Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Την Είδα, την έβαλα μπροστά και την καβάλησα μετά απο 162 μέρες................................................................................................ :hh:




Στα 7μιση χρόνια που την έχω, το περισσότερο που είχα να την καβαλήσω ήταν 20 μέρες. Και γενικότερα από τα 16 μου, το μεγαλύτερο διάστημα που είχα να καβαλήσω μοτόρι δεν πρέπει να ήτανε ποτέ παραπάνω από μήνα...
Αυτό που συνέβη στη χημεία του εγκεφάλου μου, στις ορμόνες, στις φλέβες, τα τσάκρα, το 3ο μάτι και στις γενετήσιες ορμές μου δεν περιγράφεται με λόγια, παρά μόνο ΙΣΩΣ με το παρακάτω βίντεο:
Όταν σταμάτησα σε άνα λόφο να ρουφήξω ενα τσιγάρο για να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει, την κοίταζα και έβγαζα κάτι περίεργους ένρινους ήχους και μια κυριούλα που έκανε τη βόλτα της προς το μέρος μου, άλλαξε δρόμο αμέσως.


Στο διαταύτα
Η μπαταρία λιθίου (shido) αποδείχτηκε σκυλί στην προκειμένη περίπτωση, όχι τόσο γιατί καθότανε 5μιση μήνες (είχα βγάλει τους πόλους), αλλά γιατί της ήπια το αίμα μέχρι να πάρει μπρός. Βίαζα τη μίζα συνολικά κανένα 3λεπτο και γύρναγε συνέχεια τσακμάκι (από ενα σημείο και έπειτα ήμουν πεπεισμένος πως η μπαταρία θα πάει για πέταμα και απλά συνέχιζα για την τιμή των όπλων).
Βενζίνη είχα αρκετά κάτω από τη μέση και μετά από πολύ μίζα πήρε μπρος με τον ένα κύλινδρο, μετά έσβηνε και κ.ο.κ. μέχρι που πήρανε μπρος και οι 2 κύλινδροι και τελικά κράτησε ρελαντί.

Αλλά πολλά τα σκασίματα ρε παίδες... Πήγα και της συμπλήρωσα καινούργια βενζίνη και μειώθηκαν κάπως τα σκασίματα. Στη συνέχεια την άνοιξα για κανένα λεπτό παρατεταμένα και μειώθηκαν ακόμη περισσότερο.
Αλλά μετά από 10km (δε μπορύσα παραπάνω καθώς το χέρι μου δεν είναι ακόμα καλά), ακόμα υπήρχαν κάποια δυνατά σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού.

Δεν είναι κάτι που με ανησυχεί αλλά θα ήθελα να ήξερα το λόγο που μπορεί να συμβαίνει... Γνώμες?






υ.γ. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
:sn:
Με το καλο παλι στους δρομους φιλε.
Ετσι ειναι...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Με το καλο παλι στους δρομους φιλε.
Ετσι ειναι...
χαχαχαχαχα αυτό ακριβώς!!!
Τώρα είμαι στη φάση του επιλόχειου πυρετού!
Πλάκα πλάκα ήταν τέτοιο το σοκ που μετά την 20λεπτη βόλτα (αν και δεν είχα πυρετό) με έπιασε μια τρομερή κούραση!:hungover:

Να'σαι καλά Λευτέρη!
Άύριο πάλι! Δυστυχώς το χώμα θα αργήσει ακόμα αρκετά γαμώτο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την πήρα για δουλειά, από την αρχή του λολ ντάουν δεν είχε πάει πουθενά. Στο πρώτο χιλιόμετρο μου φάνηκε ότι οδηγώ καράβι. Μόλις θυμήθηκα τον όγκο είπαμε κάτι ήρεμα λογάκια και εννοείται πως η γερμανίδα πάντα έχει δίκιο.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλημέρα!
Μόλις πήρα τα πράματα από την ηλεκτροστατική..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σήμερα βάλαμε καινούργια "παπουτσάκια"..............



PIRELLI MT21 RALLY CROSS



........και πάτησε στα πόδια της.............

Καλημέρα!
Μόλις πήρα τα πράματα από την ηλεκτροστατική..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βρε παιδιά, μιας και βλέπω ολικές ανακατασκευές, μήπως να ανοίγατε από ένα θέμα να βάζετε τις φωτό και την πρόοδο τους?
Εδώ ίσως να "χάνονται" στη ροή του θέματος και είναι κρίμα.
Αξίζει μια συγκεντρωτική αναλυτικότερη παρουσίαση της διαδικασίας κατά τη γνώμη μου.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Βρε παιδιά, μιας και βλέπω ολικές ανακατασκευές, μήπως να ανοίγατε από ένα θέμα να βάζετε τις φωτό και την πρόοδο τους?
Εδώ ίσως να "χάνονται" στη ροή του θέματος και είναι κρίμα.
Αξίζει μια συγκεντρωτική αναλυτικότερη παρουσίαση της διαδικασίας κατά τη γνώμη μου.
Έχεις δίκιο Ορέστη αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει έως τώρα επαρκές φωτογραφικό υλικό και χρόνος λόγο ελαιοσυγκομιδής :mad:.
Πιστεύω κατά τα Χριστούγεννα να ανοίξω ένα νέο θέμα, έτσι και αλλιώς τώρα μας έχει πάει πίσω το γαλβάνισμα των βιδών, τις περιμένω 10 ήμερες τώρα αφού η ACS τον παίζει ..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καθως γουσταρω τρελά ανακατασκευες, θα βαλω συντομα το προτζεκτ "ΜΑΥΡΗ ΤΣΙΛΑ"

stay tuned...
Μλκα... Μου έφυγε το τυροπιτακι από την μύτη!
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλά μόλις παρέλαβα και τις βίδες!!
Απλά θέλανε να ακούσουν γλυκόλογα, είχαν το δέμα τέσσερεις μέρες στο κατάστημα στο κέντρο του Ηρακλείου απλά δεν το είχαν σκανάρει..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλά μόλις παρέλαβα και τις βίδες!!
Απλά θέλανε να ακούσουν γλυκόλογα, είχαν το δέμα τέσσερεις μέρες στο κατάστημα στο κέντρο του Ηρακλείου απλά δεν το είχαν σκανάρει..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανοιξε θεμα να δουμε ολο το στησιμο... Καλη δυναμη και να εχεις ομορφο αποτελεσμα

#xrv_world_explorer
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Ανοιξε θεμα να δουμε ολο το στησιμο... Καλη δυναμη και να εχεις ομορφο αποτελεσμα

#xrv_world_explorer
Θα το ξεκινήσω σε λίγο Απόστολε,
Ευχαριστώ πολύ!
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Καλά μόλις παρέλαβα και τις βίδες!!
Απλά θέλανε να ακούσουν γλυκόλογα, είχαν το δέμα τέσσερεις μέρες στο κατάστημα στο κέντρο του Ηρακλείου απλά δεν το είχαν σκανάρει..


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά δεσίματα, επειδή βλέπω πως γαλβάνισες και τον άξονα και επειδή και εγώ το έκανα και στους δύο άξονες μου, έχε υπ' όψη σου ότι πιάνει αρκετή επίστρωση επάνω στον άξονα, σε βαθμό που δεν του επιτρέπει να περάσει μέσα από τα ρουλεμάν του τροχού. Τουλάχιστον στο δικό μου δεν πέρναγαν με τίποτα , ώσπου στο τέλος αναγκάστηκα κα τους γυαλοχαρτάρω για να φύγει το γαλβάνι.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δοκιμή την ανατομική σέλα
Πλησιάζει μονόδρομο σε άνεση


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
O Αη Βασιλης ηρθε νωρις!



To αστειο ειναι οτι ενω μπηκε τελωνειο και ελεγχθηκε δεν πληρωσα φπα παρα μονο 3 ευρω εξοδα εκτελωνισμου!
Οποτε συνολικα 75 κοστισανε, φιλτρο αερα 2 σταδιων με εξτρα καλυμμα για το CRF και προφιλτρο για Tiger 800.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
O Αη Βασιλης ηρθε νωρις!



To αστειο ειναι οτι ενω μπηκε τελωνειο και ελεγχθηκε δεν πληρωσα φπα παρα μονο 3 ευρω εξοδα εκτελωνισμου!
Οποτε συνολικα 75 κοστισανε, φιλτρο αερα 2 σταδιων με εξτρα καλυμμα για το CRF και προφιλτρο για Tiger 800.
Δηλαδή θα κάτσεις πάλι να ξηλώσεις το μισο τίγρη, δεν βαριέσαι :ha:friendship:
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Δηλαδή θα κάτσεις πάλι να ξηλώσεις το μισο τίγρη, δεν βαριέσαι :ha:friendship:
Ευτυχως Πανο αυτη τη φορα μονο τη μπαταρια θα βγαλω και αν :laugh:
Βεβαια αν δε τα καταφερω επειδη γλυστραει οπως το βλεπω ξερεις....ξανα λυσιμο το μισο μηχανακι. :ha
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εβαλα το προ-φιλτρο σημερα το πρωι στο Tiger, ενα τεταρτο υποθεση μαξ!
Ελπιζω να επιμηκυνει τη ζωη του μαμα φιλτρου αερα και να γλυτωσω το λυσιμο στη μιση μηχανη καθε φορα που ειναι να το αλλαξω.




 
Top Bottom