Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Θελουμε να ακουσουμε
Έχεις φτιάξει και μοτοΚ σέλα?
Ούτε εγώ έχω ακούσει ακόμα....
Γενικά, στο BMW η περισσότερη ηχομόνωση γίνεται από τον καταλύτη πιο πίσω οπότε η διαφορές σε σχέση με την μαμίσια είναι μικρές. Η συγκεκριμένη έχει και τάπα.
Σέλα ΜοτΟΚ σωστά, πάντα τις φτιάχνω. Πιο πολύ για να τα ψηλώνω λίγο και να ανοίγει η γωνία στα γόνατα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή είμαι τέτοιος τύπος κοίταξα να βρω το fitment kit της ΚΤΜ για τον σκελετό των βαλιτσών, αφού τέσσερις από τις μαμά βίδες είναι κοντές, βασικά και οι έξι της ουράς είναι κοντές αλλά οι δύο πίσω πιάνουν. Εννοείται δεν είναι πλέον στην παραγωγή, οπότε θα παίξει βιδάδικο, +2εκ της σχάρας και +3εκ οι πλαϊνές. Ο ψηλός στον Δαμίγο θα βλέπει γκλίτερ και θα κλείνει την πόρτα :p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εβαλα πισω γραναζι +1 δοντι απ'οτι ειχα (+2 δοντια απο μαμα) για να αντισταθμισω το μακρυμα της τελικης σχεσης μεταδοσης λογω αλλαγης πισω λαστιχου με 140/80 αντι για 150/70.

Εδω εχω βαλει το παλιο/μικροτερο πανω στο καινουργιο/μεγαλυτερο γραναζι και η διαφορα μεγεθους φαινεται ελαχιστη. Αλλα παρ'ολα αυτα, για να μπει η αλυσιδα στο γραναζι ειχε μια σχετικη ταλαιπωρια, ακομη και με τους ρεγουλατορους στο "φουλ μπροστα".




Κι'εδω το καινουργιο γραναζι πανω στον τροχο λιγο πριν αρχισει η ταλαιπωρια του να μπει πανω η αλυσιδα. Bonus: με 2 δοντια μεγαλυτερο πισω γραναζι, το μεταξονιο εχει κοντυνει κατα 1.2εκ κανοντας το μηχανακι λιιγο πιο μανιτζεβελο.


 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εβαλα πισω γραναζι +1 δοντι απ'οτι ειχα (+2 δοντια απο μαμα) για να αντισταθμισω το μακρυμα της τελικης σχεσης μεταδοσης λογω αλλαγης πισω λαστιχου με 140/80 αντι για 150/70.

Εδω εχω βαλει το παλιο/μικροτερο πανω στο καινουργιο/μεγαλυτερο γραναζι και η διαφορα μεγεθους φαινεται ελαχιστη. Αλλα παρ'ολα αυτα, για να μπει η αλυσιδα στο γραναζι ειχε μια σχετικη ταλαιπωρια, ακομη και με τους ρεγουλατορους στο "φουλ μπροστα".




Κι'εδω το καινουργιο γραναζι πανω στον τροχο λιγο πριν αρχισει η ταλαιπωρια του να μπει πανω η αλυσιδα. Bonus: με 2 δοντια μεγαλυτερο πισω γραναζι, το μεταξονιο εχει κοντυνει κατα 1.2εκ κανοντας το μηχανακι λιιγο πιο μανιτζεβελο.



Αυτό το 1,2 cm μικρότερο μεταξόνιο θα κάνει τη μηχανή ακόμα πιο στριφτερη στα κλειστά και πιστεύω στο χώμα θα το ευχαριστηθείς.

Καλές βόλτες και γράψε δύο λόγια για το λάστιχο εν καιρό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Welcome to the jungle
We got fun and games
We have all the valves you want and we know part's names
We are the people who can fix anything that's wrong
If you have the money honey we'll even wear a thong


 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Welcome to the jungle
We got fun and games
We have all the valves you want and we know part's names
We are the people who can fix anything that's wrong
If you have the money honey we'll even wear a thong


Ωωωω, για πες...
(Προχθές σκάλιζα το δικό μου)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βενζίνη και βόλτα κοντινή με το μικρό.

Που να πάρει ένα ξεχάσει πως είναι αυτό το κατσίκι που δεν πατάς κάτω και με το τακούνι δεν πατάει και το λάστιχο κάτω.

Μπορεί να είναι πιο άνετη η σέλα από του 950... Θα δείξει στην πρώτη μακρινή.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Βενζίνη και βόλτα κοντινή με το μικρό.

Που να πάρει ένα ξεχάσει πως είναι αυτό το κατσίκι που δεν πατάς κάτω και με το τακούνι δεν πατάει και το λάστιχο κάτω.
ΝΑ σου πω.... δεν μου το δίνεις το άλλο ΣΚ να μην σκουριάζει το καημένο? Να δεί πως είναι τα Ηπειρώτικα χώματα !!! :wht:
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Για πλύσιμο ξεκίνησα.....λάστιχα άλλαξα....
έβαλα πάλι τα ίδια (metzeler m9rr) εφόσον με κάλυπταν σε μεγάλο βαθμό( είναι η πρώτη φορά που βάζω δύο φορές το ίδιο λάστιχο)
Μεχρι σήμερα είχαν γράψει 13.500χλμ Τώρα στις τελευταίες βόλτες είχαν αρχίσει να ψιλογλυστρανε λιγο στα ζορισματα αλλά μέχρι και εκεί πάντα σου έδιναν μια δόση σιγουριάς !!
Μέχρι τα επόμενα καλα να είμαστε να τα φορτώνουμε χιλιόμετρα!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για πλύσιμο ξεκίνησα.....λάστιχα άλλαξα....
έβαλα πάλι τα ίδια (metzeler m9rr) εφόσον με κάλυπταν σε μεγάλο βαθμό( είναι η πρώτη φορά που βάζω δύο φορές το ίδιο λάστιχο)
Μεχρι σήμερα είχαν γράψει 13.500χλμ Τώρα στις τελευταίες βόλτες είχαν αρχίσει να ψιλογλυστρανε λιγο στα ζορισματα αλλά μέχρι και εκεί πάντα σου έδιναν μια δόση σιγουριάς !!
Μέχρι τα επόμενα καλα να είμαστε να τα φορτώνουμε χιλιόμετρα!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
13500km χιλιόμετρα...! o_O
Τι νούμερα είναι αυτά...?:roflmao:
Καλοφάγωτα Απόστολε...!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
13500km χιλιόμετρα...! o_O
Τι νούμερα είναι αυτά...?:roflmao:
Καλοφάγωτα Απόστολε...!
Τώρα με έβαλες σε σκέψη......λες να κλέβει το κοντέρ.....:roflmao::rolleyes::rolleyes::roflmao::roflmao::rolleyes::roflmao:
Ευχαριστώ!!να είμαστε καλα να τα φορτώνουμε!!!!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τώρα με έβαλες σε σκέψη......λες να κλέβει το κοντέρ.....:roflmao::rolleyes::rolleyes::roflmao::roflmao::rolleyes::roflmao:
Ευχαριστώ!!να είμαστε καλα να τα φορτώνουμε!!!!:friendship:
Όχι βρε...
Απλά εγώ εάν κρατήσω λάστιχο για 7-8000 km είμαι τρισευτυχισμένος... :roflmao:
Καλά να είμαστε...!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να μην πω ότι με το Fazer έχω βγάλει 25000 με roadsmart και roadsmart 2 τότε..
Άμα σερνεσαι λογικό είναι...
(Με πρόλαβε ο maniac... :p)
 
Top Bottom