Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Κούκλα..
Plastidip?
οχι Κωστη.
πηγα σε χρωματοπωλειο που φτιαχνει οτι χρωμα θες σε σπρευ.
καθαρισε το σημειο,εβαλε ενα λεηζερ (νομιζω) διαβασε το χρωμα κ επι τοπου πηρε τα δεδομενα κ εφτιαξε ενα σπρευ!
τελειο αποτελεσμα,καμια διαφορα.
κοστος μονο 12 ευρω κ δεν εχει αμεση ημερομηνια χρησης (4-5 ωρες) οπως πολλα σε αυτο το ειδος,δλδ μπορεις κ σε ενα μηνα να το χρησιμοποιησεις.
εννοειται οτι τριβεις πριν την εφαρμογη,καθαριζεις με ψιλο γυαλοχαρτο,πανι κ συρματακι οπως κανουμε σε καθε τετοια εργασια
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Την έβγαλα βόλτα 50χλμ μετά από 1 μήνα και 2 ημέρες.
Μου φάνηκε ότι έχει 200αλογα

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φαντάσου τι παθαίνω εγω Θανάση που κάνω 7 μήνες να την βγάλω βόλτα.
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Σε κάθε μότο που παίρνω , οι πρώτες ημέρες είναι αναγνωριστικές για ελλείψεις , μαζέματα κλπ. Ψάχνοντας την προίκα , βρήκα βάση gps και road book. Το έβαλα για να το βγάλω γιατί είχα λύσει μπροστά να δω την αυστριακή μακαρονάδα στα φώτα , όμως διαπίστωσα ότι η βάση χτυπάει στις χούφτες todor Θοδωρή έχεις δει κάτι στο δικό σου ;
Εν τω μεταξύ, μετά από τόσα χρόνια , μονολόγησα ότι ένα μηχανάκι είναι ψηλό ...


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σε κάθε μότο που παίρνω , οι πρώτες ημέρες είναι αναγνωριστικές για ελλείψεις , μαζέματα κλπ. Ψάχνοντας την προίκα , βρήκα βάση gps και road book. Το έβαλα για να το βγάλω γιατί είχα λύσει μπροστά να δω την αυστριακή μακαρονάδα στα φώτα , όμως διαπίστωσα ότι η βάση χτυπάει στις χούφτες theodor Θοδωρή έχεις δει κάτι στο δικό σου ;
Εν τω μεταξύ, μετά από τόσα χρόνια , μονολόγησα ότι ένα μηχανάκι είναι ψηλό ...


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υποψιάζομαι ότι ρωτάς εμένα todor

Και ναι!! Με αυτή την παπαριά το τιμόνι δεν κάνει όλη την κίνηση... Θα δεις ότι δεν κλειδώνει κι όλας! Κάποιοι έχουν κάνε πατέντα κόψε-ράψε και το έχουν διορθώσει.

Μπάι δε γουέϊ, καλορίζικο και καλολασπωτο
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Υποψιάζομαι ότι ρωτάς εμένα todor

Και ναι!! Με αυτή την παπαριά το τιμόνι δεν κάνει όλη την κίνηση... Θα δεις ότι δεν κλειδώνει κι όλας! Κάποιοι έχουν κάνε πατέντα κόψε-ράψε και το έχουν διορθώσει.

Μπάι δε γουέϊ, καλορίζικο και καλολασπωτο
Ναι , Ναι εσένα!
Το κλειδωμα είναι το λιγότερο. Σε καμία τούμπα που θα κοντράρει το τιμόνι , θα τα πάρει όλα σβάρνα.
Ευχαριστώ. Κάποια στιγμή θα σου τηλ
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Τάκη κερνάς καφέ εσπρέσο απόγευμα μετά τις 7.00 και θα σου φέρω παρέα για το αυστριακό

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Takisg
todor
Και εμένα ακουμπάνε οι χούφτες, αλλά επειδή έχω φάει τις σαβούρες μου δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Σε κάθε μότο που παίρνω , οι πρώτες ημέρες είναι αναγνωριστικές για ελλείψεις , μαζέματα κλπ. Ψάχνοντας την προίκα , βρήκα βάση gps και road book. Το έβαλα για να το βγάλω γιατί είχα λύσει μπροστά να δω την αυστριακή μακαρονάδα στα φώτα , όμως διαπίστωσα ότι η βάση χτυπάει στις χούφτες todor Θοδωρή έχεις δει κάτι στο δικό σου ;
Εν τω μεταξύ, μετά από τόσα χρόνια , μονολόγησα ότι ένα μηχανάκι είναι ψηλό ...


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μας έδειξες το μηχανάκι και σου είπαμε με γεια!!!
Δείξε μας λίγο και τον στάβλο... μας τρέχουνε τα σάλια λέμε.... :yew:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καθαρισμός φίλτρων αερος για το 640, εμποτισμος και τρίψιμο σε αραιωμένο swaz, στέγνωμα και εμποτισμος σε λάδι για φίλτρα.
Καθάρισα και τον φιλτροκουτι που ητο μεσ'τη μπιχλα.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καθαρισμός φίλτρων αερος για το 640, εμποτισμος και τρίψιμο σε αραιωμένο swaz, στέγνωμα και εμποτισμος σε λάδι για φίλτρα.
Καθάρισα και τον φιλτροκουτι που ητο μεσ'τη μπιχλα.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καινούρια έγιναν .
Φαντάζομαι τι βγάλανε ομως
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καθαρισμός φίλτρων αερος για το 640, εμποτισμος και τρίψιμο σε αραιωμένο swaz, στέγνωμα και εμποτισμος σε λάδι για φίλτρα.
Καθάρισα και τον φιλτροκουτι που ητο μεσ'τη μπιχλα.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος καπτεν...!!!
Έκανε δουλειά το swaz...?
Σε τι ποσοστό το αραίωσες?
Δηλαδή τσάμπα παιδευόμαστε με τα απορρυπαντικά τόσο καιρό... :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καινούρια έγιναν .
Φαντάζομαι τι βγάλανε ομως
Ευχαριστώ Γιάννη!
Βγάλανε αρκετή βρώμα και σκέψου ότι έκανα μόνο 2 χωματαδες με αυτό.

Γενικά αν η βόλτες έχουν σκόνη και ξεραΐλα θέλει τακτικό καθάρισμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος καπτεν...!!!
Έκανε δουλειά το swaz...?
Σε τι ποσοστό το αραίωσες?
Δηλαδή τσάμπα παιδευόμαστε με τα απορρυπαντικά τόσο καιρό... :roflmao:
Το αραιωνω 1 (swaz) προς 3 (νερό), αλλά μετά ξεβγαζω με νερό αρκετή ώρα γιατί κανει πολύ σαπουναδα.
Καθαρίζει αυτό το χημικό, το χρησιμοποιω γενικά αλλά με αρκετή αραίωση γιατί είναι πολύ δραστικό.
Έχει μεγάλους εχθρούς το swaz αλλά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής, ίσως γιατί το αραιωνω πάρα πολύ.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Ευχαριστώ Γιάννη!
Βγάλανε αρκετή βρώμα και σκέψου ότι έκανα μόνο 2 χωματαδες με αυτό.

Γενικά αν η βόλτες έχουν σκόνη και ξεραΐλα θέλει τακτικό καθάρισμα.
Κάπταιν, γιατί προτίμησες το swaz έναντι κάποιου από τα καθαριστικά που κυκλοφορούν για φίλτρα;
Σαφώς δουλειά θα κάνει στη βρώμα (όπως και έκανε), αλλά μήπως "κάψει" το φίλτρο;
Ρωτάω γιατί έχω δει σημάδια σε καπάκια κινητήρα, ψαλίδι κλπ μοσοσυκλετών που έχουν πλυθεί με αυτό το "θαυματουργό" υλικό...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το αραιωνω 1 (swaz) προς 3 (νερό), αλλά μετά ξεβγαζω με νερό αρκετή ώρα γιατί κανει πολύ σαπουναδα.
Καθαρίζει αυτό το χημικό, το χρησιμοποιω γενικά αλλά με αρκετή αραίωση γιατί είναι πολύ δραστικό.
Έχει μεγάλους εχθρούς το swaz αλλά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής, ίσως γιατί το αραιωνω πάρα πολύ.
Νομίζω ότι ενδιαφέρει και τον todor αυτή η επιλογή... ;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ευχαριστώ Γιάννη!
Βγάλανε αρκετή βρώμα και σκέψου ότι έκανα μόνο 2 χωματαδες με αυτό.

Γενικά αν η βόλτες έχουν σκόνη και ξεραΐλα θέλει τακτικό καθάρισμα.
Γενικά ,στις μοτοσυκλέτες που κάνουν χώμα ,πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 2 φίλτρα αέρα.
Ενα καθαρό φορεμένο στη μοτοσυκλέτα ,κι ένα καθαρό στο γκαράζ.

Μετά από ένα σκονισμένο 2ήμερο-3ήμερο ,εκτός από την γενική καθαριότητα της μοτοσυκλέτας ,πρέπει πάντα να ανοίγεται το φιλτροκούτι ,να βγαίνει το σκονισμένο φίλτρο ,να καθαρίζεται καλά ο εσωτερικός χώρος του φιλτροκουτιού ,κ να μπαίνει το spare καθαρό φίλτρο που υπάρχει.

Το βρώμικο καθαρίζεται ,λαδώνεται ,μπαίνει σε σακουλάκι ,κ αναμένει τη σειρά του μετά την επόμενη χωμάτινη.

ΠΟΛΥ Σημαντικό το καθαρό φίλτρο αέρα.

Κι αναρωτιέμαι το πως κ το γιατί ,υπάρχουν αρκετοί που κάνουν χώμα ,κι όμως αφήνουν το ίδιο φίλτρο μέχρι το επόμενο service ...
Οταν ο κατασκευαστής λέει έλεγχος-καθαρισμός-αλλαγή φίλτρου κάθε 7,500 χλμ ,εννοεί με ασφάλτινη χρήση.
Η χωμάτινη χρήση απαιτεί κ εντελώς διαφορετικό τρόπο συντήρησης της μοτοσυκλέτας ,αν θέλει κάποιος να την έχει στην καλύτερη δυνατή κατάσταση εξωτερικά κ εσωτερικά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάπταιν, γιατί προτίμησες το swaz έναντι κάποιου από τα καθαριστικά που κυκλοφορούν για φίλτρα;
Σαφώς δουλειά θα κάνει στη βρώμα (όπως και έκανε), αλλά μήπως "κάψει" το φίλτρο;
Ρωτάω γιατί έχω δει σημάδια σε καπάκια κινητήρα, ψαλίδι κλπ μοσοσυκλετών που έχουν πλυθεί με αυτό το "θαυματουργό" υλικό...
Φίλε το αραιωνω αρκετά όπου και να το βάζω, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής. Δε βάζω το χέρι μου και στη φωτιά βέβαια, μιλάω καθαρά από τις δικές μου εμπειρίες στις δικές μου μοτοσυκλέτες που το χρησιμοποιώ χρόνια. Το ένα φίλτρο δε, που το έχω από όταν πήρα το μηχανάκι, το έχω πλύνει 7-8 φορές (δεν είχα δεύτερο φίλτρο πριν) και δεν έχει παρουσιάσει κάποια αξιοσημείωτη φθορά.

Φαντάζομαι ότι τα σημάδια που αναφέρεις έγιναν από μη σωστή αραίωση του υλικού, κάτι που λένε και οι οδηγίες στη συσκευασία οι οποίες προτείνουν μεγάλη αραίωση σε οποιαδήποτε χρήση.

Το προτιμώ γιατί είναι σχετικά φτηνό συγκριτικά με τα ειδικά καθαριστικά για φίλτρα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το Swaz είναι όντως μια φτηνή καθαριστική λύση για πολλές περιπτώσεις βρωμιάς ,,αλλά θέλει ικανή αραίωση ,κ γρήγορο κ προσεχτικό ξέβγαλμα.
Στα φίλτρα αέρος ,ο μόνος λόγος που βλέπω για να χρησιμοποιηθεί ,είναι η βιασύνη.
Οταν δεν έχει κάποιος 2ο πχ ,κ βιάζεται να καθαρίσει-στεγνώσει-λαδώσει-κουμπώσει-φύγει.

Σε περίπτωση ύπαρξης 2ου φίλτρου αέρα ,άρα κ άνεση χρόνου ,βάζεις το βρώμικο να μουλιάσει σ'ένα κουβαδάκι με νερό κ υγρό πιάτων(βλ.λιπο-διαλυτικό) ,κ την άλλη μέρα το ξεβγάζεις κ φεύγουν τα πάντα εύκολα ,χωρίς να κινδυνεύεις να χαλάσεις το φίλτρο.
Επίσης ,τα φίλτρα ,τα στίβουμε ,κ τα αφήνουμε να στεγνώσουν φυσικά ,όχι θερμό αέρα ,όχι φύσημα με πεπιεσμένο αέρα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το Swaz είναι όντως μια φτηνή καθαριστική λύση για πολλές περιπτώσεις βρωμιάς ,,αλλά θέλει ικανή αραίωση ,κ γρήγορο κ προσεχτικό ξέβγαλμα.
Στα φίλτρα αέρος ,ο μόνος λόγος που βλέπω για να χρησιμοποιηθεί ,είναι η βιασύνη.
Οταν δεν έχει κάποιος 2ο πχ ,κ βιάζεται να καθαρίσει-στεγνώσει-λαδώσει-κουμπώσει-φύγει.

Σε περίπτωση ύπαρξης 2ου φίλτρου αέρα ,άρα κ άνεση χρόνου ,βάζεις το βρώμικο να μουλιάσει σ'ένα κουβαδάκι με νερό κ υγρό πιάτων(βλ.λιπο-διαλυτικό) ,κ την άλλη μέρα το ξεβγάζεις κ φεύγουν τα πάντα εύκολα ,χωρίς να κινδυνεύεις να χαλάσεις το φίλτρο.
Επίσης ,τα φίλτρα ,τα στίβουμε ,κ τα αφήνουμε να στεγνώσουν φυσικά ,όχι θερμό αέρα ,όχι φύσημα με πεπιεσμένο αέρα.
Άρα, πρακτικά θες 2 μέρες τουλάχιστον. 1 μέρα μούλιασμα και 1 μέρα φυσικό στέγνωμα, σωστά?? Μετά λαδωμα και τοποθέτηση....
Το φιλτροκουτι με απλό βρεγμένο πανί?? Με wd40? Με καθαριστικό επαφών?? Καρμπυρατέρ??
 
Top Bottom