Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Θέλω να μας πει για την αισθηση
Αν με καινούρια γκριπ η αίσθηση είναι 10,
Μ αυτά είναι... 5,5 -6 θα πω.
Που και πάλι παραμένει καλύτερο νούμερο απ' τα τελείως λιώμα που είχαν φτάσει τα δικά μου.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve


Της άλλαξα λάδια και ελατήρια μπροστινού.

Πρώτο σοβαρό DIY στην καριέρα μου. Ούτε τροχό δεν είχα ξαναβγάλει μέχρι χτες.

Μου πήρε βέβαια ένα 6ωράκι αλλά το αποτέλεσμα και η ικανοποίηση της επιτυχίας αποζημιώνουν.

Μπήκαν ohlins 6.0 Nm και 10αρι λάδι.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800


Της άλλαξα λάδια και ελατήρια μπροστινού.

Πρώτο σοβαρό DIY στην καριέρα μου. Ούτε τροχό δεν είχα ξαναβγάλει μέχρι χτες.

Μου πήρε βέβαια ένα 6ωράκι αλλά το αποτέλεσμα και η ικανοποίηση της επιτυχίας αποζημιώνουν.

Μπήκαν ohlins 6.0 Nm και 10αρι λάδι.
Έτσι από περιέργεια ποσο λάδι έβαλες στην κάθε μπουκάλα ; Είχα μια διαφωνία με ένα φίλο οσον αφορά την ποσότητα
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το έντυπο των ελατηρίων έλεγε να γίνει τοποθέτηση σύμφωνα με τα factory specs. Οπότε ακολούθησα τις οδηγίες του Service manual που λένε 765ml σε κάθε καλάμι και 60mm ύψος στάθμης λαδιού από το χείλος της τάπας.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μου φαίνεται υπερβολή 765ml σε κάθε καλάμι αλλά αν λέει έτσι το μανιουάλι...
Και 60mm στάθμη λαδιού πάλι πρώτη φορά ακούω τόσο μικρό νούμερο. o_O

Τι μπροστινό φοράει το 800?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μου φαίνεται υπερβολή 765ml σε κάθε καλάμι αλλά αν λέει έτσι το μανιουάλι...
Και 60mm στάθμη λαδιού πάλι πρώτη φορά ακούω τόσο μικρό νούμερο. o_O

Τι μπροστινό φοράει το 800?
Έτσι λέει το μανουαλι και το επιβεβαίωσα και απο 2 ξενα φόρουμ γτ δεν ήμουν σίγουρος για ποιο version είναι το μανουαλι που έχω. Τελικά έχω το σωστό version για τα μοντέλα 2008-2012. 45 χιλιοστά Marzocchi φοράει και μετα το 2013 43 χιλιοστά wp όπου η ποσότητα πέφτει στα 610ml
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έτσι λέει το μανουαλι και το επιβεβαίωσα και απο 2 ξενα φόρουμ γτ δεν ήμουν σίγουρος για ποιο version είναι το μανουαλι που έχω. Τελικά έχω το σωστό version για τα μοντέλα 2008-2012. 45 χιλιοστά Marzocchi φοράει και μετα το 2013 43 χιλιοστά wp όπου η ποσότητα πέφτει στα 610ml
Το Enduro μου φοράει το ίδιο marzocchi shiver 45ri αλλά προφανώς η bmw έχει αλλάξει τις ρυθμίσεις για να ανταποκριθεί το πιρούνι στο βάρος του 800.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το Enduro μου φοράει το ίδιο marzocchi shiver 45ri αλλά προφανώς η bmw έχει αλλάξει τις ρυθμίσεις για να ανταποκριθεί το πιρούνι στο βάρος του 800.
Και τελικά δε τα κατάφερε! και με 80κιλα αναβάτη το μπροστινο τερματίζει πολύ εύκολα με τα μαμά ελατήρια και λάδια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και τελικά δε τα κατάφερε! και με 80κιλα αναβάτη το μπροστινο τερματίζει πολύ εύκολα με τα μαμά ελατήρια και λάδια.
Μάλλον θα χρειαστείς πιο σκληρά ελατήρια. Πρέπει να μάθεις τι σκληρότητα έχουν τα μαμά για να επιλέξεις τι να αγοράσεις.

Και στο δικό μου μαλακά είναι αλλά με λίγο παραπάνω λάδι δηλαδή στάθμη λαδιού 10cm από 11cm και 2-3 κλικ + στην απόσβεση συμπίεσης δουλεύει καλά χωρίς να τερματίζει παρά μόνο σε μεγαλούτσικα άλματα. Πολλοί φίλοι έχουν αλλάξει ελατήρια από beta rr400 που φοράνε αυτό το πιρούνι και είναι ευχαριστημένοι.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μάλλον θα χρειαστείς πιο σκληρά ελατήρια. Πρέπει να μάθεις τι σκληρότητα έχουν τα μαμά για να επιλέξεις τι να αγοράσεις.

Και στο δικό μου μαλακά είναι αλλά με λίγο παραπάνω λάδι δηλαδή στάθμη λαδιού 10cm από 11cm και 2-3 κλικ + στην απόσβεση συμπίεσης δουλεύει καλά χωρίς να τερματίζει παρά μόνο σε μεγαλούτσικα άλματα. Πολλοί φίλοι έχουν αλλάξει ελατήρια από beta rr400 που φοράνε αυτό το πιρούνι και είναι ευχαριστημένοι.
Αυτό έκανα. Τα μαμά ελατήρια είναι 4.7 nm/mm και έβαλα τα πιο σκληρά ελατήρια που βγάζει η ohlins που είναι 6.0 nm/mm γιατί το τρώω όλο το φαί μου. Επίσης τα μαμά λάδια είναι 7.5W και εγώ του έβαλα 10W. H βύθιση στα φρένα είναι πολύ καλή πλέον.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό έκανα. Τα μαμά ελατήρια είναι 4.7 nm/mm και έβαλα τα πιο σκληρά ελατήρια που βγάζει η ohlins που είναι 6.0 nm/mm γιατί το τρώω όλο το φαί μου. Επίσης τα μαμά λάδια είναι 7.5W και εγώ του έβαλα 10W. H βύθιση στα φρένα είναι πολύ καλή πλέον.
Μια χαρά :friendship:.

Enjoy τώρα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομιζω ότι την συγκεκριμένη βάση την δίνουν για χρήση σε ποδήλατο.....το νου σου στο τηλεφωνο
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Νομιζω ότι την συγκεκριμένη βάση την δίνουν για χρήση σε ποδήλατο.....το νου σου στο τηλεφωνο
Μέχρι στιγμής (καμιά 800αρα χλμ σε GT και SAS) όλα ΟΚ, το έχουμε κουβεντιάσει και σε άλλο νήμα. Φαίνεται στιβαρό, μένει να αποδείξει την ποιότητα σε βάθος χρόνου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Microβολτα με -4°C.
Μου λείπουν τα θερμαινόμενα grip του VFR.
Και ένα Αυγουστιάτικο μεσημέρι στο Ξηρόμερο με 38αρι υπό σκιά.





Ωραίος...!:friendship:
Και ο Σπύρος snpl έβγαλε βόλτα το δικό του προχθές με -10 C°... :wacky:
Μια χαρά...:laugh:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Microβολτα με -4°C.
Μου λείπουν τα θερμαινόμενα grip του VFR.
Ωραίος...!:friendship:
Και ο Σπύρος snpl έβγαλε βόλτα το δικό του προχθές με -10 C°... :wacky:
Μια χαρά...:laugh:
Και εγώ θέλω θερμαινόμενα. Καλή η θερμαινόμενη εξάτμιση αλλά τα grip παίζει να είναι πιο καλά... :roflmao:
Τί λάστιχα φοράς στο msx?
 
Top Bottom