόγευμα γιατί τωρα έχω δουλειά.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
άλλαξα τα ονόματα και ανέβηκαν, τα βάζω και στο πρώτο πόστ.

Μετά την δουλειά θα απαντήσω και στα παιδιά,

Για το φαι απαντάω τώρα... Είμαι λάτρης της τοπικής κουζίνας και σκοπεύω να την τιμήσω :D:inlove:, φυσικά όποιος θέλει προγραμματίζει ανάλογα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σόρι επειδή το ξεκίνησα και μετά έτρεχα, να πω ότι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το δικαίωμα και τον πρώτο λόγο τον έχει ο Αντώνης γιατί δικό του το πλάνο και ευγενέστατα μας προσκαλεί.
Ο προβληματισμός μου δεν αφορά το τι θέλει ο Αντώνης να κάνει (γιατί όπως είπα δική του η πρωτοβουλία, ο σχεδιασμός, οι υπόλοιποι μουσαφίρηδες σε ξένο σπίτι), είναι το αν μπορώ, χωρίς να χαλάσω το πλάνο του Αντώνη στο παραμικρό, να κάνω λίγες αλλαγές για να το χαρώ όπως μου αρέσει περισσότερο.
Ήθελα να πάω να το συζητήσουμε από κοντά αλλά δεν βγαίνω χρονικά τώρα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Και εγώ με την σειρά μου να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία πρόθεση να ασκήσω καμία κριτική σε μία βόλτα που άλλος τρέχει να οργανώσει και εγώ απλά παρακολουθώ απ΄το laptop.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καταρχήν χαίρομαι που η κουβέντα αυτή γίνεται τώρα εδώ και όχι πάνω στα βουνά, κάτι που θα σήμαινε ότι κάποιοι έχουν ήδη κουραστεί - εκνευριστεί, οτιδήποτε. Για αυτό και προσπάθησα να κάνω τις προθέσεις μου ξεκάθαρες ώστε να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεων.
Επίσης να πω ότι θεωρώ πως οι λίγες ευκαιρίες που έχουμε για τέτοιες αποδράσεις είναι ιερές και ο καθένας πρέπει να εξασφαλίσει ότι ο χρόνος που θα διαθέσει θα πιάσει τόπο σύμφωνα με τα στάνταρ και τις προτιμήσεις του. Πόσο μάλλον όταν γίνετε μέσα σε τέτοιες συνθήκες οικονομικής κρίσης που έχει χτυπήσει όλους μας.

Έτσι λοιπόν, θα χαρώ πραγματικά αν κάποιοι οργανωθείτε και διαμορφώσετε μια διαδρομή με λιγότερα χιλιόμετρα που ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έχετε κατά νου. Αν ταιριάζουν και τα σημεία διανυκτέρευσης ώστε να πιούμε το βράδυ μια μπύρα και να ανταλλάξουμε απόψεις, ακόμα καλύτερα.

Προσωπικά οι διαδρομές που θα κάνω θα είναι αυτές που ανέβασα παραπάνω με μόνο περιορισμό να μην οδηγήσω νύχτα! Είχα στο μυαλό μου να το αναφέρω κιόλας, ότι στην δε πρώτη μέρα αν μας πιάσει η νύχτα στο Μέτσοβο θα προτιμήσω να μείνουμε εκεί και μην πάμε Βοβούσα, και στην δεύτερη αν επίσης μας πιάσει νύχτα στο Μέτσοβο θα προτιμούσα να κοπεί ο κύκλος προς μονή Δολιανών και αντί αυτού να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής.
Σε κάθε άλλη περίπτωση και όσο έχει φως δεν με πειράζει να είμαι στην σέλα όλη μέρα. Ο ρυθμός μου είναι αυτός που ξέρεις Γιάννη amyroukai, ο ίδιος από όλες τις βόλτες που έχουμε πάει μαζί, από τον οποίο εσύ είσαι πιο γρήγορος και όχι λόγο του xr.


Επαναλαμβάνω, χαίρομαι που η κουβέντα γίνεται τώρα και όχι εκ των υστέρων στα βουνά. Αν κάτι δεν έχω εξηγήσει καλά, με χαρά να απαντήσω στο οτιδήποτε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταρχήν χαίρομαι που η κουβέντα αυτή γίνεται τώρα εδώ και όχι πάνω στα βουνά, κάτι που θα σήμαινε ότι κάποιοι έχουν ήδη κουραστεί - εκνευριστεί, οτιδήποτε. Για αυτό και προσπάθησα να κάνω τις προθέσεις μου ξεκάθαρες ώστε να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεων.
Επίσης να πω ότι θεωρώ πως οι λίγες ευκαιρίες που έχουμε για τέτοιες αποδράσεις είναι ιερές και ο καθένας πρέπει να εξασφαλίσει ότι ο χρόνος που θα διαθέσει θα πιάσει τόπο σύμφωνα με τα στάνταρ και τις προτιμήσεις του. Πόσο μάλλον όταν γίνετε μέσα σε τέτοιες συνθήκες οικονομικής κρίσης που έχει χτυπήσει όλους μας.

Έτσι λοιπόν, θα χαρώ πραγματικά αν κάποιοι οργανωθείτε και διαμορφώσετε μια διαδρομή με λιγότερα χιλιόμετρα που ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έχετε κατά νου. Αν ταιριάζουν και τα σημεία διανυκτέρευσης ώστε να πιούμε το βράδυ μια μπύρα και να ανταλλάξουμε απόψεις, ακόμα καλύτερα.

Προσωπικά οι διαδρομές που θα κάνω θα είναι αυτές που ανέβασα παραπάνω με μόνο περιορισμό να μην οδηγήσω νύχτα! Είχα στο μυαλό μου να το αναφέρω κιόλας, ότι στην δε πρώτη μέρα αν μας πιάσει η νύχτα στο Μέτσοβο θα προτιμήσω να μείνουμε εκεί και μην πάμε Βοβούσα, και στην δεύτερη αν επίσης μας πιάσει νύχτα στο Μέτσοβο θα προτιμούσα να κοπεί ο κύκλος προς μονή Δολιανών και αντί αυτού να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής.
Σε κάθε άλλη περίπτωση και όσο έχει φως δεν με πειράζει να είμαι στην σέλα όλη μέρα. Ο ρυθμός μου είναι αυτός που ξέρεις Γιάννη amyroukai, ο ίδιος από όλες τις βόλτες που έχουμε πάει μαζί, από τον οποίο εσύ είσαι πιο γρήγορος και όχι λόγο του xr.


Επαναλαμβάνω, χαίρομαι που η κουβέντα γίνεται τώρα και όχι εκ των υστέρων στα βουνά. Αν κάτι δεν έχω εξηγήσει καλά, με χαρά να απαντήσω στο οτιδήποτε
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την πρώτη ημέρα την βλέπω πεντέμιση ώρες, άρα είναι υλοποιήσιμη με περιθώριο για καφέ/φαγητό/στάση για φωτογραφία κλπ και σε κανονικές συνθήκες μιά χαρά βγαίνει το καταφύγιο πολύ μακριά από την νύχτα. Το μπρος/πίσω πριν τον Μπάρο είναι λάθος σχεδίαση ή έχει σκοπό;

Η δεύτερη ημέρα είναι σχεδιασμένη για επτά και τέσσερις η επιστροφή, έντεκα καθαρή οδήγηση... Επιφυλάσσομαι να βεβαιωθώ ότι δεν την βλέπω λάθος, αν είναι σωστή θα τελειώσω την δεύτερη ημέρα στην Μεγάλη Κερασιά, Καλαμπάκα (επίσης πεντέμιση ώρες) και Αθήνα. Που πάλι θα είναι κουραστικό, αλλά στα πλαίσια του αποδεκτού νομίζω. Και λέω "νομίζω" γιατί τόσα χιλιόμετρα συμπυκνωμένα δεν έχω κάνει τραγικά πολύ καιρό και δεν ξέρω πως θα μου βγει. Το μυαλό θέλει, αλλά το σώμα είναι άλλη υπόθεση.

Αντώνη ξέρω ότι δεν παρεξηγιόμαστε, δεν είναι τόσο το "κούραση" όσο το έλλειψη ασφάλειας που συνοδεύει την κούραση. Ανήκω και στο γηριατρικό υπέρβαρο "team nephew" :p
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
εγω θα προτιμουσα το σαβατο απο ελατη περασμα μπαρου να φευγαμε για πινδο και να καναμε περισσοτερα κμ εκει και την κυριακη επιστροφη απο τζουμερκα



πολυ προχειρα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σπαμαρω ελαφρώς το νήμα της βόλτας για να πω ότι θα ξεκινήσω Παρασκευή πρωί για Ελάτη, μέσω Ιτέα - Θέρμο - Καρπενήσι - Αγραφα Μουζάκι.

Όποιος θέλει κανονίζουμε να πάμε παρέα. Έχει λίγα χλμ πατημένο χώμα πριν + μετά τα Αγραφα αλλά όχι τίποτα τραγικό.... νομίζω...

 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Εάν ξεκινάμε όπως είπε ο Αντώνης 9.00 το πρωί οι διαδρομές βγαίνουν όμορφα.
Την Κυριακή επειδή θέλω να έχω περάσει τη Λαμία και να έχω βγεί Ε75 αρκετά πρίν νυχτώσει (μάτια) ενδέχεται να μην την κάνω όλη. Βλέποντας και κάνοντας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σπαμαρω ελαφρώς το νήμα της βόλτας για να πω ότι θα ξεκινήσω Παρασκευή πρωί για Ελάτη, μέσω Ιτέα - Θέρμο - Καρπενήσι - Αγραφα Μουζάκι.

Όποιος θέλει κανονίζουμε να πάμε παρέα. Έχει λίγα χλμ πατημένο χώμα πριν + μετά τα Αγραφα αλλά όχι τίποτα τραγικό.... νομίζω...

Το κάνεις χειρότερο... :friend:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά το λοκντάουν οι περισσότεροι ελατήριο θέλουν.
Ναι.. Ενώ πριν τρώγανε τα χλμ με κουταλι :D

Να πω και εγώ την π@π@ρια μου.
Ξεκινήστε την βόλτα του Αντώνη χωρίς πολλές σκέψεις και όπου και αν κουραστείτε, βλέπετε τι κάνετε.
Οι διαδρομές που έχει σκεφτεί είναι τρομερες και δεν θα κουραστεί κανενας.

Ορματε...
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom