Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παρέλαβα κιτ προστασίας μπροστινού γραναζιού, καρτερ και αριστερού καπακιού κινητήρα (από τον λεβιέ ταχυτήτων).







Όταν γίνει η τοποθέτηση θα ενημερώσω το σχετικό θέμα!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Την Κυριακη 300 ασφάλτινα χιλιόμετρα στην Πελοπόννησο και εχθές 100 χωμάτινα χιλιόμετρα στη Βοιωτία.



Άϊ μωρή ΚΤΜάρα γι αυτό σ'αγαπάω

















































Αφου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Την Κυριακη 300 ασφάλτινα χιλιόμετρα στην Πελοπόννησο και εχθές 100 χωμάτινα χιλιόμετρα στη Βοιωτία.



Άϊ μωρή ΚΤΜάρα γι αυτό σ'αγαπάω

















































Αφου
πεταξε την και παρε μπεεμβε αφου
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
πεταξε την και παρε μπεεμβε αφου
Θα με παίρνει ο ύπνος στο δρόμο αφού... άσε που για τη σύνταξη έχω χρόνια ακόμα αφου
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Την πηγα για σερβις.




Αντε να τελειωνουμε με την εγγυηση γιατι μου γυριζουν τα ματια... Ειμαι και σε δυσκολη ηλικια.
Μέχρι που πρέπει να είναι η στάθμη?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μέχρι που πρέπει να είναι η στάθμη?
Ε, μιας και παιρνει 3 λιτρα ακριβως καλο θα ηταν να το γεμιζαν. Μεχρι πανω πρεπει να ειναι η σταθμη. Η πλακα ειναι οτι μου εδωσαν ενα μπουκαλι "με λαδι που περισσεψε". Φτανοντας σπιτι το εβγαλα απο τη σακουλα και ειχε μεσα μισο λιτρο. Σκεφτηκα ρε φουστη μου οκ, καμια φορα δεν βγαινει ολο το παλιο λαδι, μενουν μεσα 100-200ml, αλλα 500??

Ε, κοιταζοντας το ματακι του λαδιου καταλαβα γιατι "περισσεψε" μισο λιτρο. Απλα γεμισαν το δοχειο οσο επαιρνε και δεν το εβγαλαν βολτα να κυκλοφορησει το λαδι.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ε, μιας και παιρνει 3 λιτρα ακριβως καλο θα ηταν να το γεμιζαν. Μεχρι πανω πρεπει να ειναι η σταθμη. Η πλακα ειναι οτι μου εδωσαν ενα μπουκαλι "με λαδι που περισσεψε". Φτανοντας σπιτι το εβγαλα απο τη σακουλα και ειχε μεσα μισο λιτρο. Σκεφτηκα ρε φουστη μου οκ, καμια φορα δεν βγαινει ολο το παλιο λαδι, μενουν μεσα 100-200ml, αλλα 500??

Ε, κοιταζοντας το ματακι του λαδιου καταλαβα γιατι "περισσεψε" μισο λιτρο. Απλα γεμισαν το δοχειο οσο επαιρνε και δεν το εβγαλαν βολτα να κυκλοφορησει το λαδι.
3L ειναι η 1η δοση, μετα παιρνει αλλα 600-700ml.
Σαν σταθμη μια χαρα ειναι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρελήφθη η πίσω καινούρια δισκόπλακα και κάτι άλλα πραγματάκια για το κατέμι ευγενική προσφορά του Σωτήρη @sothrhs
Ξαναευχαριστώ και απο δώ...!!!:thanx:
Τοποθέτηση αύριο (μάλλον...):happy:

 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είπα να δω το περίφημο oil jet μιας και μερικές φορές σκληραίνει το σασμάν και άλλες είναι βούτυρο. Βέβαια, έχω κολλήσει στο να βρω το κατάλληλο εργαλείο για να το βγάλω:roflmao:


με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
Ασφαλεια ειναι και ναι πρεπει να ειναι ετσι τσακισμενη.
Στα 1190 ειναι ισια μυτη (δες να ειναι ακριβως το σωστο # γιατι ειναι μαλακο και θα το χαλασεις), και μετα με μαγνητη το ψαρευεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
"Διόρθωσα" την ροή στο τουτούρι λόγω κρύου.
Προσπαθώ να βρω κουράγιο να πάω στο υπόστεγο να δέσω το αμορτισέρ πάλι...

Επίσης κοιτούσα καταλόγους για καινούρια, γιατί αν δεν στήσεις ένα φρέσκο dream garage την ημέρα δεν είσαι καλά. Το ωφέλιμο φορτίο για τις περισσότερες μεγαονοφ είναι 220 κιλά πάνω/κάτω. Που σημαίνει ότι αν είσαι he ain't heavy, he's my brother στα 120 κιλά φουλ έξτρα εξοπλισμό, υπολογίζεις 10 κιλά τις βαλίτσες άδειες και 20 κιλά το θεωρητικό μέγιστο φορτίο τους συν άλλα 10 στην σχάρα σε roll bag ας πούμε, μένουν μόλις 60 κιλά για συνεπιβάτιδα με τον εξοπλισμό της, κάπου 50 δηλαδή ζυγιζόμενη μόνο με το σανέλ #5 της :p
Το πιο WTF κριτήριο επιλογής συντρόφου έβερ "α με συγχωρείς δεν μου κάνεις, δεν σε σηκώνει το υποπλαίσιο"...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Είπα να δω το περίφημο oil jet μιας και μερικές φορές σκληραίνει το σασμάν και άλλες είναι βούτυρο. Βέβαια, έχω κολλήσει στο να βρω το κατάλληλο εργαλείο για να το βγάλω:roflmao:


με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Είπα να δω το περίφημο oil jet μιας και μερικές φορές σκληραίνει το σασμάν και άλλες είναι βούτυρο. Βέβαια, έχω κολλήσει στο να βρω το κατάλληλο εργαλείο για να το βγάλω:roflmao:


με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
Aυτο που βλεπεις τωρα ειναι καπακι, βγαινει με αλενοκλειδο. Απο κατω ειναι το τζετακι και βγαινει με πλατυ κατσαβιδι. Ειτε αγοραζεις ενα γωνιακο κατσαβιδι (νομιζω πουλανε στο πρακτικερ) ειτε κανεις πατεντα με μακρυ bit για ηλεκτρικο κατσαβιδι και 7αρι γερμανοπολυγωνο.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ναι, έχω ξεβιδώσει την "τάπα", δεν βρηκα ένα κατάλληλο εργαλείο για να ξεβιδώσω το oil jet, θα πάω να βρω ένα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είπα να δω το περίφημο oil jet μιας και μερικές φορές σκληραίνει το σασμάν και άλλες είναι βούτυρο. Βέβαια, έχω κολλήσει στο να βρω το κατάλληλο εργαλείο για να το βγάλω:roflmao:


με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Εάν δυσκολεύεσαι να βγάλεις το clutch oil jet.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
με την ευκαιρία, αυτή η ροδέλα, στο κεντρικό παξιμάδι του εμπρός γραναζιού, πρέπει να είναι έτσι τσακισμένη??
Χωρίς παρεξήγηση, πολύ καλοπροαίρετα ρωτάω, αλλά είσαι σίγουρος ότι το ψιλό κατέχεις και πιάνουν λίγο τα χέρια σου - δεν θα κάνεις καμία ζημιά;
Ρωτάω γιατί η παραπάνω ερώτηση περί τσακισμένου παξιμαδιού είναι βασική μηχανική γνώση όχι μόνο περί αλυσίδας μοτοσυκλέτας αλλά τρόπος ασφάλισης.

Και πάλι σορρυ δεν κάνω τον πονηρό



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Top Bottom