Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Το transalp είναι porky
Αυτό σηκώνει ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Κόντρα λοιπόν χωμάτινη. Επειδή είμαι δίκαιος θα πάμε κάπου που δεν θα έχει κατηφόρες, δεν θα έχει ανηφόρες (δεν τα πήγα και πολύ καλά στην τελευταία του Χελιώτη), δεν θα έχει νερά μην σου χαλάσει το ΚΤΜ, δεν θα έχει λάσπη γιατί δεν έχω λάστιχο, δεν θα έχει πέτρες γιατί δεν έχω ποδιά, δεν θα έχει λακούβες (μην πέσουμε κιόλας) και δεν θα πάμε πάνω από 50 (μην πετάμε χώματα και σηκώνουμε σκόνη είναι αντιδεοντολογικο όσον αφορά τον αντίπαλο). Θα έλεγα κατασκευή κάστρου στην άμμο αλλά θα με σκίσεις λόγο επαγγέλματος. Ρακέτες λοιπόν στην άμμο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ποια είναι αυτά;
D606 πισω, ΜΤ21 μπροστα. Το D606 δεν τοχω δοκιμασει ποτε αλλα ακουσα/διαβασα καλα σχολια και ειπα να το δοκιμασω. Σημειωση: δεν ειμαι φαν του πισω MT21 γιατι με τη δικη μου χρηση κοβει τακουνια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό σηκώνει ξεκαθάρισμα λογαριασμών...

Ρακέτες λοιπόν στην άμμο.
Ρακέτες καλοκαίρι παίρνω τηλέφωνο τον is1s και δίνω στοιχεία των παικτών στον τύπο που έκοβε κεφάλια και του λέω ότι είναι ψηφοφόροι του Μπ0υς τζούνιορ. Ίσως το μόνο "άθλημα" που πρέπει να εξαφανιστεί από το πρόσωπο της γης. Σκληρό όχι.

Θα μπορούσαμε να κάνουμε κόντρα κατσικάκι που είναι πιο καθαρό χωμάτινο πεθαίνεις, χάσω κερδίσω η απόλαυση ίδια.

Αλλά ξέρω γιατί θες να πάρω το 950, tkc70 έχεις την νίκη στο τσεπακι από τα αποδυτήρια αλλά, αυτό είναι μεγάλο προσόν του 950, τουλάχιστον δεν πέφτει γιατί το πατάω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα μπορούσαμε να κάνουμε κόντρα κατσικάκι που είναι πιο καθαρό χωμάτινο πεθαίνεις, χάσω κερδίσω η απόλαυση ίδια.
Εγώ πάντως είμαι έτοιμος!!!! :p
Έχω γεννηθεί για τέτοιου είδους... "Ξεκαθαρίσματα λογαριασμών :sneaky:"!!! :ha
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ρακέτες καλοκαίρι παίρνω τηλέφωνο τον is1s και δίνω στοιχεία των παικτών στον τύπο που έκοβε κεφάλια και του λέω ότι είναι ψηφοφόροι του Μπ0υς τζούνιορ. Ίσως το μόνο "άθλημα" που πρέπει να εξαφανιστεί από το πρόσωπο της γης. Σκληρό όχι.
Μη νομίζεις και εγώ τις σιχαίνομαι. Με μπαλάκι και ρακέτα μόνο Πινκ Πινκ παίζω.
Θα μπορούσαμε να κάνουμε κόντρα κατσικάκι που είναι πιο καθαρό χωμάτινο πεθαίνεις, χάσω κερδίσω η απόλαυση ίδια.
Θα ανοίξουμε καινούριο θέμα "Μεζές στην Αθήνα".
ξέρω γιατί θες να πάρω το 950, tkc70 έχεις την νίκη στο τσεπακι από τα αποδυτήρια αλλά, αυτό είναι μεγάλο προσόν του 950, τουλάχιστον δεν πέφτει γιατί το πατάω.
Άμα παμε την κόντρα που προτείνεις μετά θα πατάς κάθε μηχανάκι, καθώς κανένα δεν βγαίνει με ανάρτηση τριαξονικου για να αντέξει.

Θέλω διευκρίνιση: η κόντρα θα είναι ταχύτητας; Πόσα θα φαει ο κάθε διαγωνιζόμενος στο μισάωρο; Θα είναι αντοχής; Ποιος θα φάει πέντε κατσικάκια;
Ή θα αγωνιστούμε σε τεχνικά κομμάτια; Ποιος θα φάει ένα κιλό παιδάκια και θα αφήσει τα κόκαλα σαν να βρίσκονται στις αμμοθινες της λιμνου από όταν τράβαγε η Βλαχοπούλου το Μάλι του Εξαρχάκου;
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
D606 πισω, ΜΤ21 μπροστα. Το D606 δεν τοχω δοκιμασει ποτε αλλα ακουσα/διαβασα καλα σχολια και ειπα να το δοκιμασω. Σημειωση: δεν ειμαι φαν του πισω MT21 γιατι με τη δικη μου χρηση κοβει τακουνια.
Τα φοράει ο μανιακ στον Γκάντι, και μου έχει πει εξαιρετικά λόγια. Πες και εσύ πως είναι πάνω στο Alp όταν τα δοκιμάσεις. Καλά χώματα και να τα ευχαριστηθείς.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Της έβαλα σχάρα. Μπορεί να τοποθετηθεί σε δύο θέσεις· την έβαλα σ αυτή που δίνει μεγαλύτερο μάκρος. Κέρδισα 10 cm στο μάκρος και κάμποσα cm (δεν τα μέτρησα, το μάκρος μ ενδιέφερε περισσότερο) στο φάρδος.







 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Οι πιο πολλές εταιρείες το δίνουν μαζί με τη μανιβέλα, πακέτο.

Μου είχε σπάσει και σε exc 300 του 2008 (χωρίς μίζα) .
Σε πολλά Ιαπωνικά (crf,xr,klx450,rmz,wr426 κλπ) το δίνουν και ξεχωριστά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σε πολλά Ιαπωνικά (crf,xr,klx450,rmz,wr426 κλπ) το δίνουν και ξεχωριστά.

:friendship:
Οκ καλό είναι αυτό,ίσως να ταιριάζει του 426.

(Την παλιά που ανοιξε θα την επισκευάσει φίλος που ασχολείται με ανακατασκευές. )
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Της έβαλα σχάρα. Μπορεί να τοποθετηθεί σε δύο θέσεις· την έβαλα σ αυτή που δίνει μεγαλύτερο μάκρος. Κέρδισα 10 cm στο μάκρος και κάμποσα cm (δεν τα μέτρησα, το μάκρος μ ενδιέφερε περισσότερο) στο φάρδος.

Καλοφορετη, και παιρνει και προσαρμογεις για top box απο διάφορες μαρκες, πχ. Givi, κλπ, και επισης την επομενη επεκταση για να μπει μεγαλη πισω τσαντα:



Αυτο που χαλαει ειναι η λιγο "μπαροκ" εμπφανιση του, βαζω παρακατω φωτο της τελευταιας σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση του adventure rack που εχω στο CRF, την οποια βρισκω πιο καλαισθητη στην απλοτητα της.







Προσωπικα θα προτιμουσα ναχε κρατησει η Motech το προηγουμενο πιο απλο στυλ αλλα τι να κανουμε ..so be it. Και παλι μεγεια και καλοφορετη! :ok:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σήμερα και αφού είδα tutorial για το πως βάζουμε την μηχανή στο διπλό σταντ, άρχισα τα χαρχαλέματα.
Είχα πάει από χθες να πάρω άσπρες λάμπες, γιατί δεν μου άρεσαν αυτές που είχε. Άσχετα που δεν έχω οδηγήσει ακόμα νύχτα καθόλου :rolleyes::roflmao:
Έβαλα μια ψείρα led (έχω 1000άδες από το vitara) και ψώνισα μια Η4 άσπρη χθες. 2 βασικά για να έχω και μια backup.
Έβαλα και σπρευ επαφών στα κουμπάκια στο τιμόνι, να δουλεύουν ομαλά.

**πολύ αντβεντσουρίλα το μεσαίο σταντ. Πρέπει να το χάζευα και να ένοιωθα ότι είμαι στο paris-dakar κάνα τέταρτο :ha:yup:


 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σου προτεινω ειδικα αν προκειτε να το βαλεις χωμα να βαλεις τις φισουνες στη μπροστινη αναρτηση Αλλιως οι τσιμουχες θα σε αποχαιρετισουν συντομα και ενδεχομενως να πληγωσεις και τα καλαμια

Το service manual το εχεις ή να στο στειλω;
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μου το είπαν και κάποιοι "συμφορουμίτες" τις προηγούμενες μέρες αυτό για τα καλάμια. Το έχω κανονίσει για μετά τις γιορτές, μαζί με σέρβις στο μπροστά σύστημα :)

Από manuals, έχω το Owners Manual και το Haynes.

*Βλέποντας διάφορα βίντεος και έχοντας κατα νου, αυτό που μου λέτε για τις φισούνες, παρατηρώ ότι μηχανές τύπου tenere, ktl και χωμάτινες γενικότερα, δεν έχουν. Έχουν διαφορετική "τεχνολογία" και δεν χρειάζεται ή χαλάει το image και δεν βάζουν?:rolleyes:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μου το είπαν και κάποιοι "συμφορουμίτες" τις προηγούμενες μέρες αυτό για τα καλάμια. Το έχω κανονίσει για μετά τις γιορτές, μαζί με σέρβις στο μπροστά σύστημα :)

Από manuals, έχω το Owners Manual και το Haynes.

*Βλέποντας διάφορα βίντεος και έχοντας κατα νου, αυτό που μου λέτε για τις φισούνες, παρατηρώ ότι μηχανές τύπου tenere, ktl και χωμάτινες γενικότερα, δεν έχουν. Έχουν διαφορετική "τεχνολογία" και δεν χρειάζεται ή χαλάει το image και δεν βάζουν?:rolleyes:
Αναρτήσεις : Όλα όσα πρέπει να ξέρεις. Διάβασε λίγο αυτό θα σε κατατοπίσει κάπως.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όχι απαραίτητα ,το ΤΑ 700 ,το vstroma κλπ έχουν τηλεσκοπικά ,αλλά έχουν ξύστρες και άλλο κράμα που δεν σκουριάζει κιόλας
Oλα εχουν ξυστρες. Και επικαλυψη (νομιζω χρωμιο ειναι το συνηθες) ολα τα καλαμια εχουν και οχι μονο για να μην σκουριαζουν αλλα και για να μπορουν να στεγανοποιουν σωστα οι τσιμουχες αλλα και για να μην υπαρχει αντισταση κατα την λειτουργεια
Στο ΤΑ650 οι ξυστρες εχουν μεταλικο περιβλημα μεν εξωτερικα αλλα απο μεσα ειναι οπως ολες οι ξυστρες σε ολα τα μπροστινα
 
Top Bottom