Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Οντως, πολύ ωραίο το 18αρι Tiger. Νίκο μπόρεσες να δεις διαφορές ;

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
διαφορες παλιου νεου?
Οντως, πολύ ωραίο το 18αρι Tiger. Νίκο μπόρεσες να δεις διαφορές ;

Διαφορές πολλές δεν μπόρεσα να καταλάβω λόγο καιρού. Αυτά που μπόρεσα να καταλάβω είναι:

Το υπέροχο καντράν μαζί με το μενού που θα το ήθελα και εγώ χθες αν γινόταν, οι ρυθμίσεις για traction control και απόκριση που σε μένα δεν υπάρχουν καν, τα οποία πρέπει να βοηθάν πάρα πολύ στο χώμα αν κρίνω το πως πήγαινα μέσα στον πάγο. Η αναρτήσεις μου φάνηκαν προσανατολισμένες για πιο σπορ καταστάσεις αλλά όπως και η δικές μου μετά από 60000χλμ είναι ότι πιο ευχάριστο σε οδήγηση απορροφώντας τα πάντα αλλά στην γρήγορη οδήγηση είναι εκεί που της θέλεις, βέβαια σε μένα δεν έχει ρυθμιστές στις μπροστά αναρτήσεις. Η σέλα είναι πάρα μα πάρα πολύ καλύτερη από ότι είχε το δικό μου.

Δεν κατάλαβα διαφορά σε δύναμη στον κινητήρα που έτσι και αλλιώς δεν άλλαξε κάτι, βέβαια η νέα εξάτμιση δίνει πολύ ποιο ωραίο ήχο. Τα φρένα μου φάνηκαν ακριβώς τα ίδια χωρίς την παραμικρή διαφορά πουθενά πχ. το πόσο γρήγορα θα πιάσει το ABS και την δύναμη τους. Η ποιότητα μου φάνηκε ποιο καλή στο χρώμα του σκελετού μιας και το δικό μου έχει σκάσει σε πολλά σημεία λόγο κακής ποιότητας.
Δεν ξέρω αν σας κάλυψα αλλά ο καιρός δεν μου άφησε περιθώρια για πολλά, το αν θα επέλεγα το καινούργιο αν είχα τα χρήματα θα ήταν ένας πολύ μεγάλος προβληματισμός για εμένα αν ποτέ γινότανε.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Μας κάλυψες! Νομίζω κάνανε πολύ καίριες παρεμβάσεις, καντράν ζελατίνα σέλα το "αναβαθμισμένα" αισθητικά και λειτουργικά.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μαζί με τον φίλο Βαγγέλη, την σηκώσαμε την πίσω όψη κατά 30mm, αλλάζοντας dog bones !! μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αλλά στην μικρή βόλτα που έκανα μετά, ένιωθα ότι καθόμουν καλύτερα. Βέβαια, τώρα πρέπει να σηκώσουμε και το διπλό σταντ, γιατί δεν σηκώνει τη ρόδα.
Αλλάξαμε την σπασμένη μανέτα του συμπλέκτη και μη ξεχάσω και το πιο βασικό απ' όσα κάναμε....
έβαλα τουτουρόλαδο στο δοχειάκι που ακόμα δεν έχει σπάσει!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
μαζί με τον φίλο Βαγγέλη, την σηκώσαμε την πίσω όψη κατά 30mm, αλλάζοντας dog bones !! μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αλλά στην μικρή βόλτα που έκανα μετά, ένιωθα ότι καθόμουν καλύτερα. Βέβαια, τώρα πρέπει να σηκώσουμε και το διπλό σταντ, γιατί δεν σηκώνει τη ρόδα.
Αλλάξαμε την σπασμένη μανέτα του συμπλέκτη και μη ξεχάσω και το πιο βασικό απ' όσα κάναμε....
έβαλα τουτουρόλαδο στο δοχειάκι που ακόμα δεν έχει σπάσει!!!!
Βαλε σελα απο 1000αρι και θα καθεσαι ακομη καλυτερα.

Υποψιν οτι τωρα θα στριβει καλυτερα "πεφτοντας" γρηγοροτερα στις στροφες, αλλα θα σου φαινεται πιο ασταθες στην ευθεια. Και οπωσδηποτε ρυθμισε σωστα προφορτιση ξανα στα καλαμια, αν δεν εχεις ηδη σκληροτερα ελατηρια θα τα χρειαστεις. Σηκωνοντας το πισω στο Στρομ μεταφερεται αρκετο βαρος μπροστα. Παθων και μαθων.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Βαλε σελα απο 1000αρι και θα καθεσαι ακομη καλυτερα.

Υποψιν οτι τωρα θα στριβει καλυτερα "πεφτοντας" γρηγοροτερα στις στροφες, αλλα θα σου φαινεται πιο ασταθες στην ευθεια. Και οπωσδηποτε ρυθμισε σωστα προφορτιση ξανα στα καλαμια, αν δεν εχεις ηδη σκληροτερα ελατηρια θα τα χρειαστεις. Σηκωνοντας το πισω στο Στρομ μεταφερεται αρκετο βαρος μπροστα. Παθων και μαθων.
σέλα έχω ανατομική από μοτο-κ. Κρίμα να την αλλάξω... όλα τα υπόλοιπα είναι μαμά και περιμενω το review του @sothrhs για να δω κι εγώ τι θα κάνω και μπρος και πίσω (αφού την κρατάω, ας της κάνω ένα καλό δωράκι...δεν το αξίζει???)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Respect για την πατέντα...!!!
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και φιλμ αναλογικής φωτογραφικής για τη δουλειά αυτή...;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το ξέρω Θάνο @thenos αλλά τα φιλμάκια που έχω δε θέλω να τα θυσιάσω και όσο και να έψαξα δε βρήκα άλλο (χωρίς να αγοράσω). Πάντως το κεσεδάκι από το παιδικό γιαουρτάκι της Κρικρί είναι αρκετά λεπτό και κάνει ωραίο τύλιγμα γύρω από το καλάμι. Σου δίνει και καλή λαβή για περιστροφή!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ξέρω Θάνο @thenos αλλά τα φιλμάκια που έχω δε θέλω να τα θυσιάσω και όσο και να έψαξα δε βρήκα άλλο (χωρίς να αγοράσω). Πάντως το κεσεδάκι από το παιδικό γιαουρτάκι της Κρικρί είναι αρκετά λεπτό και κάνει ωραίο τύλιγμα γύρω από το καλάμι. Σου δίνει και καλή λαβή για περιστροφή!
Θα το έχω στα υπόψιν...;)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Εχω το μαραφετι το seal doctor αν θες να κανεις αλλη μια αποπειρα.
Παραδοξως, με αυτο δεν εχω καταφερει ποτε να σωσω τσιμουχα - 1 φορα πετυχε, και ηταν με πλαστικο συσκευασιας :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εχω το μαραφετι το seal doctor αν θες να κανεις αλλη μια αποπειρα.
Παραδοξως, με αυτο δεν εχω καταφερει ποτε να σωσω τσιμουχα - 1 φορα πετυχε, και ηταν με πλαστικο συσκευασιας :p
Αλέξανδρε σκεφτόμουν σοβαρά να το αγοράσω αλλά στα βιντεάκια μου φάνηκε αρκετά χοντρό και φοβόμουν μήπως ξεχείλωνε τις τσιμούχες. Πάντως οι περισσότεροι πιστεύουν πως τα φιλμάκια κάνουν τη καλύτερη δουλειά!
Θα ήθελα να δοκιμάσω μια φορά το seal doctor αν δε σε πειράζει, θα μπορούσα να το δανειστώ για να το δω στη πράξη για μελλοντικές συντηρήσεις;
Επί του παρόντος έτσι και αλλιώς δε σώνεται η κατάσταση γιατί η μία μου τσιμούχα είναι και ελαφρώς σκισμένη.

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τραπουλοχαρτο απο πλαστικη τραπουλα.

Επισης προστατευτικα πιρουνιου, τις κλασσικες φουσκες στα απλα και τα νεοπρεν στα ανεστραμμενα. Ποτε δεν ειχα διαρροη απο τσιμουχα σε μηχανακι που φοραγε φουσκες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τραπουλοχαρτο απο πλαστικη τραπουλα.

Επισης προστατευτικα πιρουνιου, τις κλασσικες φουσκες στα απλα και τα νεοπρεν στα ανεστραμμενα. Ποτε δεν ειχα διαρροη απο τσιμουχα σε μηχανακι που φοραγε φουσκες.
Κώστα πήγα και πήρα νεοπρέν από τον Καρρέρ. Στο σέρβις θα τα περάσω! Γενικά από ότι έχω μάθει τα αντεστραμμένα είναι πιο ευαίσθητα από τα συμβατικά στις τσιμούχες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σήμερα παρέλαβα το απαραίτητο hardware και κατέβασα το software για να συνδέσω το tuneEcu με τον εγκέφαλο του 990 μεσω tablet.

ΠΟΛΥ διάβασμα και ΠΟΛΥ μελέτη πριν κάνω οτιδήποτε.









Ο χάρτης τση μάνας του:




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Σήμερα είπα να τελειώσω τις βάσεις για τα προβολάκια
Φύλλο αλουμινίου δεν μπόρεσα να βρω βρήκα όμως ένα εργαλείο για σοβατζήδες που είναι από αλουμίνιο 1,5 mm πάχος αλλά πολύ σκληρό και άκαμπτο
Με ταλαιπώρησε πολύ αλλά πιστεύω είναι αρκετά καλό!

Και μερικές φωτογραφίες!!!




















kostas r1150gs
 
Top Bottom