Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για πες καμμια πληροφορία για τα μαρσπιεδακια... Τιμή κλπ
Τα παρρήγειλα από εδώ αλλά τα δίνει μονο για KTM. Είναι μεγαλύτερα κατά 25% από τα μαμίσια και τα δίνει στα 126 ευρώ.
Επίσης πολύ καλός και φτηνός, και με μεγάλη ποικιλία αλλά και κάνεις παραγγελία όπως τα θές είναι ο Bosley ο οποίος έχει σελίδα στο Facebook.
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Ακουω για δισκοπλακες ....
Είναι αυτά τα σιδερένια στρογγυλά που είναι στις ροδες και όταν πατάς τα φρένα σε σταματάνε:happy: σε καλυψα?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και έβαλες και μοκέτα να μην κρυώνει το μωρό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το προσέχω ρε φίλε για να μου βγάλει καμιά χωμάτινη...;):roflmao::roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ακουω για δισκοπλακες ....
Οι μαμίσιες είναι, 160 ευρώ η μια.
Η δεξιά ήταν σε stock. Η αριστερή που έχει τη φωλιά για το δακτύλιο του ABS άργησε κάνα 20ήμερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Όχι μόνο στη δικιά μου αλλά και στου φίλου μου Γιάννη θέλαμε να βάλουμε προστατευτικά στα γκριπ..


Επειδή όμως δεν πέτυχε η παραγγελία δεν έχει φωτό ολοκλήρωσης... χαχαχα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Το πρόγραμμα σήμερα είχε τα πάντα όλα στο σέρβις της ... Το είχε ανάγκη ... Αλλάξαμε και λάστιχα !!!


Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
Τώρα έβαλες ασφάλτινα που θα αρχίσουν οι χωμάτινες:he
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ασχολούμαι και εγώ σιγά σιγά με το μηχανάκι, αντικατάσταση διαφόρων βιδών, καινούργιος λασπωτήρας πίσω, περιμένω ένα εμπρός φανάρι γιατί το δικό του είχε κάτι σπασιματάκια στο τζάμι που δεν μου άρεσαν.
Κάνω επίσης πείραμα με τοποθέτηση των μαμά εξατμίσεων.
Παρατηρήσεις που μου έχουν κάνει εντύπωση :
-Ότι παπαράκι έχω ζητήσει, υπάρχει ετοιμοπαράδοτο! Ε ρε γέλια που πέφτανε με τα Aprilia...
- Ένας κατασκευαστής να αξιωθεί να βάλει ανοξείδωτες βίδες, να το δω αυτό και τίποτα άλλο! ( βάζω τις ΟΕΜ στο ξύδι, που έχω δει στο YouTube και ενώ φεύγουν οι σκουριές, οι βίδες μαυρίζουν. Έχει κανείς γνώμη /άποψη?)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο οσο θυμαμαι ειχα διαβασει καπου, καποτε, οτι
1. Οι ανοξειδωτες εχουν μικροτερη αντοχη Γι' αυτο και χρησιμοποιουνται μονο σε σημεια που δεν υπαρχει μεγαλη καταπονηση (θερμικη, στρεψης, καμψης κλπ)
2. Οι ποιοτικες ανοξειδωτες (που αντεχουν σε καταπονησεις αλλα και σε βαθος χρονου δεν θα οξειδωθουν) ειναι κατα πολυ πιο ακριβες απο τις "απλες"

Ισως, δεν ξερω, αυτοι ειναι δυο βασικοι λογοι (μεμονομενα ή σε συνδοιασμο) που οι κατασκευαστες δεν τις χρησιμοποιουν σε μεγαλη κλιμακα)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ασχολούμαι και εγώ σιγά σιγά με το μηχανάκι, αντικατάσταση διαφόρων βιδών, καινούργιος λασπωτήρας πίσω, περιμένω ένα εμπρός φανάρι γιατί το δικό του είχε κάτι σπασιματάκια στο τζάμι που δεν μου άρεσαν.
Κάνω επίσης πείραμα με τοποθέτηση των μαμά εξατμίσεων.
Παρατηρήσεις που μου έχουν κάνει εντύπωση :
-Ότι παπαράκι έχω ζητήσει, υπάρχει ετοιμοπαράδοτο! Ε ρε γέλια που πέφτανε με τα Aprilia...
- Ένας κατασκευαστής να αξιωθεί να βάλει ανοξείδωτες βίδες, να το δω αυτό και τίποτα άλλο! ( βάζω τις ΟΕΜ στο ξύδι, που έχω δει στο YouTube και ενώ φεύγουν οι σκουριές, οι βίδες μαυρίζουν. Έχει κανείς γνώμη /άποψη?)
Το ξύδι θα τις χαλάσει... Το μόνο που μένει τώρα να κάνεις ειναι ο γαλβανισμος. Αυτό θα τις επαναφέρει στην εργοστασιακή τους μορφή και θα είναι πάλι τζαμι και με πολύ μικρό κόστος. Αν θέλεις να τις αντικατάστησεις, τότε καλό θα ήταν να πάρεις τις δικές του από την μαμά εταιρεία.

Αν θέλεις να πάρεις απέξω πρέπει να ξέρεις ότι κάποιες βίδες που τοποθετήθηκαν στην μοτοσυκλέτα από το εργοστάσιο, έχουν διαφορετική σύσταση στο μέταλλο τους, ώστε να έχουν αντοχές όπως πχ στο δισκόφρενο.

Αν θες να κρατήσεις τις δικές του και να μην αγοράζεις του εμπορίου τότε προχωράς σε γαλβανισμο.
Σε αυτή την περίπτωση θα μου δώσεις λίγο χρόνο μέχρι το μεσημεράκι, να σου δώσω πληροφορίες, διότι τώρα δεν είμαι στον υπολογιστή..

Μπονζουρ, που λέμε και στο χωριόμ


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το ξυδι ειναι προφανως ...οξυ
Αρα ειναι λογικο φαινεται να αλλοιωνει την επιφανεια της βιδας Δεν εισχωρει ομως νομιζω τοσο βαθια ωστε να χαλασει την βιδα Να χασει δηλαδη αυτη τις μηχανικες της ιδιοτητες
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το ξυδι ειναι προφανως ...οξυ
Αρα ειναι λογικο φαινεται να αλλοιωνει την επιφανεια της βιδας Δεν εισχωρει ομως νομιζω τοσο βαθια ωστε να χαλασει την βιδα Να χασει δηλαδη αυτη τις μηχανικες της ιδιοτητες
Ναι μόνο την επιφάνεια της χαλάει...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δηλαδή, οι ανοξείδωτες που έχω βάλει στις δισκόπλακες δεν κάνουν?
ΓΙΑ το ξύδι, ξέρω ότι είναι οξύ, τις αφήνω 1 μέρα και καθαρίζουν από τις σκουριές αλλά σκουραίνει η επιφάνεια τους, σαν να φεύγει το ασημί χρώμα. Μετά, τις περνάω με βερνίκι μετάλλου για να μην ξανασκουριάσουν.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δηλαδή, οι ανοξείδωτες που έχω βάλει στις δισκόπλακες δεν κάνουν?
ΓΙΑ το ξύδι, ξέρω ότι είναι οξύ, τις αφήνω 1 μέρα και καθαρίζουν από τις σκουριές αλλά σκουραίνει η επιφάνεια τους, σαν να φεύγει το ασημί χρώμα. Μετά, τις περνάω με βερνίκι μετάλλου για να μην ξανασκουριάσουν.
Για τις δισκοπλακες νομιζω (αλλά και για διάφορες άλλες εφαρμογές πάνω στη μηχανη) πρέπει να έχουν συγκεκριμενο δείκτη σκληρότητας οι βίδες.δες τις παλιές επάνω στο στεφανι και αν έχουν δείκτη σκληρότητας μεγαλύτερο πάρε τον ίδιο. Οι κοινές ανοξείδωτες εχουν δείκτη 8.8 αν δε κάνω λάθος.
 
Top Bottom