Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ σήμερα παραδίδω μαθήματα σε όποιον θέλει να ασχημυνει έναν όμορφο κωλαρακο.

Υπάρχουν βέβαια και χειρότερα...αυτοί με τα μπαούλα.

αναγκαίο κακό....αν βγει η βόλτα που σκέφτομαι να πάω





advphone
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγώ σήμερα παραδίδω μαθήματα σε όποιον θέλει να ασχημυνει έναν όμορφο κωλαρακο.

Υπάρχουν βέβαια και χειρότερα...αυτοί με τα μπαούλα.

αναγκαίο κακό....αν βγει η βόλτα που σκέφτομαι να πάω





advphone
Ισιωσε λιγο την πινακιδα σου. Μας βλεπουν!! :muted::laugh:
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
ρε συ Κώστα XR Maniac σε σκεφτόμουν εχθές. τι κράξιμο έχω να φάω που το tank bag ειναι μεγαλύτερο από το ντεπόζιτο...... μαλλον τη γλιτώσαμε..... αναγκαίο κακό :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ρε συ Κώστα XR Maniac σε σκεφτόμουν εχθές. τι κράξιμο έχω να φάω που το tank bag ειναι μεγαλύτερο από το ντεπόζιτο...... μαλλον τη γλιτώσαμε..... αναγκαίο κακό :p
Το tank bag δεν ασχημαινει κάτι.
Τα καφάσια πίσω, πέρα ότι ασχημαινουν είναι και επικίνδυνα.
Έχεις το ελεύθερο...λοιπον:p
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ σήμερα παραδίδω μαθήματα σε όποιον θέλει να ασχημυνει έναν όμορφο κωλαρακο.

Υπάρχουν βέβαια και χειρότερα...αυτοί με τα μπαούλα.

αναγκαίο κακό....αν βγει η βόλτα που σκέφτομαι να πάω





advphone
Τουλάχιστον αίσχος... Σου στέλνω κισσό να ομορφύνει. Πάει η ντακαρισια αύρα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
ρε συ Κώστα XR Maniac σε σκεφτόμουν εχθές. τι κράξιμο έχω να φάω που το tank bag ειναι μεγαλύτερο από το ντεπόζιτο...... μαλλον τη γλιτώσαμε..... αναγκαίο κακό :p
Καλά πήρες sport- naked από τα ποιο στιλάτα και θα βάλεις tank bag; Ελπίζω μόνο στα ταξίδια...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Έχω ερώτηση. Ρουλεμάν τροχού τι γράσο γεμίζετε; Έχω λιθίου σπρέι, το κλασικό κίτρινο μπουκαλάκι και γράσο ασβεστίου. Θα κάνω δουλειά με κάποιο από τα τρία; Λέω για να γρασαρω τις μπίλιες πριν τα τοποθετήσω.
Θεωρώ ότι πιο σημαντικό είναι να μην μπλέξεις τα γράσα. Με λίγα λόγια καθάρισε το προηγούμενο και βάλε το καινούριο.
Εγω στον Ινδό έβαλα marine μπλε αδιάβροχο χωρίς θέμα. Η λογική μου λέει ότι απλά πρέπει να χει γράσο τώρα τι ποιότητα; Παίζει ρόλο αλλά αν το ανοίγεις που και που να το συντηρείς, νομίζω ότι και να βάλεις λίγη διαφορά θα κάνει. Από το πιο φτηνό ως το πιο ακριβό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχουν το καπάκι πάνω από τις μπίλιες. Κάπου είχα διαβάσει ότι το ανοίγουμε και το γεμίζουμε γράσο. Όπως κάνουμε με του τιμονιού.
Εάν είναι κλειστά τότε σίγουρα έχουνε γράσο εντός.
Και επιπλέον εάν το ανοίξεις η στεγανοποίηση πάει περίπατο...
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Εάν είναι κλειστά τότε σίγουρα έχουνε γράσο εντός.
Και επιπλέον εάν το ανοίξεις η στεγανοποίηση πάει περίπατο...
Αυτά έχω koyo 62032rs cm. Ξέρεις αν είναι κλειστού τύπου; Απο ότι έψαξα είδα ότι τα βάζουν έτσι χωρίς κάποιο έξτρα γράσο στις μπίλιες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτά έχω koyo 62032rs cm. Ξέρεις αν είναι κλειστού τύπου; Απο ότι έψαξα είδα ότι τα βάζουν έτσι χωρίς κάποιο έξτρα γράσο στις μπίλιες.
Η koyo το αναφέρει ως αφραγισμένου- θωρακισμένου τύπου (Shielded/sealed type)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτά έχω koyo 62032rs cm. Ξέρεις αν είναι κλειστού τύπου; Απο ότι έψαξα είδα ότι τα βάζουν έτσι χωρίς κάποιο έξτρα γράσο στις μπίλιες.
Κώστα αυτό που θες να κάνεις το κάνουνε πολλοί στα χωμάτινα μηχανακια και λένε πως αντέχουν περισσότερο τα ρουλεμάν. Αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στο πως θα βγει και θα μπει ξανά τσιμουχα στο ρουλεμάν.

Εγώ δεν τα ανοίγω, τα βάζω όπως είναι αλλά συχνά βγάζω τροχούς και τα γρασάρω όπως είναι μέσα στα κέντρα των τροχών για να τα προστατέψω από νερά και λάσπες οδό γίνεται περισσότερο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένας Λίντον ποσκιτ το κάνει συχνά αυτό στα ρουλεμάν χρόνια τώρα, αλλά θα είναι άσχετος με το θέμα, ξέρω γω, το ίντερνετ έχει πολλά άσχετα συνήθως.
 
Top Bottom