Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Oχι, οντως τα κυβικα δεν παιζουν καποιο ρολο, ή μαλλον δεν παιζουν τον μονο ρολο. Ειναι θεμα ταχυτητας και οχι δυναμης. Συνηθως τα μηχανακια ανω των 250κεκ εχουν γραναζωμα απλωμενο, για χρηση και σε εθνικη, με τη δυνατοτητα να πιασουν μεγαλυτερες τελικες ταχυτητες. Εκει ειναι το θεμα του κλιπ, οι πιθανοτητες να ξεκουμπωσει στα 150χαω ειναι παρα πολυ υψηλες, και οσα παραδειγματα αλυσιδων με κλιπ που ανοιξαν εχω ειναι σε εθνικη με υψηλη ταχυτητα. Δεν ειναι δικο μου συμπερασμα, των κατασκευαστων αλυσιδων ειναι.

Επισης εαν εχω καταλαβει καλα το κλιπ βοηθαει μονο στις απλες αλυσιδες ανευ ο-ρινγκ, για βγαλσιμο και μπανιαρισμα σε ταψι με γρασο στο φουρνο, μια χαρα καθαριζεται πανω στο μηχανακι μια αλυσιδα με ο-ρινγκ. Δικη μου αποψη οτι μπανιαρισμα αλυσιδας ορινγκ με βουτηγμα σε υγρο μονο κακο μπορει να κανει - οποιοδηποτε υγρο καθαριζει τα γρασα και τη μπιχλα πανω απο την αλυσιδα καθαριζει και το γρασο εντος των ορινγκ...
Χρήσιμες πληροφορίες. Έχω κρατήσει το κουτί της αλυσίδας μου η οποία ήταν σετ με το κλιπ εντός της. Είναι με o-ring πάντως.
Αν αναφέρει η συσκευασία τον περιορισμό τελικής ταχύτητας θα επανέλθω γιατί θα είναι μεγάλο φάουλ δικό μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καινουριο τιμονακι για τον Τενεροσαυρο απο τον κυριο Γατο, σας μερσω κι απο εδω.

Επισης παραλαβη πορτοκαλι συμπραγκαλων εκ Γερμανιας για το επερχομενο σερβις του 1090.
Δωρο οι καταλογοι κολεξιον 2020 για μελετη... στο μονοθεσιο.

 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εκ Γερμανίας μεγάλη διαφορά τιμής
σύντροχε?

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το καταστημα που τα πηρα ειχε 15% εκπτωση στις ηδη καλες τιμες του. Πχ τα φιλτρα λαδιου ειχαν 38ευρω κανονικη τιμη μειον 15%. Δεν ξερω ποσο εχουν εδω με εκπτωση, αλλα εχω την ταση να ψωνιζω απο ιντερνετ και να μου τα φερνουν σπιτι γιατι καθε μερα δεν προλαβαινω να κλ@σω, ποσο μαλλον να παω να ψωνισω...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
της παρειγγειλα οπισθιες βασεις για αποσκευες/σαμαρια κτλ κ 2πλο σταντ απο τους Ρουμανους.
οι κιοραταδες χαλαλι τους που βγαζουν αξεσουαρα για τοσο παλια μεκανακια...

επισης ειναι στο δρομο ζευγος απο ΜΤ21...ν-τακαρισια!
αντε να βαζουμε μια σειρα..
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
της παρειγγειλα οπισθιες βασεις για αποσκευες/σαμαρια κτλ κ 2πλο σταντ απο τους Ρουμανους.
οι κιοραταδες χαλαλι τους που βγαζουν αξεσουαρα για τοσο παλια μεκανακια...

Sorry αλλά ποιοί είναι οι Ρουμάνοι, να πάρω και εγώ μάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τελικά ,μόνον οι Ελληνες τεχνίτες δεν ασχολούνται με όλες αυτές τις (σχετικά απλές) μεταλλικές κατασκευές.
Ούτε καν στον καιρό της Κρίσης.
Και είναι κάτι ,που μπορεί να απο-δώσει πωλήσεις στην μΠαγκόσμια Αγορά.
Μήπως τελικά ,λ7 υπάρχουν? ,αφού...:thnkg:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τελικά ,μόνον οι Ελληνες τεχνίτες δεν ασχολούνται με όλες αυτές τις (σχετικά απλές) μεταλλικές κατασκευές.
Ούτε καν στον καιρό της Κρίσης.
Και είναι κάτι ,που μπορεί να απο-δώσει πωλήσεις στην μΠαγκόσμια Αγορά.
Μήπως τελικά ,λ7 υπάρχουν? ,αφού...:thnkg:
Πες τα Χρυσοστομε! Τα ιδια λεω κι εγω εδω και χρονια!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ωραιοι!! εχουν τα παντα μαλλον.
Στα καγκελα παραπλησιες τιμες με αυτους εχουν και αυτοι...

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά ,μόνον οι Ελληνες τεχνίτες δεν ασχολούνται με όλες αυτές τις (σχετικά απλές) μεταλλικές κατασκευές.
Ούτε καν στον καιρό της Κρίσης.
Και είναι κάτι ,που μπορεί να απο-δώσει πωλήσεις στην μΠαγκόσμια Αγορά.
Μήπως τελικά ,λ7 υπάρχουν? ,αφού...:thnkg:
Είχαμε κάτι παιδιά στα Τρίκαλα πριν μια δεκαετία, αλλά δεν βλέπω να συνεχισαν
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Υπαρχουν κι αυτοι εδω με καλη ποιοτητα, αλλα οχι και τοσο πραμα για παλια μηχανακια.

Kufry do skutera, motoru, bagażniki motocyklowe - producent - sklep internetowy | Apduro

Ο Αλεξ που φτιαχνει τα Heavyduties ειναι τρομερο τυπακι, εχει τρομερη ποιοτητα, αλλα επισης ταξιδευει συχνα RTW φαση, οποτε μπορει και να περιμενεις κανα 6μηνο αν εισαι ατυχος...



Οσο για την εγχωρια παραγωγη, σιγουρα οι τιμες θα ηταν αρκετα ψηλοτερες απο τις αντιστοιχες Ρουμανιας/Πολωνιας οπως και να το καναμε, αλλα σιγουρα θα ηταν φθηνοτερα απο τις τιμες Δυτικης Ευρωπης της Μουρατεκ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Είχαμε κάτι παιδιά στα Τρίκαλα πριν μια δεκαετία, αλλά δεν βλέπω να συνεχισαν
μεσω αυτων (Αποστολης) εγινε το κονε Κωστα..;)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πες τα Χρυσοστομε! Τα ιδια λεω κι εγω εδω και χρονια!
εδω φιλε ποιος να μπλεξει με σιδερα...πια...
αν δεν εχει ''λικε'' η εργασια δεν μας κανει...δεν πουλαει.
εκει οι ανθρωποι επιμενουν να στηριζουν προιοντα για μηχανακια 25ετιας κ βαλε για ευνοητους λογους,σαφως οικονομικους αρχικως κ μετα λογω γουστου υποθετω..
επισης μην ξεχναμε οτι ολοι αυτοι εκει πανω ανατολικα εχουν καλη σχεση με την κατεργασια σιδηρου λογω ενασχοληση τους με φαμπρικες κτλ...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Είχαμε κάτι παιδιά στα Τρίκαλα πριν μια δεκαετία, αλλά δεν βλέπω να συνεχισαν
Αν εννοείς αυτούς που φτιάχνουν αλουμινένιες βαλίτσες ,+ βάσεις ,χωρίστηκαν στα δυό ,αλλά υπάρχουν κ συνεχίζουν.
Το θέμα είναι ότι οι τιμές τους είναι παρεμφερείς με καταξιωμένα brands ,κι αυτό δεν βοηθάει ανταγωνιστικά ,ούτε για στήριξη από την εγχώρια αγορά ,πόσο μάλλον απ'την παγκόσμια.

Εγω αναφέρομαι σε μια κατάσταση:
"Είμαστε μοτοσυκλετιστές ,είμαστε τεχνίτες μετάλλου ,έχουμε μηχανουργείο ,για πάμε να στήσουμε κάτι με πολύ ανταγωνιστικές τιμές κ παγκόσμια ζήτηση."

Το έψαξα αρκετά το 2014-2015 ,συζητώντας με κάποιους μηχανουργούς ,κ προσπαθώντας να τους πείσω για μια απο κοινού προσπάθεια έναρξης παραγωγής ,
εγώ κυρίως έρευνα αγοράς ,βοήθεια σχεδιασμού ,κ προώθηση προϊόντων ,
εκείνοι κυρίως σχεδιασμό - κατασκευή
με συμμετοχή αμφότερων στο κόστος έναρξης παραγωγής + κάποιου στόκ
αλλά βρήκα τοίχο παντού.

Ο Ελληνας μηχανικός-μηχανολόγος-μηχανουργός ,στο 99% των περιπτώσεων ,θέλει να πάει το μεροκάματο σπίτι το μεσημέρι ,λες κ δουλεύει ΤΑΨΙ.
Δεν ενδιαφέρονται για επένδυση χρόνου κ χρήματος με απόδοση υπεραξίας σε βάθος χρόνου.

Υπάρχουν βέβαια κ ελάχιστες αξιολογότατες εξαιρέσεις ,αλλά ασχολούνται με άλλα αντικείμενα πολύ εξειδικευμένα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αφού είδα κι από είδα με τα Ντακάρ,έτσι κι αλλιώς συμβιβαστική λύση ήταν,πήρα κάτι ακόμα φθηνότερο για προσωρινό.
Βρήκα λοιπόν ενα περιποιημένο κλε και το τσίμπησα.


Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δοκιμή θέσης τακαρισιας ζελατίνας, μιας και είμαι σε καραντίνα
Δεν έχω covid μη σκιαχτει κάνεις




Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom