Τζόγος...

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Όχι αυτός που θα σε κάνει πελούσιο ή άστεγο , ο άλλος , του τιμονιού.
Πόσο πρέπει να τον έχω? Παρατηρώ έναν τζόγο στο τιμόνι αν το κουνάω με δύναμη μόνος μου . Στην άσφαλτο , σε φρενάρισματα κτλ δεν νιώθω κάτι , αλλά στο χώμα με χαλάει και νομίζω μου δίνει μεγάλη αστάθεια στο μπροστινό. Το πήγα το μηχανάκι σε μάστορα, το τσέκαρε ,μου'πε όλα ΟΚ. Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ΟΚ πάντως...:thumbsdown::thumbsdown:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τι εννοείς τζόγο Δημήτρη. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο;
Μήπως εννοείς ότι σου κάνει σκαλοπάτια;
Σήκωσε τη μηχανή χρησιμοποιώντας το πλαϊνό σταντ και τον πίσω τροχό ώστε να σηκωθεί ο μπροστινός τροχός στον αέρα, κούνησε το τιμόνι ελεύθερο να νιώσεις αν κολλάει κάπου.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τι εννοείς τζόγο Δημήτρη. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο;
Μήπως εννοείς ότι σου κάνει σκαλοπάτια;
Σήκωσε τη μηχανή χρησιμοποιώντας το πλαϊνό σταντ και τον πίσω τροχό ώστε να σηκωθεί ο μπροστινός τροχός στον αέρα, κούνησε το τιμόνι ελεύθερο να νιώσεις αν κολλάει κάπου.
Προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο απο tapatalk , αλλα δεν τα καταφέρνω.
Ο τροχός δεν κολλάει κάπου , τοχω τσεκάρει αυτό. Αυτό που δεν μ'αρέσει ειναι οταν πίανω το τιμόνι και το ''κουνάω βίαια'' μπρος πίσω. Στα καβαλέτα-τιμονόπλακα βλέπω υπάρχει ενα ΄΄κενό΄΄,ένας κάποιος τζόγος.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο απο tapatalk , αλλα δεν τα καταφέρνω.
Ο τροχός δεν κολλάει κάπου , τοχω τσεκάρει αυτό. Αυτό που δεν μ'αρέσει ειναι οταν πίανω το τιμόνι και το ''κουνάω βίαια'' μπρος πίσω. Στα καβαλέτα-τιμονόπλακα βλέπω υπάρχει ενα ΄΄κενό΄΄,ένας κάποιος τζόγος.
Να δεις αν κολλάει το τιμόνι (τα ρουλεμάν τιμονιού δηλαδή), όχι ο τροχός. Τσέκαρε αυτό και αν δε κολλάει το τιμόνι ίσως θέλει απλά λίγο σφίξιμο η κεντρική βίδα.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
λογικα εχει σινεμπλοκ εκει και ισως εχουν φαει τα ψωμια τους μετα πο τοσα χρονια
Ποια χρόνια ρε φιλαράκι , καινούργιο μηχανάκι του '95 !!! Τα honda δεν παθαίνουν τίποτα.




Σινεμπλόκ σκέφτηκα και εγώ , αλλά μού'πε η μαστοράτζα οτι είναι φυσιολογικό.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ποια χρόνια ρε φιλαράκι , καινούργιο μηχανάκι του '95 !!! Τα honda δεν παθαίνουν τίποτα.




Σινεμπλόκ σκέφτηκα και εγώ , αλλά μού'πε η μαστοράτζα οτι είναι φυσιολογικό.
πανω στον ανθο της νιοτης του
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Φυσιολογικη ειναι αυτη η εμπρος πισω λαστιχενια αισθηση και οφειλεται στα σινεμπλοκ που υπαρχουν στην τιμονοπλακα
Μπορεις να καταργεισεις την λειτουργια τους αν παρεμβαλεις καποια καταλληλη σε μεγεθος και παχος ροδελα/ες μεταξυ καβαλετου και τιμονοπλακας Οι ροδελες πρεπει να μπουν και απο πανω και απο κατω στην τιμονοπλακα



Και τωρα που διαβαζω τι εγραψα καταλαβαινω οτι σιγα μην βγαζεις ακρη ετσι οπως τα εγραψα :roflmao:
Παρε λοιπον μερικες φωτο απο την τιμονοπλακα του ΤΑ μου οταν εκανα και γω το ιδιο μπας και καταλαβεις τι εννοω




Οι ροδελες στην δικη μου περιπτωση προερχονται απο καποιους παλιους σκληρους δισκους τους οποιους εσφαξα
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Αν καταργηθούν τα σινεμπλόκ , γιατί να χρησιμοποιήσεις ροδέλες?
Βάλε τίποτα, ενδιάμεσα.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Φυσιολογικη ειναι αυτη η εμπρος πισω λαστιχενια αισθηση και οφειλεται στα σινεμπλοκ που υπαρχουν στην τιμονοπλακα
Μπορεις να καταργεισεις την λειτουργια τους αν παρεμβαλεις καποια καταλληλη σε μεγεθος και παχος ροδελα/ες μεταξυ καβαλετου και τιμονοπλακας Οι ροδελες πρεπει να μπουν και απο πανω και απο κατω στην τιμονοπλακα



Και τωρα που διαβαζω τι εγραψα καταλαβαινω οτι σιγα μην βγαζεις ακρη ετσι οπως τα εγραψα :roflmao:
Παρε λοιπον μερικες φωτο απο την τιμονοπλακα του ΤΑ μου οταν εκανα και γω το ιδιο μπας και καταλαβεις τι εννοω




Οι ροδελες στην δικη μου περιπτωση προερχονται απο καποιους παλιους σκληρους δισκους τους οποιους εσφαξα
oκ , βλεπω τι εννοεις. Θενκς!
Το ερωτημα ειναι....να βαλω χερι ή να το αφησω ως εχει ?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
oκ , βλεπω τι εννοεις. Θενκς!
Το ερωτημα ειναι....να βαλω χερι ή να το αφησω ως εχει ?
Βαλε χερι,δοκίμασε, και αν δε σου αρέσει το επαναφέρεις
Πως θα ξέρεις αν δε δοκιμάσεις; :)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ποια χρόνια ρε φιλαράκι , καινούργιο μηχανάκι του '95 !!! Τα honda δεν παθαίνουν τίποτα.




Σινεμπλόκ σκέφτηκα και εγώ , αλλά μού'πε η μαστοράτζα οτι είναι φυσιολογικό.
Ίδιο πρόβλημα είχε και το ΤΑ που είχα. Το έλυσα βάζοντας μεγαλες ροδέλες πάνω και κάτω από κάθε σινεμπλοκ και έσφιξα. Διορθώθηκε κατά 80-90%. Εύκολη και φτηνή λύση.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν καταργηθούν τα σινεμπλόκ , γιατί να χρησιμοποιήσεις ροδέλες?
Βάλε τίποτα, ενδιάμεσα.
Τα σινεμπλοκ δεν βγαινουν ευκολα Ειναι πρεσαρισμενα μεσα στην τιμονοπλακα Και αν ακομα βγουν το κενο ειναι αρκετα μεγαλο και δεν μπορει να καλυφτει με ευκολο τροπο ωστε να μην υπαρχει μετα τζογος καβαλετων-τιμονοπλακας
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μ αρεσεις γιατι εισαι λαρτζ :p:inlove:
Γιατι να κανει καποιος τσαμπα την δουλεια του αφου μπορει να δωσει 27,95 ευρα; :roflmao:
Με τα μεταφορικά ? Νομίζω πρέπει να είσαι πιο άπλας... :roflmao::roflmao::roflmao:

Αφού όμως συμφωνήσω με τους προποστάροντες (τι έγραψα ρε?) θα πω πως πιο άκαμπτο γίνεται το σύνολο αν τοποθετήσεις 2 ροδέλες μικρότερης διαμέτρου από την τρύπα της τιμονόπλακας και μετά τις ροδέλες που δείχνουν οι φωτογραφίες του konkost .
Έτσι συμπιέζεται περισσότερο το συνεμπλόκ. (νομίζω)
 
Top Bottom