Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
εγω να κανω μια χαζη ερωτηση;;;γτ κ οι 2 βαλατε διαφορετικα λαστιχα μπρος πισω;;;δν υποτιθετε οτι "πρεπει" να βαζουμε τα ιδια;;;
Απαντας μονος σου στο ερωτημα σου με το "δν υποτιθετε οτι "πρεπει" να βαζουμε τα ιδια;;;"...
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Προσωπικά μετά από ατελείωτες ωρες στα φόρουμ εσωτερικού και εξωτερικού,
διαρκείς συζητήσεις με αναβάτες και λαστιχάδες και δεκάδες emails στα τμήματα R&D
των εταιριών PIRELLI και VEE RUBER κατέληξα να αλλάξω μόνο το πίσω γιατί δεν
έφταναν τα λεφτά και για μπροστινό, και από PIRELLI σε VEE RUBER γιατί ήταν 23 Ευρώ φθηνότερο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και εμένα για πολλά χρόνια μου φαινόταν περίεργο αλλά τελικά είναι μια απολύτως συμβατή κατάσταση ιδιαίτερα για χωμάτινη χρήση. Μάλιστα είναι πολλές οι περιπτώσεις που το "εταιρικό" ζεύγος δε δουλεύει τόσο καλά όσο με ένα σετ διαφορετικών ελαστικών από άποψη εταιρείας ή σειράς.

Στην άσφαλτο μπορεί καμιά φορά να διαπιστώσεις ότι το μπροστινό βιάζεται ή αργεί να ακολουθήσει το μπροστινό. Με το πάτημα των ελαστικών βελτιώνεται πολύ η κατάσταση συν ότι μάλλον προσαρμόζεται και η οδηγική μας συμπεριφορά.
Τελικά είδα πως και πολλά εντουράδικα και ον οφφ ελαστικά έχουν διαφορετικά πέλματα ενώ ανήκουν στην ίδια εταιρεία και σειρά. Οπότε είναι σίγουρο πως είναι ΟΚ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ήρθε η ώρα να κάνουμε καμία βολτούλα!!!
Με την κατάσταση αυτή δεν θα προλάβουμε για βόλτα τύπου Γεράνεια!!!!
Αλλαγή λάδιων αναρτήσεων
Aλλαγη τσιμουχες
Χαμηλό φτερό
Ασφαλτινα λάστιχα
Αυτό σημαίνει on off 50/50


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μπορει να μην εχω ουτε για βενζινα σε κανα 15θημερο αλλα αρχισα τα μαστορεματα για το καλοκαιρινο κορονοτουρ...


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μιας και #μενουμε_γκαραζ θα σας πριξω με μικρες πουτ@@@τσες χοχο παροχη ρευματος αχρηστη να ναιιι.... Και τρουπες για να μην παρει αερα ο απαυτος μας (εεεε ο ανορθωτης ντε)


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Θελω γνωμες..... Θα αντεξει ο πολυεστερας το αντιανεμικο απο πανω η θα φυγει ακλαφτο σε καμοια λακουβα;;;;; μπορω να ενισχυσω με κατι τον πολυεστερα απο μεσα;;; ευχαριστω...


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τολη αν θες τη γνώμη μου....






Πέτα το.
Δεν του πάει.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Τολη αν θες τη γνώμη μου....






Πέτα το.
Δεν του πάει.
Το εξτραδακι;;; το φερινγκ;;;; το μεχανακι;;;; η ολα μαζι;;;;; χαχαχαχα.... Απλα ρε γιαννο ειμαι ψιλος και δεν νομιζω να με βολεψει στην εθνικη...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το εξτραδακι;;; το φερινγκ;;;; το μεχανακι;;;; η ολα μαζι;;;;; χαχαχαχα.... Απλα ρε γιαννο ειμαι ψιλος και δεν νομιζω να με βολεψει στην εθνικη...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το εξτραδακι ρε.
Νομίζω με το σχεδιασμό του fairing πιο πολύ στροβιλισμους θα κάνει πάρα θα σου κόβει αέρα.
Κάνε δοκιμές να δεις.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Ο πολυεστέρας δείχνει αρκετά στιβαρός με το μάτι (γιατί ούτε στρώσεις ξέρουμε ούτε τα υλικά)
πιστεύω να αντέξε,ι αυτό που δεν θα αντέξει είναι το σύστημα του Κινέζου με τη βίδα κόντρα.
Με τους κραδασμούς, όσο λίγοι υπάρχουν στο V2 θα δραπετεύσει, εγώ άνοιξα τρύπες πέρασα
βίδες και παξιμάδι ασφαλείας και τέλος.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μπορει να μην εχω ουτε για βενζινα σε κανα 15θημερο αλλα αρχισα τα μαστορεματα για το καλοκαιρινο κορονοτουρ...


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία και βολική η προέκταση του ποδοφρενου αλλά σε πτώση είναι πιο πιθανό να στραβώσει ή νσ σπάσει ο λεβιές ή να κάνει μοχλό καινά σου σπάσει κάνα καπάκι μοτέρ.
Βέβαια το Άφρικα έχει μια πόδια τεράστια, οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.

Βάλε κάγκελα givi για να μη σου σπάνε τα αυτακια στον σκελετό.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το εξτραδακι ρε.
Νομίζω με το σχεδιασμό του fairing πιο πολύ στροβιλισμους θα κάνει πάρα θα σου κόβει αέρα.
Κάνε δοκιμές να δεις.
Κατι τετοιο σκεφτικα και γω... Γιατι ειναι πιο ορθιο αυτο τι φερινγκ απο το παλιο.... Ελπιζω να με βολεψει....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ο πολυεστέρας δείχνει αρκετά στιβαρός με το μάτι (γιατί ούτε στρώσεις ξέρουμε ούτε τα υλικά)
πιστεύω να αντέξε,ι αυτό που δεν θα αντέξει είναι το σύστημα του Κινέζου με τη βίδα κόντρα.
Με τους κραδασμούς, όσο λίγοι υπάρχουν στο V2 θα δραπετεύσει, εγώ άνοιξα τρύπες πέρασα
βίδες και παξιμάδι ασφαλείας και τέλος.
Για το κινεζο αντιανεμικο λες;;; το χω δοκιμασει και αλλες φορες στην μαμα ζελατινα κιχ δεν εκανε....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ωραία και βολική η προέκταση του ποδοφρενου αλλά σε πτώση είναι πιο πιθανό να στραβώσει ή νσ σπάσει ο λεβιές ή να κάνει μοχλό καινά σου σπάσει κάνα καπάκι μοτέρ.
Βέβαια το Άφρικα έχει μια πόδια τεράστια, οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.

Βάλε κάγκελα givi για να μη σου σπάνε τα αυτακια στον σκελετό.
Δεν ξερω τι καγκελα εχω παντως και αυτα δενουν στην βαση τις ποδιας μαζι με την ποδια.... Τωρα λεω να δοκιμασω να τα βιδωσω μεταξυ του και πουθενα αλλου... Και η ποδια να ναι μονη της.... Αλλα δεν ξερω αν θα συντονιζουν μεταξυ τους μετα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Τωρα λεω να δοκιμασω να τα βιδωσω μεταξυ του και πουθενα αλλου... Και η ποδια να ναι μονη της.... Αλλα δεν ξερω αν θα συντονιζουν μεταξυ τους μετα
Το ιδιο πρόβλημα με το Μπιγκουλα είχα μεχρι που το έλυσα με κομματι σόλας απο τσαγκάρικο. Ασε την ποδια μόνη της να κάνει την δικιά της δουλεία & στα σημεία που πιάνουν τα καγκελα βάλε κομματι σκληρης σολας του μισου πόντου περιπου, μεταξυ καγκελου και σκελετου. Δεν παραμορφωνεται με το σφιξιμο, ισως χρειαστεις καπου μεγαλυτερες βιδες στα σημεια.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το ιδιο πρόβλημα με το Μπιγκουλα είχα μεχρι που το έλυσα με κομματι σόλας απο τσαγκάρικο. Ασε την ποδια μόνη της να κάνει την δικιά της δουλεία & στα σημεία που πιάνουν τα καγκελα βάλε κομματι σκληρης σολας του μισου πόντου περιπου, μεταξυ καγκελου και σκελετου. Δεν παραμορφωνεται με το σφιξιμο, ισως χρειαστεις καπου μεγαλυτερες βιδες στα σημεια.
Κατι καταλαβα πιστευω.... Εχεις καμοια φωτο;;;; εγω ελεγα απλα να βιδωσω μεταξυ τους τα καγκελα και απλα να ειναι στο αερα.... Αν εχεις προχειρη φωτο να το καταλαβω θα μουν υποχρεος

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Κατι καταλαβα πιστευω.... Εχεις καμοια φωτο;;;; εγω ελεγα απλα να βιδωσω μεταξυ τους τα καγκελα και απλα να ειναι στο αερα.... Αν εχεις προχειρη φωτο να το καταλαβω θα μουν υποχρεος
Δεν έχω κάποια φώτο, αλλά προσπάθησε να κόψεις & να βάλεις κομματάκια σόλας όπου δένουν τα κάγκελα για να λειτουργήσει σαν σινεμπλοκ-αντικραδασμικό.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τα κάγκελα της givi έχουν βάσεις δικές τους που πιάνουν στον σκελετό και όχι στη βάση της ποδιάς. Έτσι βγαίνει και πιο εύκολα η πόδια.

Τα δικά σου μάλλον είναι της kappa που είναι τελείως διαφορετικά.
 
Top Bottom