Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι...
Μήπως είναι για άλλα καβαλέτα? Οι βίδες πιάνουν σωστά?
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Δεν θα έπρεπε να πατάει κανονικά και στις δύο άκρες; Η συσκευασία γράφει fatbar Φ28 το θεωρητικά σωστό

Γιάννη θα πρέπει να αφαιρέσεις το κάτω καβαλέτο. Αυτά που πήρες είναι νέα καβαλέτα, όχι αποστάτες για τα υφιστάμενα...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Δεν θα έπρεπε να πατάει κανονικά και στις δύο άκρες; Η συσκευασία γράφει fatbar Φ28 το θεωρητικά σωστό

Γιάννη και στο Άφρικα έτσι είναι τα ίδια που έχω.
Μου έκανε λίγο εντύπωση στην αρχή, αλλά στην ουσία κανένα πρόβλημα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν θα έπρεπε να πατάει κανονικά και στις δύο άκρες; Η συσκευασία γράφει fatbar Φ28 το θεωρητικά σωστό

Πρέπει να βγάλεις το κάτω μαμα κομμάτι και να βιδώσεις τα sw motech.

Αλλά μου φέρνουν περισσότερο σε αλλα ενισχυμένα καβαλετα και όχι πιο ψηλά
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πρέπει να βγάλεις το κάτω μαμα κομμάτι και να βιδώσεις τα sw motech.

Αλλά μου φέρνουν περισσότερο σε αλλα ενισχυμένα καβαλετα και όχι πιο ψηλά
Οδηγίες δεν είχε; Συνήθως έχει με εικόνες η sw motech
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν θα έπρεπε να πατάει κανονικά και στις δύο άκρες; Η συσκευασία γράφει fatbar Φ28 το θεωρητικά σωστό

Γιατι εγω θυμαμαι οτι το XR εχει 32mm μπεμβεδισιο φατμπαρ και οχι 28αρι κλασσικο?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιατι εγω θυμαμαι οτι το XR εχει 32mm μπεμβεδισιο φατμπαρ και οχι 28αρι κλασσικο?
Περτικαλί δεν είναι φόντο? Στο ΚΤΜ δεν τα βάζεις?
Μας έχεις μπερδέψει με τα μηχανάκια σου, επιτέλους πΧια...


Αρχικά και εγώ υπέθεσα ότι πρέπει να βγει το ΟΕΜ κάτω καβαλέτο αλλά στην πρώτη φωτό που επισύναψε ο Γιάννης, δεν υπάρχει τρύπα στο κέντρο του καβαλέτου. Άρα, είναι risers, πρόσθετα.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Το ερώτημά σου εμπίπτει στην κατηγορία Παρενέργειες Εμβολιασμένων.
Αν ήταν το δεύτερο εντάξει τελείωσες ,
αν ήταν το πρώτο φυλάξου υπάρχει συνέχεια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατι εγω θυμαμαι οτι το XR εχει 32mm μπεμβεδισιο φατμπαρ και οχι 28αρι κλασσικο?
Το 950 είναι, πήρα 3εκ αποστάτες. Σαν ύψος είναι ωραίο, αλλά με προβληματίζει η κάτω βάση, είναι σαν να είναι φτιαγμένη για Φ22
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Περτικαλί δεν είναι φόντο? Στο ΚΤΜ δεν τα βάζεις?
Μας έχεις μπερδέψει με τα μηχανάκια σου, επιτέλους πΧια...


Αρχικά και εγώ υπέθεσα ότι πρέπει να βγει το ΟΕΜ κάτω καβαλέτο αλλά στην πρώτη φωτό που επισύναψε ο Γιάννης, δεν υπάρχει τρύπα στο κέντρο του καβαλέτου. Άρα, είναι risers, πρόσθετα.
Εχεις δικιο, του 950 ειναι η τιμονοπλακα. Εαν δεν ειναι ανταπτορας τυπου 22 σε 28 , τοτε δεν ξερω τι παιζει. Παντως δεν εχει θεμα, και ετσι οπως ειναι μια χαρα θα μεινει στη θεση του.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Ελα ρε Γιάννη αν δεν έχει τρυπες στη μέση άνοιξε από μία
και τελείωσες έτσι και αλλιώς δεν θέλει βόλτα.
Προσωπικά αφού δεν εφαρμόζουν τα καβαλέτα θα κρατούσα το ένα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να ανοίξω τρύπα στη μέση γιατί; Ο αποστάτης έχει δικές του πιο μακριές βίδες που πιάνουν στην κάτω βάση και δικά του πάνω καβαλέτα. Το θέμα είναι ότι στις οδηγίες εγκατάστασης δεν δείχνει να αφήνει κενό στην μαμά κάτω βάση, το τραπεζοειδές εξόγκωμα πατάει στα δύο άκρα.

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να ανοίξω τρύπα στη μέση γιατί; Ο αποστάτης έχει δικές του πιο μακριές βίδες που πιάνουν στην κάτω βάση και δικά του πάνω καβαλέτα. Το θέμα είναι ότι στις οδηγίες εγκατάστασης δεν δείχνει να αφήνει κενό στην μαμά κάτω βάση, το τραπεζοειδές εξόγκωμα πατάει στα δύο άκρα.
Δεν χρειαζεται τρυπες, εχουν μπερδευτει τα παιδια νομιζοντας οτι ειναι νεα καβαλετα, οχι αποστατες.

Καπου πανω στη συσκευασια εχει εναν αριθμο , αν ειναι το LEH.00.039.24100.30/S εισαι οκ. Δεν εχει θεμα και να περισσευει, δεν παει πουθενα.

Πχ στο σαιτ της SW εχουν αυτη τη φωτο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πράγματι... παρόλο που αισθητικά δεν είναι και ότι ομορφότερο, έχω πάρει δύο ανεξάρτητα κομμάτια για οδηγό και συνοδηγό και κάνουν εξαιρετική δουλειά


" Άμα περισσεύουν βίδες ξαναλύσε το μοτέρ σου..."
Αυτο που εχω εγω ειναι ολικο ντυσιμο των σελων, και ειναι λιγο πιο ευπαρουσιαστο.

Αν μπορείς στείλε τον σύνδεσμο απο εκεί που το παρήγγειλες.

Εχει ακριβυνει λιγο απο τοτε που το πηρα εγω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν χρειαζεται τρυπες, εχουν μπερδευτει τα παιδια νομιζοντας οτι ειναι νεα καβαλετα, οχι αποστατες.

Καπου πανω στη συσκευασια εχει εναν αριθμο , αν ειναι το LEH.00.039.24100.30/S εισαι οκ. Δεν εχει θεμα και να περισσευει, δεν παει πουθενα.

Πχ στο σαιτ της SW εχουν αυτη τη φωτο.
Ναι μόλις μπήκα να το κοιτάξω γιατί λέω γουατ δε φακ, ο κωδικός είναι όντως σωστός. Θεωρητικά δηλαδή πρέπει να το κεντράρω στο κενό που αφήνει; Ζόρικο, θα το αφήσω τέρμα μπροστά όπως το έχω για ευκολία. Θα ένιωθα πολύ πιο "άνετα" αν δεν είχε κενό γιατί όπου υπάρχει περιθώριο για μετακίνηση.... συνήθως συμβαίνει όταν δεν το θες.

Παρήγορο αυτό που λέει ο jon-t παραπάνω ότι είναι έτσι και το δικό του.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι μόλις μπήκα να το κοιτάξω γιατί λέω γουατ δε φακ, ο κωδικός είναι όντως σωστός. Θεωρητικά δηλαδή πρέπει να το κεντράρω στο κενό που αφήνει; Ζόρικο, θα το αφήσω τέρμα μπροστά όπως το έχω για ευκολία. Θα ένιωθα πολύ πιο "άνετα" αν δεν είχε κενό γιατί όπου υπάρχει περιθώριο για μετακίνηση.... συνήθως συμβαίνει όταν δεν το θες.

Παρήγορο αυτό που λέει ο jon-t παραπάνω ότι είναι έτσι και το δικό του.
Θα κεντραρει οπου κεντραρει με τις βιδες του, αυτο το δοντι ειναι περισσοτερο για να σε βοηθησει στην τοποθετηση. Ειχα για πολυ καιρο αντιστοιχο αποστατη με δοντι για 22χιλ μπαρα σε αποστατη για 28χιλ , δεν επαθε τιποτα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα κεντραρει οπου κεντραρει με τις βιδες του, αυτο το δοντι ειναι περισσοτερο για να σε βοηθησει στην τοποθετηση. Ειχα για πολυ καιρο αντιστοιχο αποστατη με δοντι για 22χιλ μπαρα σε αποστατη για 28χιλ , δεν επαθε τιποτα.
Οι βίδες περνάνε από οβάλ πάσα που δίνουν την δυνατότητα να το βάλεις και μπροστά και πίσω.... και όπως λάχει κάθε πλευρά αν δεν προσέξεις ότι έχει τζόγο γιατί έχεις δει τις οδηγίες που το δείχνουν να εφαρμόζει ακριβώς και δεν κοιτάς καθόλου πως το έβαλες, τυχαία το λέω όχι ότι συνέβη.

Αυτό που λες πίστεψα ότι πήρα τελικά, μέχρι που μπήκα στον ιστότοπο της μότεκ και το είδα. Η φωτό τέρμα παραπλανητική βέβαια.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι βίδες περνάνε από οβάλ πάσα που δίνουν την δυνατότητα να το βάλεις και μπροστά και πίσω.... και όπως λάχει κάθε πλευρά αν δεν προσέξεις ότι έχει τζόγο γιατί έχεις δει τις οδηγίες που το δείχνουν να εφαρμόζει ακριβώς και δεν κοιτάς καθόλου πως το έβαλες, τυχαία το λέω όχι ότι συνέβη.

Αυτό που λες πίστεψα ότι πήρα τελικά, μέχρι που μπήκα στον ιστότοπο της μότεκ και το είδα. Η φωτό τέρμα παραπλανητική βέβαια.
Και οι δυο στο καθε καβαλετο ειναι οβαλ?
 
Top Bottom