Της Τελευταιας Στιγμης

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είπα και εγώ καλε μου άνθρωπε, αν το κατάφερες ολο αυτο να το φας, μπορείς να κατακτήσεις τα πάντα :D
Απλά να μην είναι κατηφορικα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Την χαρηκα την βολτα. Ο ibar οσο χαλαρος ειναι στις ευθειες αλλο τοσο το τσιμπαει στα στροφιλικια. Το πιστακι με νεα ασφαλτο προς το χιονοδρομικο των Καλαβρυτων ειχε την τιμητική του. Ακολουθουσα μεχρι που στο κατεβααμα ζεσταθηκαν τα πισω φρενα και αναγκαστικα εκοψα ρυθμους.

Ευτυχως δηλαδη γιατι αν ημουν εγω στην θεση του Αμυρου στην στροφη για Τσιβλου δεν ξερω αν θα τον αποφευγα αλλα παντα πας με τις δυνατοτητες της μοτο.

Αφησαμε ωστοσο εκκρεμότητες.

Καφεδακι ήπιαμε Καστανιά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
O ibar το είπε πριν ξεκινήσουμε, ΕΟ δεν τρέχει.

Το αστείο βέβαια, όταν συνηθίσεις το "πατάς κουμπί και ξενοιάζεις" του cruise control είναι να πηγαίνεις 130 μετά λίγο πιο πάνω, μετά λίγο πιο κάτω γιατί το χέρι δεν είναι κομπιούτερ και να απορείς κάθε φορά γιατί κόβει και γιατί επιταχύνει ο λίντερ. Τόσα χρόνια το ίδιο κάνεις, αλλά "ξεμαθαίνεις" εύκολα.

Καστανιά θέλαμε να πιούμε καφέ, αλλά δεν μας έκανε την χάρη το καφέ γιατί ήταν πανέμορφο με τεράστιο λαχταριστό πλατάνι αλλά κλειστό. Συνειδητοποίησα ότι μου είχε λείψει το πράσινο. Στρίβει ο ibar σε μιά... ράμπα γκαράζ με πολύ χόρτο, τελικά ήταν τσιμεντόδρομος/καβάτζα για το χωριό. Υπέροχος ο κύριος με το κουπέ πενφέ που στην εποχή των σμαρτφόουν ήθελε να ρωτήσει κόσμο πως θα πάει στο χωριό 15 χιλιόμετρα πιο κάτω. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η κυριούλα του τσιπιες "κατευθυνθείτε νοτιοανατολικά" εδώ και πολλά χρόνια αγνοεί ότι δεν κυκλοφορούμε με πυξίδα στο χέρι. Τελικά το ήπιαμε στο Μεσινό το καφεδάκι.

Το να ξεμένεις από φρένα δεν είναι ποτέ αστείο, το βεστρόμ δεν έχει και την καλύτερη φήμη βέβαια στον τομέα, ούτε και το 9Χ0 και έχω μείνει με την απορία του αν είχα τσαρουχώσει το XR, θα είχα την ίδια αίσθηση ότι κινδυνέψαμε; Σωκράτη δες μιά αλλαγή υγρών σύντομα, ελάχιστα χρήματα και απαραίτητη κίνηση, κάνε και ένα καθάρισμα τις δαγκάνες και τα αξονάκια στις ολισθαίνουσες διπίστονες. Λίγο περίεργο ότι έβρασε το πισινό σε τέτοιο ρυθμό.

Ο bill race και η σύζυγος είναι απίθανα τυπάκια.

Για να πας καταρράκτες πρέπει να μπεις στο ποτάμι. Αν δεν φοράς αδιάβροχη μπότα (τώρα που δεν είχε πολύ νερό λογικά δεν θα ήταν βαθύ πουθενά) δεν πας, εκτός αν το ξέρεις και φέρεις δεύτερα παπούτσια. Όχι ότι συνέβη σε κανέναν γνωστό σας αυτό, λέμε τώρα για να μην ταλαιπωρείστε. Μιά ονοφ μηχανή κατεβαίνει σχεδόν μέχρι την κοίτη χωρίς πρόβλημα, έχει κατηφόρα, μερικοί ίσως να περάσουν ένα τόσο δα καρδιοχτύπι, δεν το ξέραμε πριν κατέβουμε και οι μηχανές έμειναν στο δρόμο. Παρκάρεις και πας ανάποδα από την ροή του νερού, δεν έχει πινακίδες οπότε φάγαμε κανένα 10λεπτο στην αναζήτηση.

Για την ταβέρνα το είπαμε, αξίζει, θα έχει πέσει και πείνα μετά το περπάτημα. ΜΗΝ ακούσετε την συμβουλή του bill race που είπε "φάτε και πάτε μετά να χωνέψετε", κάντε ότι κάνουν τα φίδια, φαγητό και άραγμα.

Το GPS ήταν περιέργως πιο "αξιοπιστο" αυτή τη φορά, δεν χαθήκαμε πουθενά.

Φιτιλιά του bill, χωματόδρομοι που κάνουν την διαδρομή που κάναμε πιο μικρή και που είναι εύκολοι και για άμπαλους, σύντομα.

Στην επιστροφή ήθελα να τσιμπήσω λίγο το γκάζι αλλά το ότι βαριόμουν να σταματήσω για βενζίνη και το ότι τα λάστιχα έχουν χαμηλό δείκτη ταχύτητας με περιόρισε πέριξ του ορίου.

Το 950 μπορεί να έχει κραδασμούς αντίστοιχους μονοκύλινδρου ρόταξ, μπορεί να μην έχει αρκουδόγκαζο (αν και στραγγαλίζοντας το γκάζι εννοείται ότι πάει γρήγορα), τελικά όμως αυτό το δούλεμα έχει το προσόν ότι με βάζει σε ένα "ταξιδιωτικό" τριπάκι χωρίς φανταστικό χρονόμετρο. Είναι ωραίο παρεάκι. Λύση για τις τύρβες στην εθνική θέλουμε.

Θα πάω και σε ένα λοκαλ μαγαζί "καφέ και χίψτερ μπαρμπέρικο" γιατί το μούσι τελευταία φορά το έκανα ΛΟΛ και τώρα έχει γίνει κάπτεν ίγκλο, το είδα στις φωτογραφίες και με πιάσανε τα γέλια. Ελπίζω ο λατρεμένος μέγας οφίκιος κοβίδιος να μην έχει αντίρρηση για την υπηρεσία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
barber & coffee shop, Ειρήνης 10-12, Άγιος Στέφανος, 14565.

(Ναι, έχω μετοχές κι εκεί....) :cool:
Αυτό λέγαμε τώρα να κοιτάξω γιατί ο παππούς δίπλα στο Anema είναι απασχολημένος με κυρίες.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
(τα βάσανα του όχι βαλίτσα στο 950 γιατί το κάνει άσχημο, όλα τα τσουμπλέκια στο χέρι)
Ποιός τα λέει αυτά ρε φιλέ...?
Θεά είναι & ΒαλιΤσωμένη & ΤανκΜπαγΚιαζμένη



Photo by kon/nos
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο τανκμπαγκ λέμε ναι, έχει πει ο k0k0s και το σωστό μονδέλο το γίβι, πρέπει να βρω διάθεση να το παραγγείλω. Δεν το αφήνεις επάνω στο μηχανάκι βέβαια για να φύγεις στο ποτάμι, οπότε πάλι κουβαλάς.

Το βαλιτσάκι το μεταλλικό δεν το συμπάθησα ποτέ, 42 λίτρα και χωράει ένα κράνος μόνο και βαρύτερο από πλαστική 47άρα αν θυμάμαι καλά, όταν είδα και πόσο κάνει το γίβι τρέκερ άουτμπακ συν πλάτη χαμογέλασα, είναι το μέγεθος σωστό όμως.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
(τα βάσανα του όχι βαλίτσα στο 950 γιατί το κάνει άσχημο, όλα τα τσουμπλέκια στο χέρι)
Μην ακούς τις σειρήνες... ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μην ακούς τις σειρήνες... ;)
Δεν έχω βάλει καν το πλαστικό επάνω να το δω, άρνηση.

Το μεταλλικό στο gs του ibar χορεύει τσάμικο σε κάθε λακκούβα, στο 950 είναι σταθερό άραγε;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν έχω βάλει καν το πλαστικό επάνω να το δω, άρνηση.

Το μεταλλικό στο gs του ibar χορεύει τσάμικο σε κάθε λακκούβα, στο 950 είναι σταθερό άραγε;
Έχω μια Gobi για πίσω.
Θα χρειαστείς μόνο την βάση...
Βρες την και στη στέλνω...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
η βολτα ήταν οτι έπρεπε μια μερα πριν ξεκινήσω δουλειά...
τα παιδιά τα ξέρετε καλυτέρα απο μενα...
το 950-990 συνεχίζει να μου αρέσει...ντράπηκα να το ζητήσω βολτα...
στην ταβέρνα σοκαριστήκαμε με τα πιάτα...με την ευγένεια και τέλος με τις τιμές...
γενικος ηταν χαλαρή βολτα...αλλα για λιγο θα γελάγανε ακόμα οι κυνήγοι στην τσιβλου...
ειδα απότομα την ταμπέλα ,φρένα δυνατά αλλά ευτυχώς η δύναμη της συνήθειας απο την δουλειά κοίταξα καθρέφτη...και δεν κάναμε αγκαλίτσες με τον Γιάννη...
καλο φθινόπωρο παιδες!
 
Top Bottom