Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έβαλε την Weber όμως, τι τετράγωνο είναι αυτό; Θέλουμε κριτική γιατί μία 5775 την κοιτάμε λοξά.

Μία αυτό, μία ο 1coolbanana, μας έχετε λίγο απαυτωσει το απαυτο με τα πρότζεκτ μπάιΞ.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν έβαλε την Weber όμως, τι τετράγωνο είναι αυτό; Θέλουμε κριτική γιατί μία 5775 την κοιτάμε λοξά.
Γιάννη, είναι τετράγωνη γιατί είναι με υγραέριο.
Το μοντέλο είναι Weber Spirit II E-310. (αν και βλέπω ότι εδω πάνω είναι 100 ευρώ φτηνότερη)

Στο μέλλον θα αγοράσω και μια της Weber στρογγυλή με κάρβουνα, σαν την 5775. Περισσότερο για να μην καθαρίζω του υγραερίου.
Πήρα με υγραέριο λόγω έλλειψης χρόνου, για να μην περιμένω να γίνουν τα κάρβουνα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συμπλήρωσα λάδι. Μην ρωτήσεις "σε ποιό", στο πορτοκαλί φυσικά. Λέω δεν κοιτάζω πόσο λείπει, έχει κάνει 1300 χιλιόμετρα, ε ήθελε μιά 200άρα ml. Θα το ξαναπάω βόλτα να ξαναματαμετρήσω για 100% σιγουριά. Περιμένω να κρυώσει να δω το ψυκτικό σε τι στάθμη είναι γιατί ξεχάστηκα το πρωί.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συμπλήρωσα λάδι. Μην ρωτήσεις "σε ποιό", στο πορτοκαλί φυσικά. Λέω δεν κοιτάζω πόσο λείπει, έχει κάνει 1300 χιλιόμετρα, ε ήθελε μιά 200άρα ml. Θα το ξαναπάω βόλτα να ξαναματαμετρήσω για 100% σιγουριά. Περιμένω να κρυώσει να δω το ψυκτικό σε τι στάθμη είναι γιατί ξεχάστηκα το πρωί.
Καλώς όρισες στον πορτοκαλί κόσμο...! :friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλώς όρισες στον πορτοκαλί κόσμο...! :friendship:
Έχω εκπαίδευση από το fazer, κάποτε ήταν βόλτα με μπουκάλι κάτω από την σέλα. Και τώρα μάλλον έτσι πρέπει να γίνεται.
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Νομίζω τα 690/701 έτσι έπρεπε να έβγαιναν από το εργοστάσιο.

Κάτι άσχετο αλλά σχετικό: τα παιδιά στην Aurora όλοι τους υπέροχοι: Σοφία, Δημήτρης και Κώστας. Καταπληκτικό σέρβις και επικοινωνία, χαίρομαι που είναι ελληνική εταιρία!

Ο πύργος είναι έργο τέχνης. Είναι όλα τόσο μελετημένα και σχεδιασμένα στην εντέλεια.
Srider - Ευχαριστώ εκ μέρους όλης της ομάδας. Χαίρομαι όταν Έλληνες, όπου και να είναι αυτοί, μας προσεγγίζουν για να αγοράσουν κάποιο απο τα προϊόντα μας και ιδίως όταν βλέπω όμορφη προσέγγιση με σημασία στην λεπτομέρεια. Νομίζω είναι ο μοναδικός τρόπος να αφήσουμε κάτι όμορφο πίσω μας, ακόμα και όταν εμείς δεν θα είμαστε εδώ. Ίσως είναι λίγο προσωπικό το παρακάτω, απλά θα ήθελα να το μοιραστώ μια και πάντα με συγκινεί να βλέπω μοτοσυκλέτες που εγώ σχεδιάσα online. Όπου και να είναι αυτές.

Ήθελα κάποια στιγμή να κανονίσουμε ίσως με τους διαχειριστές, να έρθουν κάποια μέλη προσκεκλειμένοι, αυτοί που τους αρέσει ο χώρος του rally η έρημος και η περιπέτεια, και να μας γνωρίσουν στον χώρο μας, να δουν πως σχεδιάζουμε εξαρτήματα, να δουν τρακαρισμένα ανταλλακτικά και πως πραγματικά γίνονται όταν φέρουμε τούμπες, τι χρησιμοποιούμε σαν software και εργαλειομηχανές, να δούν φωτογραφίες απο την συμμετοχή μας σαν μηχανικοί στο Eco Race το 2017 και γενικά θα το φανταζόμουν σαν εγκαίνια (απλά δεν είναι τέτοια :p ) που θα μπορούμε να φάμε κάτι να μιλήσουμε για το χόμπι μας και να πάρουμε μια εικόνα του άλλου. Είναι ωραίο να βάζεις πρόσωπα σε ψευδώνυμα στον υπολογιστή. Επειδή δεν θα μπορούμε (σκεφτόμουν...) να υποστηρίξουμε 100 άτομα, θα βάζαμε δέκα δέκα φουρνιές κλπ. Να μπορούμε να σας ξεναγήσουμε στον χώρο, να δείτε σχεδιαστικά, τρισδιάστατες εκτυπώσεις, σαρωτές κλπ. Ξέρετε, ... με το ίντερνετ, όλοι πλέον βάζουν φωτογραφία ενα κτήριο, κοτσάρουν κι ένα λογότυπο στο Photoshop και λένε ''το καινούργιο μας κτίριο''. Το μάρκετινγκ μας έχει τυφλώσει στην προσπάθειά μας να κάνουμε (θα πω να κάνουν, γιατί δεν το κάνουμε εμείς) με αποτέλεσμα να κάνουν κακό και στους νέους αλλά και στους παλιούς στο επάγγελμα. Κάποια στιγμή έχω σκοπό να το κάνω (την μάζωξη εννοώ) γιατί θεωρώ στην χώρα που ζούμε, πρέπει να πέρνουμε καθημερινά κουράγιο απο παραδείγματα γύρω μας γιατί κανείς δεν είναι αυτοδημιούργητος, όλοι μας έχουμε βοηθηθεί απο κάπου αλλά κι εγώ, ένα καλοκαίρι του 2013 ξεκίνησα και μετά απο δύο μήνες μιλούσα με το HRC για να τους στείλω το roadbook μου απο την Καισαριανή να το τεστάρουν (με την βοήθεια ενος φίλου απο την Αμερική και ενός Έλληνα απο την Αυστραλία). Έτσι ξεκίνησε η Aurora τότε. Αυτό ταιριάζει λίγο στο άλλο thread, με την αλλαγή πορείας, όμως όπως είπα, θεωρώ ότι είναι λίγες οι Ελληνικές εταιρίες του χώρου (ξέρω ακόμα δύο σοβαρές εταιρίες που είναι πολλά χρόνια στον χώρο σε πλήρως εξαγωγική δομή) και πρέπει να τις παρακολουθούμε. Θεωρώ ότι αν έκανα μια τέτοια επίσκεψη πιο παλιά, θα είχαν αλλάξει πολλά στην ζωή μου. To dream big or to dream small, costs the same. So dream big. And it may actually happen. Αυτό έπρεπε κάποιος να μας το λέει καθημερινά εδώ που είμαστε. Ξέφυγα, και ζητώ συγνώμη.

Στο θέμα μας!
Το LR επειδή έχει σταματήσει να πωλείται, δεν έχουν επενδύσει επάνω του πολλές εταιρίες. Θεωρώ ότι με την δυνατότητα να το κάνεις Lite 701 ή Xplorer στο μέλλον ή ακόμα να το γυρίσεις και σε απλό εντούρο ή Super 701 αν σου την δώσει, πραγματικά έχεις μια μοτοσυκλέτα για να κάνεις απολύτως ότι τραβάει η ψυχή σου !!

Εύχομαι όμορφες αναμνήσεις, περιπέτεια και ασφάλεια.
Δ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έβαλα στη CCMάρα (Άγγλος ασθενής) το ταξιδιάρικο σετ γραναζιών 16 - 43 από το σετ για travel Enduro 15-44 που είχα πάνω.

Με το 16/43 ταξιδεύει ξεκούραστα με 110-120 και παράλληλα μπορεί να κινηθεί αξιοπρεπώς στο χώμα.

 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εγω σημερα προσπαθησα να βαλω μια βιδα στην καρινα που εφυγε και δεν τα καταφερα! δεν πιανουν τα χερια μου καθολου ! ασχετος ! και λεω απο το να χαλασεις τις βολτες αστο! ξεφτιλα! χαχα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
8000 χιλιόμετρα, το πισινό φιτίλια, ρίχνουνε στην άσφαλτο τα άλογα σκαμπίλια...

Και εκλεκτή παρέα.
Iιιιιιιιιεεεεεεεεπ! Τι δουλεια εχετε κυριε στα Δυτικα Προαστια? Κατσε να παρω τηλεφωνο τα καλοπαιδα...

(ρωτα τον αν παιζει Dunlop Mission 90/90-21 ετοιμοπαραδοτο πλιιιιιιιιιιιιιιιιζ!)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Iιιιιιιιιεεεεεεεεπ! Τι δουλεια εχετε κυριε στα Δυτικα Προαστια? Κατσε να παρω τηλεφωνο τα καλοπαιδα...

(ρωτα τον αν παιζει Dunlop Mission 90/90-21 ετοιμοπαραδοτο πλιιιιιιιιιιιιιιιιζ!)
Σόρι δεν το είδα το μήνυμα εγκαίρως.

Πήγα στα Νότια για δουλειά.
Μετά στα κεντρικά για λάστιχο αλλά δεν είχε και του λέω δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο μήπως έχουν στη Θηβών, είχε, πήγα, μετά από ένα πιτ στοπ στο Α' για τουρ ντε λος μουέρτος και κόλυβα Παπίου μεριδούλα.

ΦΡΙΚΤΗ ζέστΑ προς τα κάτω, το XR έγραψε 45 βαθμοί λιώνει το κορμί. Δροσίζει μόνο μετά την γέφυρα Βαρυμπόμπης κάπως.

Επίσης, τι στο καλό κόλαση κίνησης στην ΕΟ σε ώρες που παλιότερα ήταν άδεια; Έχω ξεμάθει στην διήθηση και κόλλησα, κατέβηκα από ΑΟ/Καρέα τελικά.


Επίσης ανακαλύψαμε ότι ο Άγγλος είχε 50άρι αντί για 55άρι λάστιχο επάνω όταν το πήρα, μάλλον αυτό βρήκε αυτό έβαλε και προφανές ότι δεν ασχολήθηκα αλλά και αν το ήξερα δεν θα το άλλαζα γιατί ήταν μπιμπικωτό. Δεν έκανε κάπου πρόβλημα πέραν του ότι κόντυνε το μηχανάκι και το έκανε λίγο πιο αργό σε γεωμετρία. Η διαφορά στο κοντέρ ήταν 10-11χαω σε σχέση με το GPS, τώρα είναι 5χαω. Η ουρά φαίνεται πιο ψηλή και ότι ρίχνει βάρος μπροστά, θα δούμε τι γέλιο θα κάνουμε και με αυτό...
 
Top Bottom