Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Οχι, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα στο χωρο της μοτοσυκλετας. Μηχανικοι και σχεδιαστες σπανε το κεφαλι τους για ωρες για να σχεδιασουν το βελτιστο. Μπορει η ευκολια για τα μπουζι να εκανε αδυνατο κατι αλλο. Το ιδιο και με τις αντλιες βενζινης. Πρεπει να ειναι βυθισμενες μεσα στη βενζινη για ψυξη και λιπανση, αρα πρεπει να ειναι μικρες και μεσα στο ντεποζιτο. Στα αυτοκινητα το φιλτρο βενζινης ειναι συνηθως εξω απο το ντεποζιτο, μακρια απο εξατμισεις και κινητηρα, εδω δεν εχεις τετοια περιθωρια και αναγκαζονται να το βαζουν μαζι με την αντλια. Ακομη και η BMW που χρησιμοποιει φιλτρα βενζινης τυπου αυτοκινητου, και αυτη μεσα στα ντεποζιτα τα βαζει (τουλαχιστον ετσι ηταν το 1150).

Οι μηχανες δεν εχουν καμια σχεση με ενα αυτοκινητο , ειναι κατασκευες ακριβειας και εχουν στριμωγμενα ενα σωρο μηχανικα μερη σε ελαχιστο χωρο.
Ιδιο φίλτρο βενζίνης φοραει εμενα με το 1150. Ίδιο κωδικό. Παρα ταύτα θεωρώ πως θα μπορούσε να είναι η αντλια μεσα κ το φίλτρο εκτός.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παρα ταύτα θεωρώ πως θα μπορούσε να είναι η αντλια μεσα κ το φίλτρο
Ευκολα, υπαρχουν απειρα κιτ ή σπιτικες μοντες για να το κανεις αυτο. Απλα δεν παιζει κανενα εργοστάσιο να το κανει, για ευνοητους λογους.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Service στις 30050χλμ στην ερωμένη!!!!!!!!!
Σπέρνει (δεν ξέρω γιατί, πάντα μετά το service)


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Που μπλέξαμε αγορι μου??
Γιατι Κωστα; Δεν ειναι καλα; Ο Γιάννης ο ΚΤΜας Aldebaran μου ελεγε βάλτα,δεν υπαρχει αλλο λάστιχο.
Οτι καλυτερο υπαρχει.
Με αποπλάνησε;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
ειμαι εκτός (400 χλμ μακριά από το σπίτι) και μετά από επαρχιακό στροφιλίκι που το "πίεσα" το μηχανάκι, η διαδρομή πέρναγε μέσα από δάσος με μερικά στενά περάσματα και μερικές λάσπες.
το αναφέρω γιατί χρησιμοποίησα αρκετά συμπλέκτη και άρχισε να μυρίζει. ΟΚ, κατανοητή η μυρωδιά.
ταυτόχρονα άρχισε να δουλεύει το βεντιλατέρ πολύ δυνατά, πρώτη φορά το άκουσα τόσο δυνατά.
και μετά από 2-3 λεπτά η μηχανή έσβησε από μόνη της... Προσπάθησα μια φορά να την βάλω μπροστά και δεν πήρε. Δούλευε υπερωρίες το βεντιλατέρ (ενώ η μηχανή ήταν σβηστή) και μετά από κάνα δεκάλεπτο αφού την γύρισα (είχε πεσμένο κορμό στα 10 μέτρα και δεν θα μπορούσα να συνεχίσω ούτως ή άλλως) και περπατούσα να βγω στον "κεντρικό" δρόμο αποφάσισα να την βάλω μπροστά και πήρε. Πήρε γιατί είχε κρυώσει υποπτεύομαι.

Καλή η αφήγηση, αλλά η ερώτηση μου είναι:
Αυτό το υγρό που το έχω ανοιχτό το μπουκάλι και κάθεται στο ράφι τα τελευταία 3-4 χρόνια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί? Ξέρει κανείς με σιγουριά να μου πει?
Είναι το σωστό υγρό σύμφωνα με το repair manual (το είχα χρησιμοποιήσει στο 1190).




εδώ έγινε το σβήσιμο, στη μέση του πουθενά και χωρίς σήμα στο κινητό...

 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Θεωρητικα αμα μεινουν στο κουτι αντεχουν, αλλα αν το μηχανακι εσβησε απο υπερθερμανση, οτι και να κανεις με υγρα δε θα καταφερεις πολλα. Δεδομενου οτι ειναι και καινουριο το μηχανακι, αν δεν εχεις ψαχτει με χαρτες/δυναμομετρα δουλευει θεοφτωχο, και αν εχεις τελικο με καταλυτη, η κατασταση γινεται ακομα χειροτερη.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Θεωρητικα αμα μεινουν στο κουτι αντεχουν, αλλα αν το μηχανακι εσβησε απο υπερθερμανση, οτι και να κανεις με υγρα δε θα καταφερεις πολλα. Δεδομενου οτι ειναι και καινουριο το μηχανακι, αν δεν εχεις ψαχτει με χαρτες/δυναμομετρα δουλευει θεοφτωχο, και αν εχεις τελικο με καταλυτη, η κατασταση γινεται ακομα χειροτερη.
μολις πηγα και κοιταξα την σταθμη του φρεον. Είναι λιγο χαμηλότερα απ΄όπου θα έπρεπε να βρίσκεται αλλά έχει. Έκανα 250 χλμ περιπου μετά το σκηνικό που έσβησε, οπότε δεν έχει χάσει.

δεν έχω ψαχτει ακόμα. Έχω akrapovic χωρίς καταλύτη και το μαμα φιλτροκουτο με το έξτρα φίλτρο της husqvarna. Είναι λαδιού και ποιο ανοιχτό. Είδα διαφορά με το φίλτρο.
μήπως το fuel dongle κάνει την υπερθέρμανση? Ξέρεις ποιο εννοώ, στον αισθητήρα λάμδα.

έιχα σκοπό να πάρω power commander (και να μπει δυναμόμετρο για σωστη ρύθμιση) αλλα μπάινω σε σκέψεις να το αφήσω μαμα και να βγάλω το fuel dongle (αν και δεν θελω γιατι βοηθαει πολυ)

Ποια ή άποψή σου?
ευχαριστώ προκαταβολικά
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω ψηφιζω βαλτο, λεει αλλαγη στα 5 χρονια αλλα τα ΟΑΤ αντεχουν σιγουρα παραπανω, ειδικα στο μπουκάλι αχρησιμοποίητα.

Απο το 17 και μετα τα μηχανακια έχουν πολυ φτωχο μειγμα από εργοστάσιο και βγαζουν πολλη ζεστη. Ψαξου να δεις μηπως υπαρχει αλλος λογος που υπερθερμανθηκε ομως.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγω ψηφιζω βαλτο, λεει αλλαγη στα 5 χρονια αλλα τα ΟΑΤ αντεχουν σιγουρα παραπανω, ειδικα στο μπουκάλι αχρησιμοποίητα.

Απο το 17 και μετα τα μηχανακια έχουν πολυ φτωχο μειγμα από εργοστάσιο και βγαζουν πολλη ζεστη. Ψαξου να δεις μηπως υπαρχει αλλος λογος που υπερθερμανθηκε ομως.
Κώστα το μπουκάλι το είχα ανοίξει για να συμπληρώσω στο 1190... Εκεί έχανε από την τάπα χαχαχα
Θα πάρω ένα καινούργιο, δεν είναι απαγορευτικό το κόστος, γύρω στα 12 ευρώ.
 
Top Bottom