Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp, αλλά και όχι μόνο…

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000


Μήπως τελικά την έβρισκα με της κοτρόνες γιατί με αυτά που γραφω και εγω, κοτρόνες πεταω…



Πέντε η ώρα βρίσκω άλλο camping και το σκέφτομαι. Εντωμεταξύ από την υπερένταση και την προσπάθεια μου είχε φύγει τελείως η κούραση αλλά τελικά λέω, Νίκο άστο φτάνει τόσο. Ήταν και σε μια πανέμορφη τοποθεσία και με επηρέασε στο να μην την παλέψω άλλο με τον δρόμο. Παρκάρω το φέιζερ κλείνω δωμάτιο και πάω επιτέλους να ξεκουραστώ.

Ήταν το πιο δύσκολο ταξιδιωτικό 60άωρο της ζωής μου. Το οποίο περιλάμβανε 560 km για να πάω στο Νordkapp. Aλλα 40 για να πάρω το καράβι, 16 ωρες κρουαζιέρας και άλλα 440 km για να φτάσω στο κάμπινγκ. Με 6– 8 ωρες ύπνου σπασμένες στα τέσσερα. Δεν ήθελα να το κάνω αλλά έτσι έγινε, και ήταν μια πραγματικότητα. Εντάξει για να γίνουν αυτά τα 1050 km επί του δύσκολου νορβηγικού εδάφους συνετέλεσαν όμως και τέλειες συνθήκες οδήγησης... Το ότι δεν νύχτωνε, ότι οδηγούσα πραγματικά μόνος στον δρόμο και ότι δεν φοβόμουν από κανέναν ασυνείδητο οδηγό να με εμβολίσει. Αλλά και πάλι ήταν δύσκολα!

Αυτό το περίεργο ταξιδιωτικό δρομολόγιο μου το πρόσφερε εξ ολοκλήρου, οι ταξιδιωτικοί μου απειρία. Εντάξει αν είναι να κάνω τρεις ώρες να στήσω την σκηνή για να κοιμηθώ τρεις ώρες… Το σκεφτομουν λίγο παραπάνω. Στο επόμενο ταξίδι θα φροντίσω να είναι πιο εξοικειωμένος με το καμπινκ, για να μην ξανα μπλεξω σε τιποτα περιεργες καταστασεις



Πληρώνω 440 νοκ για το δωμάτιο και του λέω.

– wifi ;

– Ναι ο κωδικός είναι gjest .

– Τι είναι αυτό;

– gjest είναι guest.

– Α στα γερμανικά guest είναι giest... Τώρα κατάλαβα!

Τον κούφανα! Μήπως τα είχα χάσει τελείως! Ε αφού για μια στιγμή νόμιζα ότι ήμουν στη Γερμανία, λιγάκι! Πάω να παρκάρω το φειζερ αλλά φοβόμουν πως να το παρκάρω γιατί παντού τριγύρω από το σπιτάκι είχε γρασίδι, και εγώ ανησυχούσα μην γίνει καμιά βλακεία με τον πλαγιοστατη– ορθοστάτη και έχω άλλα. Το παρκάρω στο χωματόδρομο αλλα μου την είπε ο ιδιοκτήτης και τελικά μετά από αρκετή σκέψη, το κόλλησα στο σπιτάκι που κοιμόμουν βάζοντας μία πετσέτα στην μασκα που ακουμπούσε το μπαλκονάκι μου, για να μην το κάνω ζημιά.





Αράζω στο μπαλκονάκι βάζω μουσική στο κινητό και με το που χαλάρωσα συγκινήθηκα, δεν μπορούσα να το πιστέψω από που ξεκίνησα που έφτασα, και που έχω να πάω. Mε δυσκολία λόγω της κόπωσης προσπαθουσα να ενώσω το παζλ των εικονων των βιωμάτων και των συναισθημάτων μου από το ταξίδι, αλλά το τοπίο ήταν πολύ θολο. Δεν μπορούσα να θυμηθώ τίποτα. Αλλά δεν πειράζει... Μπορεί να έχασα κάποιες μνήμες λόγω της υπερπροσπάθειας μου να ταξιδέψω και να δω τα πάντα, αλλά έκανα το ταξίδι αυτό όπως ακριβώς το ονειρευόμουν, όλες τις κρύες νύχτες του χειμώνα που μας πέρασε. Αυτό που ήθελα ήταν να ταξιδέψω να οδηγήσω. Να γεμίσω με εμπειρίες και βιώματα και όσο για κάποιες μνήμες που είναι αχνες σε κάποια κομμάτια του ταξιδιού, χαλάλι τους!

Ενώ ήμουν στην απόλυτη αρμονία σκέψεων με τον εαυτό μου γνώρισα ένα ζευγάρι ιταλών που θα πήγαιναν και αυτοι στο Nordkapp, και μετά από εκεί από ότι με είπαν, θα πήγαιναν Φιλανδία Ρωσία και Ιαπωνία και με ξενέρωσαν... Γιατί πολύ απλά νόμιζαν ότι με πουλούσαν ιταλικά φούμαρα. Εδώ δεν ξέρανε πόσα χιλιόμετρα είναι το Νordkapp από εκεί που ήμασταν, τι μας λένε και αυτοι τώρα! Αλλά ευτυχώς είχα μεριμνήσει για αντίδοτο από τις κοτσάνες με τι άλλο από...



Μία κονσερβοποιημένη μακαρονάδα! Καλός ο παράδεισος, αλλά χωρίς μακαρόνια γίνεται! Μου άρεσαν, με κόστος 7 €. Βεβαία για να τα μαγειρέψω είχα θέμα… Οταν έκλεισα το κάμπινγκ το μοναδικό πράγμα που ρώτησα το νορβηγό ήταν αν έχει φούρνο μικροκυμάτων, ναι μου λέει… Αλλά τελικά είχε κανονικό φούρνο… Τι του έριξα μιλάμε δεν περιγράφετε αλλά ευτυχώς, είχε κοινόχρηστα μαγειρικά σκευη και τα ζέστανα στο μάτι της κουζίνας . Στην κουζίνα του κάμπινγκ ήταν και ένα ανδρογόνο νορβηγών που ειχαν ψαρέψει από την λίμνη έναν τεράστιο σολομό και τον καθάριζαν για να τον ψήσουν. Αυτά είναι γούστα, ναι … Αλλά δεν ήταν μακαρονάδα!

Το ψάρεμα επιτρέπετε στην Νορβηγία μονο ως δραστηριότητα και όχι, ως βιοποριστικούς σκοπούς . Γιατί αν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το ψάρεμα χρειάζεται φυσικά, και η κατάλληλοι άδεια



Εκανα μια γύρα να δω την λιμνη που ήταν πίσω από το σπιτάκι μου.

























Φτιαγμένες bmw με sidcar που της οδηγούσαν κάτι τσοπεραδες ίδιοι οι ΖΖTOP, αλλά δεν έκατσα πολύ παρέα τους γιατί πιο πολύ μου αρεζε, η ησυχία μου.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οταν διαβασα για τον επαναπροσδιορισμο της ταξιδιωτικης μερας δεν φανταστηκα τετοιο σερι εναντια στο βιολογικο ρολόι.
Αλλα κυριως δεν φανταστηκα πως θα το περιγραψεις με μια τετοιου επιπεδου και ανευ ορων παραδοση στον αγνωστο αναγνωστη.Ευγε ψηλε μου φιλε!

adv phone
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000


Καλά με αυτό θα μπορούσαμε να περνάμε και το παιδί μας στην Νορβηγία





Άνετα!! Παρατηρήστε ότι το sidecarέχει δυο θέσεις, για να χωρέσουν η Ανθη και το παιδί… Εντάξει δεν είναι εμφανισιακά πολύ πιασαρικο, αλλά για την μικρη μας οικογένεια είναι ιδανικό….

Παντός γενικά είδα πολλά περίεργα πράγματα στην Νορβηγία, όπως το ότι είδα πολλές μοτοσυκλέτες που κουβαλούσαν από πίσω ειδικά τρέιλερ… Αλλα δυστυχως δεν μπόρεσα να της φωτογραφίσω

Και αφού πέρασε η ώρα γύρισα στο σπιτάκι μου οπου προσπάθησα και πάλι να κοιμηθώ... Και με πολύ δυσκολία, τα κατάφερα κατά τις 11 το βράδυ παρότι τις τελευταίες τρεις μέρες είχα δεν είχα κοιμηθεί 8 ωρες, και αυτό ανά διαστήματα.





 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Οταν διαβασα για τον επαναπροσδιορισμο της ταξιδιωτικης μερας δεν φανταστηκα τετοιο σερι εναντια στο βιολογικο ρολόι.Αλλα κυριως δεν φανταστηκα πως θα το περιγραψεις με μια τετοιου επιπεδου και ανευ ορων παραδοση στ ον αγνωστο αναγνωστη.Ευγε ψηλε μου φιλε!

adv phone
πραγματικα Πασχαλη θεωρω οτι ο Νικολας ειναι ο μοναδικος που καταφερε να φερει το ακρωτηρι κ την Νορβηγια στα μετρα του κ οχι το αναποδο που συμβαινει συνηθως...ισως-λεω ισως-γινομαστε μαρτυρες ταξιδιωτικου που ομοιο δεν θα ξαναγινει/ξαναγραφτει για τον τοπο αυτο...
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ολα τα ταξιδια που γράφονται ειναι διαφορετικα αφου προέρχονται απο διαφορετικους.ανθρωπους και πηγαζουν απο διαφορετικες βιωματικες εμπειρίες.. . Ο καθενας τα φερνει στα μετρα του καμια φορα ομως οτι μετρα και να παρει οι καταστασεις τον υπερβαίνουν.. .

Σε δυο μερες ειχα την τιμη να βιωσω μια τέτοια εμπειρια... που εδωσε μια διαφορετική αυρα στο ταξιδι μου... και με εκανε να το θυμάμαι ακομα πιο πολυ

Σε Ευχαριστώ για τα καλα σου λογια....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε Νικο
πολλα πραγματα βαστω απο το ταξιδι σου σαν εργαλεια για μενα αλλα αυτο που με εκανε και χαρηκα πολυ ειναι οτι το χαρηκες εσυ ο ιδιος με ολο σου το ειναι!!!!!
ξερεις!δεν ειναι παντα θεμα αποστασης,τοπου,κλπ, αλλα το ποσο εισαι ετοιμος! να φτασεις στα φυσικα σου ορια και να ανακαλυψεις οτι κατα καποιο τροπο δεν υπαρχουν!!μπροστα στο αδηφαγο και αρχεγονο συναισθημα του κυνηγου της στιγμης!,της ζωης,του χρονου!!
επειτα !!!τι σου ειναι το ανθρωπινο ματι!!
εσυ νομιζεις οτι εχεις δει καποια πραγματα στο ταξιδι και μετα οταν εχεις τελειωσει,και εχεις γυρισει, σου προβαλει και αλλες πολλες εικονες ,καποιες με την μορφη συναισθηματων και καποιες με την μορφη πανδαισιας χρωματων και ολα αυτα σε οδηγουν σε χαμογελα και τους αλλους να απορουν !!τι επαθες
Τι σου ειναι!? να ταξιδευεις μονος! αλλα συναμα να μην εισαι!!
Αυτα και τα υπολοιπα σε καποιο καφε!!!!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Ένα περίεργο πράγμα συμβαίνει σε όλους όσους φτάνουν εκεί πάνω σχεδόν ταυτόσημο όποιες και να είναι οι συνθήκες .
Τουλάχιστον αυτό έχω συμπεράνει από όλα τα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει, σαν ο τόπος εκεί, να σε φέρνει στα μέτρα του.

Εγώ .
"Στεκόμουν αμήχανος αντικρίζοντας τον ήλιο του μεσονυκτίου,
ο αρκτικός ωκεανός μου άδειασε τα συναισθήματα.
Έμεινα εκστασιασμένος να κοιτάζω στο άπειρο."



Μπορεί άλλοι να μην βλέπουν τίποτα άλλοι να παλεύουν με τα στοιχεία της φύσης.
Αλλά όλοι μα όλοι όπως και εγώ κάτι αφήνουν εκεί πάνω.
Δεν ξέρω τι είναι αλλά θα ήθελα να ξαναπάω για να ψάξω να βρω αυτό που άφησα.
Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει λίγο πολύ για όλους.
Ο Νίκος με βούτηξε και με πήγε πάλι εκεί και ξανά ένιωσα το άδειασμα έστω και αν βρίσκομαι πίσω από μια οθόνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι ότι κάθε καλοκαίρι σε συντροφεύει και διαφορετικό φαγητό.
Πέρσι στα τιτιβίσματα Ελλάδος ήταν η μακαρονάδα, φέτος η πατατοσαλάτα.
Ανυπομονώ να δω του χρόνου :D
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι ότι κάθε καλοκαίρι σε συντροφεύει και διαφορετικό φαγητό.
Πέρσι στα τιτιβίσματα Ελλάδος ήταν η μακαρονάδα, φέτος η πατατοσαλάτα.
Ανυπομονώ να δω του χρόνου :D
Για να δούμε ... θα έχει καμιά ισπανική σπεσιαλιτέ; :)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
πραγματικα Πασχαλη θεωρω οτι ο Νικολας ειναι ο μοναδικος που καταφερε να φερει το ακρωτηρι κ την Νορβηγια στα μετρα του κ οχι το αναποδο που συμβαινει συνηθως...ισως-λεω ισως-γινομαστε μαρτυρες ταξιδιωτικου που ομοιο δεν θα ξαναγινει/ξαναγραφτει για τον τοπο αυτο...
Τα ταξιδιωτικα αρθρα ειναι ουτως ή αλλως μοναδικα αλλα ειδικα αυτο
και το εταιρο αδερφακι του (Sourdkapp the road story)
τοποθετουν το Nordkapp εκει ακριβως που επρεπε να ειναι παντα.
Αναμεσα στις αφορμες:)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΣΑΒΒΑΤΟ 27 - 06 - 2015 ΗΜΕΡΑ 18



Με το που ξύπνησα έκανα όλες τις πρωινές μου συνήθειες



Kαι αφού χαιρέτησα τους ιταλούς που θα πήγαιναν στη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου ξεκίνησα κι εγώ, για να προσεγγίσω γεωγραφικά ύψη για να δω την δύση του ηλίου. Κάνω κάποιο χιλιόμετρα και φτάνω σε ένα τεράστιο καταρράκτη.



Ω ρε μάγκα μου τι είναι αυτό που βλέπω πάλι, με την τσιμπλα στο μάτι. Χαλαστικα κιολας, σοβαρα σας μιλαω!! Ήθελα να οδηγήσω και ο καταρράκτης μου χάλασε την οδήγηση… Μιλάμε τα είχα χάση τελειως… Δεν ήμουν καλά!!

Σταματάω και πάω να περπατήσω ένα μονοπάτι για να δω τον καταρράκτη από πιο κοντά.






Κατεβαίνω κάτι ξύλινα σκαλοπατάκια.



Ισορροπώ σε κάτι κοτρώνες προσέχοντας μην σπάσω τα πόδια μου.





Πηδαω κάτι τεράστιους αγωγούς.



Κασκαντέρ!!

Και φτάνω σε μία σπηλιά που λειτουργούσε μάλλον σαν κάποιο είδος καφέ μπαράκι.




Ήταν θεόρατος.



Και κατέβηκα μέχρι την παραλία.



Έκατσα αρκετή ώρα εκεί μέχρι που ανηφόρισα, ξαναπάω στο μηχανάκι... Και καλο μου δρομο...

























Μετά από αρκετά χιλιόμετρα, βλέπω ένα τεράστιο ισόγειο κτίριο με ένα απέραντο πάρκινγκ και να γίνεται, ο κακός χαμός από κόσμο. Σταματάω το μηχανάκι προσεγγίζω το μέρος, και διαβάζω ότι είναι εθνικό πάρκο. Καλή φάση! Μπαίνω μέσα στο κτίριο πάω από δω πάω από εκεί, αλλά δεν έβρισκα πουθενά το πάρκο. Πω πω οσο πήγαινα χειροτέρευα... Καλά όλα τα αλλά, να μην βρίσκω ολόκληρο πάρκο... Είναι κάπως! Λέω να ρωτήσω, ξεφτίλα!!! Αλλά τελικά ρώτησα...

– Συγγνώμη εδώ είναι το εθνικό πάρκο...

– Ναι.

– Και το πάρκο που είναι;

– Εδώ δεν έχει πάρκο, είναι προς ενημέρωση για τα εθνικά πάρκα που έχει στη Νορβηγία (Είδατε αμέσως να με κακολογείσετε)

– Και όλος αυτός ο κόσμος.

– Έχουμε εκδήλωσεις.


Αλλά δεν μου άρεσε το μέρος και έφυγα. Το μόνο πράγμα που με έφτιαχνε από γήινες απολαύσεις (Περα από τα μακαρόνια) ήταν, το τσουκάλι με τη φωτιά.




Και η τραγουδίστρια.



Τίποτε άλλο!

Καθώς οδηγάω ένιωσα κάτι να μου χτυπάει το πόδι, πέτρα ήταν κανένα πουλί δεν μπόρεσα να καταλάβω. Ε δεν έδωσα σημασία και συνέχισα.












Περνάω επιτέλους ένα βουνό όπου είδα και χιόνι.



















Και φτάνω στον αρκτικό κύκλο ... Αντε θα το γράψω και αυτό, δεν βαριέσαι εδω γράψαμε τα πάντα, σε αυτό θα κολίσουμε. Φτάνοντας στον αρκτικό κύκλο νόμιζα ότι ήταν διαφορετικό μέρος και όχι αυτό που συνάντησα… Μπερδεύτηκα μάλλον, περίεργο Ε!

Νόμιζα ότι ήταν μια πινακίδα που ανάγραφε αρκτικός κύκλος και όχι, ότι υπήρχαν ολόκληρες εγκαταστάσεις στο μέρος . Θεώρησα ότι μάλλον αυτός ο κύκλος θα ήταν από της άλλες χώρες που τον διαπερνάνε όπως Σουηδία και Φιλανδία … Ενταξει λεπτομεριές

Παρκάρω το μηχανάκι στην πινακίδα να το φωτογραφίσω.



Και πώς παρατηρώ.



Ρε Πασχάλη, ποιος το κόλλησε αυτό.







Πάω μέσα στο κτίριο αλλά δεν μου άρεσε καθόλου... Για προφανεις λογους









Κάποιοι έστελναν κάρτες με το γραμματόσημο από τον αρκτικό κύκλο. Άλλοι κυκλοφορούσαν με σαγιονάρες... Καλά με σαγιονάρες στον αρκτικό κύκλο. Αφού ξενέρωσα τόσο πολύ που ούτε αυτοκόλλητο δεν αγόρασα.










Εντάξει είναι τελείως διαφορετικό συναίσθημα να περνάς στον αρκτικό κύκλο ανηφορίζοντας από το βορρά, και διαφορετικό το κατέβασμα του... Αλλά εγώ στο ανέβασμα ροχάλιζα! Και έφυγα.














Πάω να κάνω καφέ και τότε την κατάλαβα τη δουλειά, το σέικερ ήταν που με είχε χτυπήσει το πόδι πάνω στο μηχανάκι. Δεν το είχα δέσει καλά και εκσφενδονίστηκε πάνω από τον αρκτικό κύκλο. Και ευχόμενος να μην αποκεφάλισα κανένα τάρανδο, ξανά ξεκίνησα.

Αλλα είπαμε λόγο τον περσινών μου μαθημάτων από το ταξίδι, είχα πάρει και δεύτερο.




Σε σχέση με το περσινό μου ταξίδι πείρα ναι μεν διπλό κινητό και σεικερ, αλλά πολύ λιγότερα ρούχα. Γιατί λογου του όγκου τον χειμωνιάτικων, δεν χορουσαν και πολλα πολλα.










 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Φτάνω στην Mo i rana όπου αντίκρισα ένα ακόμα θαύμα της φύσης...



Και συνέχισα...





Καφεδάκι και τσιμπολογήματα πάνω στο μηχανάκι όπου το έκρινα απαραίτητο



Το νερό πλέον το είχα καταργήσει και έπινα μόνο καφέ.Ε ναι, το νερό δεν μου πρόσφερε τίποτα αλλα ο καφές με τσίτωνε. Συνολικά πρέπει να ήπια στις 13 μέρες μου στη Νορβηγία γύρω στα 80 φακελάκια νες καφέ, συν αυτούς που αγόραζα!















Ήταν απόγευμα ποια, και φτάνω σε ένα ακόμα τεράστιο αλλά ακόμα πιο όμορφο καταρράκτη. Μιλάμε από την βοή του νερού έπρεπε να φωνάζεις για να ακουστείς.



Είχε ένα εστιατόριο εκεί, για να τα αρπάζουν από τους τουρίστες.



Και αν ήθελες κατηφόριζες και πιο κάτω.



Κατεβαίνω στην παραλία και ακριβώς απέναντι βλέπω αυτό το αρχοντικό.



Πωλητήριο όμως δεν είδα. Κρίμα! Ήταν ο πιο μεγάλος και συνάμα ο πιο όμορφος καταρράκτης που είδα στη ζωή μου.



Αφού από τους υδρατμούς, σχηματιζόταν μόνιμα και οι ίριδες του ουρανιου τόξου.Εκεί πάλι άρχισα σιγά-σιγά να τα χάνω και πάλι.



Παίρνω την Ανθή τηλέφωνο.

– Ανθή είμαι σε ένα καταρράκτη τι να σου λέω.

– Έ μας ζάλισες και εσύ με τους καταρράκτες σου. Εδώ γίνεται χαμός, πρόσεχε Νίκο μπορεί να σε μπλοκάρουν τα λεφτά. Ο μπαμπάς έμαθε από τη Γερμανία ότι μάλλον θα κλείσουν οι τράπεζες εδώ, βγάζε λεφτά να έχεις.

– Άσε με ρε Ανθή με τις βλακείες, ακούς τη βοή του καταρράκτη.

Καλά μιλάμε ήμουν στην κοσμάρα μου!! Που να διανοηθώ αυτά που συνέβαιναν στην Ελλάδα και αν προσθέσεις την ταξιδιωτική πληροτητα που ένιωθα, δεν με ενοιάζε κιόλας!

Ήταν πλέον απόγευμα και αφού διένυσα κάποια χιλιόμετρα φτάνω σε ένα χώρο που ήταν σταθμευμένα αυτοκίνητα. Παρκάρω το Φέιζερ και πάω να ρωτήσω τι παίζει μπας, την ξαναβγάλω τζαμπανταν.



Είχε ένα σπιτάκι το οποίο λειτουργούσε σαν ρεσεψιόν όπου φυσικά, δεν ήταν κανείς. Ακριβώς από δίπλα ήταν μια Ισπανίδα που είχε κατασκηνώσει με το αυτοκινούμενο της και την ρωταω.

– Κάμπινγκ;.

– No se trata de un lugar se puede apacar el campista... Νo campink!!!!

- (Τι ισπανικές αρλούμπες είναι αυτές…) Εγώ μπορώ να στήσω εδώ σκηνή;

– no se...

Όπως καταλάβατε, δεν κατάλαβα τίποτα! Πάω αλλού τα ίδια. Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες με τους ενοίκους του κάμπινγκ, βρίσκω επιτέλους κάποιος νορβηγούς και μου εξήγησαν ότι εκει ήταν σαν κάποιου είδους κατασκηνωσης για αυτοκινούμενα. Δεν είχε τουαλέτες και ντουζιερες γιατί αυτά τα έχουν ούτως ή άλλως τα αυτοκινούμενα και σε παρείχαν, απλώς το χώρο με κόστος 100 νοκ (Μηδαμινό με βάση τα νορβηγικά δεδομένα), για να ξεσκάσεις λίγο από την καθημερινότητα σου. Ωραία πράγματα.

Οι πληρωμές γινόταν στο σπιτάκι στη ρεσεψιόν οπου από έξω, είχε ένα κουτί και έριχνες μέσα του τα στοιχεία από την κάρτα σου. Ή μετρητά, και οι ιδιοκτήτες μια με δυο φορές την εβδομάδα περνούσαν να συλλέξουν τα ποσά. Τι να λέμε τώρα!.



Όλοι αυτοί μέναν σε ακτίνα λιγότερη των 50 km και βρισκόταν σε αυτού του είδους την κατασκήνωση για να περάσουν ένα διαφορετικο, πιο παρεΐστικο βράδυ... Και μετά λένε ότι στις σκανδιναβικές χώρες δεν ξέρουν να απολαμβάνουν τη ζωή.

Το σκέφτηκα τι να κάνω αλλά τελικά αποφάσισα να φύγω γιατί αν ήταν να πληρώσω για τη διαμονή μου εκεί (βέβαια θα μπορούσα να μείνω και δωρεάν) καλύτερα να πήγαινα σε ένα κάμπινγκ , για να έχω και τις εγκαταστάσεις που θα μου παρείχε

Οδηγάω κάποια χιλιόμετρα και φτάνω επιτέλους στον δικό μου, όπως το νόμιζα δηλαδή, πέρασμα από το αρκτικό κύκλο…







Ααα… τελικά δεν είναι αυτός ο αρκτικός κύκλος! Πω πω ξεφτιλα! Ευτυχώς που δεν έκανα λαιβ ανταποκρίσεις από το ταξίδι μου στο φόρουμ... Φαντάζεστε να σας έλεγα ότι πέρασα τον αρκτικό κύκλο και τελικά, να μην το είχα περάσει… Σιγα πρωτη φορα θα ειναι

Και αφού αποχαιρεττισσα για να πάντα το νορβηγικό βορρά, κατά τις εννέα φτάνω σε ένα άλλο κάμπινγκ. Στη ρεσεψιόν δεν ήταν κανείς και είχε ένα χαρτί τοιχοκολλημένο που έγραφε, σε περίπτωση που δεν βρίσκομαι εδώ... Το κόστος για τα σπιτάκια είναι 300 νοκ, και για σκηνη 100. Θα σας παρακαλούσα προτού να χρησιμοποιήσετε τις εγκαταστάσεις μας να πληρώσετε προκαταβολικά.

Τρώω φλασιά, λέω τώρα τι να κάνω. Παίρνω το κλειδί πάω στο σπιτάκι, ήταν βρωμερό και τρισάθλιο. Εν τω μεταξύ έξω να έχει ένα ψόφο. Κάθομαι σε μια καρέκλα και παίρνω την Ανθή τηλέφωνο.

– Ρε Ανθή δεν θα το πιστέψεις είμαι σε ένα camping που δεν είναι κανείς από τους ιδιοκτήτες, έχει κρεμασμένα τα κλειδιά από τα σπιτάκια στη ρεσεψιόν και γράφει... Αν μείνεις πλήρωσε.

– Πλάκα με κάνεις.

– Ναι δηλαδή δεν μπορώ να το πιστέψω, όλα αυτά που είχα διαβάσει για τη Νορβηγία είμαι εδώ και τα ζω.

– Και τι θα κάνεις.

– Θα στήσω σκηνή, το σπιτάκι είναι τρισάθλιο. Καλύτερα στη σκηνή παρά στη μπίχλα.

Ξαναπάω στη ρεσεψιόν να αφήσω το κλειδί τότε έρχεται ένας νορβηγός πελάτης. Σαν να ήταν το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο παίρνει το κλειδί πάει στο δωμάτιό το τσεκάρει, του άρεσε! Ερχεται να πληρώσει.. Αμάν λέει δεν έχω τα λεφτά ακριβώς. Καλά δεν πειράζει θα πληρώσω αύριο, και φεύγει. Με κούφανε! Έ λεω θα πληρώσω κι εγώ αύριο να δω αν θα πληρώσει και αυτός! Γιατί τα πιο φυσιολογικά πράγματα στο κόσμο εμάς που ζούμε στην Ελλάδα μας φαίνονται, από άλλο πλανήτη.

Στηνω την σκηνή κάνω πικνίκ σε ένα κοινόχρηστο πάγκο που είχε σε μία γωνία



Και αφού αγνάντεψα το μέρος, πήρα μια βαθιά ανάσα μπας και καταφέρω τελικά να κοιμηθώ, έξω στον ψόφο.



Εδώ να γράψω ότι μπορεί να είχα χάση την μπάλα στο ταξίδι, αλλα τα δρομολόγια μου τα ήξερα. Ευτυχώς είχα σκεφτεί και αποθήκευα στον τομ της διαδρομές μου γιατί αλλιώς , αποκλείετε να έβγαζα άκρη
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι ότι κάθε καλοκαίρι σε συντροφεύει και διαφορετικό φαγητό.
Πέρσι στα τιτιβίσματα Ελλάδος ήταν η μακαρονάδα, φέτος η πατατοσαλάτα.
Ανυπομονώ να δω του χρόνου :D
Έχετε μάθει όλες της διατροφικές μου συνήθειες … Κ(καφέ)… Μ (μακαρόνια)…Π (πατατοσαλάτα) :)

Του χρόνου δεν ξέρω, αλλα ένα είναι σίγουρο… αν είναι να τρώω μακαρόνια στης διακοπές μας η Ανθή προτιμάει να μείνει στην Θεσσαλονίκη παρα να έρθει μαζί μου … φαντάσου !!!!!!:):):):):)
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
"Και αφού αποχαιρεττισσα για να πάντα το νορβηγικό βορρά, κατά τις εννέα φτάνω σε ένα άλλο κάμπινγκ"

μαλλον σε βλεπω να ξαναπηγαίνης ....ετσι ειπα και γω και εχω παει 3 φορες από τοτε και δεν εχω δει τιποτα ακομα....με το καλο η επομενη
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΚΥΡΙΑΚΗ 28 - 06 -2015 ΗΜΕΡΑ 19

Στις έξι παρά σηκώθηκα σχεδόν με κρυοπαγήματα... Σαν απολιθωμένο μαμούθ!!! Πάλι είχα κατρακυλήσει στον ύπνο μου από το υπόστρωμα και κοιμόμουν, στο δάπεδο της σκηνής. Σηκώνομαι πάω στο μηχανάκι, φοβούμενος μη γίνει καμιά στραβή και δεν παίρνει προς. Και κοιτάω τον σάκο που είχα για να αποθηκεύσω τη σκηνή και το sleeping bag αφημένο πάνω στο μηχανάκι. Στις τσάκες που έκανε επάνω του, είχε νερό που άνετα γεμίζεις ένα ποτήρι! Και το βράδυ δεν έβρεξε, όλο αυτό το νερό ήταν από την υγρασία. Μάλιστα, να ένας καλός λόγος που πάγωσα.





Πάω πίνω Κ τότε, ξύπνησαν οι δύο Γερμανοί με τα GS, που είχαν κοιμηθεί σε σπιτάκι στο κάμπινγκ. Έρχεται ο ένας δίπλα μου και αφού με ρωτάει να κάτσει, το πρώτο πράγμα που μου λέει.

– Άσε ρε φίλε τι έπαθα. Εχθές έπλινα το σώβρακο μου και το άπλωσα στο μηχανάκι για να στεγνώσει... Και μου έφυγε στο δρόμο!

– Εγώ τα πετάω!

Τελικά όλοι οι μηχανόβιοι είναι πάνω κάτω το ίδιο! Όπως βλέπετε ο κατά τα άλλα κρυόκωλος Γερμανός, με αυτό που με είπε κράτησε τα προσχήματα μαζί μου και ήταν πιο ψυχρός ,ακόμα και από τον ψόφο που επικρατούσε έξω! Η συζήτηση εδινε και έπαιρνε και ακόμα δεν ήταν καλά-καλά οχτώ το πρωί με την Ελλάδα φυσικά, να έχει κυρίαρχο ρόλο. Τον ρωτάω.

– Μήπως ξέρεις τι θερμοκρασία εχει.

– Το πρωί που σηκώθηκα είχε έξι βαθμούς.

Άρα λογικά θα κοιμήθηκα γύρω στους δύο με τρεις βαθμούς το βράδυ. Μιλάμε για πολύ κρύο!

Αυτή θα ανέβαιναν στο Nordkapp και μετά, θα κατέβαιναν από Φιλανδία. Του είπα φυσικά να πάνε μετά τις μία για να μην κόψουν εισιτήριο και τρελαθηκε. Όπως και όλοι δηλαδή που τους το έλεγα! Αυτό που κατάλαβα από το ταξίδι είναι ότι όλοι οι μοτοσικλετιστές ανεξαρτήτως εθνικότητας ιδεολόγοιας κουλτούρας και οικονομικής κατάστασης, στο άκουσμα να πάνε κάπου και με νόμιμο τρόπο, να μην πληρώσουν το αντίτιμο της επίσκεψης τους.... Γούσταραν όλοι! Άσε που είναι όλοι έξω καρδιά και ανοιχτή σε όλες τις γνωριμίες έτσι ώστε, να δώσουν μια διαφορετική πινελιά στο ταξίδι τους, από τη ρουτινιασμένη. Τελικά όντως η μοτοσυκλέτα δεν είναι ένα απλό μέσο μετακίνησης αλλά μία ολόκληρη κουλτούρα, που σμίγει λαούς και ανθρώπους με μόνο συνδετικό κρίκο, την ίδια τη μοτοσικλέτα. Πράγματα πάνω-κάτω γνωστά, άλλο είναι ομως να τα γνωρίζεις στη θεωρία και άλλο να τα συμπεραίνεις από προσωπικά σου βιώματα, μέσα από ένα ταξίδι.

Χαιρετιόμαστε με τους Γερμανούς μαζεύω τη σκηνή, και βλέπω να πηγαίνει προς τη ρεσεψιόν ο νορβηγός που γνώρισα εχθές. Για να δούμε, θα πληρώσει ή όχι. Φυσικά πλήρωσε και με το νόμο! Φεύγει και αυτός, και μένω πλέον ο μόνος ξύπνιος στο κάμπινγκ. Σκέφτομαι να πληρώσω ή όχι. Πάω στη ρεσεψιόν βάζω μέσα στο κουτάκι 100 νοκ, όσο ακριβώς ήταν η οφειλή μου. Και με ένα χαμόγελο εφάμιλλο ίσως, με όταν είδα τη σφαίρα στο ακρωτήρι.. Ανέβηκα στο μηχανάκι και ξεκίνησα το ταξίδι μου.

Αυτή η αίσθηση ελευθερίας που σου προσδιδουν αυτά τα κράτη στην Ελλάδα θα λέγαμε, ότι σε χτυπάνε στο φιλότιμο και οτι ναι... Πρέπει να πληρώσεις. Στην Ευρώπη όμως στο λεξιλόγιο τους, τέτοια εννοια δεν υπάρχει. Εκεί το φιλότιμο ονομάζεται υποχρέωση, ότι πρέπει να πληρώσεις...

Φυσικά πλήρωσα και για την αύρα του ταξιδιού. Τόσα λεφτά έφαγα μέχρι τότε, στα 100 νοκ θα κολλήσω. Οπως και να έχει όμως, έπραξα κάτι που στην Ελλάδα αποκλείεται να το έκανα.

Ουφ φτάνει τόσο κουλτούρα ας οδηγήσουμε λίγο.



































Κάνω γύρω στα 80 km φτάνω σε ένα βενζινάδικο κομμάτια. Με τόσο κρύο που έφαγα εχθές, που να ξεκουραστώ . Ο ύπνος μου ήταν μόνο στο τυπικό και όχι στο ουσιαστικό, για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου. Πίνω καφέ βάζω βενζίνη και ξεκινάω. Κάνω 60 km αλλά κάτι δεν μου άρεσε. Οδηγάω κάτι δεν με κολλούσε. Σταματάω σε ένα βενζινάδικο και ρωτάω έναν νταλικέρη.

– Όσλο μπροστά ή πίσω;.

– Πίσω!.

– fack!. fack! FACK!!!

Όχι ρε μάγκα 60 km πήγα πίσω!!! 120 km πανε έλα, τζάμπα! Και φέτος το έκανα!! Πέρυσι έκανα 20 km, φέτος 60... Του χρόνου πόσα!!! Ο θεός να με λυπηθεί.Που να μην πλήρωνα και στο κάμπινγκ για την αύρα του ταξιδιού, μεχρί που θα έφτανα. Καλά μιλάμε το τι έριχνα στο γυρισμό... (Στο πηγμένο) δεν λέγεται. Αφού με εφυγε η κούραση και τα πάντα.

Και απο τον ιδιο δρομο



Κατηφόρισα προς το Όσλο ...









Εδώ και δυόμισι μέρες κινούμουνα συνέχεια στον Ε6. Οπως βλέπετε στις περιορισμένες πια φωτογραφίες, γιατί λόγω της αυξημένης κίνησης δεν μπορούσα εύκολα να σταματήσω στην άκρη του δρόμου. Το τοπίο έχει αλλάξει αισθητα σε σχέση, με το ανέβασμα μου από τα φιόρδ.
Ο Ε6 είναι χοντρικά ο μισός σαν επαρχιακός δρόμος και ο μισός, σαν κεντρική αρτηρία. Το κομμάτι που είναι σαν επαρχιακός είναι πανέμορφο. Το κομμάτι όμως που είναι σαν αρτηρία είναι απλά όμορφο, και δεν σε σαγηνεύει όπως όλοι η υπόλοιπη Νορβηγία. Για αυτό και εγώ είχα μπει πλέον στον αυτόματο πιλότο να φτάσω στο νότιο σκέλος αυτής της χώρας, για να δω και τα βουνά της Νορβηγίας, τι συγκινήσεις θα μου προσφέρουν.

Έκανα στάσεις για Κ και να φαω κατι...







Με τόσους καταρράκτες που είδα στην Νορβηγία πλέον του έγραφα…




Οποτε και ένας νορβηγός αν οδήγηση σε κάποιο επαρχιακό δίκτυο της Ελλάδος, με της κοτρόνες που θα συνάντηση θα πει, ότι βρίσκεται και αυτός στον οδιγηκο παράδεισο





Γαματες πάντως δεν είναι, οι κοτρόνες…










Κάπου στο δρόμο ενώ οδηγούσα από μπροστά μου ένας οδηγός χωρίς να βγάλει φλας, κόβει μια απότομα και στριβεί, μέσα σε έναν χώρο παρκινγκ… Κοκαλώνω το μηχανάκι, με πεταει κολια και εξφεδωνιστηκε το δεύτερο μου σεικερ σαν βλήμα, σε κάποια γωνία του δρόμου! Της μάνας σου!! Έβριζα για τον οδηγό αλλά και για το σεικερ γιατί πλέον δεν είχα άλλο. Σταματαω το μηχανάκι ψάχνω να το βρω , τίποτα!! Εκεί μου έρχεται να πάω να ρίξω μπινελικια τον οδηγό μέσα στο παρκινγκ, αλλά θυμάμαι ότι στην Ελλάδα αυτά συμβαίνουν κατά χιλιάδες και τον αφησα. Πάντως αυτό ήταν ότι πιο επικίνδυνο που με συνέβη στην Νορβηγία στα 5500 χιλιόμετρα που διένυσα… TRAGIK!! Στην Ελλάδα σε ανάλογο ταξίδι θα έκανες 20 φορές τον σταυρό σου, και εκεί έκανα μόνο ένα απότομο φρενάρισμα. Γενικά παντός με την παιδία που έχουν εκεί οι άνθρωποι όταν κάνουν ατυχήματα, θα πρέπει να τα γράφουν ονομαστικά, και οι εφημερίδες

Μου έκανε εντύπωση όταν οδηγούσα μέσα από χωριά και περνούσα διαβάσεις που τεμάχιζαν τον κεντρικό δρόμο , ολες η διαβάσεις ήταν υπερυψωμένες, και καναν γεφηρουλες . Ως μετρό προφύλαξης και για να προφυλαχτούν οι πεζοί αλλα και εσύ να μην ξεχαστείς και ξεπεράσεις το όριο τον 30 χιλιομέτρων που επιτρέπετε να κινηθείς .













Ευτυχώς που είχε κοτρόνες μέσα αυτό το τοπίο γιατί αλλιώς σαν φωτογραφία, δεν θα έλεγε μια …



Είχα φάει τρελό κολίμα λέμε!!

Αφού πέρασα το Τρόντχαΐμ ,άφησα τον Ε6 και ξανά έπιασα τον Ε 39 σε ένα σκέλος του όμως, που δεν το είχα οδηγήσει στο ανέβασμα μου για το βορρά. Φτάνω σε μια πολη Οrkanger, από εκεί σκοπεύα να πιάσω τον 710 και να κατηφορίσω, μέσα από τους μικρούς επαρχιακούς δρόμους προς το νότο. Αλλά μπερδεύτηκα και πάλι και αναγκαστικα, έβαλα τον τομ!! Μέχρι να βγάλει σήμα ξέρετε, και άρχισε να με κάνει ξενάγηση... Φτάνω στην πόλη, με πάει από εδώ με πάει από εκεί... Στρίψε δεξιά στρίψε αριστερά με βγάζει μπροστά από ένα πάρκο και μου λέει, συγχαρητήρια φτάσατε στον προορισμό σας. Καλά τι λέει αυτό! Πως το κοιτάω, βλέπω ότι δεν είχα βάλει συγκεκριμένη διαδρομή στον τομ να με πάει στον 710, αλλα ένα τυχαίο σημείο κάπου στην πόλη για να με πάει μέχρι την πόλη... Και τελικά στο τυχαίο σημείο που έβαλα... Εκεί με πήγε!!!!! Μια φορά με πήγε σωστά ο τομ και εγώ, τον έβαλα να με πάει λάθος. Απίστευτο! Πάλι έριχνα καντήλια και βαράει το τηλέφωνο!.

– Νίκο τι κάνεις οδηγάς, σε απασχολώ.

– Όχι ρε Ανθή δεν οδηγάω ρίχνω μπινελίκια, άκου να δεις τι έπαθα.

– Άστα αυτά και άκουσε με προσεκτικά. Ανακοινώθηκε στην τηλεόραση ότι αύριο οι τράπεζες δεν θα ανοίξουν και μπήκε πλαφόν 50 € ανάληψης.

– Πλάκα με κάνεις!.

– Γίνεται χαμός, στα βενζινάδικα στερεύουν από βενζίνη. Στα σουπερμάρκετ αδειάζουν τα ράφια. Εξω στο δρόμο δεν κυκλοφορεί ψυχή.

– Πλάκα με κάνεις!

– Βγάλε λεφτά, μπορείς; Έχεις μετρητά μαζί σου;

– Έχω γύρω στα 250 € σε αναμικτα νορβηγικά και ευρώ.

– Εδώ η ανακοίνωση είναι, οτι οι τράπεζες θα είναι κλειστές μέχρι νεωτέρας. Λεφτά πως θα σε βάλω, αφού δεν θα μπορώ να πάω στην τράπεζα. Είπα τον μπαμπά να σου στείλει από Γερμανία... Αγαπη μου τι θα κάνεις;

– Έλα μην αγχώνεσαι θα δούμε. Πάω σε μία τράπεζα και θα τα πούμε μετά.

Τελικά η μεγαλύτερη έκπληξη στο ταξίδι μου δεν ήρθε από την Νορβηγία, αλλά από την πατρίδα. Αγχώθηκα αλλά όχι τρελά, γιατί το είδα και σαν μία ανεπανάληπτη ταξιδιωτική εμπειρία που μόνο σε... Ελληνες μπορεί να συμβεί!!!!!

Ρωτώντας με αρκετή προσπάθεια βρίσκω τράπεζα, βάζω την κάρτα της Eurobank μου λέει... Η συναλλαγή σας δεν εγκρίνεται!! Αλλά δεν φρίκαρα, υπέθεσα ότι αυτή η κάρτα πιθανόν να έχει ξεμείνει από λεφτά γιατί δεν την χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα. Ούτε φυσικά την φορτωνα με χρήματα γιατί είχε προμήθεια, δυόμιση ευρώ ανά συναλλαγή... ανεξαρτήτως κόστος συναλλαγής! Η Eurobank σε κανει Eurofack στο εξωτερικο!!!

Βάζω την Πειραιώς όλα καλά, ανακουφίστηκα! Βγάζω 150 € μιας που και αυτη δεν είχε πολύ χρήμα μέσα, αφού το κομπόδεμα μου από την Ελλάδα θα κατευθυνόταν στη Νορβιγια σε μια δυο μέρες. Κάνω ένα τσιγάρο να στανιάρω και σκέφτομαι τι να κάνω. Αλλά όσο νάναι με χάλασε το γεγονός... Μου έφυγε η διάθεση να ταξιδέψω και ρώτησα αν έχει πουθενά εδώ κοντά κανένα κάμπινγκ ... Πάω δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

– Πόσο κάνει να στήσω σκηνή.

– 120 νοκ.

– Πάρε την κάρτα.

– Δεν δέχομαι κάρτα.

– Γιατί;

– Δεν δεχόμαστε κάρτα.

Εγώ ήμουν που ήμουν στραβωμένος, τον κοιτούσα με ένα βλέμμα έτοιμος να τον δολοφονήσω!! Και ο νορβηγός μου χαμογελούσε, κάνοντας αμήχανες γκριμάτσες και κάποιες αδέξιες χειρονομίες σα να μου έλεγε, συγχώρα με που κλέβω το νορβηγικό κράτος... Αλλά το κλέβω! Στηνω την σκηνή, τη μοναδική σε όλο το camping.









Παντού είχε μονο μεγάλα σπίτια προς ενοικίαση οικογενειών… Με κόστος γύρω στα 120ε





Τρώω μια πεντανόστιμη κατεψυγμένη μακαρονάδα.






Και μιλάω ξανα με την Ανθη για να ενημερωθώ εκτενέστερα για την κατάσταση στην Ελλάδα. Αφού κλείσαμε το τηλέφωνο αναλογίζομαι την κατάσταση στην οποία βρισκόμουν. Καταρχάς προετοιμάστηκα ψυχολογικά ότι πιθανόν, να έκοβα το ταξίδι μου στη μέση και με πρόχειρους υπολογισμούς θεώρησα, ότι τα λεφτά που είχα λογικά θα επαρκούσαν για να φτάσω στην αδερφή μου στο Ντόρτμουντ... Και δεν θα ξεμείνω για πάντα στη Νορβηγία. Σίγουρα ήμουν φρικαρισμένος, αλλά ταυτόχρονα ευχαριστούσα τον Θεό γιατί με το που έβγαλα τα ράμματα ξεκίνησα σχεδόν αμέσως, το ταξίδι μου και δεν το καθυστέρησα, ίσως λίγο ακόμα για να αναρρώσω και κάπως καλύτερα. Δικαιώθηκα για όλη μου την προσπάθεια να ταξιδέψω μέσα στην οποια κούραση, γιατί αν δεν το πάλευα τόσο πολύ με τον εαυτό μου, αυτό το σκηνικό θα με χτυπούσε πολύ πιο βόρεια στη Νορβηγία ίσως και στο Νordkapp και εκεί, θα είχα πραγματικά χειρότερα μπλεξίματα. Αλλά το βασικό που με εφτιάχνε ήταν ότι μία τέτοια εμπειρία, που θα την ονειρευόμουν να τη ζήσω.

Έλα δεν πειράζει, ούτως ή άλλως αύριο θα μάθω τι παίζει με τις κάρτες και με όλα.

Πήγα στην σκηνή μου και αφού πέρασε κάπως η ώρα οσο ναναι προβληματισμένος από τα σκηνικά, αποκοιμήθηκα.




Για τα 120 χιλιόμετρα πανε ελα, δεν έκανα χάρτη!!!
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Μοναχικός καβαλάρης στην μοναδική ξεχωριστή, όμορφη, Νορβηγία.. Ταξιδιωτική εμπειρία.. Ανεκτίμητη.. Μπράβο Νίκο και στα επόμενα..
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΔΕΥΤΕΡΑ 29 - 06 -2015 ΗΜΕΡΑ 20

Ξύπνησα το πρωί έξω έβρεχε,με τον καιρό όμως να είναι πιο μαλακός και εγώ ευχαριστήθηκα επιτέλους ύπνο. Πάω στην κουζίνα του camping να φορτίσω τα ηλεκτρονικά μου και να πιω Κ. Σήμερα δεν ξέρω τι με έπιασε ήθελα να το πάω χαλαρά, ούτως ή άλλως το Trollstigen ήταν σχετικά κοντά και από εκεί, σκόπευα να διανυκτερεύσω στο Geiranger. Ισως το πιο φημισμένο φιόρδ της Νορβηγίας.




Άραξα και εγώ να φορτισω το κινητό που όμως δεν φόρτιζε με τίποτα, το usb δεν έκανε καθόλου καλή επαφή και μου έβγαζε την ψυχή. Ευκαιρία λοιπόν να σας πω για τα κάμπινγκ. Τα κάμπινγκ κατά στη Νορβηγία είναι πεντακάθαρα σε όλες τους τις εγκαταστάσεις. Στην κουζίνα έχουν κοινόχρηστα σκεύοι που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να μαγειρέψεις, αλλά φυσικά με την υποχρέωση να τα ξανά τοποθετήσεις καθαρά πίσω στη θέση τους. Στο θέμα του μπάνιου τώρα... Πολλά κάμπινγκ έχουν μια τυπική χρέωση για να χρησιμοποιήσεις τις ντουζιέρες 1 – 2 €, αλλά σε κάποια άλλα είναι δωρεάν. Εντάξει δεν μπήκα σε τέτοιου είδους ταξιδιωτικές αναφορές ακόμα και γι' αυτό το σκέλος του ταξιδιού, για να μην το κουράσω ακόμα περισσότερο. Απλώς να πω όταν έκανα μπάνιο σε όλες μου τις διανυκτερεύσεις στα κάμπινγκ με το που τελείωνα, καθόμουν κανένα πεντάλεπτο στο προθάλαμο του χώρου για να συνηθίσει ο οργανισμός τη θερμοκρασία και μετά πήγαινα τρέχοντας, στη ρεσεψιόν όπου και πάλι καθόμουν για να μην φύγω με καμιά πνευμονία από τη Νορβηγία λόγω του ψόφου.

Παίρνω τηλέφωνο τις τράπεζες στην Ελλάδα η Eurobank όπως με είχε ενημερώσει η Ανθη ήταν κλειστοί, φύγανε διακοπές με τη μία! Παίρνω τηλέφωνο την Πειραιώς, και με βγαίνει ο τηλεφωνητής.

– Τι πρόβλημα έχετε.

– Κάρτα.

– Παρακαλώ επαναλάβετε.

– Κάρτα.

– Παρακαλώ επαναλάβετε.

– Κάρτα.

Η τράπεζα είχε το στερεότυπο ηχογραφημένο γραφειοκρατικό της σύστημα και εγώ, τον καημό μου. Τι να λέμε τώρα. Τελικά μου βγαίνει μια υπάλληλος στη γραμμή.

– Ναι γεια σας είμαι στη Νορβηγία διακοπές και ήθελα να σας ρωτήσω με την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, αν θα έχω πρόβλημα στις συναλλαγές μου.

– Όχι δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Οι αγορές με την κάρτα σας θα πραγματοποιούνται κανονικά, πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις αναλήψεις μετρητών γιατί στην Ελλάδα έχει πλαφόν 50 € αλλά για τους εκδρομής στο εξωτερικό, δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση.

- Σίγουρα;

– Ναι μην ανησυχείτε καθόλου.

– Υπάρχει όμως και το άλλο πρόβλημα. Μαζεμένα λεφτά στο λογαριασμό μου που χρησιμοποιώ στις διακοπές δεν έχω, και η γυναίκα μου με φορτώνει λεφτά ανά κάποιες μέρες για να έχω να κινούμαι. Πως μπορεί να μου βάλει λεφτά τώρα που οι τράπεζες είναι κλειστές;

– Έχει λογαριασμό στην Πειραιώς;

– Ναι.

– Μέσω eBanking μπορεί να σας καταθέσει λεφτά.

– Ναι αλλά εγώ δεν έχω eBanking.

– Δεν πειράζει, την ώρα που θα σας καταθέσει τα λεφτά η γυναίκα σας να μας πάρει ένα τηλέφωνο και εμείς, θα την καθοδηγήσουμε το πώς να το κάνει.

– Σίγουρα δεν θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τις συναλλαγές μου.

– Ναι σας είπα κανένα πρόβλημα.



Ουφ πάει και αυτό, είδατε το ελληνικό κράτος είναι έτη μπροστά από οσο πιθανόν... Πιστεύουμε εμείς!!







Κατά τις δωδεκα επιτέλους κόβει λίγο η βροχή, μαζεύω την σκηνή και κατά τις μία ξεκινάω. Βάζω βενζίνη με μετρητά... Ε τί να τα κάνω τόσα μετρητά πάνω μου αφού έχω τις ελληνικές κάρτες!















Κινήθηκα στον 700 που με ανέβασε από κάτι βουνοκορφές μέσα σε ένα ψιλόβροχο, αφού φοβήθηκα μην πήρα τελικά λάθος δρόμο. Ρώτησα κάποιους νορβηγούς με είπαν ότι πάω καλά. Ξανά έπιασα τον Ε6 για λίγα χιλιόμετρα και μετά τον Ε 136 για να φτάσω στο Τρολστιγκεν. Με τους καταρράκτες να πέφτουν από παντού με αφθονία.








Και εγώ να κάνω τις απαραίτητες στάσεις.



Φυσικά πρώτα έκανα τις στάσεις και μετά έβλεπα τους καταρράκτες, φαντάσου!.




Γύρω στις πέντε το απόγευμα φτάνω σε ένα βενζινάδικο 55 km από το Trollstigen...



Φουλάρω πάω να πληρώσω. Η κάρτα σας δεν είναι αποδεκτή!! Ξαναπροσπαθω τίποτα, η υπάλληλος γελούσε νευρικά και εγώ ακόμα πιο πολύ. Δίνω την άλλη κάρτα τίποτα! Πληρώνω με μετρητά και την λέω τον καημό μου ότι νιώθω πραγματικά ευλογημένος που είμαι έλληνας πολίτης, αλλά δυστυχώς έχω θέμα με τις κάρτες. Βγαίνω έξω παίρνω τηλέφωνο την Πειραιώς μετά από κανένα δεκάλεπτο ανοίγει γραμμή.

– Γεια σας είμαι στη Νορβηγία και δεν μπορώ να κάνω συναλλαγές με την κάρτα μου.

– Ναι δυστυχώς μπλοκαρίστηκαν όλες οι συναλλαγές από την Ελλάδα προς το εξωτερικό.

— Και εγώ τώρα τι να κάνω!.

– Τι να σας πω!

– Μα το πρωί που μίλησα με μια άλλη υπάλληλο σας μου είπε, ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

– Το πρωί είχαμε άλλη ενημέρωση τώρα έχουμε άλλη.

– Τόσο απλά!

– Δυστυχώς ναι.

- Και εγώ τώρα τι να κάνω που είμαι 3500 km μακριά από το σπίτι μου.

– Τι να σας πω!






Τόσο απλά χρεωκοπήσαμε! Τι λέγαμε ότι η Ελλάδα είναι ετη μπροστά, άκυρο! Και εγώ ήμουν 55 km από το Τρολστιγκεν και να βγάζω καπνούς! Πάω στην υπάλληλο την λέω οτι η Ελλάδα είναι οφ, και να έχω πεθάνει στο γέλιο!! Ετσι λειτουργεί ο οργανισμός μου όταν φτάνω σε φρίκη το ρίχνω στο γέλιο!!! Τι λέω αν έχει πουθενά καμιά πρίζα να φορτίσω το κινητό και αυτή αποσυνδέει ένα fotoplay που δεν χρησιμοποιούσε κανείς, και μου παραχωρεί τη μπρίζα. Τι να λέμε τώρα! Τώρα τι να κάνω να πάω στο Trollstigen ή να μην πάω... Παίρνω την Ανθή τηλέφωνο.

– Ανθή χρεωκοπήσαμε, Οι κάρτες τέλος.

– Πλάκα με κάνεις.

– Όχι. Έκπληξη!.

– Γύρνα πίσω.

– Θέλω να πάω στο Τrollstigen να δω τον καταρράκτη.

– Καλά χάζεψες τελείως!!! 10000 καταρράκτες είδες, και τι έγινε!

– Θα το σκεφτώ!.

Τρεις ωρες το σκεφτόμουν!! Ηθελα να πάω πάρα πολύ είχα όμως 350 € και καμιά 500 km για να πάρω το καράβι από το Μπέργκεν. Το κόστος του καραβιου, και άλλα 900 km για να πάω από Δανία Ντόρτμουντ στην αδερφή μου. Όσο το σκεφτόμουν έρχεται μία οικογενεια νορβηγον στο βενζινάδικο, δεν έβαλαν βενζίνη απλώς έκατσαν σε ένα τραπεζάκι να φάνε ως βραδινή έξοδο. Πω πω, πως ζούνε αυτοί οι άνθρωποι εκεί... Η έννοια της ταβέρνας είναι το βενζινάδικο. Έπαθα πλάκα! Ωραία είναι η Νορβηγία για διακοπές αλλά άντε πάνε να ζήσεις εκεί για πάντα. Και θα λες στη γυναίκα σου... Πάμε έξω ματάκια μου το βράδυ να σε κάνω το τραπέζι... Στο βενζινάδικο!!!!





Έρχεται μία αστυνομικός για να φάει και αυτή κάτι, την ρωτάω αφού την εξήγησα την κατάσταση μου.

– Πόσες ώρες είναι το Μπέργκεν από εδώ για να πάρω το καράβι;.

– Γιατί δεν πας στο Όσλο και να πάρεις το καράβι από εκεί. Είναι περίπου τα ίδια χιλιόμετρα αλλά ο δρόμος είναι πολύ πιο εύκολος και θα κάνεις λιγότερες ώρες οδήγησης!

Δεν ήξερα για αυτή μου την εναλλακτική, ψάχνω να βρω τιμές του πλοίου δεν πολύ έβγαλα άκρη και όλο το σκεφτόμουν. Βγαίνω έξω από το βενζινάδικο κάνω ένα τσιγάρο και εκεί αποφασίζω οτι θα γυρίσω πίσω.

Παίρνω ένα αυτοκόλλητο από το βενζινάδικο και το κολαω στην μπαγαζιερα έτσι για να θυμάμαι την ελληνική μας χρεωκοπία, όσο ήμουν εγώ κάπου στην Νορβηγία και με άφησε στο έλεος του θεού, οι τον διασυνδέσεων μου 3500 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου








Στα πρώτα 50 km όλο το σκεφτόμουν αν έκανα τη σωστή επιλογή ή όχι. Αλλά θεώρησα oτι μερικές καταστάσεις στη ζωή σου σε μένουν βαθύτερα χαραγμένες όταν σε αποτρέπουν να κάνεις κάτι από επιλογή, παρά να το κάνεις. Παντός ήμουν πολύ τυχερός που τελικά ολοκλήρωσα αυτό το ταξίδι, γιατί ανάμεσα στην επέμβαση μου το ταξιδιωτικό μου πρόγραμμα και την χρεοκοπία, υπήρχαν περιθώρια ωρών στο τελικά, να μπορέσω να το ολοκληρώσω… Και οικονομικά να το δεις, με αρκετοί άνεση αλλα και διάφορα απρόοπτα που μου έτυχαν στον δρόμο, όταν έφτασα στην αδελφη μου, είχα ακόμα 50 ευρώ μαζι μου. Ναι είχα μεγάλη τύχη.

Και ξεκίνηνοτας για πίσω γύρισα πίσω από τον Ε 136 μέχρι να βγω στον Ε6 και από εκεί στο Όσλο. Η ελληνική κρίση μπορεί να μου έκοψε τις διακοπές στη μέση, αλλά με πρόσφερε το Όσλο. Αλλά φυσικά μου παρέτεινε και κατά πολλές μέρες τις διακοπές μου γιατί εντάξει, δεν υπήρχε κανένας λόγος να γυρίσω στην Ελλάδα με αυτά που συνέβαιναν στην πατρίδα. Κάθε εμπόδιο σε καλό που λένε. Η διαδρομή για το Όσλο ήταν ίσως η χειρότερη, από φυσικής ομορφιάς που έκανα σε όλη τη Νορβηγία. Ηταν δρόμος ταχείας κυκλοφορίας με ελάχιστα σημεία ενδιαφέροντος. Άσε που όσο κατέβαινα προς το νότο νύχτωνε και πάλι...




Εκανα στάση σε ένα εκκλησάκι.











Είχε νυχτώσει για τα καλά και εγώ φοβόμουν να οδηγάω στο σκοτάδι και σταμάτησα σε ένα βενζινάδικο να φάω και να περάσει η ώρα.






Πήρα σαντουιτσάκια με 10 νοκ το καθένα, και περίμενα να ξημερώσει κάπως για να ξεκινήσω ξανά. Μου είχε τελειώσει σχεδόν και ο καπνός γιατί με τόσους καφέδες που ήπια το τσιγάρο πήγαινε σύννεφο. Στην ταμεία ρωτάω.

– Καπνό έχετε;.

– Ναι 30 € τα 50 γραμ.

– Κράτα τον!

Εκεί γνώρισα δυο νορβηγούς που είχανε πάει για τριήμερο στη Δανία να συμμετάσχουν σε ένα διαγωνισμό μαγειρικής, αλλά επειδή χάλασε το αμάξι τους φάγαν ταλαιπωρία και πάτωσαν στον διαγωνισμό. Μόλις τους είπα ότι είμαι από την Ελλάδα και ότι μου μπλόκαραν τα λεφτά, προθυμοποιήθηκαν να με κεράσουν φαγητό όπου φυσικά το αρνήθηκα. Αλλά ένα πακέτο τσιγάρα που το πήραν σε εξευτελιστική τιμή από τα duty free στο καράβι για Δανία, το δεχτήκα με ευχαρίστηση. Τελικά αυτό το πακέτο το κράτησα ως αναμνηστικο και δεν το κάπνισα, για να τους θυμάμαι. Μου είπαν ότι η ζωή στη Νορβηγία είναι πανάκριβη, άμα σε πιάσουν για οδική παράβαση σε σκίζουν, και εγώ εκεί αποφάσισα να ξεφορτώσω όλο το μηχανάκι να βάλω λάμπες για να μην έχω αλλά τώρα στο τέλος. Έψαξαν στο ίντερνετ και μου είπαν ότι το εισιτήριο Όσλο Δανία κάνει γύρω στα 60 € και αφού αλλάξαμε e-mail αποχαιρετηθήκαμε.



Κατά τις τέσσερις το πρωί ενώ είχε ανατείλει κάπως ξεκίνησα, με την ελπίδα να βρω πουθενά καμιά στάση να την πέσω. Ναι καλά δεν βρήκα πουθενά τίποτα και πάλι, όλο οδηγούσα. Συνέχεια έκανα στάση σε βενζινάδικα έπινα καφέ ένα τσιγάρο μέχρι το επόμενο. Τα βενζινάδικα στην Νορβηγία δεν έχουν πουθενά έξω τραπεζάκια και καρέκλες για να κάτσεις κάπου παρά μόνο στο τσιμέντο, και εγώ την έβγαζα στο όρθιο. Πιο πολύ ώρα έκανα στις στάσεις στα βενζινάδικα παρά στην οδήγηση... Εκεί κατάλαβα ότι αν είσαι κουρασμένος, τζάμπα οδηγάς γιατί τα χιλιόμετρα δεν βγαίνουν με τίποτα. Πρέπει να ήταν γύρω στις εφτά το πρωί όταν επιτέλους βρήκα μια στάση λεωφορείου και όπως ήμουν, ξεράθηκα για καμιά ώρα.

Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μια που αναφέρθηκε η σκηνή, για το όνομα του νορβηγικου Θεού, τεντωνε το εξωτερικό πανί!
Παντελη ενα θα σου πω.....Επρεπε να εχεις οδηγησει το μηχανακι.

adv phone
 
Top Bottom