Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και νόμιζα ότι στο δικό μου ήταν δύσκολο να τοποθετηθεί ....

Εβγαλά τον τροχό ένα πλαστικό καλύμμα και την μπαταρία και χρειάστηκα και ένα δεύτερο ζευγάρι χέρια ....

Παρόλα αυτά μου πήρε κοντά στο τρίωρο ...

Χαρά στο κουράγιο σου όταν πας να το βάλεις ... :friendship:
Καλημέρα, το έβαλα στην πάνω βάση, τα δύσκολα πέρασαν ;).
Σήμερα θα ξαναγίνει μηχανάκι.
(Στα περισσότερα καθαρόαιμα Enduro & ΜΧ αυτή είναι η διαδικασία, το υποπλαίσιο βγαίνει συχνά, σε κάποια είναι πολύ εύκολο, σε κάποια όχι και τόσο).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κώστα σε κάποια Ohlins θυμάμαι ότι έκανε μετατροπές ο Τασούλης, ειδικά σε μοντέλα που πωλούνταν επάνω στο μηχανάκι. Μήπως έχεις τέτοια περίπτωση και αυτά που λείπουν από μέσα ήταν βελτίωση και όχι έλλειψη;
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Συντήρηση ξανά!!!
Προφιλτρο UNI
Επικοδομητικη κουβέντα με καπταιν αμπεμπαμλομ!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Διάφορες εργασίες και επιτέλους ξαναέγινε μοτοσυκλέτα.

Πήρα το θηρίο με την 1η μανιβελιά μετά απο 1,5 μήνα. Το αμορτισέρ δουλεύει άψογα, όπως και το μπροστινό.

Είμεθα έτοιμοι για μονοπάτια...




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αλλαγή λαδιών σήμερα και σετάρισμα των καρμπυρατέρ στις εργοστασιακές προδιαγραφές.
Επίσης αλλάχτηκε και μια τσιμούχα κάτω από το δοχείο λαδιού στο σημείο που υπάρχει η αντεπίστροφη βαλβίδα του λαδιού καθώς σύμφωνα με υπόδειξη του enkefalos υπήρχε περίπτωση λόγω παλαιότητας να κολλήσει η μπίλια με καταστροφικές συνέπειες για τον κινητήρα...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα σε κάποια Ohlins θυμάμαι ότι έκανε μετατροπές ο Τασούλης, ειδικά σε μοντέλα που πωλούνταν επάνω στο μηχανάκι. Μήπως έχεις τέτοια περίπτωση και αυτά που λείπουν από μέσα ήταν βελτίωση και όχι έλλειψη;
Όχι δεν είναι θέμα αναβάθμισης ούτε πήγα το αμορτισέρ στον Τασούλη. Κάποιος από τους προηγούμενους μάστορες έκανε τσαχπινια.
Ο τελευταίος που έκανε σέρβις είναι πολύ γνωστός στο χώρο και σε ερώτηση μου αν το είδε οκ μου είχε πει όλα καλά. Έπρεπε να με ενημερώσει όμως.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αλλαγή λαδιών σήμερα και σετάρισμα των καρμπυρατέρ στις εργοστασιακές προδιαγραφές.
Επίσης αλλάχτηκε και μια τσιμούχα κάτω από το δοχείο λαδιού στο σημείο που υπάρχει η αντεπίστροφη βαλβίδα του λαδιού καθώς σύμφωνα με υπόδειξη του enkefalos υπήρχε περίπτωση λόγω παλαιότητας να κολλήσει η μπίλια με καταστροφικές συνέπειες για τον κινητήρα...
Εννοείς την πράσινη τσιμούχα της σίτας του ελαιοδοχείου ;
Κι αν Ναι ,τι σχέση έχει αυτή η τσιμούχα με την ορθή λειτουργία της μπίλιας κ του ελατηρίου της ανεπίστροφης ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εννοείς την πράσινη τσιμούχα της σίτας του ελαιοδοχείου ;
Κι αν Ναι ,τι σχέση έχει αυτή η τσιμούχα με την ορθή λειτουργία της μπίλιας κ του ελατηρίου της ανεπίστροφης ;
Την τσιμούχα που κρατάει την μπίλια εννοώ..
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δύο βόλτες και μετά service!!!
Ktm
Έρωτας μεγάλος λέμε!!!
Καθαρισμα μοτέρ
Τοποθέτηση Προφιλτρου
Αλλαγή υγρά συμπλέκτη
Λάδια
Πέταξε και μια βίδα από τα κάγκελα (δεν την ήθελε)



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δύο βόλτες και μετά service!!!
Ktm
Έρωτας μεγάλος λέμε!!!
Καθαρισμα μοτέρ
Τοποθέτηση Προφιλτρου
Αλλαγή υγρά συμπλέκτη
Λάδια
Πέταξε και μια βίδα από τα κάγκελα (δεν την ήθελε)



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γεια σου ρε Νάσο μερακλη!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Μολις της πέρασα ενα zumo 595.
Αυτη η garmin πρεπει να παιρνει τσαμπα τα καλώδια.
Ειχε τοσο καλώδιο να τύλιξω όλη την μηχανη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλορίζικο!

Το ένα το ποοοοοοοοολυ μακρύ νομίζω πως είναι το καλώδιο του ακουστικού (αν θέλεις να ακούς τις οδηγίες πλοήγησης). Αν δε το χρειάζεσαι... κόψιμο, τύλιγμα με μονωτική για αδιαβροχοποίηση και τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλορίζικο!

Το ένα το ποοοοοοοοολυ μακρύ νομίζω πως είναι το καλώδιο του ακουστικού αν θέλεις να ακούς τις οδηγίες πλοήγησης. Κόψιμο, τύλιγμα με μονωτική για αδιαβροχοποίηση και τέλος.
Σε Ευχαριστω!!!
Να σου πω την αληθεια δεν ηθελα να πειραξω τις καλωδιώσεις, όποτε τα εκανα καλούμπα και με την τριτη προσπάθεια τα χώρεσα καπου ώστε να μην φαινονται.
Απορω ποιος χρησιμοποεί ακουστικα με καλώδιο πανω στην μηχανη!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε Ευχαριστω!!!
Να σου πω την αληθεια δεν ηθελα να πειραξω τις καλωδιώσεις, όποτε τα εκανα καλούμπα και με την τριτη προσπάθεια τα χώρεσα καπου ώστε να μην φαινονται.
Απορω ποιος χρησιμοποεί ακουστικα με καλώδιο πανω στην μηχανη!!!
Παλιό απομεινάρι από κάτι ενσύρματες ενδοσυνεννοήσεις που μπορούσες να το συνδέσεις εκεί.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλορίζικο!

Το ένα το ποοοοοοοοολυ μακρύ νομίζω πως είναι το καλώδιο του ακουστικού (αν θέλεις να ακούς τις οδηγίες πλοήγησης). Αν δε το χρειάζεσαι... κόψιμο, τύλιγμα με μονωτική για αδιαβροχοποίηση και τέλος.
Μια μικρή παρατήρηση, εάν θέλουμε αδιαβροχοποίηση στα καλώδια η μονωτική δεν κάνει δουλειά. Υπάρχει ειδική ελαστική ταινία ψυχρού βουλκανισμού, που είναι εύπλαστη, από λάστιχο και όταν κολήσει σωστά είναι πραγματικά αδιάβροχη. Είναι ταμαμ για καλώδια.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Χαλαρωμα στον Αγ Εφραίμ!!!


Nikos Note 20 ultra snapdragon
Είναι που είναι μαζεμένη για την κατηγορία της... δεν ξέρω πως τα κατάφερες με τη γωνία λήψης να την κάνεις να μοιάζει με 2μισαράκι!
Ομορφιά!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
CCM

Έβγαλα τα είδη κιγκαλερίας-βαση σαμαριών πίσω

Εβαλα μια βάση-μπίλια ram,
+ παροχη ρεύματος usb

Έβγαλα το μαμά πίσω φανάρι με την βάση της πινακίδας και έβαλα ένα καγκούρικο led.

Και σε λίγο θα του πιω το αίμα..


:dnl::plqtr::drcl:




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Top Bottom