Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eκατσα να αλλαξω αντιψυκτικο στο Tiger (ναι το ελυσα ξανα ολο ) και ειδα οτι το δοχειο υπερχειλισης εχει μεσα τρελη βρωμα!




Ψαχνω στα ΙΝΤΕΡΝΕΤΣ και λενε κατι για ρυζια και χλωρινες κλπ.
Διαλεγω εξωτικο ρυζι Jasmine αρχικα, το αμολαω μεσα μαζι με σαπουνοχλωρινη , κανω τον μπαρμαν κανα 10λεπτο. Τιποτα το σπουδαιο..

Βαζω αλλο ρυζι, αλλο μιξ καθαριστικων παλι τιποτα!

Ε τελικα παιρνω σπρει καθαριστικο επαφων ασφαλες για πλαστικα κλπ, ψιτ ψιτ ψεκαζω 2-3, το κουναω και βουαλα!


Ντας ιστ νιχτ γκουτ... Τι βρωμα ειχε μεσα? Σαν λασπη ή σαν κατακαθια λαδιου?
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ντας ιστ νιχτ γκουτ... Τι βρωμα ειχε μεσα? Σαν λασπη ή σαν κατακαθια λαδιου?
σαν ξεραμενη λασπη ενα πραμα. Εντωμεταξυ δεν ειχε αντιψυκτικο καθολου μεσα....γιαυτο ειπα να ασχοληθω να δω τι γινεται.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
σαν ξεραμενη λασπη ενα πραμα. Εντωμεταξυ δεν ειχε αντιψυκτικο καθολου μεσα....γιαυτο ειπα να ασχοληθω να δω τι γινεται.
Εγω στη θεση σου θα μετραγα και μια συμπιεσουλα...

Αν ηταν λασπη σαν βουτυρο, καποιος ανακατεψε πρασινο με ροζ παραφλου στο παρελθον, θα θελει καλο ξεπλυμα το συστημα ψυξης.
Αν ηταν αδειο με κατακαθια σαν απο καμμενο λαδι, τοτε μαλλον κοιτας για φλαντζα κεφαλης...
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εγω στη θεση σου θα μετραγα και μια συμπιεσουλα...

Αν ηταν λασπη σαν βουτυρο, καποιος ανακατεψε πρασινο με ροζ παραφλου στο παρελθον, θα θελει καλο ξεπλυμα το συστημα ψυξης.
Αν ηταν αδειο με κατακαθια σαν απο καμμενο λαδι, τοτε μαλλον κοιτας για φλαντζα κεφαλης...
Προς το 2ο εμοιαζε αλλα τα λαδια ειναι οκ, δεν ειναι γαλακτοχρωμα κλπ. Θα το ξεπλυνω 2 φορες με απιονισμενο αυριο και μετα θα βαλω παραφλου.
Τωρα που το λες.....απο μαμα ειχε μεσα ενα πορτοκαλι/ροζ αντιψυκτικο και το εξουσιοδοτημενο μου εβαλε πρασινο πριν 2 χρονια....!
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!
Δεν ειχε αντιψυκτικο το δοχειο , οχι το κυκλωμα, το ψυγειο ητανε τιγκα απο υγρα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τωρα που το λες.....απο μαμα ειχε μεσα ενα πορτοκαλι/ροζ αντιψυκτικο και το εξουσιοδοτημενο μου εβαλε πρασινο πριν 2 χρονια....!
Αυτο ειναι ενα θεμα, αλλα αν ξεπλυνεις καλα με νερο/ξυδι και γεμισεις με τον τυπο παραφλου που λεει το εργοστασιο τοτε θα εισαι οκ.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Προς το 2ο εμοιαζε αλλα τα λαδια ειναι οκ, δεν ειναι γαλακτοχρωμα κλπ. Θα το ξεπλυνω 2 φορες με απιονισμενο αυριο και μετα θα βαλω παραφλου.
Τωρα που το λες.....απο μαμα ειχε μεσα ενα πορτοκαλι/ροζ αντιψυκτικο και το εξουσιοδοτημενο μου εβαλε πρασινο πριν 2 χρονια....!
Πως θα την κανεις την διαδικασια του ξεπληματος με απιονισμενο;;;; για πες να το κανω και στο χτ

#xrv_world_explorer
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Eκατσα να αλλαξω αντιψυκτικο στο Tiger (ναι το ελυσα ξανα ολο ) και ειδα οτι το δοχειο υπερχειλισης εχει μεσα τρελη βρωμα!




Ψαχνω στα ΙΝΤΕΡΝΕΤΣ και λενε κατι για ρυζια και χλωρινες κλπ.
Διαλεγω εξωτικο ρυζι Jasmine αρχικα, το αμολαω μεσα μαζι με σαπουνοχλωρινη , κανω τον μπαρμαν κανα 10λεπτο. Τιποτα το σπουδαιο..

Βαζω αλλο ρυζι, αλλο μιξ καθαριστικων παλι τιποτα!

Ε τελικα παιρνω σπρει καθαριστικο επαφων ασφαλες για πλαστικα κλπ, ψιτ ψιτ ψεκαζω 2-3, το κουναω και βουαλα!


Το καθαριστικο επαφων μηπως ηταν σπρει σιλικονης?
Υπαρχει καθαριστικο επαφων φιλικο σε πλαστικα?
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Το καθαριστικο επαφων μηπως ηταν σπρει σιλικονης?
Υπαρχει καθαριστικο επαφων φιλικο σε πλαστικα?
Εχω παρατηρησει οτι στην Ελλαδα τα μπερδευουνε πολλοι αυτα τα καθαριστικα, τα λενε ολα καθαριστικα επαφων. Εγω εβαλα καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων, αυτο που ειναι ασφαλες για πλαστικα και φισες κλπ . Φυσικα το ξεπλυνα με νερο μετα για να ειμαι σιγουρος αν και εγραφε οτι ειναι ασφαλες για ολα τα υλικα σχεδον.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
... Γιατι προοριζω για καναστρα 5 λιτρων το καθενα.....
Δε με ενθουσιάζει η ιδέα για κανιστρα στην εξωτερική πλευρά της μηχανής. Ξανασκέψου το.

Καταλαβαίνω επίσης ότι σου αρέσει το αισθητικό κομμάτι, αλλά πάλι φορτώνεις το μηχανάκι με αρκετό βάρος με την καγκελαρία...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δε με ενθουσιάζει η ιδέα για κανιστρα στην εξωτερική πλευρά της μηχανής. Ξανασκέψου το.

Καταλαβαίνω επίσης ότι σου αρέσει το αισθητικό κομμάτι, αλλά πάλι φορτώνεις το μηχανάκι με αρκετό βάρος με την καγκελαρία...
Εγω πονταρω στην εμφανιση;;;; τστστσ ποτε παντελη

#xrv_world_explorer
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Προπαραμονη καραντινας.... Προστατευτικα απο ttr250, τα περιμενα οτι θα κατσουν πιο εργοστασιο αλλα δεν υπολογιζα το μικρο δισκο του ttr.... Τριψιμο και βαψιμο


#xrv_world_explorer
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Προπαραμονη καραντινας.... Προστατευτικα απο ttr250, τα περιμενα οτι θα κατσουν πιο εργοστασιο αλλα δεν υπολογιζα το μικρο δισκο του ttr.... Τριψιμο και βαψιμο


#xrv_world_explorer
Ααα καλαα...εσυ εχεις ξεφυγειιι...!!!
Νομισα πως ειναι ...μπαστουνι με ροδα...που εχουν τα πιτσιρικια..χαχα..!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ααα καλαα...εσυ εχεις ξεφυγειιι...!!!
Νομισα πως ειναι ...μπαστουνι με ροδα...που εχουν τα πιτσιρικια..χαχα..!!!
Κατσε να τελειωσει πετραν....

#xrv_world_explorer
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολύ θα θέλατε να έμενε...αλλα...


Πήγαν να το φάνε...
Γαμησανε την κλειδαριά......
Over & Out & Cancer @ their balls....
Ω ρε φιλε... Δε λεω, τυχερος εισαι που δεν στο φαγανε, δεν το συζηταμε... Αλλα τωρα θα εχεις μπλεξιμο, καινουρια κλειδαρια, να στην προγραμματισουν στον εγκεφαλο, καλα ξεμπερδεματα.
 
Top Bottom