Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έβαλα επιτέλους το "ποδαράκι" στο σταντ του 950. Τώρα δεν θα βουλιάξει στο χώμα που δεν θα πάει.

Πήγα να βγάλω το "ποδαράκι" από το σταντ του 1000 αλλά ο πρώην είχε φάει τις αλενόβιδες, που λογικά έχουν κολλήσει από οξείδωση και είναι νούμερο κεφάλι καρφίτσας, οπότε θα βρω άλλο τρόπο να το σταθεροποιήσω. Η αρχική σκέψη ήταν να το μεταφέρω στο 650 που το χρειάζεται κιόλας λόγω χώματος, αλλά...

Μετέφερα τους αποστάτες από το 950 στο 650 και.... "θαύμα" γιατί εξαιρώντας το θέμα με το σωληνάκι του εμπρός φρένου που τεντώνει οριακά, αλλά έτσι και αλλιώς ήθελε αλλαγή λόγω φθοράς, η θέση είναι καλύτερη. Μένει δοκιμή στο δρόμο, η βόλτα μέσα στο οικόπεδο ήταν θετική γιατί μάλλον βρήκα τον χώρο που μου έλειπε για να μην κρεμιέμαι από το τιμόνι. Μακάρι να είναι τόσο απλό.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πριν λιγες μερες, την επλυνα ενδελεχως μετα απο 10+χρονια o_O Το μονομπρατσο ξαναγινε αλουμινι, οπως και το κεντρο του πισω τροχου στο μονομπρατσο και το πισω γραναζι, γιατι ητανε μαυρα απο μπιχλα αλυσιδας απο χρονια. Ανακαλυψα δε οτι εχω χρυση αλυσιδα! :D

Η δουλεια εγινε χωρις σουαζ: εβγαλα πρωτα τα χοντρα με ζεστο νερο με σαπουνι και πιεση σε πλυντηριο και μετα χρησιμοποιησα το Motorex Power Clean με πινελο, πανι κλπ (την ιδεα για το power clean την πηρα απο τον Juohmaru!, tnx). Τη δε αλυσιδα την καθαρισα με παραφινελαιο και οδοντοβουρτσα, κατι που δεν ειχα κανει ποτε σε κανενα μηχανακι στη ζωη μου. Το μηχανακι εγινε σαν καινουργιο και ειναι 17 ετων, ποιοτητα Χονδα και δη VFR :ok:

Μετα το ενδελεχες πλυσιμο την πηγα μια ομορφη βολτα που εγινε ακομη πιο ομορφη με απαστραπτον μηχανακι. Επομενο τετοιο πλυσιμο 10 years down the road.. :rolleyes:





 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πριν λιγες μερες, την επλυνα ενδελεχως μετα απο 10+χρονια o_O Το μονομπρατσο ξαναγινε αλουμινι, οπως και το κεντρο του πισω τροχου στο μονομπρατσο και το πισω ψαλιδι, γιατι ητανε μαυρα απο μπιχλα αλυσιδας απο χρονια. Ανακαλυψα δε οτι εχω χρυση αλυσιδα! :D

Η δουλεια εγινε χωρις σουαζ: εβγαλα πρωτα τα χοντρα με ζεστο νερο με σαπουνι και πιεση σε πλυντηριο και μετα χρησιμοποιησα το Motorex Power Clean με πινελο, πανι κλπ (την ιδεα για το power clean την πηρα απο τον Juohmaru!, tnx). Τη δε αλυσιδα την καθαρισα με παραφινελαιο και οδοντοβουρτσα, κατι που δεν ειχα κανει ποτε σε κανενα μηχανακι στη ζωη μου. Το μηχανακι εγινε σαν καινουργιο και ειναι 17 ετων, ποιοτητα Χονδα και δη VFR :ok:

Μετα το ενδελεχες πλυσιμο το πηγα μια ομορφη βολτα που εγινε ακομη πιο ομορφη με απαστραπτον μηχανακι. Επομενο τετοιο πλυσιμο 10 years down the road.. :rolleyes:





Είναι όμορφο πράγμα η παλιά μοτοσυκλέτα όταν είναι καλοσυντηρημένη και καλοδιατηρημένη. Τείνει να με συγκινεί περισσότερο από μια ολοκαίνουρια μοτοσυκλέτα. Το NUDA που πήρα είναι σχεδόν 8 ετών αλλά αψεγάδιαστο σε κατάσταση βιτρίνας και αυτό μου αρέσει.
Να την πλένεις, νομίζω είδες κι εσύ ότι αξίζει αυτή η βασική φροντίδα. Αν βαριέσαι η δε περισσεύει ο χρόνος όταν έρχεσαι Ελλάδα υπάρχουν πλέον εξειδικευμένα πλυντήρια που κάνουν και καλή και προσεκτική δουλειά. Για 12 ευρώ η ποιότητα της εργασίας είναι εκπληκτική. Αξίζει να έχει μια τέτοια μοτοσυκλέτα αυτήν την παροχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Είναι όμορφο πράγμα η παλιά μοτοσυκλέτα όταν είναι καλοσυντηρημένη και καλοδιατηρημένη. Τείνει να με συγκινεί περισσότερο από μια ολοκαίνουρια μοτοσυκλέτα. Το NUDA που πήρα είναι σχεδόν 8 ετών αλλά αψεγάδιαστο σε κατάσταση βιτρίνας και αυτό μου αρέσει. Να την πλένεις, νομίζω είδες κι εσύ ότι αξίζει αυτή η βασική φροντίδα. Αν βαριέσαι η δε περισσεύει ο χρόνος όταν έρχεσαι Ελλάδα υπάρχουν πλέον εξειδικευμένα πλυντήρια που κάνουν και καλή και προσεκτική δουλειά. Για 12 ευρώ η ποιότητα της εργασίας είναι εκπληκτική. Αξίζει να έχει μια τέτοια μοτοσυκλέτα αυτήν την παροχή.
Συμφωνω απολυτα για τις παλιες μοτοσυκλετες που ειναι καλοσυντηρημένες και καλοδιατηρημένες, και μενα με συγκινουν περισσοτερο απο τις μοτο κουτας.

Σχετικα με εξιδικευμενα πλυντηρια, ξερω οτι υπαρχουν και σιγουρα αξιζουν τα 12 ευρω, αλλα οταν η μοτο εχει αφεθει τοσα χρονια χωρις ενδελεχες πλυσιμο δεν ειμαι σιγουρος αν γινει τετοιο καθαρισμα σε σημεια που εχουν δυσκολη προσβαση. Ειχα ενα τετοιο πλυντηριο στον παραδρομο της Μιχαλακοπουλου σχετικα κοντα στο σπιτι μου οπου την αφηνα και πηγαινα με τα ποδια και την επαιρνα, αλλα δυστυχως αυτος εκλεισε πριν αρκετα χρονια. Υπαρχει ενα αλλο πολυ καλο στην προεκταση της Αλεξανδρας προς Γουδη αλλα κανα δυο φορες που περασα μου ειπαν οτι επρεπε να περιμενω και δεν ειχα το χρονο. Τεσπα, δεν προκειται να την ξαναφησω ετσι τωρα, και ας δινει περισσοτερο στοχο μιας και την αφηνω εξω οταν ειμαι στην Αθηνα (βεβαια οταν φευγω για μηνες τη σκεπαζω και δε θα φαινεται οτι λαμπει).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνω απολυτα για τις παλιες μοτοσυκλετες που ειναι καλοσυντηρημένες και καλοδιατηρημένες, και μενα με συγκινουν περισσοτερο απο τις μοτο κουτας.

Σχετικα με εξιδικευμενα πλυντηρια, ξερω οτι υπαρχουν και σιγουρα αξιζουν τα 12 ευρω, αλλα οταν η μοτο εχει αφεθει τοσα χρονια χωρις ενδελεχες πλυσιμο δεν ειμαι σιγουρος αν γινει τετοιο καθαρισμα σε σημεια που εχουν δυσκολη προσβαση. Ειχα ενα τετοιο πλυντηριο στον παραδρομο της Μιχαλακοπουλου σχετικα κοντα στο σπιτι μου οπου την αφηνα και πηγαινα με τα ποδια και την επαιρνα, αλλα δυστυχως αυτος εκλεισε πριν αρκετα χρονια. Υπαρχει ενα αλλο πολυ καλο στην προεκταση της Αλεξανδρας προς Γουδη αλλα κανα δυο φορες που περασα μου ειπαν οτι επρεπε να περιμενω και δεν ειχα το χρονο. Τεσπα, δεν προκειται να την ξαναφησω ετσι τωρα, και ας δινει περισσοτερο στοχο μιας και την αφηνω εξω οταν ειμαι στην Αθηνα (βεβαια οταν φευγω για μηνες τη σκεπαζω και δε θα φαινεται οτι λαμπει).
Moto Psycho στην Ν. Ιωνία (Καλογρέζα) και θα με θυμηθείς. Θα ντραπείς για αυτά τα 12 ευρώ που δίνεις. Αν και στα μέλη του advride.gr η τιμή είναι 10 ευρώ εγώ ειλικρινά ντράπηκα να του δώσω μόνο 10€. Τα 2 ευρώ δε θα με σώσουν ενώ αυτός θα χάσει μισό μεροκάματο αν πλύνει 10 μοτοσυκλέτες σε αυτή τη τιμή. Δεν είναι μόνο το καλό πλύσιμο, είναι ο σεβασμός και η προσοχή που δείχνει στη μοτοσυκλέτα (και τον είδα να δουλεύει και πάνω σε ένα V-Strom 650 σχετικά παλιό). Τον άνθρωπο δεν τον ήξερα. Ο Αντώνης antsoar μου τον σύστησε για τη πολύ καλή δουλειά που του έκανε στο Tiger το αλμυροχτυπημένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι όντως καλός ο Moto Psycho και όντως το αντίτιμο το δουλεύει και με το παραπάνω. Είναι και το αν βολεύει η μετακίνηση προς/από εκεί όμως.



Σήμερα πήγαμε για δουλειά. Δεν θα πω πως πήγαμε γιατί νιώθω μιά συστολή λίγες μέρες μετά τις κραυγές της Γκρέτας στην σύνοδο των ηγετών, αλλά της έκλεψα ΠΟΛΥ από το μέλλον της και δάκρυσα μόνο από χαρά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι όντως καλός ο Moto Psycho και όντως το αντίτιμο το δουλεύει και με το παραπάνω. Είναι και το αν βολεύει η μετακίνηση προς/από εκεί όμως.



Σήμερα πήγαμε για δουλειά. Δεν θα πω πως πήγαμε γιατί νιώθω μιά συστολή λίγες μέρες μετά τις κραυγές της Γκρέτας στην σύνοδο των ηγετών, αλλά της έκλεψα ΠΟΛΥ από το μέλλον της και δάκρυσα μόνο από χαρά.
Εγώ το συνδύασα με καφεδάκι σε διπλανό cafe με παρέα φίλο κάτοχο Ducati 999. Θα μπορούσε να είναι και φίλος με XR.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Μια γύρα σήμερα με ωραίο καιρό!!!
Κερπινή, Ρωγοί,Καλάβρυτα, Κλειτορία (για φαΐ) και επιστροφή!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μια γύρα σήμερα με ωραίο καιρό!!!
Κερπινή, Ρωγοί,Καλάβρυτα, Κλειτορία (για φαΐ) και επιστροφή!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος και με ωραίο μηχανάκι!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ευκαιρία και για πειράματα καταγραφής βίντεο από το κινητό στο κατέβασμα για Κλειτορία!!!
Με μια ram στο τιμονι ,Περίμενα να έφερνε περισσότερο κραδασμό !!:p
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δέσαμε...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίο χρώμα το πλαίσιο. Με το καλό να ολοκληρωθεί το project.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Είναι όντως καλός ο Moto Psycho και όντως το αντίτιμο το δουλεύει και με το παραπάνω. Είναι και το αν βολεύει η μετακίνηση προς/από εκεί όμως.
Ε ναι, ακριβως :ok: Για να παω μεχρι εκει, να περιμενω να παρω σειρα, να μου την πλυνει και να γυρισω σπιτι θελω σχεδον τον ιδιο χρονο με το να παω ια αεροπορικη μεχρι Λαυριο απο παραλιακη και να γυρισω απο Μεσογεια (πιθανα και με γρηγορο καφεδακι στο Ρολόι). Και καθως το προγραμμα μου ειναι παντα υπεργεματο και ο χρονος πολυτιμος, προτιμω το δευτερο ;)
 
Top Bottom