Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp, αλλά και όχι μόνο…

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
:hailbig::hailbig:Τρομερη περιγραφη!!!!!
Και πανεμορφες οι φωτογραφιες σου στην πλειοψηφια τους!!!!!
Εχω διαβασει πολλα ταξιδιωτικα(εξωτερικου) και τα περισσοτερα ειναι για το Βορειο Ακρωτηρι. Το δικο σου πλεον ειναι το καλυτερο για τα γουστα μου. Νιωθω οτι ταξιδεψα μαζι σου ρε αδερφε εως εκει πανουυυυυ!!!!!
Απειρα ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Whiteyez

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda NC700X - Honda XR250R
Μπράβο Νίκο, με έκανες και εσύ και ταξίδεψα έστω και πίσω από τον υπολογιστή. Μπήκαν και τα φιτίλια βέβαια και λέω να ξεκινήσω από τώρα ετοιμασίες για εκεί πάνω και εγώ.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Θα κάνω και μία παρατήρηση... εξυπνακίστικη, επειδή μερικοί αναφέρουν εδώ μέσα οτι είσαι ωραίος και χύμα, το μπλοκάκι όπου γράφεις σημειώσεις καθ' οδόν (φαίνεται σε κάποια φωτό) δείχνει οργάνωση.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα κάνω και μία παρατήρηση... εξυπνακίστικη, επειδή μερικοί αναφέρουν εδώ μέσα οτι είσαι ωραίος και χύμα, το μπλοκάκι όπου γράφεις σημειώσεις καθ' οδόν (φαίνεται σε κάποια φωτό) δείχνει οργάνωση.
Σωστος!
Δεν υπαρχει χυμα ταξιδιωτης Νορβηγιας που να βρηκε την παραλια στα νησια Senja.
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Μπραβο Νικολα τρομερο το ταξιδιωτικο σου !! Ταξιδεψαμε μαζι σου μεσα απο τις φωτογραφιες και την περιγραφη σου !!
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
δε θα μπω στον κοπο να γραψω συγχαρικια κ μπραβο κ αλλες τετοιες ομορφες λεξεις.απο μενα προσωπικα εχεις ενα τεραστιο RESPECT για τον τροπο που αντιλαβανεσαι κ ζεις τα ταξιδια με τη μηχανη σου.εισαι σε ενα αλλο επιπεδο νοοτροπιας κ εμπειριας που αλλους τους κανει να γουσταραρουν κ αλλους να φοβουνται.το μοτοσυκλετιστικο σου μελλον γραφεται λαμπρο μπροστα σου!να σαι παντα γερος κ με παραπανησιες δοσεις ταξιδιωτικης τρελας μεταφεροντας τες στα ματια στις καρδιες μας κ στα αυτια μας σαν ομορφα κ δυνατα τιτιβισματα!!ανυπομονω στη μερα που επιτελους θα πιουμε κ παρεα αυτον ταν απολαυστικο καφε!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Αφιυ σας ξανα ευχαριστησω και να πω ποσο με τιμαται που σχολιαζεται το ταξιδιωτικο ... να ξεκινησω σιγα σιγα απο σημερα και την συνέχεια.. .
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΚΥΡΙΑΚΗ 05 -07 - 2015 ΗΜΕΡΑ 23

Πέρα από την ημέρα που έφτασα χαράματα στην αδερφή μου, εκατσα συνολικά άλλες τρεις ημέρες από αυτές, θα περιγράψω μόνο την τελευταία για δύο λόγους. O πρώτος είναι ότι ήταν γαμάτη. Τον δεύτερο λόγο ακόμα δεν τον ήξερα, και θα σας το περιγράψω σε live αναμετάδοση.

Αφού σηκωθήκαμε το πρωί και ήπιαμε οικογενειακώς παραπάνω από δεκα καφέδες ξεκινήσαμε, που πηγαίναμε φυσικά δεν ήξερα... Hταν έκπληξη. Να πω ότι το φέιζερ όλες αυτές τις μέρες δεν το κίνησα καθόλου και όπου πηγαίναμε είμασταν με το αμάξι οικογενειακώς. Μπαίνουμε στο αμάξι και καλό μας δρόμο.

Να σας πω ότι της προηγούμενες μέρες είχα μια απίστευτη χαρά από την πατρίδα, μιας και με πείρε ο Πασχάλης τηλέφωνο.

- Ζεις ρε…

Σε ευχάριστο ρε συ Πασχάλη, ειλικρινά δεν έχω λόγια

Επίσης να γράψω ότι μου έκανε τρελή εντυπώσει, εχθες που πήγαμε έξω για φαγητό… 20.00 η ώρα άρχισε να αδειάζει το μαγαζί. Και ρωταω τον γαμπρό…

- Το μαγαζί αδειάζει για απόγευμα, η για βράδυ

- Για βράδυ… Αύριο δουλεύει ο κόσμος

Και με ροτωει η ανιψιά μου

- Σου φαίνετε περίεργο

- Ε λίγο… Στην Ελλάδα για να φας βράδυ… Πρέπει να είναι και βράδυ.

Δέκα η ώρα κλεισανε… Αύριο πάλι!!

Μετά από 200 km πλησιάζουμε πλέον στο άγνωστο για εμένα προορισμό μας. Περιττό να πω ότι με δυσκολία κρατούσα από τη νορβηγική κόπωση, τα μάτια μου ανοιχτά στο αυτοκίνητο. Τις μέρες που έμεινα στην αδερφή μου ξεκουράστηκα στο περίπου, γιατί δεν έβαζα τον κώλο μου κάτω και με βγήκε η κούραση με αποτέλεσμα, οπου καθόμουν παραπάνω από πέντε λεπτά να με έπαιρνε ο ύπνος. Aφού να φανταστείτε, την πρώτη μέρα που έφτασα απο Νordkapp μετά από τη ξενάγηση μου στην πόλη... Με πήρε ο ύπνος μέσα στο τραμ για κανένα δεκάλεπτο. Ήμουν κομμάτια και μέσα στο αμάξι, καθώς πηγαίναμε πολεμούσα με τον εαυτό μου να μην κοιμηθώ για να δω και πάλι τα πάντα. Παρκάρουμε το αμάξι σε πάρκινγκ κλασικά υπό πληρωμή, παίρνουμε ένα μονοπάτι μέσα στο δάσος και πηγαίνουμε.



– Ρε Κατερίνα που πάμε από δω.

– Θα δεις.

Αφού περπατήσαμε κανένα τέταρτο φτάνουμε σε μια διχάλα του δρόμου, και μου λέει αδερφή μου

– Νίκο πως σου φαίνεται;

– Τέλειο



– Ρε συ Νίκο που κοιτάς!!!! Γύρνα από την άλλη... Και πως γυρνάω το κεφάλι μου.




– Όχι ρε μάγκα τι είναι αυτό!

Καλά μιλάμε έφτασα στο κάστρο, και εγώ δεν το είχα δει και κοιτούσα από την άλλη... Τα χωράφια. Τι να λέμε τώρα!!!!!!!!



Το κάστρο του Eltz.



Ένα κάστρο μεσαιωνικής εποχής με ιστορία μεγαλύτερη των 850 ετών.



Όπως καταλάβατε έχουμε και gueststar, έναν πραγματικό φωτογράφο















Μπήκαμε στο προαύλιο χώρο, κόψαμε εισιτήριο και ξεκινήσαμε την ξενάγηση. Κλασικά στο κάστρο μέσα απαγορευόντουσαν οι φωτογραφίες, αλλά ευτυχώς που υπάρχει το διαδίκτυο.








Φυσικά και θα σας πρότεινα να πατε αν βρεθείτε κατά εκείνα τα μέρη, το κάστρο πραγματικά δεν υπάρχει











Στο θησαυροφυλάκιο και στο οπλοστάσιό όμως ευτυχώς, επιτρεπόντουσαν οι φωτογραφίες.


















Το κάστρο αυτό, όπως και τα περισσότερα που υπάρχουν στη Γερμανία είναι ιδιωτικά. Κληρονομούνται από γενιά σε γενιά και οι οικογένειές τους τα αξιοποιούν. Τα εκμεταλλεύονται, αλλά φυσικά είναι υπόλογοι στο γερμανικό κράτος για την συντήρησή τους. Αφού τελειώσαμε με την ξενάγηση καθίσαμε στο restaurant – καφέ του κάστρου και τσιμπήσαμε κάτι... Και αλλαξαμε δυστιχως φωτογραφο






Είχε τρελή ζέστη τις ημέρες που εμεινα στο Ντόρτμουντ. Αγγιξε τους 40 βαθμούς και σε συνδυασμό με το ξερό κλίμα που επικρατεί στη Γερμανία ήταν ανυπόφορο... Σαν να είχε στην Ελλάδα 50 βαθμούς. Οπότε για να πάμε στο πάρκινγκ έπρεπε να περπατήσουμε κανένα μισάωρο από ανηφόρα θανάτου, ή θα περναμε το λεωφορείο με εισιτήριο για πίσω. Είδατε οι Γερμανοι, από πάντου οικονομάνε και αν δεν θές... Περπατά!!!! Όπως καταλάβατε χωρίς να στάξουμε ιδρώτα γυρίσαμε στο αυτοκίνητο όπου και πάλι, υπήρχε μια συνωμοσία εις βάρος μου. Κάτι λέγανε Κατερίνα και γαμπρός στα γερμανικά και εγώ φυσικά, δεν καταλάβαινα Χριστό. Αλλά φυσικά από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι η μέρα είχε και άλλες εκπλήξεις. Κατεβήκαμε από το βουνό και μέσα από επαρχιακούς δρόμους προσεγγίσαμε τον Ρήνο ποταμό. Όπου εκεί άρχισε και πάλι το οφθαλμόλουτρο...Φτάσαμε στο Cochen όπου αντίκρυσα.



Το ομώνυμο κάστρο όπου φυσικά, με βγηκαν και πάλι τα ματια εξω









Κάναμε στάση περιηγηθήκαμε στην πόλη.



Γεμίζοντας και πάλι με εικόνες από τη γερμανική επικράτεια.



















Χάζευα τους εκατοντάδες μηχανόβιους που κάνανε τις βόλτες τους γύρω από το ποτάμι ...



Σταματήσαμε σε μία καντίνα να φάμε κάτι πρόχειρο και εκεί ανακάλυψα, την παγκόσμια διαβάθμιση καυτερου φαγητού. Εγώ τρώω πολύ καυτερό, και με λέει η αδερφή μου

– Αν θες πάρε καυτερό με 500.000 μονάδες και θα δεις τι θα πάθεις.

– Μέσα!! Nα πάρω πιο καυτερό, έχει;

– Βρε πάρε αυτό και μετά αν θες, έχει και περισσότερο.

Τρώω το καυτερό και αρχινάω να βγάζω ατμούς από τα αυτιά.





Λίγο ακόμα και θα άδειαζα το βαρέλι…Είχε και ζέστη ήταν και καυτές οι πατάτες που το συνόδευαν, ήρθε και έδεσε ένα πράγμα. Πάντως η διαβάθμιση του καφτερου φτάνει μέχρι 1000000 και, άλλα για να στο φτιάξουν πρέπει να υπογράψεις ένα χαρτί κι αν καταφέρεις να το φας όλο, στο κερνάνε. Την άλλη φορά! Και μαγειρικές πληροφορίες... :)

Ξεκινάμε για το σπίτι








Στάσεις στο δρόμο για καφεδάκι και ξεκούραση.




Όπου έβλεπα και πάλι ντόπιους μηχανόβιους... Και το απογευματάκι φτάσαμε.

Aφού φάγαμε για βραδινό και παρακολουθούσαμε, τα αποτελέσματα του ελληνικού δημοψηφίσματος... Μου ήρθε.

– Κατερίνα ξέρεις κάτι, να σκέφτομαι αύριο που θα πάω στο Μόναχο να κάνω μια μικρή παράκαμψη για να δω και τα υπόλοιπα κάστρα στο ποτάμι.

– Νίκο, δεν έχει καμία σχέση το Μόναχο με τον Ρινο.

– Και τι έγινε, διακοπές είμαι.

- (Τελικα η μαμα εχει δικιο!!!!!) Καλα !!

Όπως καταλάβατε αυτός ήταν ο δεύτερος λόγος που αναφέρθηκα σε αυτή την ημέρα. Η Κατερίνα μου βρήκε συνεργείο με το που εφτανα στο Μόναχο να άλλαζα λάδια, γιατί θα ξεπερνούσα λογικά τα 10.000 km από το ξεκίνημα του ταξιδιού...

Kαι μέσα σε μία παραμυθένια οικογενειακή ατμόσφαιρα, μετά από αρκετή ώρα τερματίστηκε και αυτό το βράδυ...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για ολα φταινε οι ουρες των ΑΤΜ.Εκει σκεφτηκα τον ψηλο και με επιασε κρυος ιδρωτας..
Αν ξεκινησε και τον βρηκε επανω το κλεισιμο τωρα θα ειναι σε κανενα βενζιναδικο με το σέίκερ αρσχτος και θα περιμενει τον ΟΗΕ να τον επαναπατρισει σκεφτηκα..
Δεν ηξερα καν αν ξεκινησε ηξερα για την επεμβαση και σχεδον σιγουρος οτι θα μου απαντησει απο Θεσσαλονικη
μπαινοντας στην τεραστια λιστα με αυτους που ειπαν οτι θα πανε μολις βρουν χρονο κ χρημα τηλεφωνησα κ βγηκε .... Dortmund!

adv phone
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ψηλέ, δεν έχω λόγια για γράψω...
Ξεκίνησες κουμπωμένος, αλλά στη συνέχεια ξεδίπλωσες το ταλέντο σου! Έπιασα τον εαυτό μου να γελάει μόνος σαν χαζός πολλές στιγμές.
Ένα θα σου πω, Νορτκάπ δεν ονειρευόμουν να πάω, δεν ήταν μέσα στα "Θέλω μου", αλλά μ' έκανες να θέλω να πάω κι εγώ, να δω αυτά που περιέγραψες!
Να είσαι γερός να ονειρεύεσαι, να σχεδιάζεις και να (μας) ταξιδεύεις!
Άντε και στα επόμενα!
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
ρε νικολα χιλια respect δεν εχω ξαναδιαβασει ταξιδιωτικο 2 χρονια , 2015-2016!!!!!μοναχολυκος καβαλαρης,αλητης on the road κ στον υπνο κ στον ξυπνιο,ιπποτης στα καστρα,στριφογυρισες στις αλπεις,σαλπαρες σε μακρινες θαλασσες,ρουφηξες δροσερο καθαρο σκανδιναβικο αερα,πηγες σε νησια που ποτε δεν ξημερωνει ή νυχτωνει για μισο χρονο,περασες αρκτιικο κυκλο επι στεριας κ θαλασσης ,στην ακρη της ευρωπης,γελασα με τις ατακες σου , εντυπωσιαστικα με το σκεπτικο σου,συγκινηθηκα με την προσπαθεια σου, ταξιδεψα με τις υπεροχες φωτο σου,θυμωσα με τους εκμεταλλευτες ψυχρους ''ανθρωπους'' οπου ο μικροκοσμος τους ειναι αριθμοι κ credits σε λογαριασμους,επαθα ελκος απο τους πολλους καφεδες σου,κατανοησα την εμπιστοσυνη στο ιαπωνικο αλογο σου,αγχωθηκα για τα capital contol κ πανω απο ολα θαυμασα το πως εκλεισες στο κουτι της πανδωρας ολες τις αναμνησεις αυτης της οδυσσειας για να το ανοιξεις εδω κ να μας παρουν ολους οι αερηδες ταξιδευοντας μας σε τοπους μακρινους κ αγνωστους οσες φορες κ εαν εχεις παει.
Ααααααα κ που σαι? απο οτι καταλαβα εισαι ενας απο ''εμας'' στο επαγγελμα?Παπακιας?
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Παπακιας ναι… και το παπι με το γύρισα στην Θεσσαλονίκη πείρε με την μια μπρος!!! μανιβέλα και κελάηδησε …αυτό και αν δεν ήταν έκπληξη!!:)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΔΕΥΤΕΡΑ 06 - 07 - 2015 ΗΜΕΡΑ 24

Το πρωί είχε εγερτήριο από τις εφτά να πιούμε όλοι μαζί καφέ και σιγά-σιγά, εγώ να πάω στα κάστρα και οικογένειά μου να συνεχίσει τη γερμανική της βιοπάλη. Την σκηνή το sleeping bag και το υπόστρωμα τα άφησα στην αδερφή μου, να μην τα κουβαλάω άλλο μαζί αφού σε δύο μέρες ερχόταν η Ανθή στο Μόναχο και με την Ανθη, το camping δεν συμβαδίζει. Βέβαια δεν χωρούσαμε κιόλας πάνω στο μηχανάκι αλλά και να χωρούσαμε, πάλι δεν συμβαδίζει. Σαν να την ακούω... Νίκο διακοπές ΗΡΘΑ!!!!!!!!!

Όποτε παιρνω τα τελείως απαραίτητα από την αδερφή μου, τα φορτώνω στο φειζερ. Χαιρετιόμαστε, ανεβαίνω στο μηχανάκι μετά από τέσσερις μέρες ακινησίας... Bάζω το κλειδί πάτω μίζα, αλλά δεν!!! Ξανά προσπαθώ, τίποτα. Ξανά και ξανά τίποτα, όχι ρε μάγκα τι έπαθε αυτό!! Μάλλον γούσταρε το αραλίκι και δεν ήθελε πάλι να το σκίσω στα χιλιόμετρα... Μάλλον!. Ευτυχώς που η αδερφή μου μένει σε ανηφόρα και τσουλώντας σε κατηφόρα, πήρε με δυσκολία. Εγώ όμως αγχώθηκα και δεν σταμάτησα να βάλω βενζίνη στο πρώτο βενζινάδικο που βρήκα στα 4 km για να φορτώσει για τα καλά η μπαταρία και, βγήκα στην εθνική με καμιά 70 km ρεζερβουαρ.

Να οδηγάω να οδηγάω, βενζινάδικο πουθενά. Τρελάθηκα! Είπαμε η βενζίνη ήταν το μόνιμο άγχος μου στο ταξίδι. Ανάβει η ρεζέρβα κι εγώ να μην βρίσκω βενζινάδικο, τότε βλέπω μια πινακίδα που έγραφε εστιατόριο πάρκινγκ στα 5 km. Λέω εστιατόριο θα έχει οπότε και βενζινάδικο, απλώς δεν το γράφουνε γιατί εννοείται. Φτάνω στο εστιατόριο αλλά φυσικά βενζινάδικο δεν είχε. Στη Γερμανία τίποτα δεν εννοείται. Όχι ρε φίλε κοίτα να δεις που θα μείνω από βενζίνη... Μέσα στο άγχος ανοίγω τον τομ για να δω τα βενζινάδικα της περιοχής, σε 5 km με βγάζει ότι υπάρχει σε ένα παράδρομο της εθνικής. Ουφ ησύχασα! Πάω το βρίσκω φουλάρω και όλα καλά. Ξαναβγαίνω στην εθνική και μετά από 10 km είχε Β, τζάμπα φρίκη έβγαλα πάλι! Κάνω αρκετά χιλιόμετρα και σταματάω σε Β για ξεκούραση, πως κοιτάω τις τιμές της βενζίνης έπαθα πλάκα. Στην εθνική η βενζίνη κοστίζει γύρω στο 1.65 και στους παράδρομους της εθνικής κόστιζε 15 με 20 λεπτά πιο κάτω. Μιλάμε για τρελή διαφορά.

Εκεί βλέπω έναν γερμανό με μια Hayabusa και πιάσαμε συζήτηση.





Αυτός θα πήγαινε στην πίστα να λιώσει το λάστιχο όπως μου είπε, και εγώ του ειπα οτι γυρνάω από το Nordkapp. Βασικά ήταν η μοναδική φορά που είπα την όλη αλήθεια στο ταξίδι μου εκτός φυσικά, αναγκαστικά από τη Νορβηγία και με κοιτούσε περίεργα. Κοιτάω μια το μηχανάκι και βλέπω ότι δεν έχω τίποτα από εξοπλισμό, οπότε λογικά μάλλον δεν θα με πιστέψετε κιόλας. Τζάμπα η ειλικρίνεια! Κοιτάει τα λάστιχα μου, και εκεί θα πρέπει να μην με πίστεψε καθόλου γιατί τα είδε σε καλή κατάσταση. Βέβαια του είπα ότι εγώ δεν λιωνω λάστιχα γιατί ούτε μπορώ, ούτε θέλω για να με βγάλουν στο ταξίδι... Aλλά πάλι με κοιτούσε με απορία.

Χαιρετηθήκαμε και ξεκίνησα, μετά από πολλά χιλιόμετρα αφήνω την αούτομπαν πιάνω επαρχιακό δρόμο και φτάνω στο Cochen εκεί που ήμουν εχθές με την αδερφή μου. Κάνω ένα τσιγάρο και τρώω ένα σκάλωμα, προς τα ποια κατεύθυνση του Ρήνου να κατευθυνθώ για να δω πιο πολλά κάστρα... Bορειοδυτικά ή νοτιοανατολικά. Το σκέφτομαι κανένα δεκάλεπτο και λέω, θα πάω νοτιοανατολικά. Ξεκινάω, όμως όσο οδηγούσα μου έμπαιναν ψύλλοι στ' αυτιά ότι με την κατεύθυνση που έπαιρνα, όλο και απομακρυνόμουν από το Μόναχο.







Σταματάω σε μια καφετέρια μέσα σ' ένα camping στην άκρη του δρόμου





Aφού παρήγγειλα καφέ, τους ρωτάω.

– Αν συνεχίσω νότια προσεγγίζω την Γερμανία ή την Γαλλία.

– Την Γαλλία.

– (Είδατε το ήξερα) Kάστρα απο που έχει πιο πολλά;

– Και από τις δύο πλευρές, αλλά προς Γαλλία έχει περισσότερα.

– Ωραία θα πάω για Γαλλία.




Πίνω καφέ και χάζευα το ερειπωμένο κάστρο, με ένα χαμόγελο που έλαμπε στο πρόσωπο μου γιατί αποφάσισα να φύγω τελείως για αλλού. Ε ναι διακοπές ήμουν γιατί να πάω προς Γερμανία, θα πάω προς Γαλλία. Σάμπως με βιαζει κανείς.

Και ξεκίνησα προς αναζήτηση Καστού λοιπόν, γιατί αυτό που έβλεπα στη καφετέρια για εμένα... Κάστρο δεν ήταν.























Βρε λες να είναι κάστρο αυτό…



Τώρα που γραφώ το ταξιδιωτικό το παρατήρησα…



Συνεχίζω να οδηγώ, κάνω αρκετά χιλιόμετρα δίπλα από το ποτάμι σε μια πανέμορφη διαδρομή αλλά... Κάστρο δεν βρήκα. Αρχναω να την ψωνίζω, καλά σαραντα κάστρα έχει... Που είναι! Ρωτούσα κάποιους περαστικούς μέσα στις πόλεις αλλά δεν ήξεραν, και αλλοι μου έλεγαν διάφορα. Φτάνω σε μία πολη, βλέπω πινακίδα για γραφείο που λειτουργούσε προς την ενημέρωση των τουριστών. Για εκεί είμαι!!!! Πάω ήταν κλειστό... Το γραφείο λειτουργούσε από τις εννέα έως τις δωδεκα και ήταν, δωδεκάμισι το μεσημέρι. Ξεσκίστηκαν στη δουλειά κι αυτοι!! Η ώρα περνούσε εγώ όλο και απομακρυνόμουν από το Μόναχο. H πεθερά μου με περίμενε, δεν είχα σκηνή ούτε sleeping bag μαζί μου και είχα φάει κόλλημα, να βρω ένα Κάστρο που να αξίζει για να γυρίσω επιτέλους προς τα πίσω... Περασα απο χωρια



Ο δρόμος που ακολούθησα δεν ήταν πλέον παραποτάμιος, ανέβηκα κάτι βουνά ...


Διέσχισα κάτι τεράστιες εκτάσεις με σιτηρά....



Μέχρι που άρχισε η κατάβαση από το βουνό.





Oπου ζαλιστηκα από της στροφές που θα κατέβαινα…. Αλλα τελικά κατέβηκα από άλλο δρόμο!!! Φτάνω σε μια πόλη ρωτάω, και με λένε να πας στο Bernkastel!! Eχει και κάστρο,και είναι ωραία.












Ξεκιναω, φτάνω στο bernkastel και βλέπω αυτό.



Καλά για αυτήν τη μαλακία ήρθα μέχρι εδώ!!!!!!! Δεν μπορούσα να το χωνέψω!!!!

Αφού ρώτησα πέντε φορές αν θα πρέπει να κόψω εισιτήριο για το πάρκινγκ, παρκάρω το Φέιζερ και ακόμα να βρίζω. Ευτυχώς τουλάχιστον που το πάρκινγκ ήταν δωρεάν.



Αφού ούτε καφέ δεν πήρα, χτύπησα ένα παγωτό μπας και στανιάρω από την κρυάδα του κάστρου!!!!! Ήταν που ήταν μάπα είχε και τον γερανό από μπροστά, τι να σου πω!! Τζάμπα τα 200 km παράκαμψη που έκανα. Τελοσπάντων, αφού ηρέμησα είπα να περιηγηθω στην πόλη.









Μπαίνω στα σοκάκια



Kαι εφτασα στην πλατεια




























Ευτυχώς ήταν ένα καλαίσθητο χωριουδάκι. Γενικά να πω ότι οι τουρίστες που είχαν κατακλύσει τα καφέ και όλα τα σοκάκια του bernkastel ήταν, πολύ μεγάλης ηλικίας. Φαντάζομαι ήταν συνταξιούχοι που κάναν περιηγήσεις στις ομορφιές της γερμανικής επικράτειας.
















Το μέρος ήταν όμορφο, αλλά όχι τρελά πράγματα. Η ώρα είχε περάσει κόντευε τρεις το μεσημέρι και αποφάσισα να φύγω. Αν θες να δεις κάστρα και το οτιδήποτε στη Γερμανία πρέπει να είσαι οργανωμένος με πρόγραμμα γιατί αν είσαι χύμα και ότι κάτσει, τελικά δεν βλέπεις τίποτα. Δεν πειράζει την άλλη φορά. Πάντως η παραποτάμια και η βουνίσια διαδρομή που έκανα ήταν όλα τα λεφτά, κατά τα άλλα τζίφος.

Ο Τομ ήθελε να με κάνει πάλι το γύρο του θριάμβου γύρω από το ποτάμι, εγώ κάπου εκεί είχα δει πινακίδα για αυτομπαν και ψάχνοντας την, βγήκα στον κεντρικό και από κει... Kαρφί για το Μόναχο, γιατί θα με έπιανε νύχτα στο τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ήταν γύρω στις εφτά το απόγευμα είχα περίπου 250 km για το Μόναχο. Λογικά θα τα καταφέρω να φτάσω προτού να περάσει η ώρα και αισθάνομαι άσχημα, που τα πεθερικά μου θα το ξενυχτούσαν περιμένοντας με. Αλλά ξαφνικά βλέπω μία πινακίδα στο δρόμο και δεν αντιστάθηκα τον πειρασμό.Ε ναι, αυτό δεν θα το έχανα με τίποτα. Βγαίνω από την εθνική κάνω αρκετά χιλιόμετρα φτάνω στο χωριό του, ρωτάω που είναι. Μου λένε σε λίγα χιλιόμετρα όλο ευθεία φτανεις. Εντωμεταξύ ο τομ επειδή έχω παρεκκλίνει της πορείας μου να έχει σαλτάρει... Εγώ να τον γράφω και να οδηγώ με μία προσμονή άλλο πράγμα. Φτάνω στην είσοδο, σταματάω μπροστά στον φύλακα.

– Να περάσω.

– Όχι απαγορεύεται.

– Μα έκανα τόσα χιλιόμετρα, σας παρακαλώ.

– Όχι λυπούμαστε δεν γίνεται.

– Είμαι από Ελλάδα αφήστε με για ένα λεπτό να μπω μέσα.

– Όχι, αλλά αν θες πάνε από την άλλη πλευρά. Εκεί μπορεί να σε αφήσουν να μπεις.

Φτάνω στην άλλη πλευρά, ρωτάω έναν ποδοσφαιρικό σύλλογο που έκανε προπόνηση στις αθλητικές εγκαταστάσεις του μέρους

- Μπορώ να μπω μέσα για λίγα δευτερόλεπτα.

– Όχι, αλλά αν θες πάνε από το μουσείο.

Δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι έφτασα εκεί, και δεν μπορούσα να μπω μέσα. Έριχνα ΤΟ βρισίδι για τους γερμανούς. Καλά τι είναι αυτοί ρε συ, μα τόσο απανθρωπιά να το πω! Δηλαδή τι θα πείραζε να έμπαινα για ένα λεπτό μέσα. Φτάνω στο μουσείο ήταν κλειστό, κρίμα! Πως κοιτάω βλέπω έναν γερμανό να κατεβαίνει τις σκάλες, εγώ ακομα έβριζα με πλησιάζει και με ρωτάει.

– Τι έπαθες;

– Να δεν με αφήνουν να μπω μέσα.

– Πάνε απο εδω, αυτό το σημείο δεν φυλάσσεται.

– Σοβαρά δεν είναι παράνομο;

– Όχι έλα πάμε μαζί.

Ανεβαίνω τις σκάλες και σκέφτομαι οτι τελικά όλοι γερμανοί που τους έβριζα με έμμεσο τρόπο μου λέγαν πως να πάω, αλλά εγώ δεν καταλάβαινα το πως να πάω! Φτάνουμε στα τελευταία σκαλοπάτια, περπατάμε πλέον στο ισιάδη... Και τότε φτάνω επιτέλους.





Και κοκάλωσα.



Στην πίστα του Ηockenheim













Εντάξει μιλάμε για τρελή εμπειρία. Η πίστα ήταν ψηλό ερειπωμένη γιατί φέτος, δεν γινόντουσαν αγώνες της φόρμουλα 1 αλλά του χρόνου, θα επαναλειτουργούσε κανονικά. Πάντως διοργανώνονται πολλά trackdays με κόστος από ότι με είπαν γύρω στα 25 € ανά συμμετεχοντα. ( Οτι με είπαν σας λέω ) Και αγώνες αυτοκινήτων άλλων κατηγοριών.



Το συναίσθημα που νιώθεις όταν βρίσκεσαι σε μία πίστα αγώνων, δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε φωτογραφίες γιατί δεν είναι κάποιο αξιοθέατο, μία φυσική ομορφιά ένα τοπίο ή κάποιο μνημείο. Αλλά ένας ζωντανός οργανισμός που πάλλεται και δονείται από ζωή, ένταση και πάθος. Και οταν παραβρίσκεσαι σε κάποιον αγώνα, όλα αυτά τα συναισθήματα εγκρίνονται από την αδρεναλίνη... Οταν όμως βρίσκεσαι όπως εγώ σε μια στιγμή μη λειτουργίας της πίστας, κλείνεις τα μάτια διαλέγεις νοερα κάποιον αγώνα και απλά βρίσκεσαι εκεί... Μέσω των αναμνήσεων σου. Απερίγραπτο συναίσθημα!




Παίρνω την Ανθή τηλέφωνο.

– Ανθή ξέρεις που είμαι; Στην πίστα Ηockenheim

– Σώπα ρε!

– Ναι μπορεί να αργήσω να πάω στους δικούς σου, πάρτους τηλέφωνο να μην ανησυχούν.

– Τι ώρα θα φτάσεις.

– Μάλλον κατά τις 2300.


Ναι καλά... Ξεκινάω μετά από αρκετή ώρα, βρίσκω την εθνική και κατευθύνομαι για Μόναχο. Κάνω 100 km, νύχτα πια και με πιάνει καταιγίδα. Σταματάω στην άκρη του δρόμου φοράω τα αδιάβροχα και συνεχίζω να οδηγώ. Πάλι όμως φοβήθηκα γιατί στον δρόμο από το σκοτάδι και την αναπήδηση της βροχής, δεν φαινόταν τίποτα. Ούτε φώτα δεν είχε ούτε οι διαχωριστικές γραμμές ηταν εμφανής... Νίκο αστο δεν είμαστε για τέτοια βραδυατικα. Ευτυχώς βρίσκω βενζινάδικο με McDonald's. Παίρνω την Ανθή να την ενημερώσω ότι από εδώ δεν φεύγω με τίποτα γιατί φοβάμαι και άραξα, ακούγοντας τις βροντές και βλέποντας τις αστραπές πάνω από τη γερμανική επικράτεια.

Με παίρνει η αδελφή μου τηλέφωνο

- Νικο έφτασες

- Όχι βρε Κατερίνα πήγα στην πιστα Hochenheim και με έπιασε νύχτα

- Και που θα μείνεις

- Α εδώ στο βενζινάδικο

Ξαφνικά επικράτησε σιγή δευτερολέπτων….

- Κατερίνα Κατερίνα με ακούς … Τι έγινε έπεσε η γραμμή!! Κατερίνα…

- Έλα βρε σε ακούω… Τα κάστρα σε άρεσαν

- Δεν τα βρήκα…

- …

- - Κατερίνα Κατερίνα… Τι έπαθε πάλι το κινητό!! Κατερίνα!!!!!

Εκεί με πλησιάζει μια γυναικα γύρω στα 35 γεμάτη με τατουάζ από το πρόσωπό εως κάτω, και μου λέει... Οτι και αυτή φοβήθηκε παρότι ήταν με αμάξι, γιατί είχε μηδενική ορατότητα στο δρόμο. Τελικά το πιο ασφαλές μέρος για να οδηγείς βράδυ στην Ευρώπη μου φαίνεται ότι είναι η Ελλάδα. Αφού και φώτα έχει, αλλά και ευδιάκριτες γραμμές κατεύθυνσης. Να και κάπου που είμαστε μπροστά γιατί κατά τα άλλα...

Η τριανταπεντάρα μου έλεγε τα δικά της... Εγώ να σκέφτομαι ότι τα μόνα άτομα που με προσέγγισαν σε αυτό το ταξίδι ήταν η τρελή και τα ρεμάλια... Γιατί άραγε!!!!!!

Η βροχή έκοψε χαιρετηθήκαμε με την γυναίκα, αυτή ξεκίνησε το δρόμο της και εγώ πήρα τηλέφωνο την Ανθή.

– Ανθή έκοψε η βροχή αλλά δεν φεύγω από εδώ. Ούτως ή άλλως πέρασε η ώρα και να ξεκινήσω, θα φτάσω πολύ αργά στο Μόναχο και θα ανησυχήσω τους δικούς σου που θα έχουν την αγωνία τους για μένα. Είπες ότι δεν θα πάω το βράδυ;

– Ναι...

– Η μάνα σου ότι σε είπε;

– Που θα κοιμηθείς το βράδυ.

– Και συ τι είπες;

– Όπου κοιμάσαι πάντα.

– Τι την είπες;

– Όπου κοιμάσαι πάντα.

Πωπώ… Μας πήραν ολοι χαμπάρι!!





Τρώω από το ταχυφαγείο χτυπάω κάτι παγωτά, μπαίνω στο advride και ξανά ενημερώνομαι για την πρόθεση του Πασχάλη και του Μάρκου να ταξιδέψουν στη Νορβηγία... Αλλά και για την αγωνία τους με το γνωστό τραπεζικό πρόβλημα στην Ελλάδα. Λεω και εγω το κατιτίς μου.


Μιας που εχω αράξει για άλλοι μια φορα σε βενζινάδικο λογο καταιγίδας... και κλασικά φορτιζω το κινητό. .. να πω...


Λετε να βρεθούμε στο δρομο....παντος ετσοι όπως βλέπω την κατάσταση ... μαλλων το ταξίδι μου...θα διαρκέσει λίγο περισσότερο απο τα εφτά χρονια στο Θιβέτ. ...:)


Τελικά δεν έπεσα και πολύ έξω…


Τότε στο ταχυφαγείο μπαίνει μια παρέα τριών νεαρών ελλήνων, τους ακούω που μιλάνε και τους χαιρετάω. Οι δύο ήταν έλληνες της διασποράς και ο τρίτος πρόσφατος οικονομικός μετανάστης και μου λέει, ότι στη Γερμανία τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για αυτόν και μάλλον, θα γυρίσει στην Ελλάδα. Κατά τα άλλα αυτό, δεν υπήρχε η παραμικρή άλλη επικοινωνία με τα παιδιά. Ένα γεια σας και ένα αντίο, τίποτε άλλο!

Τελικά την πιο ψυχρή αντιμετώπιση στο ταξίδι μου την βρήκα από αυτά τα ελληνόπουλα κάπου σε ένα βενζινάδικο στη Γερμανία. Όχι από τους σκανδιναβούς αλλά από έλληνες του εξωτερικού. Δεν με πείραξε, αλλά σαν συμπερασμα το αναφέρω ότι τελικά, μάλλον άλλη γνώμη έχουμε για τους έλληνες και άλλη είναι η πραγματικότητα. Οι νορβηγοί προθυμοποιήθηκα να με κεράσουν φαγητό και οι έλληνες, με αγνόησαν παντελώς. Αυτή είναι όμως η μαγεία του ταξιδιού, γιατί αν δεν ταξιδέψεις πως θα διδαχτείς.

Η ώρα πέρασε ξαναπήγα στο βενζινάδικο, παρκάρω το Φέιζερ και έξω σε μία καφετέρια που είχε τραπεζάκια.... Φυτεύτηκα χωρίς κράνος αυτήν τη φορά, αλλά μόνο με το full face και έριξα, επιτέλους τον καλύτερο ύπνο του ταξιδιού.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000



Ξυπνάω το πρωί σε άριστη κατάσταση ούτε παγωμένος ούτε τίποτα, και παρότι είχα κοιμηθεί μετά βίας 4 ωρες ένιωθα σαν να είχα κοιμηθεί ημέρες. Εκεί κατάλαβα για άλλη μία φορά ότι το κρύο της Νορβηγίας θέλει οργάνωση και εμπειρία, δεν είναι παίξε γέλασε. Το καμπινκ ειναι λιγο βαρβαρο εκει πανω...Και εγω επειδή ηθελα να αποκτήσω ακόμα πιο βαθιά ριζωμένα βιώματα από το ταξίδι μου επέλεξα τον τρόπο της σκηνής, όχι τόσο για οικονομικούς λόγους αλλά πιο πολύ ως εμπειρία. Γιατί αν το έκανα για οικονομικούς λόγους θα μπορούσα να κόψω λίγα από τα 20 καράβια κόστος 500 € που έδωσα στη Νορβηγία και την διαφορά, να την επενδυα για την στέγαση μου. Βέβαια την έφαγα, άλλα το γούσταρα κιόλας!

Ο στόχος μου ήταν να περάσω βασιλικές διακοπές βλέποντας τα πάντα και μην υπολογίζοντας το κόστος για οτιδήποτε, έκτός όμως από τις ανθρώπινες ανέσεις που θα μπορούσε να μου προσφέρει το χρήμα... Δεν το καταφερα ομως!!

Πίνω Κ παίρνω την Ανθή τηλέφωνο, την λέω ότι ξεκινάω και προτού να πάω στους γονείς θα πάω να αλλάξω επιτέλους λάδια στο φειζερ. Ετσι ώστε, αύριο που θα ερχόταν να είναι έτοιμο.

Ξεκινάω και μετά από 150 km φτάνω στα 5 km από το Μόναχο, όπου με πιάνει σταου (μποτιλιάρισμα), επειδή η αούτομπαν τερμάτιζε στο Μόναχο και γινόταν ο κακός χαμός. Σταματάω στην ουρά πίσω από τα αυτοκίνητα και να σκέφτομαι να χωθώ ή όχι, τελικά όμως δεν χώθηκα γιατί φοβήθηκα. Άσε μην έχουμε άλλα τελευταία στιγμή, φάμε κανένα πρόστιμο από την αστυνομία και να το φυσάω και να μην κρυώνει.

Μπαίνω στο Μόναχο, ο Τομ με πήγαινε προς το συνεργείο και μετά από κάμποση ώρα φτάνω. Η αδερφή μου που το έψαξε στο ίντερνέτ με είπε ότι ήταν εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Yamaha και ότι χρέωναν 75 € την ώρα συν τα ανταλλακτικά. Οπότε και εγώ φανταζόμουν ότι θα πάω σε κάποιο χάιτέκ συνεργείο με μάρμαρα μέσα, υποδοχή πελατών και όλα τα συναφή. Ναι καλά. Το συνεργείο ήταν μέσα σε μία αυλή σπιτιού, με αποτέλεσμα τρεις φορές να περάσω από μπροστά του και μετά, να καταλάβω οτι εκεί μέσα είναι συνεργείο. Φτάνω...




Και βλέπω ένα συνεργείο αλλά greekstyle και ίσως, από υποδομές ακόμα χειρότερο.



Καλά αν αυτό το συνεργείο χρεώνει 75 € την ώρα τα άλλα, τι χρεώνουν! Μπαίνω μέσα ο υπεύθυνος, ένας συμπαθής ευτραφής Γερμανός με κοιτάει με απορία... Τον ρωτάω.

– Αγγλικά;

– Όχι.

Άντε βγάλε συνεννόηση τώρα. Mε νοήματα διεθνείς εκφράσεις μοτοσυκλέτας, όπως λάδια και γράφοντας σε ένα χαρτί το τι λάδι θέλω και το πόσο τελικά θα πληρώσω (100 €), συνεννοηθήκαμε.





Αλλά η αλλαγή λαδιών στη Γερμανία δεν είναι όπως στην Ελλάδα.




Μινι σέρβις μου έκαναν, μου τέντωσαν την αλυσίδα αέρα στα λάστιχα και τα πάντα. Μου έκανε τρελή εντύπωση ότι τα λάδια που μου έβαλαν τα είχαν σε ένα τεράστιο βαρέλι και με δοσομετρητή, έβαζε στο Φέιζερ όσο χρειαζόταν.



Φυσικά εγώ τον ρώτησα εάν η περιεκτικότητα των λαδιών που με έβαλε 10 – 40, θα με δημιουργούσαν πρόβλημα μιας και το φειζερ καιει σαν φριτέζα... Αυτός με διαβεβαίωσε πως όχι. Και όταν τον πλήρωσα μου έκανε δώρο και 1 λιτρο λάδι, απίστευτο! Άλλος ένας ψυχρός Γερμανός! Να πω, ότι είχα απορία αν θα μου έκοβε απόδειξη για την εργασία του αλλά όταν, μου παρέδωσε με απόδειξη την αναλυτική περιγραφή των εργασιών του και του κόστους εργασίας του, με έφυγε η απορία. Στην Ελλάδα σε ανάλογη περίπτωση τι θα γινόταν! Αλλά αυτο, δεν ξέρω να το απαντήσω .




Αφού τον χιλιοευχαρίστησα αυτόν και όλο το προσωπικό του έφτασα στο σπίτι. Αφου με καλοδέχτηκαν με αγκαλιές και φιλιά, καθόμαστε όλοι μαζί να συζητήσουμε λίγο και, με ρωτάει ο πεθερός μου.

– Μπερδεύτηκες και πήγες για Γαλλία;

– Όχι δεν μπερδεύτηκα, ήξερα που πήγαινα!!!

Εκεί για μια στιγμή σαν, να πυρακτώθηκαν τα μάτια του… Γιατί άραγε!!!

Πάω να κάνω μπάνιο και πως γλιστράω, αρχινάω να παλαντζάρω περα δώθε σαν τον Michael Jackson για να μην σπάσω τα πόδια μου. Ευτυχώς κρατιέμαι μια με δύναμη από τον λέβητα φυσικού αερίου και σώθηκα. Μιλάμε θα σκοτωνόμουνα, αφού από την δύναμη που έβαλα για να στηριχτώ από το σίδερο ακόμα και τώρα, μου έμεινε σημάδι στο δάχτυλο. Αυτό είναι που λένε όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή. Εκανα 10.150 km από τη Θεσσαλονίκη στις όποιες συνθήκες, και θα σκοτωνόμουν στη μπανιέρα. Τελικά, το ατύχημα μπορεί να το πάθεις από εκεί που δεν το περιμένεις...




Έφτασα λοιπόν στο Μόναχο, αύριο έρχεται η Ανθη και θα περάσουμε συνολικά άλλες 15 μέρες στους γονείς μας… Αλλά επειδή το ταξιδιωτικό αυτό δεν θα είχε τελειωμό, θα σας περιγράψω δύο μέρες με το περισσότερο ταξιδιωτικό ενδιαφέρον και ένα μοτοσικλετιστηκο γεγονος που είναι άξιο αναφοράς. ... Αλλά φυσικά, και την επιστροφή μας στην πατρίδα.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
ΠΕΜΤΗ 09 - 07 2015 ΗΜΕΡΑ 26

Εχθές ήρθε η Ανθή και αφού την καλοδέχτηκαμε όλοι μας, ξημέρωσε σήμερα και ήμασταν έτοιμοι για εκδρομή. Αυτή ήταν μες την τρέλα να ταξιδέψει... Eίχε δει και τις φωτογραφίες από την Νορβηγία και όσο ναναι, την τσιτωσαν. Εγώ άλλο που δεν ήθελα και ξεκινήσαμε. Αφού η Ανθη κατάλαβε τι εστί τομ, βγήκαμε από το Μόναχο και από την αούτομπαν, κατευθυνθήκαμε πάλι για Αυστρία. Εχθές προμηθευτήκαμε βινετες για 20 μέρες ώστε να μην έχουμε προβλήματα τόσο στις ημερήσιες εξορμήσεις μας, αλλά και για την επιστροφή στην πατρίδα. Πάμε στην Αdac, μιλαει η Ανθή με την υπάλληλο εγώ χάζευα τριγύρω, πληρώνουμε και γεια σας. Πάμε στο σπίτι, συζητάμε με τον πεθερό και με ρωταει.

- Ποσο πληρώσατε

- 20 και κατι

- Ακριβά, τόσο εγώ πληρώνω για το αυτοκίνητο

- Καλά γιατί… Ρε Ανθή τους είπες ότι είναι για μοτοσυκλέτα

- Γιατί έχει βινετες και για μοτοσυκλέτα..

Όπως καταλάβατε βγάλαμε και πάλι, συνεννόηση μπουζούκι… Αλλά το θέμα μας δεν τελείωσε εκεί, όχι. Σήμερα το πρωί πάμε να κολλήσουμε της βιγγνετες του αυτοκινήτου στο μηχανάκι και φυσικά δεν κολλούσαν γιατί ήταν… Για αυτοκίνητο και την κόλα, την είχε από μπροστά. Καλά τι έριχνα δεν συμμαζεύετε!! Τελικά όμως την κολλήσαμε με ζηλοτειπ και όλα καλά…

Σήμερα είπαμε να πάμε στο Glossknocker. Κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα μπαίνουμε Αυστρία και οι στάσεις στα βενζινάδικα ήταν απαραίτητες






























Αλλά όχι μόνο στα Β.






















Πλησιάζαμε πλέον στον προορισμό μας κοιτώντας το χαρτη είχε δει, ότι ακριβώς δίπλα από τον σημερινό μας στόχο είχε ένα παραλυμνιο χωριό το zell am see που απ' όσο γνωρίζω, είναι πανέμορφο οπότε έπρεπε να το επισκεφτούμε. Φτάνουμε στο χωριό προσπερνάμε την πρώτη είσοδο για να βγούμε στη λίμνη, λέω δεν πειράζει θα πάμε από την δεύτερη. Φτάνουμε στην δεύτερη και πετυχαίνουμε ποδηλατικό αγώνα την ώρα ακριβώς που περνούσαν οι ποδηλάτες και, κολλήσαμε κανένα μισάωρο. Φτάσαμε στο zell am see και δεν μπορούσαμε να πάμε στη λίμνη!! Oλοι οι δρόμοι ηταν αποκλεισμένοι, αστυνομία είχε παντού και μας έδιναν κατευθυνση μονο για εμπρός. Απίστευτη γκαντεμιά! Κινούμασταν με 5 km την την ώρα και όταν, διερχόντουσαν ποδήλατα από την αντίθετη κατεύθυνση σταματούσαμε τελείως.









Σε μία από τις πολλές στάσεις γνωρίσαμε δυο μοτοσικλετιστές, που μας δώσαν τουριστικές πληροφορίες για το βουνό. Mια χαρά, να μην πάμε τελείως στα χαμένα στο πάσο. Περνάν τα ποδήλατα και συνεχίζουμε ευθεία αφήνοντας μια για πάντα πίσω μας τη λίμνη... Φτάνουμε 4 km πριν το βουνό και κάνουμε στάση να ξεκουραστούμε λιγάκι, γιατί από τη ζέστη και τα χιλιόμετρα τα είχαμε φτυσει.







Παίρνουμε κάτι να φάμε, είχε διαφορά στο μπουφέ και εγώ διαλέγω ένα σάντουιτς που μου γυάλισε το μάτι. Βγαίνουμε έξω το δαγκώνω, ρε συ τι έχει αυτό μέσα... Ουτε ψάρι ειναι ούτε κρέας. Το δοκιμάζει η Ανθή και πέθανε στο γέλιο, δεν κατάλαβε ούτε αυτή. Τελοσπάντων το τρωω και νιωθω σιγά-σιγά το στομάχι μου να παλλεται… Ρε μάγκα, θα με πιάσει κανένα κόψιμο στο βουνό και δεν θα ξέρω που να κρυφτώ!!!!! Αλλά ευτυχώς με τον δρόμο και την φύση ξεχάστηκα.

















Κάνουμε αρκετά ανηφορικά χιλιόμετρα και φτάνουμε στην είσοδο... Πληρώνουμε 25 € εισιτήριο, μας δίνουν ένα χαρτη του μέρους, ένα αυτοκόλλητο και περνάμε μέσα.

Και αφου μελετήσαμε τον χάρτη...



Ξεκινήσαμε…











Ξεκινάμε και ανηφορίζουμε το βουνό, να ανεβαίνουμε και να ανεβαίνουμε. Φουρκέτα στην φουρκέτα στροφή στη στροφή, τρέλα! Και όλο προς τα επάνω... Πω πω ρε μάγκα τι είναι αυτό! Αν θυμάμαι καλά, από την αυστριακή είσοδο του βουνού για να φτάσεις μέχρι την κορυφή είναι 20 km ανηφόρας και στροφής. Μιλάμε για πόρωση όχι αστεία!!!!











































 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Για να ανέβεις στην κορυφή του βουνού παρεκλινες από την κυκλική πορεία του πασου και έστριβες, σε ένα πλακόστρωτο δρομο που οδηγούσε τέρμα πάνω. Εκεί για να ανέβουμε, είπα τον Δεσπότη Παναγιώτη. Μία οι πολύ κλειστές στροφές, μία ότι από μπροστά μου ήταν αυτοκίνητα και πηγαίναμε με 10 km την ωρα, τα είδα όλα και το φειζερ... Ακόμα πιο πολύ! Να έχει ανάψει το βεντιλατέρ, εγώ να συμπλεκτάρω συνέχεια και να φοβάμαι μην τα τινάξει!!! Αλλά ευτυχώς είναι σκυλί μαύρο και τα κατάφερε... Φτάσαμε λοιπόν στη...





Edelweiss-spitze




Όλες τις φωτογραφίες τις έκανα ακριβός την ιδια επεξεργασία, τρία –τέσσερα κουμπιά πάτησα και αυτό ήταν όλο.... Oύτω σι άλλος δεν ξέρω να κάνω και περισσότερα. Αλλά οι καλλίτερες ήταν στην Νορβηγία και εδώ, θαρρώ αυτό τα λέει όλα. Εντάξει σίγουρα παίζει ρόλο και ο φωτισμός, αλλα πολλή περισσότερο το τοπίο
















Αράξαμε για καφεδάκι σε πρώτο τραπέζι πιστά, και χαζεύαμε το τοπιο που απλωνόταν από κάτω μας…












Κάτσαμε αρκετη ώρα μαζί με πληθώρα μοτοσικλετιστών από όλη την Ευρώπη...































Aφού ήπιαμε καφέ με κόστος γύρω στα 2,50ε και αγοράσαμε τα απαραίτητα σουβενίρ, ξεκινήσαμε για να φτάσουμε στον παγετώνα

























Αφού σταματήσαμε σε μια αλπική λίμνη
















































Στον δρόμο πέφτουμε πάνω σε ένα τεράστιο καταρράκτη, περιμένω να φύγουν όλοι από μπροστά του για να βγάλω το φειζερ φωτογραφία.. Εντωμεταξύ όλο και κάποιοι ταξιδιωτες χωνοντουσαν μπροστά μου και μου χαλούσαν το πλάνο και εγώ, τους έριχνα τα μπινελικια μιλάμε…






Αφού κάναμε τσιγάρο ξεκινήσαμε…
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom