Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τι έγινε ρε παιδιά πολύ πλύσιμο έχει πέσει.


Πολύ σαπούνι, τρεις φορές πλύσιμο τρίψιμο οι λαιμοί, καθάρισμα hall sensor αλλά το αποτέλεσμα καλό.
Δεν την έχει δεί ήλιος που λένε.
Όταν την αγόρασα μου είχε πει ο πρώην κάτοχος δεν της έχω βάλει ποτέ το μπαγκστερ, θέλω να βλέπω το ντεπόζιτο της






 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ασχετο, αλλά είδα ανάρτηση του φίλου μας του Riemann ότι περιμένει στην Αυστραλία καινούρια fairings για το warhorse του, απο τη perfect fairings που από ότι είδα είναι ελληνικότατη εταιρεία!
Τα παιδια δουλεύουν πολύ με εξωτερικό και ιδίως με Αυστραλία.
Έχουν Κιτ και κουστούμια για άπειρες μηχανές και όντως ο Ριμαν συνεργάζεται μαζι τους για το σάπιο Αφρικα :p
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τελικά έκανα την πρώτη αλλαγή λάδια φίλτρο, φίλτρο αέρα. Είχα μιλήσει με το μαγαζί και έμαθα ότι έχουν κάνει ήδη την πρώτη αλλαγή οπότε δεν είχε μέσα το λάδι που βάζει ο κατασκευαστής. Βρήκα και αυτό που προτείνει το βιβλίο και ξεκινάω πλέον ξέροντας τι μου γίνεται.
Η διαδικασία είναι λίγο μπελαλίδικη με τα τρία φίλτρα, χάρτινο /διπλό μεταλλικό / μονό μεταλλικό, αλλά τώρα που ξέρω πως πάει θα μου είναι πιο εύκολο στην επόμενη.
Ανακάλυψα και μια λαλακία που κάνανε στο σέρβις. Έχουν στραβοπατήσει την τάπα του μονού μεταλλικού φίλτρου. Βασικά ήταν τόσο πολύ σφιγμένη που είμαι σίγουρος ότι την έσφιξαν με αερόκλειδο. Μου βγήκε η πίστη για την λύσω :muted::rage:, Πήρα τηλέφωνο και το επισήμανα ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί να ανοιχτεί νέο σπείρωμα να ξέρουν ότι είναι δικά τους μ@λακία. Όταν μια τέτοια τάπα πατήσει στραβά είναι κάτι που δεν αλλάζει, μπαίνει και βγαίνει έτσι για όσο καιρό αντέξει το σπείρωμα. Μπορεί να αντέξει και χρόνια χωρίς να χρειαστεί να γίνει κάτι, θα δείξει.

Επειδή δεν είχα φροντίσει να έχω λίγο βενζίνη για να καθαρίσω τα μεταλλικά φιλτράκια, και δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω wd40 με άγνωστες συνέπειες για το μοτέρ, η καλύτερη εναλλακτική που σκέφτηκα ήταν να ανέβω σπίτι και να τα πλένω στο νιπτήρα του μπάνιου με κρεμοσάπουνο. Μετά τα στέγνωσα και με το μπιστολάκι για να μην μείνει νερό, (η γυναίκα ήταν στο σουπερ μάρκετ). Καθάρισα τα ίχνη μου και άφησα το παράθυρο ανοιχτό να φύγει η μυρωδιά λαδίλας από το μπάνιο. Αυτόν τον δικηγόρο που λέτε, μήπως να αρχίσουμε να τον πληρώνουμε από τώρα λίγο λίγο, κάτι σαν συνδρομή, ώστε να μας έρθει φτηνότερα όταν θα μας χρειαστεί στο μέλλον αναπόφευκτα :wacky::laugh:

Φίλτρο αέρα πήρα δεύτερο και τώρα έχω ένα καθαρό και λαδωμένο σε πλαστική σακούλα και το φρέσκο επάνω.

Τέλος μέτρησα όλες τις ροδέλες και τα Οrings ώστε να ψάξω να αγοράσω καμιά ντουζίνα απ' το κάθε ένα για τις επόμενες αλλαγές.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Τελικά έκανα την πρώτη αλλαγή λάδια φίλτρο, φίλτρο αέρα. Είχα μιλήσει με το μαγαζί και έμαθα ότι έχουν κάνει ήδη την πρώτη αλλαγή οπότε δεν είχε μέσα το λάδι που βάζει ο κατασκευαστής. Βρήκα και αυτό που προτείνει το βιβλίο και ξεκινάω πλέον ξέροντας τι μου γίνεται.
Η διαδικασία είναι λίγο μπελαλίδικη με τα τρία φίλτρα, χάρτινο /διπλό μεταλλικό / μονό μεταλλικό, αλλά τώρα που ξέρω πως πάει θα μου είναι πιο εύκολο στην επόμενη.
Ανακάλυψα και μια λαλακία που κάνανε στο σέρβις. Έχουν στραβοπατήσει την τάπα του μονού μεταλλικού φίλτρου. Βασικά ήταν τόσο πολύ σφιγμένη που είμαι σίγουρος ότι την έσφιξαν με αερόκλειδο. Μου βγήκε η πίστη για την λύσω :muted::rage:, Πήρα τηλέφωνο και το επισήμανα ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί να ανοιχτεί νέο σπείρωμα να ξέρουν ότι είναι δικά τους μ@λακία. Όταν μια τέτοια τάπα πατήσει στραβά είναι κάτι που δεν αλλάζει, μπαίνει και βγαίνει έτσι για όσο καιρό αντέξει το σπείρωμα. Μπορεί να αντέξει και χρόνια χωρίς να χρειαστεί να γίνει κάτι, θα δείξει.

Επειδή δεν είχα φροντίσει να έχω λίγο βενζίνη για να καθαρίσω τα μεταλλικά φιλτράκια, και δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω wd40 με άγνωστες συνέπειες για το μοτέρ, η καλύτερη εναλλακτική που σκέφτηκα ήταν να ανέβω σπίτι και να τα πλένω στο νιπτήρα του μπάνιου με κρεμοσάπουνο. Μετά τα στέγνωσα και με το μπιστολάκι για να μην μείνει νερό, (η γυναίκα ήταν στο σουπερ μάρκετ). Καθάρισα τα ίχνη μου και άφησα το παράθυρο ανοιχτό να φύγει η μυρωδιά λαδίλας από το μπάνιο. Αυτόν τον δικηγόρο που λέτε, μήπως να αρχίσουμε να τον πληρώνουμε από τώρα λίγο λίγο, κάτι σαν συνδρομή, ώστε να μας έρθει φτηνότερα όταν θα μας χρειαστεί στο μέλλον αναπόφευκτα :wacky::laugh:

Φίλτρο αέρα πήρα δεύτερο και τώρα έχω ένα καθαρό και λαδωμένο σε πλαστική σακούλα και το φρέσκο επάνω.

Τέλος μέτρησα όλες τις ροδέλες και τα Οrings ώστε να ψάξω να αγοράσω καμιά ντουζίνα απ' το κάθε ένα για τις επόμενες αλλαγές.
Ωραίος ,καθαριστικό για τά μεταλλικά φιλτράκια (αλλά και πολλά άλλα εξαρτήματα) μπορείς να χρησιμοποιείς σπρέι καθαρισμού φρένων.
Μετά από προτροπή μηχανικού εδώ και κάποια χρόνια χρησιμοποιώ της Wurth (γύρω στα 5.50 ευρώ τα 750ml) και κάνει εξαιρετική δουλειά.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ανακάλυψα και μια λαλακία που κάνανε στο σέρβις. Έχουν στραβοπατήσει την τάπα του μονού μεταλλικού φίλτρου. Βασικά ήταν τόσο πολύ σφιγμένη που είμαι σίγουρος ότι την έσφιξαν με αερόκλειδο. Μου βγήκε η πίστη για την λύσω :muted::rage:, Πήρα τηλέφωνο και το επισήμανα ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί να ανοιχτεί νέο σπείρωμα να ξέρουν ότι είναι δικά τους μ@λακία. Όταν μια τέτοια τάπα πατήσει στραβά είναι κάτι που δεν αλλάζει, μπαίνει και βγαίνει έτσι για όσο καιρό αντέξει το σπείρωμα. Μπορεί να αντέξει και χρόνια χωρίς να χρειαστεί να γίνει κάτι, θα δείξει.
Δε βρισκεις ακρη με συνεργεια. Θυμαμαι σε ενα απο τα πρωτα σερβις του VFR που ταχα κανει σε συνεργειο στο Νησι λογω εγγυησης, ειχανε μαλλον βαλει το φιλτρο λαδιου χωρις λαδι στη λαστιχενια φλαντζα και πρεπει να το σφιξανε και τερμα. Την επομενη φορα που πηγα να βγαλω μονος μου, μου βγηκε κυριολεκτικα η πιστη!! Θυμαμαι παλαιψα ωρα να τα καταφερω και αναγαστηκα να το τρυπησω με πολυ μακρυ κατσαβιδι για να βαλω την υπερμετρη ροπη που χρειαζοτανε (δεν ειχα ακομη τοτε το πολυγωνο καπακι με ενσωματωμενο παξιμαδι που εχω τωρα). Και δεν ειχα προσβαση σε συνεργειο επειδη ητανε Σαββατο αργα το απογευμα και την επομενη μερα ειχα ταξιδι 330χμ και πτηση πισω :oops:

Εκτος απο την προσωπικη ευχαριστηση να κάνεις τα σερβις στο μηχανακι σου, εισαι επισης σιγουρος πως αν γινει λαλακια την εκανες εσυ και οχι καποιος μαθητευομενος, ξεχασιαρης ή βιαστικος μαστορας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τι έγινε ρε παιδιά πολύ πλύσιμο έχει πέσει.


Πολύ σαπούνι, τρεις φορές πλύσιμο τρίψιμο οι λαιμοί, καθάρισμα hall sensor αλλά το αποτέλεσμα καλό.
Δεν την έχει δεί ήλιος που λένε.
Όταν την αγόρασα μου είχε πει ο πρώην κάτοχος δεν της έχω βάλει ποτέ το μπαγκστερ, θέλω να βλέπω το ντεπόζιτο της






Για να καθαρίσεις το hall sensor τι κάνεις?

Φτου φτου σκόρδα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δε βρισκεις ακρη με συνεργεια. Θυμαμαι σε ενα απο τα πρωτα σερβις του VFR που ταχα κανει σε συνεργειο στο Νησι λογω εγγυησης, ειχανε μαλλον βαλει το φιλτρο λαδιου χωρις λαδι στη λαστιχενια φλαντζα και πρεπει να το σφιξανε και τερμα. Την επομενη φορα που πηγα να βγαλω μονος μου, μου βγηκε κυριολεκτικα η πιστη!! Θυμαμαι παλαιψα ωρα να τα καταφερω και αναγαστηκα να το τρυπησω με πολυ μακρυ κατσαβιδι για να βαλω την υπερμετρη ροπη που χρειαζοτανε (δεν ειχα ακομη τοτε το πολυγωνο καπακι με ενσωματωμενο παξιμαδι που εχω τωρα). Και δεν ειχα προσβαση σε συνεργειο επειδη ητανε Σαββατο αργα το απογευμα και την επομενη μερα ειχα ταξιδι 330χμ και πτηση πισω :oops:

Εκτος απο την προσωπικη ευχαριστηση να κάνεις τα σερβις στο μηχανακι σου, εισαι επισης σιγουρος πως αν γινει λαλακια την εκανες εσυ και οχι καποιος μαθητευομενος, ξεχασιαρης ή βιαστικος μαστορας...
Γιώργο σε VFR 800 VTech oλοκαίνουργιο φίλου μου με 24.000km και κάτι, σε πολύ γνωστό συνεργείο Honda του έβαλαν λάθος μπουζί με αποτέλεσμα κάποιο από αυτά να λιώσει και έφυγαν κομμάτια μέσα στον κύλινδρο με αποτέλεσμα να καταστραφεί το μοτέρ.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Για να καθαρίσεις το hall sensor τι κάνεις?

Φτου φτου σκόρδα
Βγάζω μπροστινό κάγκελο φεύγει το καπάκι, καθαρίζω με πινέλο χώματα πετραδάκια, με λίγο νεράκι ξεπλενω περιμετρικά.
Φυσάω με αέρα κ του ρίχνω σπρέι επαφών αφυγραντικο, μπόλικο να φύγει όλη η βρωμιά.
Κάτι πιο εξειδικευμένο δεν κάνω Κώστα,αλλά ούτε χρειάζεται νομίζω.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Τελικά έκανα την πρώτη αλλαγή λάδια φίλτρο, φίλτρο αέρα. Είχα μιλήσει με το μαγαζί και έμαθα ότι έχουν κάνει ήδη την πρώτη αλλαγή οπότε δεν είχε μέσα το λάδι που βάζει ο κατασκευαστής. Βρήκα και αυτό που προτείνει το βιβλίο και ξεκινάω πλέον ξέροντας τι μου γίνεται.
Η διαδικασία είναι λίγο μπελαλίδικη με τα τρία φίλτρα, χάρτινο /διπλό μεταλλικό / μονό μεταλλικό, αλλά τώρα που ξέρω πως πάει θα μου είναι πιο εύκολο στην επόμενη.
Ανακάλυψα και μια λαλακία που κάνανε στο σέρβις. Έχουν στραβοπατήσει την τάπα του μονού μεταλλικού φίλτρου. Βασικά ήταν τόσο πολύ σφιγμένη που είμαι σίγουρος ότι την έσφιξαν με αερόκλειδο. Μου βγήκε η πίστη για την λύσω :muted::rage:, Πήρα τηλέφωνο και το επισήμανα ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί να ανοιχτεί νέο σπείρωμα να ξέρουν ότι είναι δικά τους μ@λακία. Όταν μια τέτοια τάπα πατήσει στραβά είναι κάτι που δεν αλλάζει, μπαίνει και βγαίνει έτσι για όσο καιρό αντέξει το σπείρωμα. Μπορεί να αντέξει και χρόνια χωρίς να χρειαστεί να γίνει κάτι, θα δείξει.

Επειδή δεν είχα φροντίσει να έχω λίγο βενζίνη για να καθαρίσω τα μεταλλικά φιλτράκια, και δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω wd40 με άγνωστες συνέπειες για το μοτέρ, η καλύτερη εναλλακτική που σκέφτηκα ήταν να ανέβω σπίτι και να τα πλένω στο νιπτήρα του μπάνιου με κρεμοσάπουνο. Μετά τα στέγνωσα και με το μπιστολάκι για να μην μείνει νερό, (η γυναίκα ήταν στο σουπερ μάρκετ). Καθάρισα τα ίχνη μου και άφησα το παράθυρο ανοιχτό να φύγει η μυρωδιά λαδίλας από το μπάνιο. Αυτόν τον δικηγόρο που λέτε, μήπως να αρχίσουμε να τον πληρώνουμε από τώρα λίγο λίγο, κάτι σαν συνδρομή, ώστε να μας έρθει φτηνότερα όταν θα μας χρειαστεί στο μέλλον αναπόφευκτα :wacky::laugh:

Φίλτρο αέρα πήρα δεύτερο και τώρα έχω ένα καθαρό και λαδωμένο σε πλαστική σακούλα και το φρέσκο επάνω.

Τέλος μέτρησα όλες τις ροδέλες και τα Οrings ώστε να ψάξω να αγοράσω καμιά ντουζίνα απ' το κάθε ένα για τις επόμενες αλλαγές.
Το Wd40 μια χαρά είναι Αντώνη κ μετα σκουπίζεις μ χαρτι κουζινας
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Wd40 μια χαρά είναι Αντώνη κ μετα γλιτώνεις τα έξοδα για το διαζύγιο και τον γιατρό για το σπασμένο κεφάλι
πιο σωστά
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Moto Dirty Wash 1ο Πλύσιμο στα 2.200χλμ μετά από 1 μήνα






all time classic Μπάμπης

Υ.Γ. Έχει ένα XR250 μανιβελατο μπιμπελο
για πούλημα στο μαγαζί ενός φίλου-πελατη στα 2500€

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Υ.Γ. Έχει ένα XR250 μανιβελατο μπιμπελο
για πούλημα στο μαγαζί ενός φίλου-πελατη στα 2500€

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα το παω κι εγω 2500€ :laugh:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτος ειναι ο μονος που ειχε ταξει στη γκομενα οτι θα την κανει βασιλισσα και το'κανε...:clp:
Ενταξει. Ενας μονος του ειναι!!! Δεν θα χαλασει την πιατσα!!! :laugh:

Θα το παω κι εγω 2500€ :laugh:
Να το πλυνεις εκει πρωτα, ναι;;; :happy:
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Τι έγινε ρε παιδιά πολύ πλύσιμο έχει πέσει.


Πολύ σαπούνι, τρεις φορές πλύσιμο τρίψιμο οι λαιμοί, καθάρισμα hall sensor αλλά το αποτέλεσμα καλό.
Δεν την έχει δεί ήλιος που λένε.
Όταν την αγόρασα μου είχε πει ο πρώην κάτοχος δεν της έχω βάλει ποτέ το μπαγκστερ, θέλω να βλέπω το ντεπόζιτο της






ουτε ο αερας δεν την αγγιξε
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ήρθε το πακέτο από 24mx. Δεν είναι σε όλα φτηνότεροι αλλά βάζουν προσφορές που αξίζουν.


Τσάντα πλάτης με υδροδοχειο acerbis.
Τσαντάκι μπροστινού φτερού acerbis που μάλλον θα βάλω στην ουρά γιατί φοβάμαι μην μου κάνει ζημιά με το βάρος.
Σετ 3 λεβιεδακια και δαχτυλίδι για την ακτίνα.
Δύο τάπες για τις εξατμίσεις για το πλύσιμο, κίτρινες :geek::laugh:
Σταντ enduro αναδιπλούμενο το οποίο δηλώνει υπερήφανος 240 κιλά αντοχή!!! Εντάξει το σβουμ θα το βάλω επάνω άφοβα αλλά ένα Norden δεν θα το δοκίμαζα. :roflmao:


.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Την έπλυνα (τη μηχανή).

Από το τροφυ τώρα βρήκα χρόνο.



Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω ότι οι λάσπες του πανε καλύτερα..
Και εγώ χαχαχα

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom