Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Την εβαλα στον ατμο!!


Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Larryyyy... Που ειναι τουτο το μαγαζι; και αν θελει ραντεβου πρωτα;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Larryyyy... Που ειναι τουτο το μαγαζι; και αν θελει ραντεβου πρωτα;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχεις pm

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Γράψε ρε φιλος το μαγαζί.... Σιγά το μυστικό.
Με το φίλο Άρη παμε μαζί enduro-ξέρει καλά πώς να πλύνει μια μηχανή
δεν το εγραψα από μόνος μου για να μη θεωρηθεί διαφήμιση
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
το ψηλο το φτερο τι το θες?
παιζει καποιο ρολο?
αφου το ακυρωνει το χαμηλο.
καλησπέρα φίλε,
για αισθητικούς λόγους κυρίως
αν όμως σε καμιά βόλτα βρώ πολλές λάσπες βγάζω επιτόπου το χαμηλό
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με το φίλο Άρη παμε μαζί enduro-ξέρει καλά πώς να πλύνει μια μηχανή
δεν το εγραψα από μόνος μου για να μη θεωρηθεί διαφήμιση
Και γιατί να μην "διαφημίζουμε" τους καλούς??
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Με το φίλο Άρη παμε μαζί enduro-ξέρει καλά πώς να πλύνει μια μηχανή
δεν το εγραψα από μόνος μου για να μη θεωρηθεί διαφήμιση
Λαρυ μην εισαι μονοφαγας !!!!!!!!!!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Και γιατί να μην "διαφημίζουμε" τους καλούς??
Ενίοτε, ο "καλός" για μένα μπορεί να είναι μέτριος, αδιάφορος ή ακόμη κ κακός για κάποιον άλλο, ειδικά αν ο εκάστοτε επαγγελματίας δεν ακολουθεί κάποια πρότυπα (στάνταρντς) ώστε να έχει ενιαία επαγγελματική συμπεριφορά απέναντι σε όλους τους πελάτες του και λειτουργεί όπως σε "κόψει"... Έτσι, μπορει να σε κόψει για να σε πετσοκόψει ή να σου ξηγηθεί σπαθί ανάλογα με το ποιός είσαι, κλπ.

Ωστόσω, αν εμείς πχ σαν φόρουμ, θέσουμε κάποια συγκεκριμένα κριτήρια αξιολόγησης των εκάστοτε επαγγελματιών (πχ, φιλική-άμεση εξυπηρέτηση, λογικές ή καλές τιμές, επαγγελματισμός-μεράκι στην εκτέλεση των εργασιών, κ.α.) τότε το πράγμα μπορεί να γίνει αντιπροσωπευτικό και αποδεκτό από ένα ευρύτερο κοινό...

My2cents...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ενίοτε, ο "καλός" για μένα μπορεί να είναι μέτριος, αδιάφορος ή ακόμη κ κακός για κάποιον άλλο, ειδικά αν ο εκάστοτε επαγγελματίας δεν ακολουθεί κάποια πρότυπα (στάνταρντς) ώστε να έχει ενιαία επαγγελματική συμπεριφορά απέναντι σε όλους τους πελάτες του και λειτουργεί όπως σε "κόψει"... Έτσι, μπορει να σε κόψει για να σε πετσοκόψει ή να σου ξηγηθεί σπαθί ανάλογα με το ποιός είσαι, κλπ.

Ωστόσω, αν εμείς πχ σαν φόρουμ, θέσουμε κάποια συγκεκριμένα κριτήρια αξιολόγησης των εκάστοτε επαγγελματιών (πχ, φιλική-άμεση εξυπηρέτηση, λογικές ή καλές τιμές, επαγγελματισμός-μεράκι στην εκτέλεση των εργασιών, κ.α.) τότε το πράγμα μπορεί να γίνει αντιπροσωπευτικό και αποδεκτό από ένα ευρύτερο κοινό...

My2cents...
Εμείς να θέσουμε κριτήρια για το ποιος επαγγελματίας είναι σωστός η όχι,οκ μαζί σου.
Για εμάς ( τους υποψήφιους πελάτες) ποιά κριτήρια θα τεθούν ώστε να εξασφαλίζεται ότι πάμε κάπου και ξέρουμε τι θέλουμε; Η ότι δε το θέλουμε τζάμπα,η ότι έχουμε σωστή συμπεριφορά η διάφορα αλλα;
Στο κάτω κάτω μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος ότι πήγε εκεί και ότι του έκαναν πολύ καλή δουλειά. Αν κάποιος πάει και δε μείνει ευχαριστημένος μπορεί να το πει αιτιολογώντας το,αφού φυσικά το χει πει και στον επαγγελματία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με ρωτάει ένας σύντροχος που πλένω την μηχανή μου, αλλάζω λάστιχα, κάνω σέρβις κλπ κλπ.
Απλά αναφέρω το όνομα του επαγγελματία..... Αυτό είπα.
Εάν είναι καλός φθηνός κλπ, ας το κρίνει οποίος πάει, γιατι αν αναπτυχθεί τέτοια κουβέντα σε ένα φόρουμ δεν θα είναι δίκαιο-άδικο για τον επαγγελματία.
Για αυτό είπα ότι μια αναφορά δεν θεωρείται διαφήμιση.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εμείς να θέσουμε κριτήρια για το ποιος επαγγελματίας είναι σωστός η όχι,οκ μαζί σου.
Για εμάς ( τους υποψήφιους πελάτες) ποιά κριτήρια θα τεθούν ώστε να εξασφαλίζεται ότι πάμε κάπου και ξέρουμε τι θέλουμε; Η ότι δε το θέλουμε τζάμπα,η ότι έχουμε σωστή συμπεριφορά η διάφορα αλλα;
Στο κάτω κάτω μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος ότι πήγε εκεί και ότι του έκαναν πολύ καλή δουλειά. Αν κάποιος πάει και δε μείνει ευχαριστημένος μπορεί να το πει αιτιολογώντας το,αφού φυσικά το χει πει και στον επαγγελματία
Πάσο...κουβέντα κάνουμε κι εδώ... :friendship:

Υποθέτω ότι υπάρχουν και οι περιπτώσεις που αναφέρεις, αν και μου φαίνεται ακραίο το επιχείρημα σου για τη περίπτωση πχ, ενός πλυντηρίου μοτοσυκλέτας...δλδ, θεωρώ ότι όταν κάποιος πάει στο πλυντήριο το μηχανάκι του, ξέρει τι θέλει και δε νομίζω να το θέλει τζάμπα... (με τη προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχει κοινός νους και στοιχειώδης λογική!)

Τέτοιου είδους υπηρεσίες χαμηλού κόστους είναι σχετικά ασφαλές να προτείνονται πιο χαλαρά, αφού το ρίσκο να πέσεις στη λούμπα δε συνεπάγεται σημαντική απώλεια χρημάτων ή ζημιά στη μοτοσυκλέτα. Η επιφύλαξη μου δλδ, αφορά το πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να πάθουμε ζημιά υιοθετώντας μια πρόταση για κάποιον επαγγελματία που δεν είναι ορθολογικά τεκμηριωμένη και επαρκώς διασταυρωμένη...

Τώρα, όσον αφορά στα κριτήρια που πρέπει να βάλει ο κάθε επαγγελματίας είναι κάτι που δε με αφορά, καθότι δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά πελατάκι... κατά βάση, αυτό που μετρά στην αγορά είναι η ικανοποίηση του πελάτη, για ευνόητους λόγους...(είναι κυριολεκτικά μετρήσιμη έστω και ποιοτικά δλδ. με αστεράκια)... και τα διάφορα "skroutz" τους καταναλωτές προσπαθούν να... βοηθήσουν...

(απλά εκφράζω την άποψη μου)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έβαλα μπρος το φτερωτό άτι. Το οποίο πήρε με την δεύτερη μιζιά... Ιταλία-Ιαπωνία 1-0

'Εχει σκασμένο εμπρός ελαστικό βέβαια (ποτς γκένεν ατό, πάμε για σαμπρέλα εμπρός και λάστιχο πίσω όταν φτιαχτεί επιτέλους)
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Λαρυ μην εισαι μονοφαγας !!!!!!!!!!
Φιλε μου ακριβε, χαθηκαμε!

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φιλε μου ακριβε, χαθηκαμε!

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μητσο μ....μην εκδηλωνεσαι....δεν θεμε να ξερουμε λεμε......χαχαχα !!!!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τέτοιου είδους υπηρεσίες χαμηλού κόστους είναι σχετικά ασφαλές να προτείνονται πιο χαλαρά, αφού το ρίσκο να πέσεις στη λούμπα δε συνεπάγεται σημαντική απώλεια χρημάτων ή ζημιά στη μοτοσυκλέτα. Η επιφύλαξη μου δλδ, αφορά το πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να πάθουμε ζημιά υιοθετώντας μια πρόταση για κάποιον επαγγελματία που δεν είναι ορθολογικά τεκμηριωμένη και επαρκώς διασταυρωμένη...
φανταζομαι ξες τι ζημιες εχουν γινει σε μεταλλα και βαφες μοτο απο πλυσηματα των 5€ με χημικα και δυνατα καθαριστικα.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
φανταζομαι ξες τι ζημιες εχουν γινει σε μεταλλα και βαφες μοτο απο πλυσηματα των 5€ με χημικα και δυνατα καθαριστικα.
Ισχύει...αλλά, έχουν γίνει τετοιες ζημιές και από προτεινόμενο εδώ πλυντήριο ή το αναφέρεις γενικά;;

Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό που λες είναι ότι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ανεξάρτητα από το κόστος μιας υπηρεσίας ή ενός προϊόντος που μας προτείνεται από άλλους... σωστά;
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αυτο ακριβως.γενικα το λεω.
οχι για το συγκεκριμενο,δε το ξερω καν.

θα βοηθουσε μια κριτικη σε φαση πως ειναι το trip advisor που βαθμολογειται μια επιχειρηση στα σημεια,κατι τετοιο,ωστε να ξερεις τι εχει πεχτει.
με αυτο τον τροπο ξεχωριζουν τα πιτουρα απ το σταρι?σταχι?κατι τετοιο
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
αυτο ακριβως.γενικα το λεω.
οχι για το συγκεκριμενο,δε το ξερω καν.

θα βοηθουσε μια κριτικη σε φαση πως ειναι το trip advisor που βαθμολογειται μια επιχειρηση στα σημεια,κατι τετοιο,ωστε να ξερεις τι εχει πεχτει.
με αυτο τον τροπο ξεχωριζουν τα πιτουρα απ το σταρι?σταχι?κατι τετοιο
Για να βαθμολογεί κάποιος μια επιχείρηση θα πρέπει να είναι αποδεδειγμένα πελάτης της κι όχι κάποιος κακόβουλος (ή καλόβουλος) περαστικός... Αυτό νομίζω ότι απαιτεί πολύπλοκες διαδικασίες και μηχανισμούς εγγύησης του αδιάβλητου του συστήματος, αλλιώς μπορεί να οδηγήσει σε φιάσκο και νομικές περιπέτειες...

Μη ξεχνάμε ότι sites του τύπου trip advisor κλπ. είναι εξειδικευμένες εμπορικές (πολυεθνικές) επιχειρήσεις, ενώ εμείς είμαστε ένα παρεΐστικο φόρουμ μηχανόβιων...thank God! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom