Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μια Κυριακη "ελευθερη" ειχα μετα απο πολυ καιρο με ασχημο μπλεξιμο στη δουλεια και την εφαγα - κατα το μεγαλυτερο μερος - αλλαζοντας λαδια στο πηρουνι του CRF. Αλλα χαλαλι, ειναι τουλαχιστο ετοιμο για τα επερχομενα ταξιδια του καλοκαιριου :ok:



















Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια Κυριακη "ελευθερη" ειχα μετα απο πολυ καιρο με ασχημο μπλεξιμο στη δουλεια και την εφαγα - κατα το μεγαλυτερο μερος - αλλαζοντας λαδια στο πηρουνι του CRF. Αλλα χαλαλι, ειναι τουλαχιστο ετοιμο για τα επερχομενα ταξιδια του καλοκαιριου :ok:



















Sent from my iPhone using Tapatalk
Για κάνε και ρεπορτάζ από τις φθορές που διαβάζουμε στο advrider ότι βγάζει το καλάμι, στην δική σου περίπτωση υπήρχαν;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για κάνε και ρεπορτάζ από τις φθορές που διαβάζουμε στο advrider ότι βγάζει το καλάμι, στην δική σου περίπτωση υπήρχαν;
Ετοιμαζομαι να γραψω στο νημα του Αφρικα, δυστυχως ναι, καθως τελικα μαλλον εχει καθολικα θεμα η ανοδιωση των καλαμιων στα CRF1000 2016 και 2017 :thumbsdown: :mad: αλλα οχι κατι τραγικο στη δικη μου περιπτωση. Και γυρνωντας τη θεση των καλαμιων νομιζω οτι μπορει να το τραβηξει κανεις μεχρι τα 100Κ χμ πριν χρειαστει να ανοδιωσει - stay tuned.
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Γιώργο είδα άνοιξες μπουκάλες.Άν έχεις μετρήσει ή ξέρεις πές μου μήκος και διάμετρο ελλατηρίων. Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο είδα άνοιξες μπουκάλες.Άν έχεις μετρήσει ή ξέρεις πές μου μήκος και διάμετρο ελλατηρίων. Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ.
Ελα ρε Διαμαντη, δεν μετρησα μηκος γιατι δεν υπηρχε λογος μετα απο μονο 32Κ χμ, αλλα το workshop manual δινει 433.7mm. Επισης δεν μετρησα διαμετρο ελατηριων γιατι δεν υπηρχε λογος αλλα το πηρουνι ειναι 45mm.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εξαέρωση στα φρένα του fazer. Είχαν μπει φρέσκα υγρά τον Οκτώβρη, αλλά η αίσθηση τώρα τελευταία δεν ήταν καλή και η διαδρομή της μανέτας είχε μεγαλώσει, οπότε αφού έχω φρέσκο μπουκάλι από τον πήγασο με έπιασε προκοπή. Για την κακή αίσθηση φταίνε και οι κινέζικες μανέτες, αλλά συνήθισα στις κοντές και δεν θέλω να γυρίσω στις "μαμά".


Επίσης σκέφτομαι για βάση τύπου Xgrip, για "τηλέφωνο/gps". Αδιάβροχη συσκευή τηλεφώνου που δεν χρησιμοποιείται τώρα έχω, αλλά με προβληματίζει το θέμα της φόρτισης. Φαντάζομαι ότι σε airplane mode και gps μόνο της συσκευής θα βγάζει ένα 5ωρο οθόνης, αλλά αν βάλω ένα Qi charging pad με micro USB στο τηλέφωνο και έναν φορτιστή όσο γίνεται πιο λεπτό ανάμεσα στο τηλέφωνο και την βάση... Θα μου πεις γιατί να μην ρίξεις καλώδιο απ' ευθείας, διαβάζω ότι με τους κραδασμούς χαλάει η θύρα USB της συσκευής λόγω βάρους βύσματος/καλωδίου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το xgrip ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για την περιπτωση μας, εγω το εχω χρονια και το φορτιζω παντου χωρις προβληματα!
Εχω τηλεφωνο αδιαβροχο βεβαια, αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο για την αντοχη της θυριδας
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
της πρόσθεσα το cruise control της kaoko (με πρώτη βόλτα και άψογη συμπεριφορά, δοκιμή στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης)

και τα λάστιχα στους μασπιέδες(μιας και δεν είμαι χωμάτινος)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εξαέρωση στα φρένα του fazer. Είχαν μπει φρέσκα υγρά τον Οκτώβρη, αλλά η αίσθηση τώρα τελευταία δεν ήταν καλή και η διαδρομή της μανέτας είχε μεγαλώσει, οπότε αφού έχω φρέσκο μπουκάλι από τον πήγασο με έπιασε προκοπή. Για την κακή αίσθηση φταίνε και οι κινέζικες μανέτες, αλλά συνήθισα στις κοντές και δεν θέλω να γυρίσω στις "μαμά".


Επίσης σκέφτομαι για βάση τύπου Xgrip, για "τηλέφωνο/gps". Αδιάβροχη συσκευή τηλεφώνου που δεν χρησιμοποιείται τώρα έχω, αλλά με προβληματίζει το θέμα της φόρτισης. Φαντάζομαι ότι σε airplane mode και gps μόνο της συσκευής θα βγάζει ένα 5ωρο οθόνης, αλλά αν βάλω ένα Qi charging pad με micro USB στο τηλέφωνο και έναν φορτιστή όσο γίνεται πιο λεπτό ανάμεσα στο τηλέφωνο και την βάση... Θα μου πεις γιατί να μην ρίξεις καλώδιο απ' ευθείας, διαβάζω ότι με τους κραδασμούς χαλάει η θύρα USB της συσκευής λόγω βάρους βύσματος/καλωδίου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Έχω ένα κινέζικο αδιάβροχο κινητό, στο οποίο είχα αγοράσει το sygic σε μια καλή προσφορά που είχε βγάλει.
Έκανα άπειρα ασφάλτινα χιλιόμετρα με δαύτο, καθώς επίσης και πολλά χωμάτινα.
Δε μου παρουσίασε πρόβλημα η θύρα usb του κινητού.

Δε νομίζω να σου παρουσιάσει και εσένα, ειδικά αν το βύσμα σου κουμπώνει σωστά και δεν είναι χαλαρό.

Λοιπόν?

"Κουμπώνει σωστά το βύΖμα σου", ή να αρχίσω να ανυσηχώ??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω ένα κινέζικο αδιάβροχο κινητό, στο οποίο είχα αγοράσει το sygic σε μια καλή προσφορά που είχε βγάλει.
Έκανα άπειρα ασφάλτινα χιλιόμετρα με δαύτο, καθώς επίσης και πολλά χωμάτινα.
Δε μου παρουσίασε πρόβλημα η θύρα usb του κινητού.

Δε νομίζω να σου παρουσιάσει και εσένα, ειδικά αν το βύσμα σου κουμπώνει σωστά και δεν είναι χαλαρό.

Λοιπόν?

"Κουμπώνει σωστά το βύΖμα σου", ή να αρχίσω να ανυσηχώ??
Το κουμπώνεις το βύσμα;
Τον γυαλίζεις τον λαιμό της εξάτμισης;

Από που παιρνουμε το καλό το ram mount, να γράψω στο νήμα του ρέιντ η έχουμε άλλη πηγή πιο φθηνά;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Από που παιρνουμε το καλό το ram mount, να γράψω στο νήμα του ρέιντ η έχουμε άλλη πηγή πιο φθηνά;
Απ'ότι βλέπω η τιμή για το xgrip είναι ίδια με το motoraid παντού. Οπότε με την έκπτωση που δίνει θα σου βρει πιο φτηνά.
Υπάρχει βέβαια και ο Θάνος @tripper.gr , ο οποίος είναι συμφορουμίτης και έχει και εκείνος κάτι ανάλογο, ίσως και φτηνότερο.
Δε χάνεις να του κάνεις ένα τηλέφωνο.

Πάντως πέρα από την x-grip, ρίξε μια ματιά και σε αυτήν η οποία είναι εξίσου ανθεκτική αλλά και πιο φτηνή.

Αν ήμουν Ελλάδα ευχαρίστως να στην έδινα να τη δοκιμάσεις.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εξαέρωση στα φρένα του fazer. Είχαν μπει φρέσκα υγρά τον Οκτώβρη, αλλά η αίσθηση τώρα τελευταία δεν ήταν καλή και η διαδρομή της μανέτας είχε μεγαλώσει, οπότε αφού έχω φρέσκο μπουκάλι από τον πήγασο με έπιασε προκοπή. Για την κακή αίσθηση φταίνε και οι κινέζικες μανέτες, αλλά συνήθισα στις κοντές και δεν θέλω να γυρίσω στις "μαμά".


Επίσης σκέφτομαι για βάση τύπου Xgrip, για "τηλέφωνο/gps". Αδιάβροχη συσκευή τηλεφώνου που δεν χρησιμοποιείται τώρα έχω, αλλά με προβληματίζει το θέμα της φόρτισης. Φαντάζομαι ότι σε airplane mode και gps μόνο της συσκευής θα βγάζει ένα 5ωρο οθόνης, αλλά αν βάλω ένα Qi charging pad με micro USB στο τηλέφωνο και έναν φορτιστή όσο γίνεται πιο λεπτό ανάμεσα στο τηλέφωνο και την βάση... Θα μου πεις γιατί να μην ρίξεις καλώδιο απ' ευθείας, διαβάζω ότι με τους κραδασμούς χαλάει η θύρα USB της συσκευής λόγω βάρους βύσματος/καλωδίου. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Τράβα μια βόλτα από τη Μίνωος κι ας μην έχει πενφέ ;)
Στους πετσάκιδες ( @BoxerGarage ) θα βρεις xgrip με θύρα usb ενσωματωμένη κύριος :cool:


Επίσης Γιαννη @amyroukai εκεί θα βρεις και κάποια κομμάτια ram mount or something ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την θήκη που έβαλε ο Γιάννης στο λικκ την ειχα πιο παλιά και είχε ένα μειονέκτημα.
Αν το τηλέφωνο σου είναι μεγάλο σε μέγεθος σπάνε εύκολα τα άκρα που το συγκρατούν.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Την θήκη που έβαλε ο Γιάννης στο λικκ την ειχα πιο παλιά και είχε ένα μειονέκτημα.
Αν το τηλέφωνο σου είναι μεγάλο σε μέγεθος σπάνε εύκολα τα άκρα που το συγκρατούν.
Ισχύει, αλλά επισκευάζεται εύκολα και με τρόπο αθάνατο ;)
Άσε που είναι η μοναδική που δουλεύει με ένα χέρι. Οι xgrip θέλουν και τα δύο χέρια για βάλε-βγάλε το τηλ. Την έβαλα την xgrip κι έφυγε εντός εβδομάδος...
Όποιος τη θέλει , χαρίζεται!:cool:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Είναι η μεγάλη για 5.5' η για 5' ίντσες;
Ισχύει, αλλά επισκευάζεται εύκολα και με τρόπο αθάνατο ;)
Άσε που είναι η μοναδική που δουλεύει με ένα χέρι. Οι xgrip θέλουν και τα δύο χέρια για βάλε-βγάλε το τηλ. Την έβαλα την xgrip κι έφυγε εντός εβδομάδος...
Όποιος τη θέλει , χαρίζεται!:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι η μεγάλη για 5.5' η για 5' ίντσες;
η xgrip ;
Μεγάλη 5,5'' παίρνει το Samsung J7 μια χαρά (αυτό το τηλ έχω).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
η xgrip ;
Μεγάλη 5,5'' παίρνει το Samsung J7 μια χαρά (αυτό το τηλ έχω).
Η xgrip λόγω του ελαστικού που πιάνει και τις γωνίες, μου φαίνεται η πιο ασφαλής. Μια που δεν θα μπαίνει το τηλέφωνο που χρησιμοποιω σαν.. Τηλέφωνο, δεν με νοιάζει το ένα χέρι. Θα δω τα λινκ... Και αν δεν την πάρει άλλος..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η xgrip λόγω του ελαστικού που πιάνει και τις γωνίες, μου φαίνεται η πιο ασφαλής. Μια που δεν θα μπαίνει το τηλέφωνο που χρησιμοποιω σαν.. Τηλέφωνο, δεν με νοιάζει το ένα χέρι. Θα δω τα λινκ... Και αν δεν την πάρει άλλος..
Καλά, πιο ασφαλής από την άλλη με την πλάτη που πιάνει παντού , δεν είναι. Το ίδιο είναι και οι δυο από θέμα ασφάλειας.
Θέμα χρήσης καθαρά είναι για μένα. Το βάλε-βγάλε... Αλλιώς κι οι 2 μια χαρά δουλειά κάνουν!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η Χ.... Έχει και λαστιχένια κρατήματα εκτός των γωνιών.
Οντως όλες κανουν δουλειά, απλά η μία σπάει ευκολα
 
Top Bottom