Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
'Εριξα μια ματιά στο φίλτρο αέρα και σε κάποια ζιγκλέρ εαν είναι αυτά που πρέπει και τι ανακάλυψα...o_O
Ότι στο τελευταίο service των καρμπυρατέρ πριν απο 15.000 km περίπου o "μάστορας" είχε βάλει ανάποδα τα τέσσερα απο τα έξι ζιγκλέρ της εισαγωγής και στα δυο καρμπς...:wacky:
Συγκεκριμένα στην θέση του idle-air jet που θα έπρεπε να είναι #50 είχε το ζιγκλέρ της Air cut-off valve που ήτανε #80άρι...:wacky:
Ακριβώς το ίδιο και στον άλλο κύλινδρο...
Γι'αυτό είχα παρατηρήσει έντονη μυρωδιά καυσαερίων που μάλιστα το είχαν επισημάνει όσοι ακολουθούσαν...
Εν΄τέλει μόλις τα έβαλα στην θέση τους η οσμή των καυσαερίων ελαττώθηκε στο 1/3...:eek:
Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός οτι η τελική ρύθμιση του καρμπυρατέρ έγινε με τα ζιγκλέρ λαθος τοποθετημένα...:thumbsdown:
Οπότε τι κάνουμε...?
Το ξαναπάω για ρύθμιση...?:thumbsdown:
Και ύστερα σου λένε φταίνε τα KTM που χαλάνε...:muted:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
'Εριξα μια ματιά στο φίλτρο αέρα και σε κάποια ζιγκλέρ εαν είναι αυτά που πρέπει και τι ανακάλυψα...o_O
Ότι στο τελευταίο service των καρμπυρατέρ πριν απο 15.000 km περίπου o "μάστορας" είχε βάλει ανάποδα τα τέσσερα απο τα έξι ζιγκλέρ της εισαγωγής και στα δυο καρμπς...:wacky:
Συγκεκριμένα στην θέση του idle-air jet που θα έπρεπε να είναι #50 είχε το ζιγκλέρ της Air cut-off valve που ήτανε #80άρι...:wacky:
Ακριβώς το ίδιο και στον άλλο κύλινδρο...
Γι'αυτό είχα παρατηρήσει έντονη μυρωδιά καυσαερίων που μάλιστα το είχαν επισημάνει όσοι ακολουθούσαν...
Εν΄τέλει μόλις τα έβαλα στην θέση τους η οσμή των καυσαερίων ελαττώθηκε στο 1/3...:eek:
Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός οτι η τελική ρύθμιση του καρμπυρατέρ έγινε με τα ζιγκλέρ λαθος τοποθετημένα...:thumbsdown:
Οπότε τι κάνουμε...?
Το ξαναπάω για ρύθμιση...?:thumbsdown:
Και ύστερα σου λένε φταίνε τα KTM που χαλάνε...:muted:
Εχω αρχισει και πιστευω οτι για να γινει κατι καλα πρεπει το κανεις μονος σου.....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
'Εριξα μια ματιά στο φίλτρο αέρα και σε κάποια ζιγκλέρ εαν είναι αυτά που πρέπει και τι ανακάλυψα...o_O
Ότι στο τελευταίο service των καρμπυρατέρ πριν απο 15.000 km περίπου o "μάστορας" είχε βάλει ανάποδα τα τέσσερα απο τα έξι ζιγκλέρ της εισαγωγής και στα δυο καρμπς...:wacky:
Συγκεκριμένα στην θέση του idle-air jet που θα έπρεπε να είναι #50 είχε το ζιγκλέρ της Air cut-off valve που ήτανε #80άρι...:wacky:
Ακριβώς το ίδιο και στον άλλο κύλινδρο...
Γι'αυτό είχα παρατηρήσει έντονη μυρωδιά καυσαερίων που μάλιστα το είχαν επισημάνει όσοι ακολουθούσαν...
Εν΄τέλει μόλις τα έβαλα στην θέση τους η οσμή των καυσαερίων ελαττώθηκε στο 1/3...:eek:
Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός οτι η τελική ρύθμιση του καρμπυρατέρ έγινε με τα ζιγκλέρ λαθος τοποθετημένα...:thumbsdown:
Οπότε τι κάνουμε...?
Το ξαναπάω για ρύθμιση...?:thumbsdown:
Και ύστερα σου λένε φταίνε τα KTM που χαλάνε...:muted:
Σε συνέχεια της χθεσινής κουβέντας πέρασα σήμερα απο τον μάστορα για να του πω τι βρήκα...
Έπεσε απ τα σύννεφα όπως ήταν αναμενόμενο και μου λέει το εξής..."δουλεύει και έτσι το μηχανάκι...:wacky:"
Το ξέρω του λέω...15.000km + λειτουργεί έτσι...:muted:
Και βρωμάει το σύμπαν...
Εν τέλει μου είπε οτι το idle-air jet του ρελαντί λειτουργεί μόνο όσο είναι κλειστό το γκάζι και όχι όταν το ανοίγουμε...
el-Gatto άκου να μαθαίνεις... :wacky::fun
Το συμπέρασμα είναι οτι μάλλον δεν θα ξαναχρειαστεί ρύθμιση το μηχανάκι μετά απο την σωστή τοποθέτηση...
Περιττό να πώ οτι δουλεύει πολύ καλύτερα, απο χαμηλά ανεβάζει χωρίς κομπιάσματα εως το κόκκινο...:happy:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την πήρα για δουλειά μετά από καιρό.

Χτες ένα σκασμένο πίσω ελαστικό, τυχερό που συμπλήρωσα αέρα σε συνοικιακό συνεργείο και είχε βουλκανιζατέρ κοντά, κορδονάκι και όλα καλά.

Σήμερα ανάβει λαμπάκι, πάω σε πρατήριο γνωστής εταιρίας, 22 λίτρα σε 21 λίτρα ντεπόζιτο, το οποίο δεν ήταν άδειο προφανώς. Φίλε μήπως κάτι να ξαναδεις στην αντλία σου; "Όχι, θα σου έβαλε βενζίνη στην υπερχείλιση έτσι είναι τα ρεζερβουάρ". Έγινε μαν μου, καταγγελία στην εταιρία και θα δω σε ποιό δημόσιο πρέπει να απευθυνθώ επίσης.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ένα λίτρο είναι η υπερχείλιση ρε κιορατά γ@μω το κ@ντηλι σου;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα λίτρο είναι η υπερχείλιση ρε κιορατά γ@μω το κ@ντηλι σου;
Δεν τα λες καλά. 260*7/100=18.2

Άρα μπήκαν (υπολογισμός με απαισιοδοξία στην κατανάλωση) τρία και κάτι λίτρα παραπάνω. Από άδειο, σπρωχτό στο βενζινάδικο, 20.2 ως 20.7 σε πρατήρια της ίδιας εταιρείας σε άλλη περιοχή. Ναι έχω μείνει αρκετές φορές από βενζίνη. Ναι βάζω συχνά στην ίδια εταιρία. Ποτέ άλλοτε δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε σε άλλη εταιρεία.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν τα λες καλά. 260*7/100=18.2

Άρα μπήκαν (υπολογισμός με απαισιοδοξία στην κατανάλωση) τρία και κάτι λίτρα παραπάνω. Από άδειο, σπρωχτό στο βενζινάδικο, 20.2 ως 20.7 σε πρατήρια της ίδιας εταιρείας σε άλλη περιοχή. Ναι έχω μείνει αρκετές φορές από βενζίνη. Ναι βάζω συχνά στην ίδια εταιρία. Ποτέ άλλοτε δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε σε άλλη εταιρεία.
Πρέπει να γίνει επιτόπου η καταγγελία, αλλιώς δε βγάζεις άκρη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με πήραν από την εταιρία ήδη, "θα ελέγξει την αντλία" και υπέδειξαν μια κεδα; Κάτι τέτοιο στο υπουργείο περιβάλλοντος.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05

Λύσαμε τον Ιάπωνα για σερβις μπροστινών και γρασσαρισματα


Και περάσαμε και στην Γερμανίδα προβολακια επιτελους...!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε τι βάση έπιασες τα προβολάκια ;
Θέλω να βάλω και εγώ τέτοια σιγά σιγά...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σε τι βάση έπιασες τα προβολάκια ;
Θέλω να βάλω και εγώ τέτοια σιγά σιγά...
Ειχα παρει μια βάση της sw motech και λιγο πριν τα μονταρω βρηκα τις γνήσιες μεταχειρισμένες και εβαλα αυτές.
Μολις γυρισω Αθηνα θα βαλω αγγελια τις αλλες...
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Ειχα παρει μια βάση της sw motech και λιγο πριν τα μονταρω βρηκα τις γνήσιες μεταχειρισμένες και εβαλα αυτές.
Μολις γυρισω Αθηνα θα βαλω αγγελια τις αλλες...
Βιδώνουν κάτω από το φτερό ;

Στάλθηκε από το WP5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τα προβολακια αυτα τα εχω στο ΚΤΜ. Ερχονται με βαση δικη τους, τυπου σφιγκτηρα για σωλήνες στρογγυλής διατομης.

Γενικα φωτιζουν παρα πολυ καλα και εχουν καλη δεσμη, αλλα εαν χρησιμοποιησεις τις βασεις τους θελουν ενα οδοντωτο γκροβερακι μεταξυ βασης και προβολεα γιατι οσο και να σφιξεις δεν μενει σταθερο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μετά από αρκετούς μήνες έβαλα το γρανάζι του ατέρμονα και πλέον έχουμε παλι ένδειξη στο κοντέρ. Όπως και ένα καθαρισμό στα πιστόνια των φρενών που είχαν πιάσει μακα από έξω!!!

Παρέα με έναν αδεσποτακο που βρήκε ανοιχτή πόρτα και μπήκε




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
3ο λαστιχο φετος
Καλά πας...
Έχουμε και ένα τρίμηνο ακόμα...
Και πιο ειναι είπαμε...?
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Καλά πας...
Έχουμε και ένα τρίμηνο ακόμα...
Και πιο ειναι είπαμε...?
Bridgestone battlax ax41 νεο μοντελο
 
Top Bottom