Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αντε να μπουμε σε καραντινα να φτιαξουμε τιποτα σκουριασαμε...... Δευτερο σετ check!!!!


#xrv_world_explorer
Ρεε συ....το τραπουλοφυλλο με το μανταλακι λειπει...χαχα..!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απόστολε τα δεματικά είναι απαραίτητα;
Εγω δεν θα εμενα τοσο στα δεματικα, οσο στην στην υπαρξη των καλαμακιων!

Οταν αγορασα το KLX, ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ειχε βαλει τετοια (πρασινα :hungover:). Τα εβγαλα την πρωτη μερα που την εφερα σπιτι, γιατι κρατανε βρωμα και υγρασια. Ειχαν προλαβει ηδη να ¨χαλασουν¨ την γυαλαδα απο τις ακτινες, παροτι ηταν ενος ετους απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του οταν το αγορασα!
Αυτη τη μαυριλα, δοκιμασα να κανω μια ακτινα με παστα γυαλισματος, η οποια βγηκε μετα απο πολυ ωρα τριψιματος. Δεν συνεχισα εννοειται να κανω τις υπολοιπες, αλλα και μονο που τις βλεπω ετσι μου την βαραει.........

Νομιζω ειναι κριμα να τα αφησει επανω, γιατι οι ζαντες ειναι @αματες απο μονες τους!!!!!!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα δεματικά τα είχε προτείνει και ο Νίκος Σπανός, είπε ότι αν χαλαρώσει κάποια ακτίνα βοηθάνε πολύ στο να αποφευχθεί το σπάσιμο ή αν συμβεί να κάνει την μικρότερη δυνατή ζημιά.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Απόστολε τα δεματικά είναι απαραίτητα;
Οχι τα εβαλα ετσι να φαινετε πιο αγρια..... Αλλα τωρα που εμαθα οτι το ειχε πει ο κ. Σπανος ειμαι θαυμαστης του ειμαι πιο ανακουφησμενος.....

#xrv_world_explorer
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγω δεν θα εμενα τοσο στα δεματικα, οσο στην στην υπαρξη των καλαμακιων!

Οταν αγορασα το KLX, ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ειχε βαλει τετοια (πρασινα :hungover:). Τα εβγαλα την πρωτη μερα που την εφερα σπιτι, γιατι κρατανε βρωμα και υγρασια. Ειχαν προλαβει ηδη να ¨χαλασουν¨ την γυαλαδα απο τις ακτινες, παροτι ηταν ενος ετους απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του οταν το αγορασα!
Αυτη τη μαυριλα, δοκιμασα να κανω μια ακτινα με παστα γυαλισματος, η οποια βγηκε μετα απο πολυ ωρα τριψιματος. Δεν συνεχισα εννοειται να κανω τις υπολοιπες, αλλα και μονο που τις βλεπω ετσι μου την βαραει.........

Νομιζω ειναι κριμα να τα αφησει επανω, γιατι οι ζαντες ειναι @αματες απο μονες τους!!!!!!!!!!
Φυσικό παραφινέλαιο και θα βγουν μάλλον εύκολα.

Ερώτηση, ισχύει για εμπρός πίσω; Μήπως τα έβαλε ο προηγούμενος γιατί είχε μαυρίσει τη πίσω με το λάδι αλυσίδας και βαριόταν να καθαρίσει;

Αν όχι και είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα καλαμάκια είναι καλή πληροφορία να τη ξέρουμε.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φυσικό παραφινέλαιο και θα βγουν μάλλον εύκολα.

Ερώτηση, ισχύει για εμπρός πίσω; Μήπως τα έβαλε ο προηγούμενος γιατί είχε μαυρίσει τη πίσω με το λάδι αλυσίδας και βαριόταν να καθαρίσει;

Αν όχι και είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα καλαμάκια είναι καλή πληροφορία να τη ξέρουμε.
Αυτη η βρωμα ή μάκα, δεν ειναι λαδιλα ουτε απο σπρευ αλυσιδας. Ειναι σαν να εχει πιασει ενα στρωμα σκληρης σχεδον μαυρης βρωμας, απο ακρη σε ακρη οπου επιανε το καθε καλαμακι.
H μπροστα ζαντα ηταν σε καλυτερη κατασταση απο την πισω!
Σε γενικες γραμμες, εχουν χασει την γυαλαδα τους ολες.
Θα δοκιμασω και το παραφινελαιο καποια στιγμη. Εαν βγαινει ΠΟΛΥ ευκολα, θα τις κανω ολες. Εαν οχι, θα δωσω τις ζαντες σε καποιον βαρυποινιτη-ισοβιτη......... και όποτε τις τελειωσει :laugh:!!!!!!!!
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Λοιπον σημερα το πρωι βαζω την επισκευασμενη μιζα απο τα χερακια μου στο Tiger, βαζω πεταλουδες, βαζω βενζινη, βαζω ρευμα καιιι........δεν πηρε μπροστα. :ha

Η μιζα εκανε χειροτερα απο πριν, κολλαγε μετα απο 2 περιστροφες ξερω γω! Ξενερωσα μεν εβαλα την 2η απο τις 3 που εχω δε! Πηρε κανονικα, το εδεσα, το τεσταρα με ζεστο μοτερ ολα οκ για οσο αντεξει και αυτη!

Σκεπτομενος μετα τι μπορει να πηγε στραβα, ηξερα οτι ενα συγκεκριμενο καρβουνακι για καποιο λογο κολλαγε μεσα με το ελατηριο. Την ανοιγω ξανα και guess what? Ητανε κολλημενο μεσα και δεν εκανε επαφη!

Την επομενη φορα παλι, τωρα αφου το εφτιαξα δεν ξανα ασχολουμαι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πήγαμε για δουλειά. Πήγαμε για αναψυχή. Κουβαλήσαμε αυγά. 4 σπασμένα στα 30, δεν ήταν άσχημα. Ευτυχώς δεν κόπηκαν οι μεμβράνες από τα αυγά και γλιτώσαμε την σιχαμένη μπαγκαζιέρα για πάντα.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πήγαμε για δουλειά. Πήγαμε για αναψυχή. Κουβαλήσαμε αυγά. 4 σπασμένα στα 30, δεν ήταν άσχημα. Ευτυχώς δεν κόπηκαν οι μεμβράνες από τα αυγά και γλιτώσαμε την σιχαμένη μπαγκαζιέρα για πάντα.
Εμμ...τωρα εχει δικιο ο μανιακος..!!!
Ακου αυγα με τη μπαγκαζιερα..;;
ΠαΛι καλα που δεν μετεφερες...φασολαδα...!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Heavy duties & heed.... Αρχιστε να πουλατε τις μετοχες σας


#xrv_world_explorer
Απ' την άλλη πάντα δείξε να δούμε τις κολλήσεις :p:laugh:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Απ' την άλλη πάντα δείξε να δούμε τις κολλήσεις :p
Οσα βλεπει η πεθερα ρε αντωνη..... Σε παρακαλω πολυ χαχαχαχα οχι ενταξει τα κοπανισα με το ποδι βα δω τι κανουν.... Γιατι προοριζω για καναστρα 5 λιτρων το καθενα.....

#xrv_world_explorer
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Eκατσα να αλλαξω αντιψυκτικο στο Tiger (ναι το ελυσα ξανα ολο ) και ειδα οτι το δοχειο υπερχειλισης εχει μεσα τρελη βρωμα!




Ψαχνω στα ΙΝΤΕΡΝΕΤΣ και λενε κατι για ρυζια και χλωρινες κλπ.
Διαλεγω εξωτικο ρυζι Jasmine αρχικα, το αμολαω μεσα μαζι με σαπουνοχλωρινη , κανω τον μπαρμαν κανα 10λεπτο. Τιποτα το σπουδαιο..

Βαζω αλλο ρυζι, αλλο μιξ καθαριστικων παλι τιποτα!

Ε τελικα παιρνω σπρει καθαριστικο επαφων ασφαλες για πλαστικα κλπ, ψιτ ψιτ ψεκαζω 2-3, το κουναω και βουαλα!


 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Eκατσα να αλλαξω αντιψυκτικο στο Tiger (ναι το ελυσα ξανα ολο ) και ειδα οτι το δοχειο υπερχειλισης εχει μεσα τρελη βρωμα!




Ψαχνω στα ΙΝΤΕΡΝΕΤΣ και λενε κατι για ρυζια και χλωρινες κλπ.
Διαλεγω εξωτικο ρυζι Jasmine αρχικα, το αμολαω μεσα μαζι με σαπουνοχλωρινη , κανω τον μπαρμαν κανα 10λεπτο. Τιποτα το σπουδαιο..

Βαζω αλλο ρυζι, αλλο μιξ καθαριστικων παλι τιποτα!

Ε τελικα παιρνω σπρει καθαριστικο επαφων ασφαλες για πλαστικα κλπ, ψιτ ψιτ ψεκαζω 2-3, το κουναω και βουαλα!


Καλά λέω εγώ...
Είσαι για KTM εσύ... :p
 
Top Bottom