Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οχι. Ολες οι μπαταρίες auto/moto ειναι 12βολτες, αρα ολες δειχνουν 12.3-12.6ν.

Τα αμπερωρια δειχνουν για ποσες ωρες μπορει να δινει ρευμα η μπαταρια, δηλαδη την ικανοτητα της να παραγει ηλεκτρισμό. 14αμπερωρια σημαίνει οτι μπορει να δινει πχ 1.4 αμπερ για 10 ωρες. Ή 2 αμπερ για 7ωρες κτλ. Αυτο μετριεται με αμπεροτσιμπιδα.
Οκ, επομένως βάση αυτών υπάρχει εύκολος τρόπος να διαγνώσεις αν η μπαταρία σου είναι "υγιής" ή πάει για απόσυρση; Κάνοντας μια απλή μέτρηση για παράδειγμα; Ή έστω ακολουθώντας μια διαδικασία;
Και δεύτερον, για ένα μηχανάκι που βγαίνει μόνο τα σ/κ για βόλτα πόσο νόημα θα είχε να την βάζεις μια φορά το μήνα στην αργή φόρτιση; Μιλάμε για μια καινούργια μπαταρία σε άψογη κατάσταση, κερδίζεις κάτι πχ επιμηκύνεις την ζωή της ή δεν θα δεις καμιά διαφορά και θα κάνει τον κύκλο που θα έκανε έτσι κι αλλιώς;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
O ασφαλεστερος τροπος να μετρησεις αν την παλευει μια μπαταρια ειναι το λεγομενο load test που κανεις με ειδικο εργαλειο. Διαβαζει την ικανοτητα της μπαταριας να προσφερει ρευμα.

Εγω λεω οτι και με ενα σκ βολτα η μπαταρια φορτιζει μια χαρα και ας καθεται ολη την υπολοιπη βδομαδα, αρκει να μην τραβανε συναγερμοι κτλ πολυ ρευμα. Μια φορα το μηνα φορτιση δεν κανει κακο, αλλα πιστευω οτι αν η βολτα του σκ ειναι πανω απο 50χλμ τοτε ανετα κανει καλυτερη δουλεια.

Ενας συντηρητης μπαταριας πανω συνεχως οσο καθεται σιγουρα θα επιμηκυνει τη ζωη της μπαταριας (μηχανακια τα οποια μετακινω καθε μερα μου εβγαζαν χαλαρα 5 χρονια με μια μπαταρια σε αντιθεση με αυτα που καθονταν και εβγαζαν 3 χρονια...) . Ουτως ή αλλως καπου εκει στην 5ετια οι μπαταριες παραδιδουν πνευμα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
O ασφαλεστερος τροπος να μετρησεις αν την παλευει μια μπαταρια ειναι το λεγομενο load test που κανεις με ειδικο εργαλειο. Διαβαζει την ικανοτητα της μπαταριας να προσφερει ρευμα.

Εγω λεω οτι και με ενα σκ βολτα η μπαταρια φορτιζει μια χαρα και ας καθεται ολη την υπολοιπη βδομαδα, αρκει να μην τραβανε συναγερμοι κτλ πολυ ρευμα. Μια φορα το μηνα φορτιση δεν κανει κακο, αλλα πιστευω οτι αν η βολτα του σκ ειναι πανω απο 50χλμ τοτε ανετα κανει καλυτερη δουλεια.

Ενας συντηρητης μπαταριας πανω συνεχως οσο καθεται σιγουρα θα επιμηκυνει τη ζωη της μπαταριας (μηχανακια τα οποια μετακινω καθε μερα μου εβγαζαν χαλαρα 5 χρονια με μια μπαταρια σε αντιθεση με αυτα που καθονταν και εβγαζαν 3 χρονια...) . Ουτως ή αλλως καπου εκει στην 5ετια οι μπαταριες παραδιδουν πνευμα.
Δεν έχω δει πενταετία ποτέ! Και τα τρία μου φαίνονται επίτευγμα :laugh:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Νιώθω εξαρτημένος με τα ανταλλακτικά!!!
Το μωρό θα μου μιλήσει μετά από 20ημερες


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σημερα εγινε αλλαγη των λαδιών στα καλάμια και αλλαγη υγρών φρενών..

Μεγαλη αλλαγη στις εγκάρσιες ανωμαλίες...
Μπορει να μην θελει αλλαγη η δεν ξερω εγω τι ακουγεται...

Σε εμενα παντα, η αλλαγη ηταν πολυ εμφανής!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σημερα εγινε αλλαγη των λαδιών στα καλάμια και αλλαγη υγρών φρενών..

Μεγαλη αλλαγη στις εγκάρσιες ανωμαλίες...
Μπορει να μην θελει αλλαγη η δεν ξερω εγω τι ακουγεται...

Σε εμενα παντα, η αλλαγη ηταν πολυ εμφανής!
Στο τελελεβερ τα λαδια στα καλαμια παιζουν μονο ρολο λιπαντικου και τιποτε παραπανω. Ισως αυτα που ειχες να ηταν σκετο νερο?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Στο τελελεβερ τα λαδια στα καλαμια παιζουν μονο ρολο λιπαντικου και τιποτε παραπανω. Ισως αυτα που ειχες να ηταν σκετο νερο?
O el-Gatto που ανέλαβε όλη την διαδικασία, μου είπε ότι ήταν σε καλή κατάσταση με λίγο λάσπη κάτω κάτω..
Όπως και να το κανείς σε μηχανάκι του 2008 όλα νερό θα είναι αν δεν έχουν αλλαχθεί...Ότι υγρό έχει.
Από εκεί και πέρα, βρήκε και ελάχιστα διαφορετικά ύψη στις στάθμες των 2 καλαμιών
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σημερα εγινε αλλαγη των λαδιών στα καλάμια και αλλαγη υγρών φρενών..
το έχω στο πρόγραμμα για το σαββατοκύριακο!!!
αφού δακρύζει που δακρύζει (από τη χαρά που το καβαλά??? που δουλεύει?? θα τα αλλάξω όλα! ελπίζω μετά να μη περισσέψει κάτι....
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
το έχω στο πρόγραμμα για το σαββατοκύριακο!!!
αφού δακρύζει που δακρύζει (από τη χαρά που το καβαλά??? που δουλεύει?? θα τα αλλάξω όλα! ελπίζω μετά να μη περισσέψει κάτι....
Αναπτήρα μη ξεχάσεις..:p:p
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
το έχω στο πρόγραμμα για το σαββατοκύριακο!!!
αφού δακρύζει που δακρύζει (από τη χαρά που το καβαλά??? που δουλεύει?? θα τα αλλάξω όλα! ελπίζω μετά να μη περισσέψει κάτι....
Μπερδευτηκες Θοδωρη..;;
Δεν εχεις πια ΚΤΜ...που μαστορευες καθε ΣΚ..
Αλλο μηχανακι εχεις πχια....Ηρεμα το λεω...!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μπερδευτηκες Θοδωρη..;;
Δεν εχεις πια ΚΤΜ...που μαστορευες καθε ΣΚ..
Αλλο μηχανακι εχεις πχια....Ηρεμα το λεω...!!!!
μα αυτό είναι το θέμα!! θα ασχολήθώ αυτό το σαββατοκύριακο και μετά ...τι???
ενώ το πορτοκαλί μωρό, ήθελε κάθε σαββατοκύριακο κι από ένα χαδάκι :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχει δρομο ακομα, αυτο το βεστρομ δεν εχει ουτε καγκελα, ουτε ποδιες, ουτε προβολακια, ουτε φιμε φαναρια, ουτε φιμε πινακιδα, ουτε παπαγιαννη εξατμιση, ουτε προβολακια ( :p ) , ειναι η ντροπη της στεππας!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εχει δρομο ακομα, αυτο το βεστρομ δεν εχει ουτε καγκελα, ουτε ποδιες, ουτε προβολακια, ουτε φιμε φαναρια, ουτε φιμε πινακιδα, ουτε παπαγιαννη εξατμιση, ουτε προβολακια ( :p ) , ειναι η ντροπη της στεππας!
Γι'αυτό και το κρύβω στην αυλή από πίσω... Ούτε οι γάτες δε το κατουράνε!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ξεχασες τα αυτοκόλλητα 650 ADVENTURE
Και με αυτοκόλλητα βουνά & πυξίδες... Για να πηγαίνω μέχρι Τρίκερι....
 
Top Bottom