Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κάτι βρήκα χθες, θα γίνει και αυτό όταν έρθει η ώρα του.
Βρηκες το μαμα στην αποθηκη?
Τελεια. :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε δεν υπάρχουν κοντύτεροι βραχίονες ή διαφορετικό σημείο άρθρωσης αυτών, ώστε το μασκάκι να "κατέβει" λίγο πιο κάτω (και ίσως λιγότερο κάθετο) και να μοιάζει περισσότερο ως "φυσική συνέχεια" της μάσκας του προβολέα;
Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο ξεκάρφωτο εκεί πάνω... Αισθητικά και μόνο, αν βολεύει ή σου προφανώς σου αρέσει, πάσο.
Κατά κοινή παραδοχή όλων όσων το έχουν δει από κοντά, live φαίνεται πολύ-πολύ καλύτερο (είχα και εγώ τον ενδοιασμό παλιότερα). Το λειτουργικό και εργονομικό κομμάτι δεν το συζητώ, είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις.

Επίσης... υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που είναι τοποθετημένο ψηλά, με κυριότερο τη σωστή ανάγνωση χωρίς να μετακινείς σημαντικά το βλέμμα σου από το πεδίο. Αν το χαμηλώσει κατασκευαστικά η εταιρεία, θα πρέπει να κάνει μεγαλύτερο σπάσιμο η γωνία -προς τα εμπρός- για να μπορείς να διαβάζεις το gps σε δυο θέσεις σώματος (όρθιος και καθιστός), με αποτέλεσμα να είναι σίγουρα και αισθητικά χειρότερα αλλά και να χαμηλώνεις το βλέμμα περισσότερο για να δεις. Επίσης δε θα μπορείς να βάλεις το κλειδί (δε χωράει). Χαμήλωμα θα σήμαινε και λιγότερη διαθέσιμη επιφάνεια.
Η κεντρική ιδέα είναι να έχεις τα οφέλη ενός πύργου με πολύ λιγότερο βάρος ενώ μπορείς να τοποθετήσεις πάνω της αρκετά πράγματα εκτός του πλοηγού. Εκτός από τη μεταλλική πλάκα, το υπόλοιπο είναι συνθετική κατασκευή (μπράτσα και μάσκα).
Είναι πολύ μελετημένο και πολύ ψαγμένο. Το έχουν φτιάξει με κενό ώστε να μπορείς να ρίχνεις και "κλεφτές" ματιές στα όργανα της μοτοσυκλέτας (μια ελαφριά μετακίνηση του σώματος είναι απαραίτητη).



 
Τελευταία επεξεργασία:

ALEX1250

Μέλος
Όνομα
αλεξης
Μοτό
yamaha wr250r 2009. T700
Τι έτσι θα την γλιτώσεις με δυο φωτό; Πες μας δυο πράγματα;
Πρώτον σίγουρα γλίτωσες ένα 5κιλό από διαφορά βάρους εξάτμισης και την αφαίρεση του σερβομηχανισμού του exup (έχω διαβάσει πως μαμά εξάτμιση συν exup μας κάνουν 9 κιλά, θα ήταν πολύ χρήσιμο να επιβεβαιώσεις ή όχι).
Δεύτερον... τι έκανες με τον κωδικό βλάβης, έβαλες και τη γέφυρα EXUP eliminator;
Τρίτον, σε ποια περιοχή μένεις; Θέλω να γνωριστούμε και να δω/ακούσω το εργαλείο με τη νέα εξάτμιση.
Για το βάρος Δεν ξέρω πάντως με το exup έκανα αυτό
Καλλιθέα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κατά κοινή παραδοχή όλων όσων το έχουν δει από κοντά, live φαίνεται πολύ-πολύ καλύτερο (είχα και εγώ τον ενδοιασμό παλιότερα). Το λειτουργικό και εργονομικό κομμάτι δεν το συζητώ, είναι ότι καλύτερο
Πολλά like Στέφανε! Και μπραβο που προχώρησες και το εγκατέστησες, εγώ δεν είμαι τόσο γενναίος.
Σκεφτόμουν να το βάλω κι εγω στο 701.

Είναι πρακτικότατο και λειτουργικότατο αλλά κολλάω στο αισθητικό κομμάτι... Δεν το λες και όμορφο. Εδω μια φώτο από 701 LR (δεν είναι δικό μου):



 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολλά like Στέφανε! Και μπραβο που προχώρησες και το εγκατέστησες, εγώ δεν είμαι τόσο γενναίος.
Σκεφτόμουν να το βάλω κι εγω στο 701.

Είναι πρακτικότατο και λειτουργικότατο αλλά κολλάω στο αισθητικό κομμάτι... Δεν το λες και όμορφο. Εδω μια φώτο από 701 LR (δεν είναι δικό μου):



Γιώργο, επειδή πριν κάνω κάτι το ψειρίζω πολύ μέχρι να αποφασίσω.... ένας από τους λόγους που το έβαλα μαύρο είναι για να δένει αισθητικά με όλα τα αξεσουάρ προστασίας που έχω βάλει στη μηχανή αλλά ΚΥΡΙΩΣ για να ΜΗΝ αποτελεί μια άγαρμπη συνέχεια του συνολικού σχεδιασμού της μοτοσυκλέτας. Ήθελα να μεταφέρω μια περισσότερο tool usability αίσθηση.
Μαύρη ποδιά, μαύρες προστασίες σε πλαίσιο, ψαλίδι, μπροστινό γρανάζι, φρύδια στις χούφτες και έχεις ένα ακόμη tool project αξεσουάρ που ως μαύρο είναι πολύ πιο διακριτικό στο βλέμμα. Πέρα από όλα αυτά, όταν κάτσεις από πίσω του δε μπορείς να φανταστείς τι άλλο θα μπορούσες να έχεις εκτός από αυτό.
Αν είχα τον οποιοδήποτε ενδοιασμό θα το εξέφραζα. Δε προσπαθώ να πείσω, την προσωπική μου εμπειρία μοιράζομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
STF θέλω να βάλεις αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο , σε αυτό το καταπληκτικό μηχανάκι , δεν μπορώ να το βλέπω έτσι .

Πάρε μπλε αυτοκόλλητο σαν αυτό που βάζαμε στα βιβλία όταν ήμασταν στο δημοτικό , υπήρχε και σε διάφανο.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τετραδιο ΔΙΕΘΝΑΙ , φυλλα πενήκοντα...

Στα εξηγω ωραια ;
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μίας και τα κάγκελα αντέχουν το βάρος βαλίτσας είπα να ξεκινήσω την αντικατάσταση των σαμαριών των 15 λίτρων που χρησιμοποιώ κάθε Σάββατο για ψώνια με βαλίτσες 25 λίτρων αλλά και για καμιά βόλτα (όταν μας ελευθερώσουν).
Θα ανοιχτεί σχετικό topic στα DIY όταν ολοκληρωθούν για να γίνει η παρουσίαση σωστή και αδιάλειπτη.
Οπότε έφτιαξα σήμερα σε φυσικό μέγεθος ένα δείγμα για να δω και πως θα δείχνει στην μηχανή.
Το υλικό κατασκευή τους πάντως θα είναι έκπληξη. ;)



 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λάδια Ξυδιά .
Δοκιμή συνθετικό με 7€ το λίτρο.
Έχω ακούσει καλά λόγια,θα δείξει.
Μαλ..ιες δηλ απλά
ετσι για να ανεβάσω κάτι.


Στάλθηκε από το J5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ετοιμαζα περιπου εναν ολοκληρο χρονο αυτο το ταξιδιωτικο
Ειχα μπει σε ολα τα ταξιδιωτικα φορουμ και μπλογκ μεγαλων ταξιδευτων και δεν καταφερα να βρω πληροφοριες, για το που μπορω να βρω καφε και κανενα κουκι, στον τελικο προορισμο
Τελικα σημερα καταφερα να πραγματοποιησω ενα ονειρο που ειχα απο την πρωτη ημερα της καραντινας
Ευχομαι σε ολους , αν και ειναι πολυ δυσκολο με τα μηχανακια που καβαλατε, να μπορεσετε να πατησετε στα μερη που πατησε η ασπρουλα

Παρακαλω τον αρχι-διαχειριστη-κουλοπουλι, να κανει στικ το βιδεο και να κατοχυρωσει τα δικαιωματα.....για τυχον αντιγραφες



 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ετοιμαζα περιπου εναν ολοκληρο χρονο αυτο το ταξιδιωτικο
Ειχα μπει σε ολα τα ταξιδιωτικα φορουμ και μπλογκ μεγαλων ταξιδευτων και δεν καταφερα να βρω πληροφοριες, για το που μπορω να βρω καφε και κανενα κουκι, στον τελικο προορισμο
Τελικα σημερα καταφερα να πραγματοποιησω ενα ονειρο που ειχα απο την πρωτη ημερα της καραντινας
Ευχομαι σε ολους , αν και ειναι πολυ δυσκολο με τα μηχανακια που καβαλατε, να μπορεσετε να πατησετε στα μερη που πατησε η ασπρουλα

Παρακαλω τον αρχι-διαχειριστη-κουλοπουλι, να κανει στικ το βιδεο και να κατοχυρωσει τα δικαιωματα.....για τυχον αντιγραφες



Όνειρο ζωής μεγάλε ταξιδευτή...!!!
Εύγε...!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ετοιμαζα περιπου εναν ολοκληρο χρονο αυτο το ταξιδιωτικο
Ειχα μπει σε ολα τα ταξιδιωτικα φορουμ και μπλογκ μεγαλων ταξιδευτων και δεν καταφερα να βρω πληροφοριες, για το που μπορω να βρω καφε και κανενα κουκι, στον τελικο προορισμο
Τελικα σημερα καταφερα να πραγματοποιησω ενα ονειρο που ειχα απο την πρωτη ημερα της καραντινας
Ευχομαι σε ολους , αν και ειναι πολυ δυσκολο με τα μηχανακια που καβαλατε, να μπορεσετε να πατησετε στα μερη που πατησε η ασπρουλα

Παρακαλω τον αρχι-διαχειριστη-κουλοπουλι, να κανει στικ το βιδεο και να κατοχυρωσει τα δικαιωματα.....για τυχον αντιγραφες



Το μοτορι θελει δρομο, νοτιο ακρωτηριο και μονο!! :p:laugh:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσκεψη σε ιατρείο σούστας για revalving της πίσω ανάρτησης (ίσως και τοποθέτηση νέου ελατηρίου). Έχω πλέον απαιτήσεις από την εκ γενετής πάσχουσα πίσω ανάρτηση.
ShockMaster, Stay tuned!

 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Χθεσινή βόλτα δίπλα στην θάλασσα, αχ πότε θα κάνουμε κανένα πολυήμερο ταξίδι.

https://scontent.fath5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/146016931_10225312641424951_6135238730815934180_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_eui2=AeFwaSy3H9XcJtlR1EAWiQeQ8-53BF7LThXz7ncEXstOFQ0Umg4p7st6_ENAO-IqG5M&_nc_ohc=MyTxPrHyaC8AX9Hgae-&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=825f5334de88bc185c467b2a24213aa6&oe=60441909


https://scontent.fath5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/146642560_10225312643465002_3811721128284462621_o.jpg?_nc_cat=103&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_eui2=AeGWR47z8fu8PRI7uCRjT27vzu71DlFWJA3O7vUOUVYkDdzLOPnj5qJhOnIkXn2YC0w&_nc_ohc=1h6Rngo8CXgAX9jWRvw&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=c42a87926d8dc6ac2129b34ab1f1a4f3&oe=60419765


https://scontent.fath5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/145964816_10225312643785010_5889200063310490052_o.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_eui2=AeFYK-R5oT_Dz8dOBr8E5u-A_chP8eHZc5n9yE_x4dlzmXt9acf95b2tWbZfmrBWDiY&_nc_ohc=fYvTPGTLlIwAX8mJxXg&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=e8b63939716de91925ae310fe9e6eb9e&oe=60422B60


Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερη αλλά έχει πέσει πάρα πολύ στο ανέβασμα.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Έχουμε ξεκινήσει στην ''γιάφκα'' της παρέας σέρβις στο Capo λόγω δουλειάς κλπ κλπ μαζευόμαστε απογεύματα και όχι όλα!

Σήμερα φτάσαμε να λύσουμε καπάκια για να δούμε διάκενά βαλβίδων.....

@@@@ω αυτόν που σχεδίασε το μοτέρ και όλη την Αυστρία καθώς και τον Ιταλό που τα έχει στριμώξει σαν τα μούτρα του πάνω στο πλαίσιο....
@@@ω όλα τα V2 μοτέρ και τους 4 εκκεντροφόρους τους!!!
Και τώρα Που ηρέμησα!!!

Από τις 8 βαλβίδες οι 3 είναι ΟΚ!!!

Άμα φανταστώ ότι θα αλλάξω θρησκεία για να βγάλω καπέλοτα θα επανέλθω με άλλα κοσμητικά σχόλια για τα ωραία εργονομικά μοτέρ!!!

Υ.Γ δεν θέλω να ξέρω τι κάνουν όσοι λύνουν V4 !!!
 
Top Bottom