Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Quiz για τα μαστορια εδω μεσα: τι ειναι το επομενο και πως μπορει να χαλασει μια βραδυνη εξοδο προγραμματισμενη απο καιρο :oops:


 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Quiz για τα μαστορια εδω μεσα: τι ειναι το επομενο και πως μπορει να χαλασει μια βραδυνη εξοδο προγραμματισμενη απο καιρο :oops:


Κάτι από Renault σίγουρα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρελαβα το E12 για τις χωματαδες του φθινοπωρου :ok:

Φαινεται διπλα σε ενα χρησιμοποιημενο TKC80 (με σχεδον 5000χμ) οπου μπορει να δει κανεις τη διαφορα του 140 με 150 στο πλατος και επισης τη μεγαλυτερη διαμετρο του Ε12 (140/80 αντι για 150/70), που ειναι και καινουργιο βεβαια.


Καλοφάγωτα Τζόρτζ...!
Μόνο σε εμένα φαίνεται υπερβολική η διαφορά στο ύψος...?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καλοφάγωτα Τζόρτζ...!
Μόνο σε εμένα φαίνεται υπερβολική η διαφορά στο ύψος...?
Καλημερα Θενο, η διαφορα στο υψος με καινουργια τακουνια και τα δυο ειναι 14χλ ή 1.4εκ αλλα φαινεται μεγαλυτερη στη φωτο επειδη το TKC80 εχει μεινει με μονο 3 αντι για 8χλ τακουνι, δηλαδη η διαφορα υψους στη φωτο ειναι σχεδον 2.5εκ. Εχω παρει παντως και ενα δοντι μεγαλυτερο πισω γραναζι να βαλω με το χωματινο λαστιχο, τωρα που το σκεφτομαι μια επιπλεον μεταχειρω γραναζιερα θα ητανε χρησιμη αλλα που να βρει κανεις.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κάτι από Renault σίγουρα...
Χαχα, αλλα οχι, το γαλλικο σουργελο επειμενει μετα απο 23 χρονια χωρις ναχει βγαλει ποτε προβλημα :)

Ο Γατος el-Gatto εχει hint για να το βρει πιθανα, παντως ταλαιπωρηθηκα με DIY χθες βραδυ..
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Μιας και ακόμη δεν έχω επισκευάσει το σπείρωμα της τάπας κάρτερ, και βρήκα και ένα κομμάτι σκραπ πλεξι είπα να δοκιμάσω να φτιάξω τίποτα. Είχα δεί δυο τρύπες που είχε η μάσκα μου, μάλλον από κάτι αντίστοιχο από αλλο κάτοχο.

Το πρώτο αποτέλεσμα ειναι αυτό. Αν μου αρέσει θα κοιτάξω να αγοράσω καινούργιο κομματι χωρίς γρατζουνιές. Την επόμενη φορά θα δοκίμαζα να χρησιμοποιήσω κανονικό πιστόλι θερμού αέρα και όχι τον αέρα από το κολλητήρι μιας και μου βγαλε την πίστη, και ίσως και για αυτό άρπαζε φουσκαλες τόσο έυκολα. Όλα τα σχόλια και συμβουλές καλοδεχούμενες!








 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει δίκιο ο από πάνω... Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι πανω από το υπάρχων μάσκακι
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
To gs εχει τοσο εκτόπισμα μπροστά που και χωρίς μάσκα και όργανα πάλι λιγος αέρας φτάνει στο στήθος....

Στο sherpa ομως έστω και αυτο μπορει να διώχνει αερα απο το στήθος και μετα απο χχχ χιλιόμετρα να ειναι πιο ξεκουραστος. Το αν αντεχει η μάσκα την πιεση θα δείξει. Στο DR ελιχα βάλει 2 αντιριδες να κρατάνε κοντρα απο τους καθρεφτες.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
To gs εχει τοσο εκτόπισμα μπροστά που και χωρίς μάσκα και όργανα πάλι λιγος αέρας φτάνει στο στήθος....

Στο sherpa ομως έστω και αυτο μπορει να διώχνει αερα απο το στήθος και μετα απο χχχ χιλιόμετρα να ειναι πιο ξεκουραστος. Το αν αντεχει η μάσκα την πιεση θα δείξει. Στο DR ελιχα βάλει 2 αντιριδες να κρατάνε κοντρα απο τους καθρεφτες.
Εννοείται μπήκε για δοκιμή και το φοβάμαι αρκετά στο αν θα αντέξει.
Η αλήθεια είναι πως τρώω αέρα + οτι δεν έχω συνηθίσει οπότε ευκολία > της ομορφιας. Sorry παιδια :p
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν η μασκα σου πιλανει απο σταθερό σημείο και οχι με κάποιον ελαστικο συνδεσμο θα ειναι οκ.
Τωρα ειδα τις πεταλούδες. Μπορείς να δοκιμασεις το εξης : μεγαλύτερη ζελατίνα σε υψος δεκα εκ ακόμα και μερικες ακόμα τρύπες στην ιδια ευθεια ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος. Κάνοντας μερικές δοκιμές θα μπορεις ναν βρεις το ιδανικό υψος. Την ιδια αρχη έχει η ρυθμιζόμενη στο τ7.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
.

Στο sherpa ομως έστω και αυτο μπορει να διώχνει αερα απο το στήθος και μετα απο χχχ χιλιόμετρα να ειναι πιο ξεκουραστος. Το αν αντεχει η μάσκα την πιεση θα δείξει. Στο DR ελιχα βάλει 2 αντιριδες να κρατάνε κοντρα απο τους καθρεφτες.
Δεν είναι κακη η 1η προσπάθεια.
Θα το έκανα λίγο μεγαλύτερο και θα προσάρμοζα ένα Π για περισσότερη ακαμψία και να βάζω ένα κινητό επάνω.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Έχω μια μάσκα από dr800 big και μια προέκταση από domi
Περνά να τις πάρεις να δοκιμασεις
Εννοείται φρι
οοοο σε ευχαριστώ Boss.

Μολις επισκευαστεί ο Σέρπας, θα περάσω να τη δοκιμάσω!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έχω μια μάσκα από dr800 big και μια προέκταση από domi
Περνά να τις πάρεις να δοκιμασεις
Εννοείται φρι
οοοο σε ευχαριστώ Boss.

Μολις επισκευαστεί ο Σέρπας, θα περάσω να τη δοκιμάσω!!
Αυτή από το BIG δεν κάνει.
Εχει μεγάλο πλάτος ,αλλά κ γωνίες για να κουμπώνει στο σταθερό μούτρο.
Η προέκταση του Domie ,ίσως ταιριάξει ,με παρόμοιο τρόπο με αυτόν που έβαλες τα ρετάλια πλέξυ.

Εχω μια ζελατίνα ,που στηρίζεται με αντιρίδες σε καθρέπτες ή τιμόνι ,για να μένει σταθερή.
Μου την είχε χαρίσει ο akis92 ,για ένα προτζεκτάκι ,που δεν έγινε.
Αν την θέλεις ,στη χαρίζω με τη σειρά μου.
Είναι αυτή:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Παρελαβα το E12 για τις χωματαδες του φθινοπωρου :ok:

Φαινεται διπλα σε ενα χρησιμοποιημενο TKC80 (με σχεδον 5000χμ) οπου μπορει να δει κανεις τη διαφορα του 140 με 150 στο πλατος και επισης τη μεγαλυτερη διαμετρο του Ε12 (140/80 αντι για 150/70), που ειναι και καινουργιο βεβαια.


Καλολασπωτο Γιώργο!

Σημερινές από off road training…
Μιλάμε για πολλά τουμπιδια… Ήμασταν 7 συμμετέχοντες και ένας ο εκπαιδευτής.

Παίζει να ήμουν ο μόνος που δεν έπεσα. Λίγο από τύχη και λίγο από το γεγονός οτι είχα τα πιο χωμάτινα λάστιχα: Mitas Ε12 πίσω και Ε13 μπροστά (ο δασκαλος είχε Τενερε 700 και Michelin tracker, δεν στουμπώσαν λάσπη καθόλου).
Μεγάλη σημασία έχει το σωστό λάστιχο.
Οι υπόλοιποι είχαν μιτας Ε7, πιρελι ΜΤ90, ΤKC80 & TKC70.
Είχα και την πίεση στο 1 bar.

Συνεχίζεται αύριο…

Σημερινές πρωινές:








Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Αυτή από το BIG δεν κάνει.
Εχει μεγάλο πλάτος ,αλλά κ γωνίες για να κουμπώνει στο σταθερό μούτρο.
Η προέκταση του Domie ,ίσως ταιριάξει ,με παρόμοιο τρόπο με αυτόν που έβαλες τα ρετάλια πλέξυ.

Εχω μια ζελατίνα ,που στηρίζεται με αντιρίδες σε καθρέπτες ή τιμόνι ,για να μένει σταθερή.
Μου την είχε χαρίσει ο akis92 ,για ένα προτζεκτάκι ,που δεν έγινε.
Αν την θέλεις ,στη χαρίζω με τη σειρά μου.
Είναι αυτή:
thanks για το info και για τη προσφορά!!

μου φαίνεται λίγο μεγάλη να πώ την αλήθεια...Οπότε μάλλον πάω πάσο. Είχα κάτι πιο μικρό στο νου να βοηθάει λίγο στον αέρα και να μεγαλώνει λίγο το καντράν, να μπεί αργότερα και ενα στροφομετρο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλολασπωτο Γιώργο!

Σημερινές από off road training…
Μιλάμε για πολλά τουμπιδια… Ήμασταν 7 συμμετέχοντες και ένας ο εκπαιδευτής.

Παίζει να ήμουν ο μόνος που δεν έπεσα. Λίγο από τύχη και λίγο από το γεγονός οτι είχα τα πιο χωμάτινα λάστιχα (ο δασκαλος είχε Τενερε 700 και Michelin tracker, δεν στουμπώσαν λάσπη καθόλου).
Μεγάλη σημάδια έχει το σωστό λάστιχο.
Οι υπόλοιποι είχαν μιτας Ε7, πιρελι ΜΤ90, ΤKC80 & TKC70.
Είχα και την πίεση στο 1 bar.

Συνεχίζεται αύριο…

Σημερινές πρωινές:








Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Σε τέτοιο τερέν tkc70... :brr:
 
Top Bottom