Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Καινούρια αυτοκόλλητα +7HP το λιγότερο.
Τι εργαλείο ειν' τούτο...???:hungry:
Πανέμορφο...!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τις έβαλα χέρι βαθειά...:p
#protifora_valvides_monos_moy
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χθες, πηγα να την πλυνω απο προ-λοκνταουν λασπες (απο βολτα σε country lanes στις 3 του μηνα) και βρηκα το μπροστινο λαστιχο πλακα και χωρις καρφι ή κατι τετοιο :oops: Η σαμπρελα βεβαια αρχαια, την τελευταια φορα που αλλαξα μπροστινο λαστιχο, το 2017 συμφωνα με τα κιταπια μου, ειχα ζητησει να την κοιταξουν αλλα ο τυπος μου ειπε "The inner tube seems fine sir!" :rolleyes:

Οποτε αλλαγη σαμπρελας μετα το πλυσιμο, η παλια ειχε αρκετες σκουριες στη βαλβιδα και εχανε λιγο απο κει.




Εννοειται οτι με 4-5'C εξω, η αλλαγη σαμπρελας εγινε εντος ;)




Και ποδο-φουσκωμα μεχρι 50psi για να πατησει το λαστιχο στο "δοντι" αριστερα-δεξια.




Κατι πληροφοριακο: νομιζα οτι ολα τα 21 μπροστινα ειναι ευκολα στο βαλε, καθως στο παρελθον ειχα ζανταρει πολυ ευκολα TKC80 και TKC70 στo CRF. Δεν ειναι ακριβως ετσι, αυτο το Dunlop Traimax tubeless που εχω πανω ειναι αρκετα σκληρο (και ακομα σκληροτερο μετα απο χρηση 3.5 ετων) και με ψιλοπαιδεψε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Χθες, πηγα να την πλυνω απο προ-λοκνταουν λασπες (απο βολτα σε country lanes στις 3 του μηνα) και βρηκα το μπροστινο λαστιχο πλακα και χωρις καρφι ή κατι τετοιο :oops: Η σαμπρελα βεβαια αρχαια, την τελευταια φορα που αλλαξα μπροστινο λαστιχο, το 2017 συμφωνα με τα κιταπια μου, ειχα ζητησει να την κοιταξουν αλλα ο τυπος μου ειπε "The inner tube seems fine sir!" :rolleyes:

Οποτε αλλαγη σαμπρελας μετα το πλυσιμο, η παλια ειχε αρκετες σκουριες στη βαλβιδα και εχανε λιγο απο κει.




Εννοειται οτι με 4-5'C εξω, η αλλαγη σαμπρελας εγινε εντος ;)




Και ποδο-φουσκωμα μεχρι 50psi για να πατησει το λαστιχο στο δοντι αριστερα-δεξια.




Κατι πληροφοριακο: νομιζα οτι ολα τα 21 μπροστινα ειναι ευκολα στο βαλε, καθως στο παρελθον ειχα ζανταρει πολυ ευκολα TKC80 και TKC70 στo CRF. Δεν ειναι ακριβως ετσι, αυτο το Dunlop Traimax tubeless που εχω πανω ειναι αρκετα σκληρο (και ακομα σκληροτερο μετα απο χρηση 3.5 ετων) και με ψιλοπαιδεψε.
αλλαξες ΤΑ?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
αλλαξες ΤΑ?
Καλημερα Ηλια, το αλλο το "χωματινο" παροπλιστηκε ελεω CRF, εξ'αλλου αν εχεις προσεξει δεν ειναι πια στη γνωστη θεση εδω και πολυ καιρο (σχεδον 2 χρονια). Αυτο ειναι ενα αλλο που εχω εδω στο Νησι για εργατη, πηγαινελα στη δουλεια και καμια βολτιτσα στην εξοχη το σ/κ.

ΥΓ Το VFR ομως ειναι παντα εκει ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχει δοντι στη μπροστινή ζαντα το TA?
Πολυ σωστη παρατηρηση :ok: οχι βεβαια, ευφημιστικα το εγραψα - το διορθωσα τωρα βαζοντας εισαγωγικα.

Απλα εννοουσα να πατησει στις ακρες και να βγει εξω ομοιομορφα διπλα στη ζαντα η γραμμη που εχει. Να πω μαλιστα οτι αφου το φουσκωσα στα 50psi να πατησει και τοβαλα πανω, τοτε μονο σκεφτηκα να το κοιταξω προσεκτικα και ειδα οτι σε ενα σημειο η γραμμη δεν ειχε βγει εξω. Οποτε ξεφουσκωμα παλι και αναγκαστηκα να το φουσκωσω μεχρι τα ..80psi για ναρθει η γραμμη στη θεση της :rolleyes: Σχετικα σκληρο λαστιχο με εξωτερικη θερμοκρασια 4-5'C, οποτε ηθελε πιεση.

Ενα αλλο κολπο για να χρειαστει λιγοτερη πιεση ειναι να βαλει κανεις λιγο σαπουνονερο / Ajax στις ακρες με το λαστιχο ξεφουσκωτο, οπως οταν το ζανταρει, ιδεα του εχω-καλη-ιδεα-για-τα-παντα el-Gatto.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολυ σωστη παρατηρηση :ok: οχι βεβαια, ευφημιστικα το εγραψα - το διορθωσα τωρα βαζοντας εισαγωγικα.

Απλα εννοουσα να πατησει στις ακρες και να βγει εξω ομοιομορφα διπλα στη ζαντα η γραμμη που εχει. Να πω μαλιστα οτι αφου το φουσκωσα στα 50psi να πατησει και τοβαλα πανω, τοτε μονο σκεφτηκα να το κοιταξω προσεκτικα και ειδα οτι σε ενα σημειο η γραμμη δεν ειχε βγει εξω. Οποτε ξεφουσκωμα παλι και αναγκαστηκα να το φουσκωσω μεχρι τα ..80psi για ναρθει η γραμμη στη θεση της :rolleyes: Σχετικα σκληρο λαστιχο με εξωτερικη θερμοκρασια 4-5'C, οποτε ηθελε πιεση.

Ενα αλλο κολπο για να χρειαστει λιγοτερη πιεση ειναι να βαλει κανεις λιγο σαπουνονερο / Ajax στις ακρες με το λαστιχο ξεφουσκωτο, οπως οταν το ζανταρει, ιδεα του εχω-καλη-ιδεα-για-τα-παντα el-Gatto.
Kριμα, ειχα μια ελπιδα μιας και ευκολα βρισκεις ζαντα απο ΤΑ. Τα ιδια τραβαω κι εγω με το ΧΤΖ με αυτα που περιγραφεις γιαυτο ελεγα μηπως βρηκα ζαντα με δοντακι να ησυχασω.

Οχι μονο σαπουνονερο, εχω παστα τοποθετησης ελαστικων, παλι με ζοριζουν τα περισσοτερα μπροστινα οπως περιγραφεις, δεν καθονται συμμετρικα στην περιφερεια της ζαντας, θελουν βαλε-βγαλε και φουσκωμα/ξεφουσκωμα με κοπανημα στα 60+ PSI αρκετες φορες για να κατσουν.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Καλημερα Ηλια, το αλλο το "χωματινο" παροπλιστηκε ελεω CRF, εξ'αλλου αν εχεις προσεξει δεν ειναι πια στη γνωστη θεση εδω και πολυ καιρο (σχεδον 2 χρονια). Αυτο ειναι ενα αλλο που εχω εδω στο Νησι για εργατη, πηγαινελα στη δουλεια και καμια βολτιτσα στην εξοχη το σ/κ.

ΥΓ Το VFR ομως ειναι παντα εκει ;)
εκει ειναι το ειδα εχθες...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πήγαμε για ψώνια. Φάγαμε βροχή. Το adv κράνος φέρνει λιγότερο νερό στην ζελατίνα, εντυπωσιακό. Ακόμα δεν έχω βάλει χειμωνιάτικο γάντι, χούφτα, γκριπ και 15 βαθμοί, live your myth in Greece.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σήμερα είχα δικαιολογία, κάποιος είχε ρωτήσει για το γείσο και έπρεπε να το δοκιμάσω. Και εξάλλου έβρεχε, με πόσα να πας; 40 καλά είναι, χωρίς υπερβολές με τόσα πηγαίναμε στην Τατοϊου και πετάχτηκε ένας ηλίθιος με κουστούμι και φώναξε "μην τρέχεις" και τρόμαξα.

Ηλεκτρικό πατίνι και με βροχή στην Κηφισιά πάντως, true unstoppable machine.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σήμερα είχα δικαιολογία, κάποιος είχε ρωτήσει για το γείσο και έπρεπε να το δοκιμάσω. Και εξάλλου έβρεχε, με πόσα να πας; 40 καλά είναι, χωρίς υπερβολές με τόσα πηγαίναμε στην Τατοϊου και πετάχτηκε ένας ηλίθιος με κουστούμι και φώναξε "μην τρέχεις" και τρόμαξα.

Ηλεκτρικό πατίνι και με βροχή στην Κηφισιά πάντως, true unstoppable machine.
Υπαρχει βιντεο στο Facebook πριν κατι μερες...ηλεκτρικο πατινι στη Συγγρου..αριστερη λωριδα..!!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Υπαρχει βιντεο στο Facebook πριν κατι μερες...ηλεκτρικο πατινι στη Συγγρου..αριστερη λωριδα..!!!
Το πατίνι στη Συγγρού πήγαινε με 80 Χλμ/ώρα... 'Ασε... ξεπερνούσε και το XR του amyroukai :D

 
Top Bottom