Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Απ' ότι κατάλαβα η Michelin τα κατατάσσει στα Spor Touring με έμφαση στην βελτιωμένη απόδοση στο βρεγμένο. Όταν κάνω κάποια χιλιόμετρα θα γράψω εντυπώσεις.

Αν και νομίζω πως το έχω ξαναγράψει, τα έχω στο BMW και τα βρίσκω παρά πολύ καλά ελαστικά. Μου έχει κάνει εντύπωση ότι ζεσταίνονται πολύ γρήγορα, όσο τα έχω πιέσει δεν έχουν κάνει κιχ ενώ είναι και πολύ σταθερά στις υψηλές ταχύτητες.
Δεν ξέρω αν θα βγάλουν τα χλμ που θα έβγαζαν άλλα Sport touring ελαστικά (στα περίπου 5000χλμ που έχουν κάνει στα χέρια μου, το πίσω έχει αρχίσει να δείχνει φθορά) αλλά προσωπικά δεν με πειράζει.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Πολύ καλό στην βροχή και στο στεγνο φυσικά,με τρομερή ποιότητα κύλισης.
Στην χοντρή τετραγωνισε πολύ γρήγορα... Δυστυχως
Δλδ στα πόσα χλμ περίπου τετραγώνησε;;;
Ρωτάω γιατί αρχικά τα πρότειναν για το ST,
ως αντικαταστάτη των S21,
αλλά όντας "μπριτζεστονάκιας" o ίδιος,
ο "λαστιχάς" στη συνέχεια αναίρεσαι την πρόταση του ,
(ανέφερε ότι θα μου φανούν "κάπως").
_
Βασικά θα ήθελα ένα σπορ ελαστικό,
που να βγάζει 12Κ άνευ "ταυτότητας στα δόντια", στα τελευταία του.
Πρακτικά, κάτι μεταξύ Τ31 και S21... ...αν υπάρχει...
/// Β

ΥΓ Βέβαια αν δεν υπάρχει, θα προτιμάω πάντα την αίσθηση του περισσότερο σπορ, από τη μακροζωία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δλδ στα πόσα χλμ περίπου τετραγώνησε;;;
Ρωτάω γιατί αρχικά τα πρότειναν για το ST,
ως αντικαταστάτη των S21,
αλλά όντας "μπριτζεστονάκιας" o ίδιος,
ο "λαστιχάς" στη συνέχεια αναίρεσαι την πρόταση του ,
(ανέφερε ότι θα μου φανούν "κάπως").
_
Βασικά θα ήθελα ένα σπορ ελαστικό,
που να βγάζει 12Κ άνευ "ταυτότητας στα δόντια", στα τελευταία του.
Πρακτικά, κάτι μεταξύ Τ31 και S21... ...αν υπάρχει...
/// Β

ΥΓ Βέβαια αν δεν υπάρχει, θα προτιμάω πάντα την αίσθηση του περισσότερο σπορ, από τη μακροζωία
Γύρω στα 6 με 7000, αλλα με δικάβαλα και τριβαλιτσο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Βασικά θα ήθελα ένα σπορ ελαστικό,
που να βγάζει 12Κ άνευ "ταυτότητας στα δόντια", στα τελευταία του.
Πρακτικά, κάτι μεταξύ Τ31 και S21... ...αν υπάρχει...
/// Β

ΥΓ Βέβαια αν δεν υπάρχει, θα προτιμάω πάντα την αίσθηση του περισσότερο σπορ, από τη μακροζωία
Δε νομιζω οτι υπαρχει, και σιγουρα δεν ειναι το Road 5. Την απαντηση νομιζω την εδωσες μονος σου, στους ελληνικους δρομους η αισθηση και σιγουρια ενος σπορ ελαστικου ειναι σαφως προτιμοτερη απο ενα σπορ τουρινγκ. Θαβαζα σπορ τουρινγκ πισω λαστιχο μονο αν ητανε να παω μεγαλο ταξιδι στην Ευρωπη.

Επειδη φορεσα κι'εγω προσφατα τα S21 στο VFR και προλαβα να κανω περιπου 3000χλ πριν φυγω για το Νησι, τα βρηκα απλα εξαιρετικα :ok: Και απ'οτι εχεις γραψει και συ, νομιζω οτι θα βγαλει 12K το πισω αν δεν το σκισεις πολυ συχνα με 200αρια στις εθνικες. Επισης θυμησου και το ρητο "ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις" :)
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Δε νομιζω οτι υπαρχει, και σιγουρα δεν ειναι το Road 5. Την απαντηση νομιζω την εδωσες μονος σου, στους ελληνικους δρομους η αισθηση και σιγουρια ενος σπορ ελαστικου ειναι σαφως προτιμοτερη απο ενα σπορ τουρινγκ. Θαβαζα σπορ τουρινγκ πισω λαστιχο μονο αν ητανε να παω μεγαλο ταξιδι στην Ευρωπη.

Επειδη φορεσα κι'εγω προσφατα τα S21 στο VFR και προλαβα να κανω περιπου 3000χλ πριν φυγω για το Νησι, τα βρηκα απλα εξαιρετικα :ok: Και απ'οτι εχεις γραψει και συ, νομιζω οτι θα βγαλει 12K το πισω αν δεν το σκισεις πολυ συχνα με 200αρια στις εθνικες. Επισης θυμησου και το ρητο "ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις" :)
Το Τ30 πάντως μπρος/πίσω μου άρεσε στο ZZR. Τίμιο, προβλέψιμο, προοδευτικό και μετά από 7000 χλμ έχει ελάχιστη φθορά. Θα προτιμούσα συνδυασμό Τ30 ή Τ31 πίσω και S21 μπροστά αλλά το S21 νομίζω δεν έβγαινε σε 120/60 που φοράω αλλά μόνο σε 120/70.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Τα είχα φορέσει στο tiger τα road 5 ,αν θυμάμαι καλά τα κράτησα περίπου 12 Χιλιάδες και είχαν ακόμη πολύ ψωμί ! Νομίζω το μπροστά είχε φαγωθεί περισσότερο από το πίσω ,ήταν καλο λάστιχο χωρίς να με ενθουσιάσει καπου με την απόδοση του και αρκετά καλό στο βρεγμένο!!
Τα άλλαξα για κάτι πιο σπορ με τα επόμενα να ήταν τα S 22 όπου πραγματικά είδα άλλο μηχανάκι αλλά σώθηκαν γρήγορα!! Επίσης αυτό που δεν μ'άρεσε στα S 22 ήταν κάτι χαζοκουνηματα σε ταχύτητες κοντά στη τελική ! Μετά είπα να δοκιμάσω και τα m 9 rr
Είναι το δεύτερο ζευγάρι που βάζω m 9 rr μιας και μου έχουν κάτσει γάντι !!

Η φωτό είναι την μέρα αντικατάστασης των road 5


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Μου είχε σφηνωθεί η ιδέα για κάτι πιο σπορ και δεν άντεχα να περιμένω να φαγωθούν :roflmao:
Είχαν ψωμί ακόμα ,αν και το πίσω δεν ξέρω για πιο λόγο είχε αρχίσει να κάνει αυτά τα "κατσαρά" στις αυλακιές του ! Κρατούσαν πάντως καλά από καινούρια μέχρι της αλλαγής τους !
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έκανα τίποτα γιατί χιόνιζε όλη την ημέρα, δεν θα το στρώσει αλλά 0 βαθμοί και γιατί να πάρεις το ρίσκο να πέσεις σε κρυφή υγρασία/πάγο.

Ήμουν θύμα τρολινγκ από το κορίτσι "μπα, δεν βγαίνεις σήμερα έξω με το γκλίτερ; θα φαίνεσαι από παντού, δεν υπάρχει πιο ασφαλές όχημα"
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δεν έκανα τίποτα γιατί χιόνιζε όλη την ημέρα, δεν θα το στρώσει αλλά 0 βαθμοί και γιατί να πάρεις το ρίσκο να πέσεις σε κρυφή υγρασία/πάγο.

Ήμουν θύμα τρολινγκ από το κορίτσι "μπα, δεν βγαίνεις σήμερα έξω με το γκλίτερ; θα φαίνεσαι από παντού, δεν υπάρχει πιο ασφαλές όχημα"
εμενα το κοριτσι με εχωσε να παω κηφισια πρωι για μια δουλεια που δεν ειχε κανει σωστα! ζητησα ενα ζευγαρι λαστιχα για ανταμοιβη
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άλλαξα τακάκια πίσω στο CCM, φόρτισα την μπαταρία, έβαλα μπροστινό γρανάζι 15 αντί για 16, έβαλα το μαμά πίσω φανάρι για να φαίνομαι στις νυχτερινές ασφάλτινες επιστροφές και έκανα έξωση σε μια οικογένεια αραχνών.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Τελειωσε το προτζεκτ ξηλωμα-ελαφρωμα της ουρας του crf. Φυσικα και ειναι στραβο σε κατι σημεια γιατι οπως εχω ξαναπει ειμαι παντελως αχρηστος σε κατασκευες απο το 0


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άλλαξα τα λαστιχένια παπαράκια της δαγκάνας και τα γράσαρα, άλλαξα τακάκια, καθάρισα το έμβολο και έκανα εξαέρωση.

Μετά μια και με έπιασε η προκοπή καθάρισα με φίλερ το σπείρωμα των οδηγών της αλυσίδας από το ξεραμένο χώμα και γράσαρα άξονα και ρουλεμάν τροχού.

Δωράκι στο GasGas για τις ωραίες στιγμές που μου χαρίζει.

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Την μπρίζωσα γιατί πέρασαν 10 μέρες από τη τελευταία φορά που την έβαλα μπροστά και με αυτό το κρύο δε θέλει και πολύ η μπαταρία για να μας αποχαιρετίσει.
Και εγώ νόμιζα, ότι «εκείνη» σε είχε βάλει στην... μπρίζα!!!!! :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και εγώ νόμιζα, ότι «εκείνη» σε είχε βάλει στην... μπρίζα!!!!! :p
Φιλαράκι μου καλό, έτσι είναι... Ευρωπαϊκό θέλαμε, προσέχουμε για να έχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φιλαράκι μου καλό, έτσι είναι... Ευρωπαϊκό θέλαμε, προσέχουμε για να έχουμε!
Και νομίζεις ότι με ένα μπριζωμα θα ξεμπερδέψεις;
Φτωχό μου παιδι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και νομίζεις ότι με ένα μπριζωμα θα ξεμπερδέψεις;
Φτωχό μου παιδι.
Ε όχι δα, δε παρακολουθείς το θέμα; Με μόλις 10.000 χιλιόμετρα το πήρα και το ξεσκόνισα... λάδια, μύδια, ξύδια.
Έκανα και ασφάλιση για Οδική βοήθεια από κάθε αιτία, το βάζω στη μπρίζα κάθε 10 μέρες απραξίας.... ε, όσο και να πεις σε καλό δρόμο είμαι, έχω μπει στο πνεύμα.

Α ρε WRR, 45 μέρες ακίνητο με μπαταρία 5ετίας και δεν κάνεις κιχ....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Α ρε WRR, 45 μέρες ακίνητο με μπαταρία 5ετίας και δεν κάνεις κιχ....
Δεν παίρνει μπρος το Γιαμαχα...???o_O:roflmao:
 
Top Bottom