Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Θες να κανεις το DR μετατροπή motard με 12αρηδες; :wacky:
Κάτι michelin της εποχής του Περικλέους, το πίσω έχει γίνει σλικ (από τα μπλοκαρίσματα, όχι από τους 9 ίππους :laugh:)
Συντελεστής πρόσφυσης γύρω το 10^-6.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλό έίναι το 10^-6, γιατί ανεβαίνει το fun-factor. :mooning:

Βγάζει η Heidenau το k58 mod σε χειμερινό στις διαστάσεις σου :


Μοταρντ για χειμώνα είναι καλή ιδέα αρκεί να βρω χειμερινα!
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Μοταρντ για χειμώνα είναι καλή ιδέα αρκεί να βρω χειμερινα!
Υπάρχει και η επιλογή να βάλεις χειμερινά σε στοκ τροχούς.
Anlas Winter Grip Plus, τα χρησιμοποιεί (σε 21/18) ένας Ιταλός αγωνιζόμενος/εκπαιδευτής σε SM,Flat Track κλπ και λέει τα καλύτερα για δαύτα.



Στάλθηκε από το RMX3472 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Υπάρχει και η επιλογή να βάλεις χειμερινά σε στοκ τροχούς.
Anlas Winter Grip Plus, τα χρησιμοποιεί (σε 21/18) ένας Ιταλός αγωνιζόμενος/εκπαιδευτής σε SM,Flat Track κλπ και λέει τα καλύτερα για δαύτα.
Γενικά βάζω χειμερινά στους στοκ. Εδώ και αρκετά χρόνια βάζω το χειμερινό Κ60 της heidenau. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Ήθελα να δοκιμάσω τα Anlas από όταν βγήκαν. Αλλά η μικρότερη διάσταση για 17αρα είναι 140/70 και δεν χωράει στο dr.

Το σχόλιο για το μοτάρντ ήρθε σαν σκέψη γιατί πάίζει να υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα σε χειμερινά στις διαστάσεις αυτες.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έσπασε η μανιβέλα του gasgas στο ατσαλένιο καρέ που πιάνει στο καρέ του άξονα. Βρέθηκε μεταχειρισμένη με συνοπτικές διαδικασίες σε gasgas friendly shop και όλα καλά ξανά.

(Ταιριάζει και από Yamaha wrf αλλά τη δίνει διπλή τιμή η Yamaha)

 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Έσπασε η μανιβέλα του gasgas στο ατσαλένιο καρέ που πιάνει στο καρέ του άξονα. Βρέθηκε μεταχειρισμένη με συνοπτικές διαδικασίες σε gasgas friendly shop και όλα καλά ξανά.

(Ταιριάζει και από Yamaha wrf αλλά τη δίνει διπλή τιμή η Yamaha)

Λογικά το καρέ υπάρχει και σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό αλλά μιας και βρήκες ολόκληρη όλα κομπλέ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λογικά το καρέ υπάρχει και σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό αλλά μιας και βρήκες ολόκληρη όλα κομπλέ.
Οι πιο πολλές εταιρείες το δίνουν μαζί με τη μανιβέλα, πακέτο.

Μου είχε σπάσει και σε exc 300 του 2008 (χωρίς μίζα) .
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Έχω ερώτηση. Το τιμόνι ακριβώς στο κέντρο, όταν δηλαδή η ρόδα είναι στραμμένη ευθεία, μου κάνει ένα σκαλακι. Ταυτόχρονα όταν πατάω μπροστινό φρένο, μου κάνει σαν το χτύπημα όταν είναι ξεσφυγμενα τα ρουλεμάν ή όταν θέλουν αλλαγή. Όταν σφίγγω χάνεται το χτύπημα αλλά μεγαλώνει το σκαλακι. Αν χαλαρώσω χάνεται το σκαλακι αλλά μεγαλώνει το χτύπημα. Θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν πιστεύετε; Τα είχα αλλάξει με κονικα πριν τρία περίπου χρόνια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω ερώτηση. Το τιμόνι ακριβώς στο κέντρο, όταν δηλαδή η ρόδα είναι στραμμένη ευθεία, μου κάνει ένα σκαλακι. Ταυτόχρονα όταν πατάω μπροστινό φρένο, μου κάνει σαν το χτύπημα όταν είναι ξεσφυγμενα τα ρουλεμάν ή όταν θέλουν αλλαγή. Όταν σφίγγω χάνεται το χτύπημα αλλά μεγαλώνει το σκαλακι. Αν χαλαρώσω χάνεται το σκαλακι αλλά μεγαλώνει το χτύπημα. Θέλουν αλλαγή τα ρουλεμάν πιστεύετε; Τα είχα αλλάξει με κονικα πριν τρία περίπου χρόνια.
Ρουλεμάν λαιμού...
Χαρακτηριστικό σύμπτωμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έβγαλα το XR βόλτα πρώτη φορά από τα τέλη Οκτωβρίου.

Το θέμα της ημέρας δεν ήταν αυτό. Το R nine t το χαζεύω από τότε που βγήκε. Το έχω καβαλήσει στατικά σε όλες τις εκδόσεις, είναι λίγο μικρό αλλά είναι όμορφο όποτε μπορείς να του το συγχωρήσεις. Σε κάθε φρενάρισμα κάνει ένα μικρό τακ. Το οποίο το κάνει και όταν κάνεις ελιγμό τύπου δεν χωράω να στρίψω ας κάνω ένα μπρος-πίσω σπρώχνοντας με τα πόδια. Ήμουνα έτοιμος να το διαγράψω από τη μνήμη μου και να το καταχωρήσω πώς ιδιοτροπία της μοτοσυκλέτας, πότε είναι το φύλλο που το είχε φέρει να κάνει την ίδια κίνηση ελιγμού στο παρκάρισμα... Και τα καλάμια να λυγίζουν, προκαλώντας τον ήχο.

15000 ευρώ μηχανή.

Τι λέγαμε για τους ινφλουενζες στο άλλο νήμα, αυτό αν το πάρεις να το κυνηγήσεις λίγο σε βουνό τι θα γίνει;
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ρουλεμάν λαιμού...
Χαρακτηριστικό σύμπτωμα.
Ότι είπε ο Θάνος
Συ ηθως μόνο το κάτω θέλει αλλαγή
Αυτό φοβόμουν και εγώ. Απλά βαριέμαι να τα ξαναβγαζω πάλι όλα, και είπα μπας και κάποιος μου πει ότι είναι τακάκια φρένων ή ότι θέλουν αλλαγή τα λάδια, μπας και γλυτώσω το λυσημο. Ευχαριστώ πολύ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό φοβόμουν και εγώ. Απλά βαριέμαι να τα ξαναβγαζω πάλι όλα, και είπα μπας και κάποιος μου πει ότι είναι τακάκια φρένων ή ότι θέλουν αλλαγή τα λάδια, μπας και γλυτώσω το λυσημο. Ευχαριστώ πολύ.
Αν είναι να αισθανθείς καλύτερα, στο λέμε :roflmao:!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έβγαλα το XR βόλτα πρώτη φορά από τα τέλη Οκτωβρίου.

Το θέμα της ημέρας δεν ήταν αυτό. Το R nine t το χαζεύω από τότε που βγήκε. Το έχω καβαλήσει στατικά σε όλες τις εκδόσεις, είναι λίγο μικρό αλλά είναι όμορφο όποτε μπορείς να του το συγχωρήσεις. Σε κάθε φρενάρισμα κάνει ένα μικρό τακ. Το οποίο το κάνει και όταν κάνεις ελιγμό τύπου δεν χωράω να στρίψω ας κάνω ένα μπρος-πίσω σπρώχνοντας με τα πόδια. Ήμουνα έτοιμος να το διαγράψω από τη μνήμη μου και να το καταχωρήσω πώς ιδιοτροπία της μοτοσυκλέτας, πότε είναι το φύλλο που το είχε φέρει να κάνει την ίδια κίνηση ελιγμού στο παρκάρισμα... Και τα καλάμια να λυγίζουν, προκαλώντας τον ήχο.

15000 ευρώ μηχανή.

Τι λέγαμε για τους ινφλουενζες στο άλλο νήμα, αυτό αν το πάρεις να το κυνηγήσεις λίγο σε βουνό τι θα γίνει;
Μήπως το τακ στο κάνει μόνο όταν τσιμπάς το φρένο και τη κινείς προς τα πίσω στους ελιγμούς, π.χ. εντός του πάρκινγκ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Το κάνει όταν τσιμπάω απότομα το μπροστινό. Αλλά το σκαλοπάτι στην μέση το έχει συνέχεια. Εξαφανίζεται όταν κρίνουμε με ταχύτητα πάνω από 30.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το σκαλοπάτι είναι ρουλεμάν λογικά και δεδομένου του χώματος, του ρυθμού που έχεις και του βάρους είναι αναμενόμενο.


Την κάμψη στο καλάμι την είδα με το μάτι, αστεία έντονη και συνοδευόταν από το τακ, όταν ξεπάρκαρε ο φίλος που το είχε. Στην πορεία δεν έκανε κάτι περίεργο, αστική πολύ ήπια μετακίνηση, απλά δεν έχει το γνωστό φρένο της BMW και δεν ξέρω αν φταίνε τα φρένα η χαλάει την αίσθηση η ανάρτηση.

Κρίμα γιατί κάθε φορά που κοιτάζω αγγελίες τα περνάω μια ματιά. Το ορίτζιναλ με τα USD πλέον μόνο.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Το σκαλοπάτι είναι ρουλεμάν λογικά ..... και του βάρους είναι αναμενόμενο.
Μίλα σαν άντρας τι θες να πεις. Ξεκάθαρα ντε. Ψηλός δεν είμαι. Άρα;;; Πες το έξω από τα δόντια μη φοβάσαι. :ag2::agr:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μίλα σαν άντρας τι θες να πεις. Ξεκάθαρα ντε. Ψηλός δεν είμαι. Άρα;;; Πες το έξω από τα δόντια μη φοβάσαι. :ag2::agr:
Το transalp είναι porky
 
Top Bottom