Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άλλαξα και λάδια - βαλβολίνες στο 1150. Έβαλα συνθετικές πολύτυπες 75w-140 gl5 της liqui moli και δείχνει να δουλεύει καλύτερα το κιβώτιο.
Οι παλιές ήταν οκ στο κιβώτιο αλλά στη γωνιακή μετάδοση ήταν ταλαιπωρημένες. Τις αλλάζω κάθε 20.000 km και θα το πάω στις 10.000 καλού κακού δηλαδή κάθε 2η αλλαγή λαδιών. Τα παλιά λάδια βγήκαν σε καλή κατάσταση, λογικό αφού η μηχανή τις τελευταίες 5.000 τις έκανε σε ταξίδια.

Κάθε 10000 και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Οι συγκεκριμένες είναι ότι καλύτερο για τα συγκεκριμένα διαφορικά και σαζμαν
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω ερώτηση. Ρουλεμάν τροχού τι γράσο γεμίζετε; Έχω λιθίου σπρέι, το κλασικό κίτρινο μπουκαλάκι και γράσο ασβεστίου. Θα κάνω δουλειά με κάποιο από τα τρία; Λέω για να γρασαρω τις μπίλιες πριν τα τοποθετήσω.
Στα κλειστά ρουλεμάν ο κατασκευαστής βάζει τοσο γρασσο όσο πρέπει. Παραπάνω γρασσο ίσως ανεβάσει θερμοκρασία και δημιουργήσει πρόβλημα με τον καιρό.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πήγα να αλλάξω βαλβολίνες στο GASGAS και από την τρύπα στη πόδια δεν φαινόταν τίποτα. Οπότε έβγαλα τη πόδια και βρήκα μια μικρή ζούγκλα εκεί κάτω.

Καθαρισα τα πάντα, έτριψα ελαφρώς και έβαψα το σκελετό χαμηλά, τον έντυσα εκεί που πιάνει η ποδιά με χοντρή σαμπρέλα για να μην συντονίζει και άλλαξα και κάτι σωληνάκια υπερχείλισης του power valve.

Βαλβολίνη βάζω Amsoil 80sae συνθετική για ντερτμπάικια ;).

Ένα rebuilt θέλει το pwk38 αλλά θα κάνω μερικές βόλτες και μετά και είμαστε έτοιμοι για :drt:

 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κώστα οι σαμπρέλες πού έβαλες κρατάνε υγρασία . Εγώ κολλαγα πάνω στην ποδιά στα σημεία που ακουμπούσε στο πλαίσιο βελκρο αυτοκόλλητο που αγόραζα από Καλυβιωτη.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κώστα οι σαμπρέλες πού έβαλες κρατάνε υγρασία . Εγώ κολλαγα πάνω στην ποδιά στα σημεία που ακουμπούσε στο πλαίσιο βελκρο αυτοκόλλητο που αγόραζα από Καλυβιωτη.
Ή να βάλει λαστιχένιες ροδελες ανάμεσα στη πόδια και την βάση της!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα οι σαμπρέλες πού έβαλες κρατάνε υγρασία . Εγώ κολλαγα πάνω στην ποδιά στα σημεία που ακουμπούσε στο πλαίσιο βελκρο αυτοκόλλητο που αγόραζα από Καλυβιωτη.
Ναι οκ αλλά...

Είναι 2005 μοντέλο και είναι μια χαρά από κάτω για το κοπάνημα που έχει φάει τόσο καιρό. Το θέμα είναι να προστατεύεται και ο σκελετός οδό γίνεται περισσότερο. Ποιά υγρασία? Το πιο πιθανό είναι να συμπιεστεί ο σκελετός σε κάνα βράχο ;) ή να γίνει χαλκομανια.

Όλοι οι εντουραδες παλιά έτσι τα είχαν.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Αυτά τα ρημαδια τα μπουζονια στον τροχό πόσο τα σφίγγουμε; Δύο έχω σπάσει χωρίς ιδιαίτερο σφίξιμο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Αυτά τα ρημαδια τα μπουζονια στον τροχό πόσο τα σφίγγουμε; Δύο έχω σπάσει χωρίς ιδιαίτερο σφίξιμο.
Φανταζομαι οτι λες για τα 4 που κρατανε το πλακακι που κραταει τον αξονα
Αν ναι τοτε 10Ν/m
Και το πλακακι εχει πανω και κατω Το πανω μερος ειναι σημασμενο με βελος( ; ) ή κατι τελος παντων, δεν θυμαμαι
Πρωτα σφιγγεις τα πανω παξιμαδια και μετα τα κατω
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Φανταζομαι οτι λες για τα 4 που κρατανε το πλακακι που κραταει τον αξονα
Αν ναι τοτε 10Ν/m
Και το πλακακι εχει πανω και κατω Το πανω μερος ειναι σημασμενο με βελος( ; ) ή κατι τελος παντων, δεν θυμαμαι
Πρωτα σφιγγεις τα πανω παξιμαδια και μετα τα κατω
Ναι αυτά λέω. Ευχαριστώ. Θέλουν πολύ λίγο. Μάλλον τα έσφιξα παραπάνω.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i

Αφιερωμένη στον XR Maniac που είναι μπαουλολάγνος :hungover:
Ποιά GIVI και ποιά SWMotech? Πρέπει να έπιασα το ρεκόρ αναλογίας όγκου μοτό- 'μπαγκαζιέρας'
Σε κάθε φρενάρισμα μου έφερναν μισό λιτρο νερού στην πλάτη αυτά τα εξογκώματα στο καπάκι:rage:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Αφιερωμένη στον XR Maniac που είναι μπαουλολάγνος :hungover:
Ποιά GIVI και ποιά SWMotech? Πρέπει να έπιασα το ρεκόρ αναλογίας όγκου μοτό- 'μπαγκαζιέρας'
Σε κάθε φρενάρισμα μου έφερναν μισό λιτρο νερού στην πλάτη αυτά τα εξογκώματα στο καπάκι:rage:
Να βάλεις tank bag και πλαϊνές βαλίτσες, χάριν αρμονίας.

Φανταστικό μηχανάκι το Grom :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λιποθυμησε...? :roflmao:
Στην ηλικία μας....αυτές οι εικόνες είναι ικανές να μας στείλουν στην άλλη μεριά του ποταμού.
Παλιοπαιδα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι έκανα στο μηχανάκι του σήμερα καλύτερα...
Λύση ανάγκης για να βγουν τα τελευταία 15 χιλιόμετρα της επιστροφής...
Σύρμα, μονωτική ταινία ή δεματικό δεν υπήρχε ούτε για δείγμα...
Μη ρωτήσετε μόνο που βρήκα το σελοτέιπ...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Τι έκανα στο μηχανάκι του σήμερα καλύτερα...
Λύση ανάγκης για να βγουν τα τελευταία 15 χιλιόμετρα της επιστροφής...
Σύρμα, μονωτική ταινία ή δεματικό δεν υπήρχε ούτε για δείγμα...
Μη ρωτήσετε μόνο που βρήκα το σελοτέιπ...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τί βλέπουμε εδώ;
 
Top Bottom