Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ετυχε και κατεβηκα δυο απανωτες φορες στον Βολο Δεκ και Φεβ. Εμεινα συνολικα 25-26 μερες. Γονατισα στα τσιπουρα μεσημερι βραδυ. Στο κομματι αυτο η πολη του Μπεου ειναι μακραν απο καθε αλλη. Νομιζω αν εμενα εκει σε 3-4 χρονια θα ημουν για αποτοξινωση! :fun
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
βρηκα το κουραγιο και ξεκουκουλωσα το στραπατσαρισμενο βεσπακι μου να δω ψυχραιμα πια σε τι φαση βρισκεται.

μετα το ατυχημα αμπαλαριστικε και δεν ηθελα να το βλεπω καν,δεν ηξερα καν τι επαθε.

εκανα την καρδια μου πετρα,σηκωσα την κουκουλα,ειδα τις γρατζουνισμενες καμπυλες της,ισιωσα το τιμονι,φουσκωσα τα λαστιχα,δυο τρεις μανιβελιες,πηρε,βολτουλα στη λιακαδα,προσπαθοντας να ξεχασω το γεγονος οτι ειναι βροντηγμενη και κουκουλωμα παλι.

αλλα ειμαι αισιοδοξος πλεον γιατι λογικα τελος του αλλου μηνα θα αρχισω λυσιματα για ολικη επαναφορα.
αντε να δουμε..
πολυ μου χε λειψει..
Βάλε αν έχεις κουράγιο μια φωτο...
Μακράν το πιο όμορφο σκουτεροειδες,...
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω,η βέσπα είναι μια κατηγορία από μόνη της...Η σου αρέσει η όχι
Προσωπικά τη λατρεύω ως πρώην κατοχος
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
α βαλω μια δυο,απ οταν ηταν καλα.
ειχα σκοπο να τη βγαλω και σημερα,να χω για το πριν και το μετα,αλλα το αφησα για μετα,αφου παω εφορια να ξαναπαρω την πινακιδα και την αδεια







γενικα το ειδα πιο αισιοδοξα το θεμα και πηρα λιγο τα πανω μου.
μου φτιαχνει τη διαθεση με εναν πολυ ωραιο τροπο αυτο το μηχανακι δε ξερω...και δε γαμιεται,θα το κανω να ρολαρει παλι...
φαναρτζοδουλιες και αλλαγη σε ντιζες,σινεμπλοκ και οτι αλλο χρειαζεται να κελαηδησει ξανα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δυστυχώς Μητσάρα δεν είναι για κάθε μέρα αυτά πλέον...Πριν από καμία 20αρια χρονια έκανα τα πάντα μαζί της,θάλασσα, δουλειά, έξω κλπ.Αλλαξαν οι ρυθμοί όμως και όλοι κινούνται σα τρελοί, και δε μπορείς να ακολουθησεις θα σε πάρουν σβάρνα, οπότε το φτιάχνεις και το χεις για ψυχοθεραπεία :)
Μου αρέσει και το λαστιχάκι το S83,πέρα από classic και σταθερό πάντα
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εχω αλλη μια,κοκκινη,για καθε μερα,ειναι παρταλι εντελως,εργατης κανονικος,αλλα δουλευει ρολοι.
και στην Αθηνα,αλλα και εδω τωρα μια χαρα βολευομουν παντως,δεν ειχα θεμα,περα απο την λιιιγο αυξημενη καταναλωση
η ασπρη ηταν η"καλη" μου ρε γμτ και στραπατσαριστικε τσαμπα κ αδικα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
εχω αλλη μια,κοκκινη,για καθε μερα,ειναι παρταλι εντελως,εργατης κανονικος,αλλα δουλευει ρολοι.
και στην Αθηνα,αλλα και εδω τωρα μια χαρα βολευομουν παντως,δεν ειχα θεμα,περα απο την λιιιγο αυξημενη καταναλωση
η ασπρη ηταν η"καλη" μου ρε γμτ και στραπατσαριστικε τσαμπα κ αδικα.
Θα τη φτιάξεις, και όλα θα ναι κακη ανάμνηση απλως
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λαδάκια στον Γκάντι... Φυσικα στον μαστρο Γάτο.

Του πήγα να βάλουμε και το νέο 15ρη που ψωνίσαμε με τον yns από Ιταλία, αλλά έχει το καινούργιο καρέ των νεωτερων μοντέλων.





Advphone....
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Λαδάκια στον Γκάντι... Φυσικα στον μαστρο Γάτο.

Του πήγα να βάλουμε και το νέο 15ρη που ψωνίσαμε με τον yns από Ιταλία, αλλά έχει το καινούργιο καρέ των νεωτερων μοντέλων.





Advphone....
Γιατί έχεις πρόβλημα με το καρέ ή το βάζεις προληπτικά;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί έχεις πρόβλημα με το καρέ ή το βάζεις προληπτικά;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Είναι τρομερή η κατασκευή των Ιταλών και θα έμπαινε προληπτικά.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Είναι τρομερή η κατασκευή των Ιταλών και θα έμπαινε προληπτικά.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
Αν και δεν το εχω πιασει στα χέρια μου, το πιστεύω ότι είναι ποιοτικό. Για εμένα το κόστος είναι τσιμπημενο, αν βάλεις και τα μεταφορικά μέσα... Καλή λύση για ταλαιπωρημένα (Όχι διαλυμένα) καρέ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τα καρε χαλανε απο κακα σφιγγμενα παξιμαδια, ειδικα εκεινα που ειναι απο ελαφρα κραματα και ειναι για μια - το πολυ δυο - χρησεις.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τα καρε χαλανε απο κακα σφιγγμενα παξιμαδια, ειδικα εκεινα που ειναι απο ελαφρα κραματα και ειναι για μια - το πολυ δυο - χρησεις.
Στα Honda (Transalp, Africa twin, Dominator) χαλάει από πολύ τεντωμα της αλυσίδας. Αυτό που δίνει ο κατασκευαστής σαν αποδεκτό τζόγο δεν είναι αρκετό, ειδικά σε δικαβαλα φορτωμένα ταξίδια (μέγιστο τόξο σε αυτές τις συνθήκες).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν και δεν το εχω πιασει στα χέρια μου, το πιστεύω ότι είναι ποιοτικό. Για εμένα το κόστος είναι τσιμπημενο, αν βάλεις και τα μεταφορικά μέσα... Καλή λύση για ταλαιπωρημένα (Όχι διαλυμένα) καρέ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Πιάνει όλη την επιφάνεια του άξονα και δεν αφήνει περιθώριο να χαλασει... Και έχει πολύ καλό σύστημα ασφάλισης.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρήκα μέρα να προσπαθήσω να τις βάλω μπροστά. Εννοείται ότι το Ιαπωνικό δεν είχε αρκετό φορτίο στην μπαταρία για να δώσει σπινθήρα οπότε την έβγαλα για να φορτίσει, το Ιταλικό κάνει το κλασικό "μουλάρωμα" της ακινησίας. Τι να πω...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στα Honda (Transalp, Africa twin, Dominator) χαλάει από πολύ τεντωμα της αλυσίδας. Αυτό που δίνει ο κατασκευαστής σαν αποδεκτό τζόγο δεν είναι αρκετό, ειδικά σε δικαβαλα φορτωμένα ταξίδια (μέγιστο τόξο σε αυτές τις συνθήκες).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Γενικα η πολυ τεντωμενη αλυσιδα κανει πολλες και καθολου φτηνες ζημιες, πχ ρουλεμαν αξονα πισω απο το γραναζι. Αλλα δεν ηξερα για το λαθος αυτο στα Χοντα. Απο Τενερε εχω αποψη που αν βρεις καποιο που να μην εχουν τσιμπησει με ηλεκτροκολληση το γραναζι στον αξονα ειναι σαν να επιασες τζοκερ. Κι αυτο επειδη κλωτσαγαν το παξιμαδι επειδη ολοι χρησιμοποιουσαν ξανα το ιδιο, ενω το μανιουαλ ελεγε ξεκαθαρα αντικατασταση, καθως ηταν ελαφρου κραματος και ετρωγε τις βολτες του καθε φορα που εσφιγγες/ξεσφιγγες.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Γενικα η πολυ τεντωμενη αλυσιδα κανει πολλες και καθολου φτηνες ζημιες, πχ ρουλεμαν αξονα πισω απο το γραναζι. Αλλα δεν ηξερα για το λαθος αυτο στα Χοντα. Απο Τενερε εχω αποψη που αν βρεις καποιο που να μην εχουν τσιμπησει με ηλεκτροκολληση το γραναζι στον αξονα ειναι σαν να επιασες τζοκερ. Κι αυτο επειδη κλωτσαγαν το παξιμαδι επειδη ολοι χρησιμοποιουσαν ξανα το ιδιο, ενω το μανιουαλ ελεγε ξεκαθαρα αντικατασταση, καθως ηταν ελαφρου κραματος και ετρωγε τις βολτες του καθε φορα που εσφιγγες/ξεσφιγγες.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Για τα παραπάνω μοντέλα το πρώτο πράγμα που κοιτάς όταν πας να ψωνίσεις...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικα η πολυ τεντωμενη αλυσιδα κανει πολλες και καθολου φτηνες ζημιες, πχ ρουλεμαν αξονα πισω απο το γραναζι. Αλλα δεν ηξερα για το λαθος αυτο στα Χοντα. Απο Τενερε εχω αποψη που αν βρεις καποιο που να μην εχουν τσιμπησει με ηλεκτροκολληση το γραναζι στον αξονα ειναι σαν να επιασες τζοκερ. Κι αυτο επειδη κλωτσαγαν το παξιμαδι επειδη ολοι χρησιμοποιουσαν ξανα το ιδιο, ενω το μανιουαλ ελεγε ξεκαθαρα αντικατασταση, καθως ηταν ελαφρου κραματος και ετρωγε τις βολτες του καθε φορα που εσφιγγες/ξεσφιγγες.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή Κώστα!
Τέτοιου ελαφρού κράματος είναι το παξιμάδι και στο δικό μου γρανάζι και ήθελα κι εγώ να χρησιμοποιήσω πάλι το ίδιο όταν άλλαξα αλυσιδογράναζα. Η ανασφάλεια της ταλαιπωρημένης ασφάλειας (είναι ενσωματωμένη στο παξιμάδι) και η επιμονή του konkost με έκαναν κι έβαλα καινούριο. Μάλιστα παράγγειλα δυο για να έχω και για μια επόμενη αλλαγή σε μπροστινό γρανάζι. Τώρα όμως ξέρω πως αυτά τα 8€ του παξιμαδιού αξίζει να τα δίνω κάθε φορά για να γλιτώσω από πολλά περισσότερα!

:friendship:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή Κώστα!
Τέτοιου ελαφρού κράματος είναι το παξιμάδι και στο δικό μου γρανάζι και ήθελα κι εγώ να χρησιμοποιήσω πάλι το ίδιο όταν άλλαξα αλυσιδογράναζα. Η ανασφάλεια της ταλαιπωρημένης ασφάλειας (είναι ενσωματωμένη στο παξιμάδι) και η επιμονή του konkost με έκαναν κι έβαλα καινούριο. Μάλιστα παράγγειλα δυο για να έχω και για μια επόμενη αλλαγή σε μπροστινό γρανάζι. Τώρα όμως ξέρω πως αυτά τα 8€ του παξιμαδιού αξίζει να τα δίνω κάθε φορά για να γλιτώσω από πολλά περισσότερα!

:friendship:
Ω ναι, σε καθε σφιξιμο/λυσιμο χανει και απο λιγο, με αποτελεσμα την τριτη φορα να ειναι πολυ λασκα (αν δεν κουρεψεις τις βολτες απο το σφιξιμο) , αρχιζει και παιζει το γραναζι επειδη ειναι χαλαρο , και απο το παιξιμο κουρευει σιγα σιγα τα καρε.
 
Top Bottom