Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ροδα μπορει να χρειαστει να βγαλεις για διαφορους λογους. Δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια να μην υπαρχουν βασικα εργαλεια πανω στο μηχανακι.
Δεν νομίζω να υπάρχει μηχανή που να έχει εργαλειοθήκη, για οτιδήποτε χρειαστεί σαν στάνταρ.
Εκτός και κάνω λαθος
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν νομίζω να υπάρχει μηχανή που να έχει εργαλειοθήκη, για οτιδήποτε χρειαστεί σαν στάνταρ.
Εκτός και κάνω λαθος
Eκεινοι που ξερουν οτι θα μεινεις στο δρομο στανταρακι τουλαχιστον εχουν την τσιπα να βαζουν καλες εργαλειοθηκες απο το εργοστασιο...

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν νομίζω να υπάρχει μηχανή που να έχει εργαλειοθήκη, για οτιδήποτε χρειαστεί σαν στάνταρ.
Εκτός και κάνω λαθος
Του 1150, ήταν η τελευταία!!!
Η πιο οργανωμένη, στιβαρή, μόνιμη και με αρκετά εργαλεια, ήταν του 1150!!! Μιας και μιλάμε για bmw!
Αμέσως μετά, στα πρώτα 1200 όπως το δικό μου, εξακολούθησαν να έχουν αρκετά εργαλεια οι Γερμανοί, αλλά έπαψε να είναι μόνιμη/σταθερή εργαλειοθήκη (δεν μας ενδιαφέρει αυτό, αρκεί να υπάρχουν). Ήταν σε λαστιχένια θήκη μέσα!

Από το 06 και μετά....... έπεσε τρελό ψαλίδι στα εργαλεία! Ένα μπουζοκλειδο, ένα Άλεν, και το κλασικό σταυρωτο-ισιο κατσαβίδι!!!!
Και πάει λέγοντας.........
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξεφεύγουμε λίγο αλλά στο XR δεν θα κάνεις τίποτα roadside, άσε που την συγκεκριμένη βλάβη δεν την φτιάχνεις μόνος σου, εκτός αν είσαι 100% Μαγκάιβερ και έχεις 17αρα σαμπρέλα μαζί και βγαίνει από το στραβό της ζάντας η βαλβίδα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεφεύγουμε λίγο αλλά στο XR δεν θα κάνεις τίποτα roadside, άσε που την συγκεκριμένη βλάβη δεν την φτιάχνεις μόνος σου, εκτός αν είσαι 100% Μαγκάιβερ και έχεις 17αρα σαμπρέλα μαζί και βγαίνει από το στραβό της ζάντας η βαλβίδα.
Ο μέσος αναβάτης δεν μπορεί και δεν ξέρει να φτιάξει κάτι, ιδίως στην άκρη του δρόμου και ίσως στις σύγχρονες μηχανές.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ξεφεύγουμε λίγο αλλά στο XR δεν θα κάνεις τίποτα roadside, άσε που την συγκεκριμένη βλάβη δεν την φτιάχνεις μόνος σου, εκτός αν είσαι 100% Μαγκάιβερ και έχεις 17αρα σαμπρέλα μαζί και βγαίνει από το στραβό της ζάντας η βαλβίδα.
Δεν ειναι ακριβως ετσι, και θα σου φερω το πιο απλο παραδειγμα. Εχεις βγει βολτα ή χειροτερα εισαι σε ταξιδι και στη μεση του πουθενα σκαει λαστιχο. Δεν εχεις αφρους, δεν εχεις σκουλικια, δε θες να περιμενεις οδικη, λυνεις τροχο και σε πεταει περαστικος μεχρι το κοντυνοτερο βενζιναδικο/βουλκανιζατερ για το μπαλωμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό σημαίνει ότι κουβαλάς πολλά/βαριά εργαλεία. Ακόμα και στο 950 το πίσω παξιμάδι δεν λύνει με τα εργαλεία της μηχανής, θέλει μεγαλύτερο μοχλό. Γενικά η φάση είναι κάπως αν "σε θέλει" να ταλαιπωρηθείς.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτό σημαίνει ότι κουβαλάς πολλά/βαριά εργαλεία. Ακόμα και στο 950 το πίσω παξιμάδι δεν λύνει με τα εργαλεία της μηχανής, θέλει μεγαλύτερο μοχλό. Γενικά η φάση είναι κάπως αν "σε θέλει" να ταλαιπωρηθείς.
Δεν εχει επεκταση για το κλειδι στο σετακι? Στο 1090 εχει για αυτη τη δουλεια το 23 στην παραπανω φωτο και κανει δουλεια μια χαρα.

Το θεμα δεν ειναι μονο για το αν θα μπορει ο αναβατης να κανει τη δουλεια, αλλα και ο επαγγελματιας που μπορει να χρειαστει να παει αλλα να μην εχει πχ το αλεν για τον μπροστινο τροχο αν ειναι καποιο τοπικο επαρχιακο βουλκανιζατερ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχει επέκταση κάτω από τη σέλα Γιάννη.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Eκεινοι που ξερουν οτι θα μεινεις στο δρομο στανταρακι τουλαχιστον εχουν την τσιπα να βαζουν καλες εργαλειοθηκες απο το εργοστασιο...

To 11 είναι ανοιχτήρι μπύρας? Τόσο πολύ διαρκούν οι επισκευές στα ΚΤΜ ??? :wacky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει επέκταση κάτω από τη σέλα Γιάννη.
Έχει ναι. Δεν μου φτάνει. Για να λύσω την πρώτη φορά που ήθελα να ρυθμίσω αλυσίδα έβαλα το μεγάλο ροποκλειδο και πάλι δυσκολεύτηκα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχει ναι. Δεν μου φτάνει. Για να λύσω την πρώτη φορά που ήθελα να ρυθμίσω αλυσίδα έβαλα το μεγάλο ροποκλειδο και πάλι δυσκολεύτηκα.
Τα ροποκλειδα να τα χρησιμοποιεις μονο για σφιξιμο!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα ροποκλειδα να τα χρησιμοποιεις μονο για σφιξιμο!!!
Ναι το ξέρω.


When all else fails ΚΆΠΩΣ πρέπει να ξεσφίξει. Θα πάρω μανέλα με επέκταση. Έχει το lidl την Παρασκευή ένα σετ αλλά 64 ευρώ δεν είναι ακριβώς vfm νομίζω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι το ξέρω.


When all else fails ΚΆΠΩΣ πρέπει να ξεσφίξει. Θα πάρω μανέλα με επέκταση. Έχει το lidl την Παρασκευή ένα σετ αλλά 64 ευρώ δεν είναι ακριβώς vfm νομίζω.
Το συγκεκριμενο σετ με καστανια μισου μετρου και καρυδακια απο 22 μεχρι 50 ξερω γω τι εχει μεσα ειναι ο ορισμος του VFM στα 69 ευρω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μάλλον πρέπει να κάνω μια επίσκεψη στον κύριο Ηλία στην Σπύρου Πάτση.



Για τον άξονα έχω σκεφτεί λύση φτηνή, στο fazer είχα πάρει 19mm σύνδεσμο για ντίζες και με απλό καρυδάκι δουλεύει σαν Άλεν. Αν υπάρχει σε 22 μια χαρά θα κάνει δουλειά.

Και αν δεν βρεθεί καρυδάκι Άλεν 13 θα γίνει αυτό που λες με το γωνιακό.
Αυτό να κάνεις και όταν πάρεις απόφαση να κατέβεις στον Ηλία σφύρα μου μπας και βρεθούμε και το συνδυάσουμε με κανά καφέ. Θέλω να πάρω και εγώ μερικά torx. Και να μην τα έχει ο Ηλίας κάθε 15 μέρες παραλαμβάνει παραγγελίες, θα μας τα φέρει.
 
Top Bottom