ΤηNΕ πήρα. Aprillia pegaso 650 ie

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ωραία μηχανή.
Πάντα μου άρεσε.
Έφτασα στο τσακ να την πάρω σε μαύρο ματ ,αλλά ήταν στο μεταίχμιο που έβγαλε το strada και με κέρδισε εκείνο τελικά.
Πολλά καλά και απροβληματιστα χιλιόμετρα εύχομαι.
Κάνε μια βόλτα από το aprilia bikers παλιά θυμάμαι ειχε πολλές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.

Τσεκαρε αυτό

 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλές βόλτες νεαρέ!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Που είχαμε μείνει;; Α ναι. Σήκωσα λίγο πιο πάνω την πινακίδα αφού έτσι όπως ηταν δεν μπορούσε να μαζευτεί η σπαστή βαση της πινακίδας οπότε ήταν άχρηστη, έβαλα και δυο άλλα φλασακια και μείναμε εκεί εμφανησιακα. Από σέρβις κάναμε λαδάκια, φιλτρακια βενζίνης και λαδιού (το αέρος είναι kn οπότε απλά πλυθηκε) σπίτι μας και πήγαμε αντιπροσωπεία για ρύθμιση βαλβίδων και καυσαερίων (στο μοντέλο αυτό θέλει καυσαναλυση και ρύθμιση του εγκεφάλου απο διαγνωστικό μιας και είναι πολύ "απλός" ο ψεκασμός δεν έχει ούτε αισθητήρα λαμδα. Εδώ λοιπόν κάπου ξεκινάνε τα ωραία...

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Βάζουμε τα λαδάκια μας λοιπόν τα φρέσκα, έχουμε ρυθμίσει τα καυσαέρια μας, έχουμε αλλάξει μπουζακι και φίλτρο βενζίνης οπότε τα check engine και τα σβησιματα στο ρελαντί έχουν πάει περίπατο. Πάμε τις βολτούλες μας χαλαρά και τα πήγαινε ελα στην δουλειά μας. Έχουμε κάνει καμια 700αρια χιλιόμετρα χαλαρά δεν εχω τσεκάρει προφανώς αν καίει λάδια το μηχανάκι ή οτιδήποτε γιατί είναι καινούργια τα λαδάκια μας. Κάπου πριν το 15 Αύγουστο παω μια βόλτα τύπου ξεμπουκωμα (δηλαδή κόκκινη βόλτα) και ανάβει το λαμπακι του λαδιού!! Ανοίγω τον δείκτη τι να δω!!! Τρία δάχτυλα πάνω απο το maximum. Γυρίζω σιγά σιγά σπίτι με αναμμενο το λαμπακι λέω θα είναι επειδή έχει περισσότερα λαδια και σηκώνει παραπάνω πίεση. Βγάζω μισό λίτρο λαδια (τοσα παραπάνω ειχα βάλει) έσβησε το λαμπακι. Πάω μια βόλτα στην γειτονιά τίποτα, ολα κομπλέ, μόνο λίγα λαδια είχε ξερασει, σκέφτηκα φυσιολογικό. Ξυπνάω το πρωί, φορτώνω ομπρέλα και γυναίκα και πάμε για μπάνιο. Όπως όλοι σκεφτηκατε ναι άναψε πάλι το λαμπακι του λαδιού αυτή την φορά χωρίς να έχει παραπάνω λάδια και άρχισε να τρέχει λαδι. Μην τα πολυλογώ καινούριος αισθητήρας λαδιού στην aprilia ενα δεκάρικο. Τον βαζω πάνω με μεγάλη δυσκολία καθώς δεν δίνει ιδιαίτερο χέρι και ολα κομπλέ. Στο μεταξύ εχω γυρίσει απο διακοπές και το εχω βάλει αγγελία το μηχανάκι...

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Λοιπόν.. Κάνουμε μερικά χιλιομετρακια πατήσαμε τα 70. Πάλι διαρροή λαδιων αυτή την φορά απο το σωληνάκι υψηλής που πάει στον τεντωτηρα καδενας.
Κοινό πρόβλημα σε όλα τα σωληνακια αυτού του τύπου σε όλα τα αυστριακα που έχουν την εφαρμογή αυτή. Το κακό είναι ότι η aprilia αυτό το έχει λίγο τσιμπημένο, το καλό ότι υπάρχουν αρκετές λύσεις για φτιαχτό σωληνάκι με λιγότερα απο τα μισά χρήματα. Το χειρότερο όλων είναι ότι δεν βγαίνει με καμία δύναμη. Δεν χωράει χέρι δεν χωράει κλειδί δεν χωράει τίποτα απολύτως. Να πω εδω ότι μαζί με το σωληνάκι αποφάσισα να φτιάξω και το υπόλοιπο μηχανάκι να το φέρω στα μέτρα μου μιας και αποφάσισα να το κρατήσω.
Με ετούτα και με εκείνα φτάσαμε εδώ (θα βάψουμε τα άσχημα αβαφα πλαστικά που έγιναν γκρι και ότι άλλο θέλει περιποίηση και δεν χρειάζεται περιουσία). Μόλις φτάσαμε εδώ είχαμε ενα ατύχημα όμως με το baby hayabusa οπότε τα λέμε σε κανα μηνα που θα στανιαρω.


Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έλα δεν θέλω τέτοια. Χωράει χέρι, φοράω XXL γάντι, απλά θέλεις το σωστό κλειδί. 13 ευρώ αν θυμάμαι σωστά φτιαχτό το σωληνάκι.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Έλα δεν θέλω τέτοια. Χωράει χέρι, φοράω XXL γάντι, απλά θέλεις το σωστό κλειδί. 13 ευρώ αν θυμάμαι σωστά φτιαχτό το σωληνάκι.
Δεν κατάλαβες ποια βίδα λέω ή δεν έχεις ακουμπήσει Πήγασο μάλλον. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να την βγάλω (με ενα γερμανοπολυγωνο καστανιας θα ήταν πιο εύκολο) αλλα η τοποθέτηση με τρομάζει περισσότερο μιας και δεν χωράει το χεράκι μου.

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Επίσης τι λέω να φτιάξω (κάθε ιδέα δεκτή πάνω στην δική μου)
-Σετ λάστιχα 50/50
-ψηλωμα 3-4 πόντους πίσω
-Καγκελα εμπρός και πίσω
-διπλό σταντ
Και μετά εντάξει τα δικά μου να βαψω μερικά κομμάτια, κανα αυτοκόλλητο, μια παροχή ρεύματος, ενα διακόπτη για το βεντιλατερ, να φτιάξω και το θερμιστορ να δουλεύει το λαμπακι της βενζίνης γιατί δείκτη δεν έχουμε, να καθαρίσουμε λαιμους και τελικά εξατμισεων και να κάνουμε καμία φυσικοθεραπεια στο χέρι για να καβαλησουμε πάλι.

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν κατάλαβες ποια βίδα λέω ή δεν έχεις ακουμπήσει Πήγασο μάλλον. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να την βγάλω (με ενα γερμανοπολυγωνο καστανιας θα ήταν πιο εύκολο) αλλα η τοποθέτηση με τρομάζει περισσότερο μιας και δεν χωράει το χεράκι μου.

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπρο.


Έχω το cube, το τελευταίο με καρμπυρατέρ, το έχω λύσει και έχω φτιάξει πολλά, πολλά, πολλά πράγματα επάνω του. Μιλούσες για το σωληνάκι των λαδιών του τεντωτηρα, βγαίνει δύσκολα αλλά βγαίνει. Μπαίνει δύσκολα και βοηθάει πολύ δεύτερο σετ χέρια.

Αν η βίδα που λες είναι άλλη, σόρι λάθος μου.

Το πιο εύκολο για να ψηλώσεις όσο λες είναι να βάλεις αμορτισέρ από το gs Dakar, θα σου ζαλίσει λίγο τον έρωτα να βολεψεις το ρεζερβουάρ του λαδιού του αλλά αξίζει.

κάγκελα βγάζει η hepco που είναι πολύ καλή ποιότητα για εμπρός, 180 ευρώ αν θυμάμαι καλά
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Μπρο.


Έχω το cube, το τελευταίο με καρμπυρατέρ, το έχω λύσει και έχω φτιάξει πολλά, πολλά, πολλά πράγματα επάνω του. Μιλούσες για το σωληνάκι των λαδιών του τεντωτηρα, βγαίνει δύσκολα αλλά βγαίνει. Μπαίνει δύσκολα και βοηθάει πολύ δεύτερο σετ χέρια.

Αν η βίδα που λες είναι άλλη, σόρι λάθος μου.

Το πιο εύκολο για να ψηλώσεις όσο λες είναι να βάλεις αμορτισέρ από το gs Dakar, θα σου ζαλίσει λίγο τον έρωτα να βολεψεις το ρεζερβουάρ του λαδιού του αλλά αξίζει.

κάγκελα βγάζει η hepco που είναι πολύ καλή ποιότητα για εμπρός, 180 ευρώ αν θυμάμαι καλά
Η μια βίδα είναι πάνω στον τεντωτηρα η δεύτερη είναι ακριβώς πίσω απο την ραχοκοκαλιά του πλαισίου και βγάζοντας ψυγείο κλπ ζήτημα να έχει τρεις πόντους αερα. Ότι βάλω πάνω εκτός απο αναλώσιμα θα δω για μετ; χειρισμενα για να μείνει το κόστος χαμηλά.

Στάλθηκε από το REDMI ΝΟΤΕ 10 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή του τεντωτηρα θυμάμαι για δύσκολη, την άλλη όχι. Τέλος πάντων, ήταν χρόνια πίσω, κουράγιο, έχει δρόμο αλλά έχει ανταμοιβή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τώρα θυμήθηκα

Έχω ένα σετ ντίζας κοντέρ, υποτίθεται ήταν για το δικό μου αλλά δεν, τελικά παρήγγειλα τον άλλο κωδικό που έδινε και ταίριαξε. Πιθανώς να είναι για το δικό σου μοντέλο, να ανεβάσω φωτό και αν σου κάνει κανονίζουμε να το πάρεις κάπως.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Τα καλα νέα της ημέρας είναι ότι πήραμε το σωληνάκι και προχωρησαμε λίγο. Τα κακα ότι το πηρα λίγο λάθος αλλά οκ μπήκε. Μέχρι τέλος της εβδομάδας ευελπιστώ να μιζαρουμε
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αγοραστηκε τελικά όπως σας είχα υποσχεθεί στο άλλο θέμα που άνοιξα. Pegaso του 2002 λοιπόν, πρώτο χέρι με πρώτη άδεια 2003. 67.000χμ αλλα εμφανή σημάδια ταλαιπωρίας λόγω ηλικίας και έκθεσης στον ήλιο. Θα κάνουμε ενα πολύ καλό πλύσιμο για αρχή, ενα σερβισακι και φύγαμε διακοπές. Επίσης ψάχνω το service manual αν έχει κάποιος ιδέα (το owners manual το εχω, ψάχνω το σέρβις). Πάρτε και δυο φωτογραφίες πριν το ακουμπήσω.



Καλοτάξιδος φίλε!
 
Top Bottom