Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp, αλλά και όχι μόνο…

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
ΠΕΜΤΗ 23 - 07- 2015 ΗΜΕΡΑ 29
Σήμερα ήταν η μέρα της επιστροφής μετά από, δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες αφού είχα χάσει πλέον το μέτρημα..Θα γυρνούσαμε στην πατρίδα,oμως η γυναίκα μου είχε θέσει έναν απαράβατο όρο… Ήθελε καράβι.

– Καλά ρε Ανθή το περσινό δε σε κάλυψε!

– Τι το δεκάλεπτο από Γλυφα για Αγιόκαμπο, Όχι!

...
:pointu: ΘΕΟΣ ΦΙΛΕ!!! :pointu:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες και για την ξεχωριστή σου περιγραφή...με το καλό στα επόμενα ταξίδια!!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Φοβερή περιγραφή ,πολλές φορές σε πρώτο πρόσωπο ,άμεσος ,διάλογοι σαν να βλέπουμε θεατρικη παράσταση με πολύ χιούμορ , ωραίες εικόνες και γενικά ήταν έμπνευση για ένα από τα μελόντικα ταξίδια .

Ακριβώς με τέτοιο τροπο γραφει ένας φίλος μου από Χαλκίδα με ένα 990.

Να είστε καλά και οι δυο και στο επόμενο .
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ευχαριστούμε για το ταξίδι σύντροχε !
ΕΥΓΕ !
Ειδικά ΕΥΓΕ στη συντρόχισα και στο μοναχικό Βόρειο ταξιδι !
Και εις άλλα με υγεία, δύναμη και πάντα όρθιος ! :friendship:
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Σ' ευχαριστουμε Νικο που μοιραστηκες το ταξιδι σου μαζι μας !!
Με το καλο στα επομενα !!
Καλα ταξιδια να εχεις !!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πανέμορφες εικόνες, τρομερή εμπειρία τόσες μέρες ταξίδι, μακριά από όσα μύρια μας κατεβάζουν εδώ στην Ελλάδα.
Τεράστια ανάγνωση αλλά σίγουρα άξιζε, άπιαστο όνειρο για εμάς με μικρά παιδιά πάντως τόσες μέρες ταξίδι.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Την ADAC γιατι την πληρωσες τοσο?
Η Adac κοστιζει 90 ευρω περιπου το χρονο.Τα 250 ειναι η αξια των υπηρεσιων που του παρειχε...δωρεαν.Βγαλε ακρη με τους Γερμανους μαρκετιστες τωρα...:)

adv phone
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πειραζει που δεν καταλαβαινω τι λες;
Καθολου, ισως δεν καταλαβα τι ρωτας.
Αν ρωτας για τα 250 ευρω δεν ειναι το ποσό που πληρωσε ως συνδρομη.
Η συνδρομη ειναι 90 ευρω.
Αν ρωτας κατι αλλο γραψτο αναλυτικα και θα απαντησει ο Νικος.:)
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εγώ κατάλαβα πως είναι το πόσο που θα πλήρωνε αν ΔΕΝ είχε adac, το κόστος δηλαδή των υπηρεσιών σε μη συνδρομητές.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

staikosn1

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα, Κυψελη.
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW R 1100 GS, απ΄τα καλα ομως!
Καθολου, ισως δεν καταλαβα τι ρωτας.
Αν ρωτας για τα 250 ευρω δεν ειναι το ποσό που πληρωσε ως συνδρομη.
Η συνδρομη ειναι 90 ευρω.
Αν ρωτας κατι αλλο γραψτο αναλυτικα και θα απαντησει ο Νικος.:)
Σωστα! Αρα με τα 90€ τι ακριβως καλυπτει;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σωστα! Αρα με τα 90€ τι ακριβως καλυπτει;
Εχουμε σχετικο αρθρο καπου αλλα ειμαι στο κινητο κ δεν μπορω να βαλω λινκ.Τα παντα ολα καλυπτει!

adv phone
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Αφου ευχαρίστησω ολους για τα σχολια σας να γραψω οτι αν δεν ειχα adac θα πληρωνα 250 ευρω.... επειδη ομως ειχα δεν πληρωσα ουτε ευρω...

Η adac σου λεει με απλα λογια στο λογαριασμό που σου στέλνει τη λεφτα γλιτωνεις χρησιμοποιώντας την.... για να ξερεις το κοστος τον υπηρεσιων της που σου προσφέρει δωρεαν
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Φιλε Νικο με αφορμη τα δυο καταπληκτικα σου ταξιδιωτικα, στη Νορβηγια και αυτο στην Ελλαδα,
http://www.advride.gr/threads/Τιτιβίσματα-Ελλάδος-Γυρνώντας-την-Ελλάδα-με-μοτοσυκλέτα-7800-ορεινά-χιλιόμετρα-σε-29-ημέρες.2529/
μου γενηθηκε μια απορια. Θα σου κανω μια υποθετικη ερωτηση περιμενοντας οσο μπορεις αντικημενικη απαντηση ;). Ας υποθεσουμε λοιπον οτι δεν εισαι ελληνας ουτε ειχες ποτε καμια επαφη με την Ελλαδα. Εισαι π.χ. αμερικανος η κινεζος η οποιασδηποτε αλλης εθνικοτητας εκτος Νορβηγιας φυσικα. Καποια στιγμη κανεις τα δυο παραπανω ταξιδια ετσι ακριβως οπως τα εκανες, και γυρνας στην πατριδα σου ομορφα κι' ωραια. Μετα απο καποια χρονια σου λενε οτι μπορεις να ξανακανεις ενα ταξιδι, αλλα μονο σε μια απο τις δυο χωρες και μονο μια φορα (υποθετικα παντα). Ποια απο τις δυο χωρες θα διαλεγες να ξανακανεις το μοτοταξιδι και γιατι; Σε ξαναθυμιζω οτι υποτιθεται δεν εισαι Ελληνας ουτε εχεις βιοματα απο Ελλαδα :). Σαν εκθεση ιδεων φενεται χαχα!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Αυτό πραγματικά είναι θέμα για πολύ μεγάλη ανάπτυξη...! Περιμένω κι εγώ με περιέργεια την απάντηση του Νίκου... (Αν και από ένα καφεδακι που ήπια μαζί του νομίζω πως έχω πάρει την απάντηση...)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Αφού σε ευχαριστήσω για το εκπληκτικό ερώτημα, να απαντήσω

Θα επέλεγα την Ελλάδα για παρα πόλους λογους, οπος

Αν είχα ένα μηνά καθαρό χρόνο για να ταξιδέψω στην Νορβηγία με γνώμονα ότι σε 12 μέρες έκανα παραπάνω από 5500 χιλιόμετρα στην νορβηγική επικράτεια, σε ένα μηνα θα έκανα 13000 + χιλιόμετρα… Aν έκανα αυτά τα χιλιόμετρα στην Νορβηγία πιστεύω ότι θα την γυρνούσα ολόκληρη, γιατι είναι στενόμακρη χώρα γι αυτο τον λόγο δεν υπάρχουν και πολλές οδηγηκες αρτηρίες προς εναλλακτικές κατεύθυνσης… Oποτε ο επόμενος μου προορισμός θα ξανά επαναλαβενε ακριβός της ιδιες διαδρομές, ιδιες παραστάσεις και τα ιδιες βιωματικές εμπειρίες…. Στην Ελλάδα με αυτά τα χιλιόμετρα πιστεύω ότι θα γυρνούσα ολη την στερεά Ελλάδα χωρίς όμως τα νησιά…. Για να γυρίσεις όλη την στερεά και την νησιώτικη Ελλάδα σπιθαμή προς σπιθαμή, πιστεύω ότι ούτε 3 μήνες δεν σε φτάνουν… Για αυτό το λόγο θα επέλεγα την Ελλάδα

Και στην Νορβηγία βεβαία έχει νησιά αλλα είναι σχεδόν ακατοίκητα... Αν προτιμούσα της ασκητικές διακοπές από τα μπιτς μπαρ και τα μαγιό θα διάλεγα την Νορβηγία. Αλλα μετά θα σκεφτομουν ότι υπάρχει και το Άγιο Όρος όποτε ακόμα και έτσι, την Ελλάδα θα διάλεγα

Αν ήθελα οι διακοπές μου να έχουν εικοσιτετράωρη διάρκεια από θέμα διασκέδασης φαγητού ποτου και ότι άλλο συνεπάγετε, με το ελληνικό καλοκαίρι την Ελλάδα θα επέλεγα .Στην Νορβηγία ως ορο διασκέδαση έννουν την απογευματινή έξοδο για φαγητό στο βενζινάδικο

Αν ήθελα περιπέτεια την Ελλάδα θα επέλεγα, στην Νορβηγία δεν συμβαίνει ποτε τίποτα Στην Ελλάδα αν ταξίδευα με τα μπλόκα τον αγροτών παρατεταγμένα στο δρόμο … άντε ταξιδέψε. Βεβαία θα με χαλούσαν ως ένα βαθμό της διακοπές … Αλλα θα ειχα να θυμάμαι τα πάντα. Αυτό ούτω σι άλλος δεν είναι περιπέτεια... Δυσκολίες που ανταμώνεις στο δρόμο σου που καμια φορα δυσχεραίνουν το εγχείρημα σου, αλλα έχεις να θυμάσαι

Αν ήθελα να είχα δύσκολο ταξίδι, στην Ελλάδα θα πήγαινα γιατί στην Νορβηγία, μονο από κανένα κομήτη κινδυνεύεις να πάθεις κανένα ατύχημα… Ενώ στην Ελλάδα η αγρότες όταν δεν είναι στα μπλόκα, παραμονεύουν παντού…

Αν ήμουν λάτρης του ελληνικού πολιτισμού και με εξίταραν τα αρχαία μνημεία εξυπακούεται τη θα επέλεγα… Βεβαία μπορεί να έφτανα στην ακρόπολη και να ειχαν απεργία απέξω … Με αποτέλεσμα τελικά να μην έβλεπα την ακρόπολη αλλα οπος ειπα, θα είχα να θυμάμαι

Από οικονομικής άποψης αν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα για πιο οικονομικά να παω στην Νορβηγία … Γιατί θα έτρωγα όλο σαλάμια κασέρια μακαρόνια και ρύζια στα κάμπινγκ ενώ αν ερχόμουν στην Ελλάδα, θα πήγαινα σε ταβέρνες... Και μπορεί να έτρωγα κανένα σκάλωμα σε κανένα μπιτς μπαρ στην Μύκονο και να έτρωγα όλα τα λεφτά τον διακοπών μου εκεί και τελικά... Μονο την Μύκονο να έβλεπα… ( Με γνώμονα πάντα ότι αυτό που θα έβλεπα στην Μύκονο η στην Ίο θα ήταν κάτι πρωτόγνωρο για έμενα και δεν ειχα γυνεκα στο σπιτι …)

Από θέμα φυσικής ομορφιάς δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν είμαι αντικειμενικός μιας και είμαι Έλληνας, και έχω όσο νάνε κορεστη από την ελληνικοί ομορφιά που μας κυκλώνει… Αλλα ένα λινκ από το ιντερνέτ ίσως να απαντήσει για έμενα

http://diadoseto.blogspot.gr/2014/08/olh-h-gh-se-mia-xora-47-foto-.html

Γενικά είναι παρα πολλα να μην σας κουράζω άλλο … στην Ελλάδα έχεις τα πάντα ανά πασά ώρα και στιγμή, βεβαία εμείς δεν τα εκτιμάμε γιατί τα έχουμε στα πόδια μας και όποτε θέλουμε τα ζούμε και ως εύκολη επιλογή μπορούμε να τα επισκεφτούμε …Στο εξωτερικό όμως αυτά τα ελληνικά δεν υπάρχουν … Για αυτό ολη οι ξένοι έρχονται τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους στην Ελλάδα και από την άλλη εμείς, όποτε μας δοθεί η ευκαιρία την κοπανάμε στο εξωτερικό…

Αν με ρωτήσετε όμως που θα ήθελα να κάνω το επόμενο μου ταξίδι θα έλεγα στο εξωτερικο.. γιατι πολύ απλά είμαι Έλληνας και κάποια στιγμή κουτσά στραβά την Ελλάδα θα την γυρίσω … Για αυτό πάω τώρα στο εξωτερικό που ακόμα μπορώ και αύριο μεθαύριο όταν ποια δεν θα μπορώ… Ελα μωρέ τη είναι η Ελλάδα μια μέρα δρόμος είτε με το καράβι είτε από την εθνική...
 

Tsili

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Kωστας
Μοτό
Honda CBF 600
Nα 'σε καλα ρε Νικο! Ομολογω δεν περιμενα απαντηση με τοσο πειστικα και τεκμηριωμενα επιχειρηματα. Το καλοκαιρι ειχα την ιδια συζητηση με εναν Γερμανο μοτοσυκλετιστη την ωρα που περημεναμε το πλοιο για Ανκονα.
Γυρνουσε απο 1 μηνα τουρ στην Ελλαδα και περσι ειχε παει οπως εσυ Νορβηγια. Τον ρωτησα λοιπον που του αρεσε ποιο πολλη και που θα ξαναπηγαινε.
Μου απαντησε μονολεκτικα στην Ελλαδα και τον ρωτησα τον λογο που θα διαλεγε την Ελλαδα.
Ο πρωτος λογος μου ειπε ειναι ο καιρος. Πανεμορφη η Νορβηγια αλλα το να ταξιδευεις με τις ελληνικες καιρικες συνθηκες το απολαμβανε ποιο πολυ. Στην Νορβηγια τελιωνε την μερα και την επεφτε σε ενα καμπινγκ να φαει απο σουπερ μαρκετ και να ξεκουραστει μην εχοντας κατι αλλο να κανει. Στην Ελλαδα μου εφερε παραδειγμα την Κατερινη που ολη μερα οδηγουσε στα στροφηλικια στον Ολυμπο, και σε μια ωρα απο το βουνο ητανε στην παραλια επινε μπυρες και δροσιζοτανε στη θαλασσα. Μια απο τα ιδια και οταν ειχε βρεθει στην Κρητη.
Επισης με ανεφερε οτι αν το Nordcap δεν ητανε το βορειοτερο οδικο σημειο της ευρωπης η Νορβηγια δεν θα ειχε τοσο πολλη μοτοσυκλετηστικο τουρισμο, παρα την μαγευτικη νοτιοδυτικη πλευρα της χωρας με τα φιορδ. Ειναι αυτος ο "στοχος" που λενε οι περισοτεροι για τον βραχο, που λειτουργει σαν ψυχολογικο οριο για τους περισσοτερους μοτοσυκλετιστες. Αν δηλαδη το nordcap ητανε στην Σκωτια? Νομιζω θα αλαζανε τα δεδομενα στο ποσοι θα επιλεγανε nordcap και ποσοι Νορβηγια.
Για να μη μακρυγορω με ειπε οτι ητανε απο τα δυο καλυτερα ταξιδια που εχει κανει σε δυο πανεμορφες χωρες, αλλα θα επελεγε ξανα την Ελλαδα.
Βεβαια ητανε απλα η γνωμη ενος μοτοσυκλετιση απο τις πολλες που μπορεις να ακουσεις χωρις να διεκδικει το αλαθητο :).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom